Рішення № 98514725, 12.07.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2021
Номер справи
360/253/21
Номер документу
98514725
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А0536
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

12 липня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/253/21

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Кисельової Є.О.,

при секретарі: Суховій Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А0536 про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, зобов`язання стягнення грошової компенсації за неотримане речове майно та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини А0536 (далі – ВЧ А0536, відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність військової частини А0536 щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації вартості за нестримане речове майно;

- стягнути з військової частини А0536 на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію за нестримане під час проходження військової служби речове майно у сумі 11194,29 грн;

- стягнути військової частини А0536 на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні, з 29.11.2019 по день прийняття судом рішення у справі.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач проходив службу у Збройних Силах України за контрактом у військовій частині А0536. Наказом командира військової частини А0536 (по особовому складу) від 29.11.2019 № 323-РС звільнений відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу». Наказом від 29.11.2019 року № 350 з 29.11.2019 виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення, у якому із посиланням на положення постанови Кабінету Мінстрів України від 16.03.2016 № 178 зазначено про виплату позивачу грошової компенсації вартості за неотримане речове майно в розмірі 11 194,29 грн. Проте, під час звільнення вказана грошова компенсація вартості за неотримане речове майно виплачена не була. Вважає, що відповідна компенсація має бути виплачена відповідачем згідно Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

15.02.2021 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) суду за вхідним реєстраційним номером 6192/2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просили у задоволенні позову відмовити, оскільки вважають, що діяли в межах повноважень, на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством.

Представники сторін в судове засідання не прибули, про місце, дату та час розгляду справи повідомлені належним чином (арк. спр. 130-132).

Ухвалою суду від 14.01.2021 позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 22-23).

Ухвалою суду від 29.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі (арк. спр. 29-30).

Ухвалами суду від 17.02.2021, 16.03.2021, 29.04.2021, 20.05.2021, 27.05.2021 витребувано докази у справі (арк. спр. 44-45, 59-60, 90-91, 98-99, 103-104).

Ухвалою суду від 29.03.2021 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження (арк. спр. 76-77).

Ухвалою суду від 27.05.2021 продовжено строк підготовчого провадження (арк. спр. 105).

Ухвалою суду від 16.06.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 129).

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Згідно витягу із наказу командира військової частини А0536 (по стройовій частині) від 29.11.2019 року № 350 старшого солдата звільнено з військової служби за підпунктом «а» пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу, в якому, зокрема, із посиланням на положення постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 № 178 «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно» зазначено про виплату позивачу грошової компенсації вартості за неотримане речове майно в розмірі 11194,29 грн (арк. спр. 14-15).

На час прийняття наказу про виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, з нею не було проведено повного розрахунку, а саме не було виплачено грошової компенсації замість речового майна, а також не видано довідку про суму грошової компенсації замість речового майна.

Позивачем подано заяву до ВЧ А0536 від 30.11.2020 щодо виплати грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, на яку 30.11.2020 за вихідним реєстраційним номером 175-3011/20/2 надано відповідь та зазначено, що наказом командира ВЧ А0536 від 29.11.2020 внесено зміни до наказу від 29.11.2020 № 350. Вказаним наказом виключено абзац 8 пункту 4.1 щодо виплати компенсації вартості за неотримане майно.

В ході розгляду справи відповідачем до матеріалів справи надано копію наказу командира ВЧ А0536 від 29.11.2020, яким внесено зміни до наказу від 29.11.2020 № 350, дослідженням змісту якого судом встановлено, що даний наказ не містить інформації щодо виплати позивачу компенсації вартості за неотримане майно у розмірі 11194,29 грн. Також у вказаному наказі зовсім не наведено обґрунтування підстав виключення абзацу 8 пункту 4.1 щодо виплати позивачу компенсації вартості за неотримане майно (арк. спр. 56-57). Крім того, відповідач зі змістом даного наказу позивача не ознайомлював, що також не заперечувалося відповідачем у поясненнях, наданих на виконання ухвали суду від 29.04.2021 (арк. спр. 116).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов таких висновків.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частиною першою статті 9-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, Міністерством інфраструктури України - для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178 (далі - Порядок №178).

Відповідно до пунктів 2-5 Порядку №178, виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу. Дія цього Порядку не поширюється на військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети, кафедри, відділення військової підготовки.

Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця.

За приписами абзацу 3 пункту 242 розділу ХІІ Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України № 1153/2008 від 10.12.2008 особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.

Наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 №232 затверджено Інструкцію про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, згідно з пунктом 4 розділу ІІІ якої, військовослужбовці, які звільняються в запас або відставку, за їх бажанням отримують речове майно, яке не було отримане під час проходження служби, або грошову компенсацію за нього, виходячи із закупівельної вартості такого майна.

З наведених законодавчих приписів вбачається, що у разі звільнення військовослужбовця з військової служби у нього виникає право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, яке реалізується шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби. Застосовування в пункті 3 Порядку №178 словосполучення “у разі звільнення з військової служби”, а не, наприклад, “при звільненні з військової служби”, дозволяє дійти висновку, що право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно не залежить від факту закінчення проходження військової служби (виключення військовослужбовця зі списків особового складу).

Отже, військовослужбовці після звільнення їх з військової служби зберігають право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, а сам факт звільнення позивача зі служби не позбавляє її права як військовослужбовця на отримання такої грошової компенсації за її заявою (рапортом) після звільнення.

На користь вказаного висновку свідчить те, що в пункті 4 Порядку №178 передбачено застосування різних форм звернення про виплату грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, а саме рапорту, як особливої, передбаченої спеціальним законодавством форми доповіді військовослужбовця при його зверненні до вищого начальника в різних випадках службової діяльності, так і заяви, як звернення громадянина із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством його прав та інтересів.

Висновки суду з цього приводу узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеної у постанові від 03.10.2018 у справі №803/756/17.

Як вже було зазначено, позивач звернувся до відповідача зі скаргою, в якій, зокрема, зазначив, що грошову компенсацію за неотримане речове майно під час звільнення військовою частиною А0536 виплачено не було.

При цьому, суд зауважує, що відповідач під час розгляду справи не надав суду доказів того, що позивач на момент звільнення з військової служби був у повному обсязі забезпечений речовим майном, відповідно до закріплених норм, а лише вказав на відсутність права на отримання компенсації, у зв`язку із недостатністю календарної вислуги років.

Разом з тим, суд вважає безпідставними та такими, що не відповідають чинному законодавству України, доводи відповідача про відсутність у позивача права на отримання компенсації за неотримане речове майно, у зв`язку із відсутністю календарної вислуги більше 5-ти років, з огляду на наступне.

Так, відповідно до пункту 4 розділу ІІІ Інструкції про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, особам офіцерського, сержантського, старшинського та рядового складу, які проходили військову службу за контрактом, нарахування заборгованості здійснюється: під час звільнення в запас або у відставку військовослужбовців, які були прийняті на військову службу за контрактом із запасу, нараховується заборгованість за наявності календарної вислуги більше ніж 5 років, пропорційно часу, який минув з настання права на отримання речового майна, що не було отримане під час проходження служби в повному обсязі.

Отже, Інструкцією про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, як затверджена наказом Міністерства оборони України, визначено, що компенсація вартості неотриманого речового майна військовослужбовцям, які були прийняті на військову службу за контрактом із запасу, нараховується за наявності календарної вислуги більше ніж 5 років.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що частиною першою статті 9-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” закріплено право саме Кабінету Міністрів України визначати порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно.

В даному випадку, на виконання положень статті 9-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, який не передбачає такої умови компенсації вартості неотриманого речового майна, як наявність вислуги більше 5 років.

Згідно частиною третьою статті 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, суд до спірних правовідносин застосовує саме Порядок №178, як нормативний акт вищої юридичної сили, а не наказ Міністерства оборони України, на який посилається відповідач.

Під час прийняття рішення, суд враховує також правові висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 12 лютого 2020 року у справі №803/1135/17, від 24 жовтня 2018 року у справі №803/963/17.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що гарантоване статтею 9-1 Закону №2011-XII право військовослужбовця на отримання речового майна або компенсації його вартості є майновим правом, яке підпадає під дію статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), відповідно до якої ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні в справі “Суханов та Ільченко проти України” від 26 червня 2014 року (заяви №68385/10 та №71378/10, пункти 53, 55) зазначив, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету “в інтересах суспільства”. Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено “справедливий баланс” між загальними інтересами суспільства та обов`язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар.

У пунктах 54-55 указаного рішення ЄСПЛ визнав, що відмова держави здійснити певні дії, від яких залежить можливість отримання особою гарантованих їй національним законодавством виплат або зволікання з їх вчиненням, що тримає зацікавлену особу в невизначеності, становить втручання в право, передбачене статтею 1 Першого протоколу.

У рішенні в справі “Будченко проти України” від 24 квітня 2014 року (заява №38677/06, пункти 38-39) ЄСПЛ зазначив про те, що відмова держави в задоволенні гарантованих чинним законодавством вимог майнового характеру з підстав відсутності механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання в право особи за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції.

Таким чином, згідно з усталеною практикою ЄСПЛ держава не може відмовляти в здійсненні особі певних виплат у разі чинності законодавчої норми, яка їх передбачає, та відповідності особи умовам, що ставляться для їх отримання, що мало місце у випадку спірних правовідносин.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13 лютого 2019 року в справі №825/3519/15-а та від 18 жовтня 2019 року в справі № 815/1053/16.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання грошової компенсації вартості речового майна, яке не отримане під час проходження військової служби.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності військової частини А0536 щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації вартості за нестримане речове майно та стягнення з військової частини А0536 на користь ОСОБА_1 грошової компенсацію за нестримане під час проходження військової служби речове майно у сумі 11194,29 грн підлягають задоволенню.

Вирішуючи позовні вимоги про стягнення з військової частини А0536 на користь ОСОБА_1 середного заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, з 29.11.2019 по день прийняття судом рішення у справі, суд виходит з наступного.

Як вбачається з наказу відповідача від 29.11.2019 № 350, станом на день виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини сума заборгованості за неотримане речове майно склала 11194,29 грн.

Відповідно до пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України від 10.12.2008 № 1153/2008 особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням.

Проте, ані Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу,» ані Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України від 10.12.2008 № 1153/2008 не врегульовано порядок відшкодування за час затримки розрахунку при звільненні військовослужбовця з військової служби.

За загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовані спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.

Слід зауважити, що непоширення норм Кодексу законів про працю України (далі- КЗпП України) на військовослужбовців Збройних сил України стосується саме порядку та умов визначення норм оплати праці (грошового забезпечення) та порядку вирішення спорів щодо оплати праці.

Питання ж відповідальності за затримку розрахунку при звільненні військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу (зокрема, затримку виплати як грошового забезпечення, так і затримку виплати компенсації за неотримане речове майно не врегульовані положеннями спеціального законодавства, що регулює порядок, умови, склад, розміри виплати грошового забезпечення. В той же час такі питання врегульовані КЗпП України.

Відповідно до статті 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Стаття 117 КЗпП України визначає, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Згідно з пунктом 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24.12.1999 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" установивши при розгляді справи про стягнення заробітної плати у зв`язку із затримкою розрахунку при звільненні, що працівникові не були виплачені належні йому від підприємства, установи, організації суми в день звільнення або в разі його відсутності в цей день - наступного дня після пред`явлення ним роботодавцеві вимог про розрахунок, суд на підставі статті 117 КЗпП України стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку, а в разі непроведения його до розгляду справи - по день ухвалення рішення, якщо роботодавець не доведе відсутності в цьому своєї вини. Сама по собі відсутність коштів у роботодавця не позбавляє його відповідальності.

У разі непроведения розрахунку у зв`язку з виникненням спору про розмір належних до виплати сум вимоги про відповідальність за затримку розрахунку підлягають задоволенню в повному обсязі, якщо спір вирішено на користь позивача або такого висновку дійде суд, що розглядає справу.

Оскільки станом на час розгляду даної справи грошова компенсація вартості за неотримане речове майно в розмірі 11 194,29 грн ОСОБА_1 виплачена не була, позивач має право на виплату середнього заробітку за весь період затримки такого розрахунку у відповідності до приписів статті 117 КЗпП України.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» від 08.02.1995 №100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв`язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що встановлений статтею 117 КЗпП України механізм компенсації роботодавцем працівнику середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні не передбачає чітких критеріїв встановлення справедливого та розумного балансу між інтересами звільненого працівника та його колишнього роботодавця (пункт 71 постанови від 26 червня 2019 року у справі №761/9584/15-ц).

Крім того слід зазначити, що суд може зменшити розмір відшкодування, передбаченого статтею 117 КЗпП України, і таке зменшення має залежати від розміру недоплаченої суми (висновок Верховного Суду України, висловлений у постанові від 27 квітня 2016 року у справі №6-113цс16; висновки Великої Палати Верховного Суду, висловлені у постанові від 26 червня 2019 року у справі №761/9584/15-ц, щодо відступлення від частини висновків Верховного Суду України, наведених у постанові від 27 квітня 2016 року у справі №6-113 цс 16).

Зменшуючи розмір відшкодування, визначений відповідно до статті 117 КЗпП України, виходячи зі середнього заробітку за час затримки роботодавцем розрахунку при звільненні, необхідно враховувати таке (пункт 91 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2019 року у справі № 761/9584/15-ц):

-розмір простроченої заборгованості роботодавця щодо виплати працівнику при звільненні всіх належних сум, передбачених на день звільнення трудовим законодавством, колективним договором, угодою чи трудовим договором;

-період затримки (прострочення) виплати такої заборгованості, а також те, з чим була пов`язана тривалість такого періоду з моменту порушення права працівника і до моменту його звернення з вимогою про стягнення відповідних сум;

-ймовірний розмір пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника;

-інші обставини справи, встановлені судом, зокрема, дії працівника та роботодавця у спірних правовідносинах, співмірність можливого розміру пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника та заявлених позивачем до стягнення сум середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні.

За обставин наявних спірних правовідносин вважаю за необхідне застосувати критерії зменшення розміру відшкодування, визначеного відповідно до статті 117 КЗпП України, виходячи зі середнього заробітку за час затримки роботодавцем розрахунку при звільненні, з огляду на таке.

Невиплачена грошова компенсація вартості за неотримане речове майно в розмірі 11 194,29 грн є відповідною частиною (у співвідношенні частина та ціле) від всіх належних до виплати сум при звільненні, що може бути виражене у відсотках та при розрахунку середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні слід застосувати критерії зменшення розміру відшкодування, визначеного відповідно до статті 117 КЗпП України з урахуванням принципу пропорційності.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду від 30.11.2020 у справі № 480/3105/19.

Згідно довідки про доходи ОСОБА_1 від 08.02.2021 року № 110/ФЕС розмір грошового забезпечення позивача за два останні календарні місяці перед звільненням жовтень - листопад 2019 року становить 48 383, 18 грн. Для обчислення середнього заробітку з 29.11.2019 року - виплати компенсації за неотримане речове майно при звільненні необхідно застосовувати показник 793,17 грн в день (48 383,18 грн / 61 день).

Позивач просить стягнути середній заробіток за період з 29.11.2019 по день ухвалення судового рішення у даній справі.

Як вбачається з копії наказу відповідача від 29.11.2019 № 350 остаточною датою закінчення військової служби є 29.11.2019. Тобто, право на отримання середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні виникло у позивача з наступного дня після звільнення - з 30.11.2019 (розмір середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні позивача складає 467 970, 30 грн. (793,17 грн*590 дні).

З урахуванням правової позиції викладеної у Постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду від 30.11.2020 у справі № 480/3105/19.

Обрахована відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року №100, сума середнього заробітку за несвоєчасну виплату компенсації за невикористане речове майно, становить складає 467 970, 30 гривень.

Загальний розмір належних позивачеві при звільненні виплат складав 56 420, 61 гривень, з яких: грошове забезпечення 45 226, 32 гривень (80,16%) та компенсація за неотримане речове майно 11 194, 29 гривень (19,84%).

Виходячи з принципу пропорційності, належним і достатнім способом захисту порушених прав позивача є стягнення на його користь 92 845,31 грн як середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні (19,84% від 467 970, 30 грн.), з відрахуванням установлених законом податків та інших обов`язкових платежів.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв`язку з чим позов слід задовольнити у повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із наступного.

Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

ОСОБА_1 при зверенні до суду з позовом було сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн згідно фіскального чеку від 23.01.2021 № 000103550 (арк. спр. 27).

Оскільки позов задоволено, суд дійшов висновку про стягнення з військової частини А0536 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ОСОБА_1 судового збіру у розмірі 908,00 грн згідно частини першої статті139 КАС України.

Керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Військової частини А0536 (код ЄДРПОУ 26615064, місцезнаходження юридичної особи: Луганська область, місто Сєвєродонецьк, військове містечко № 1) про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, зобов`язання стягнення грошової компенсації за неотримане речове майно та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини А0536 щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації вартості за неотримане речове майно при звільненні з військової служби.

Стягнути з військової частини А0536 на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане під час проходження військової служби речове майно у сумі 11194 (одинадцять тисяч сто дев`яносто чотири) гривень 29 копійок.

Стягнути з військової частини А0536 на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у сумі 92 845 (дев`яносто дві тисячі вісімсот сорок п`ять) гривень 31 копійок з відрахуванням установлених законом податків та інших обов`язкових платежів.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини А0536 (код ЄДРПОУ 26615064, місцезнаходження юридичної особи: Луганська область, місто Сєвєродонецьк, військове містечко № 1) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім гривень) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст повного судового рішення складено 22 липня 2021 року.

Суддя Є.О. Кисельова