
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
30 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2016/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Шембелян В.С.,
за участю секретаря судового засідання: Пономарьової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
10 вересня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (далі – відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 30.12.2020 «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно з ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 »;
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області повторно розглянути заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 від 12.11.2020, зарахувавши при цьому до загального страхового та пільгового підземного стажу (тобто до стажу, передбаченого ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування») наступні періоди роботи: з 19.09.1994 по 18.11.1994 - у якості учня гірника підземного з повним робочим днем під землею шахти «Пролетарська» Виробничого об`єднання «Стахановвугілля», з 19.11.1994 по 06.12.1994 - у якості гірника підземного з повним робочим днем під землею шахти «Пролетарська» Виробничого об`єднання «Стахановвугілля».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 12 листопада 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах, оскільки на момент звернення позивач набув необхідний пільговий підземний стаж - понад 25 років.
Рішенням від 30.12.2020 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії. Зокрема відповідач не зарахував ні до страхового ні до пільгового стажу (тобто до стажу, передбаченого ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування») наступні періоди роботи позивача на шахті «Пролетарська» Виробничого об`єднання «Стахановвугілля»: з 19.09.1994 по 18.11.1994 - у якості учня гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 18.11.1994 по 06.12.1994 - у якості гірника підземного з повним робочим днем під землею - у зв`язку з відсутністю архівних документів та ненадання довідок про підтвердження пільгового характеру праці, а також через те, що дата заповнення трудової книжки 22.10.2001, а записи про роботу починаються з 19.09.1994, при цьому відповідні довідки не були надані позивачем через те, що архіви ВО «Стахановвугілля» перебувають на тимчасово окупованій території.
Позивач вважає відмову протиправною та такою, що порушує його права.
Ухвалою суду від 30.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, після усунення її недоліків, та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 28-29).
24.05.2021 від Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 36-38), в якому останній заперечував проти позовних вимог з таких підстав.
ОСОБА_1 , на час звернення до управління з заявою про призначення пенсії має страховий стаж роботи 41 рік 1 місяць 15 днів, в тому числі відпрацьований страховий стаж становить 22 роки 1 місяць 15 днів, підземний стаж на пільгових умовах згідно ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за списком №1 - 19 років 5 місяців 1 день, період військової служби під час мобілізації, яка зараховується для визначення права на призначення пенсії на пільгових умовах складає 1 рік 3 місяці 16 днів.
До пільгового підземного стажу зараховано періоди роботи з 19.07.1996 по 20.07.2000, з 23.10.2001 по 01.11.2020 в ВП шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» згідно з довідками №634-648 від 02.11.2020 за виключенням відпусток без збереження заробітної плати, медогляду, провина підприємства, страйків, відсутність виходів через небезпеку життя та здоров`я під час проведення (АТО), НКК, донор, міський військовий комісаріат, тобто тих періодів роботи, протягом яких заявник не перебував повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах.
Місто Голубівка Луганської області (територіальне місце розташування шахти «Пролетарська» ВО «Стахановвугілля») розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань (Закон України від 16.09.2014 №1680-УІІ) «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей»).
Рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 21.12.2020 №17/07 - відмовлено в зарахуванні до підземного пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Пролетарська» дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Луганськвугілля»), з 19.09.1994 по 18.11.1994, в якості учня підземного гірника, та з 19.11.1994 по 06.12.1994 в якості підземного гірника у зв`язку з відсутністю архівних документів, визначених пунктом 11 Порядку.
Період роботи з 19.09.1994 по 06.12.1994, не зараховано до страхового стажу та не зараховано до підземного пільгового стажу за списком №1 через те, що дата заповнення трудової книжки 22.10.2001, а записи про роботу з 19.09.1994, що є грубим порушення інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 №110 та відсутністю документів, що підтверджують роботу в зазначений період.
На дату звернення до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивач не мав необхідного пільгового стажу роботи за Списком №1, тому рішення управління від 30.12.2020 про відмову в призначенні йому такої пенсії - цілком правомірне.
Щодо вимоги зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області повторно розглянути заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 від 12.11.2020, зарахувавши при цьому до загального страхового та пільгового підземного стажу, передбаченого ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», певні періоди роботи відповідач зазначає, що статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. До його повноважень належить питання зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсій, у тому числі і на пільгових умовах на підставі документів, встановлених законодавством. Тобто, територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії.
Тому, відповідач вважає, що 30.12.2020 заяву позивача та надані до неї документи вже було розглянуто та прийняте рішення про відмову в призначенні пенсії.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Золотівським ВМ Первомайськ. ОМВУМВС України в Луганській області, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 (а.с. 5-8,9).
12.11.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 40). Отже,на час звернення до відповідача досяг віку 44 роки.
Рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області № 17/07 від 21.12.2020 відмовлено в зарахуванні до підземного пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта» «Пролетарська» дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Луганськвугілля» з 19.09.1994 по 18.11.1994 в якості учня підземного гірника та з 19.11.1994 по 06.12.1994 – підземного гірника у зв`язку з відсутністю архівних документів, визначених пунктом 11 Порядку, оскільки Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань містить відомості про припинення вказаної юридичної особи, а довідки, що підтверджують пільговий підземний стаж роботи позивача відсутні (а.с. 52).
За відомостями Єдиного державно реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань наявний запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи Державне відкрите акціонерне товариство «Шахта «Пролетарська» дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Лугаськвугілля» від 11.04.2006 за рішенням засновників. За відомостями вказаного реєстру відсутня інформація, що вказане підприємство було припинено саме за наслідками ліквідації без правонаступників.
За результатами розгляду заяви позивача від 12.11.2020 управлінням винесено рішення від 30.12.2020 «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно з ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 » (а.с. 10-11).
З вказаним рішенням відповідача ОСОБА_1 не погодився та звернувся до суду з позовом.
Зазначеним рішення встановлено, що ОСОБА_1 на час звернення має страховий стаж роботи 41 рік 1 місяць 15 днів, в тому числі відпрацьований страховий стаж 22 роки 1 місяць 15 днів, підземний стаж на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 14 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за списком №1 - 19 років 5 місяців 1 день, період військової служби під час мобілізації, яка зараховується для визначення права на призначення пенсії на пільгових умовах 1 рік 3 місяці 16 днів.
До пільгового підземного стажу зараховано періоди роботи з 19.07.1996 по 20.07.2000, з 23.10.2001 по 01.11.2020 в ВП шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» згідно з довідками №634-648 від 02.11.2020 за виключенням відпусток без збереження заробітної плати, медогляду, провина підприємства, страйків, відсутність виходів через небезпеку життя та здоров`я під час проведення (АТО), НКК, донор, міський військовий комісаріат тобто тих періодів роботи, протягом яких заявник не перебував повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах.
Відповідно до п 2.2 заповнення трудової книжки вперше проводиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття працівника на роботу. Згідно із записами трудової книжки НОМЕР_3 від 22.10.2001 заявник працював з 19.09.1994 по 06.12.1994, учнем гірничого з повним робочим днем під землею гірничим підземним з повним робочим днем під землею на шахті «Пролетарська» в «Стахановвугілля», а трудова книжка заповнена від 22.10.2001.
Місто Голубівка Луганської області (територіальне місце розташування шахт «Пролетарська» ВО «Стахановвугілля) розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» віднесено до переліку населенних пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань шахта «Пролетарська» ВО «Стахановвугіллі ліквідована з 11.04.2006.
Наказом головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 10.01.2007 № 9 затверджено склад комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах при наявності необхідних документів. Рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 21.12.2020 №17/07 - відмовлено в зарахуванні до підземного пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Пролетарська» дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Луганськвугілля»), з 19.09.1994 по 18.11.1994, в якості учня підземного гірника, та з 19.11.1994 по 06.12.1994 в якості підземного гірника у зв`язку з відсутністю архівних документів, визначених пунктом 11 Порядку.
Отже, оскарженим рішенням про відмову в призначенні пенсії періоди роботи з 19.09.1994 по 06.12.1994 не зараховано до страхового стажу та не зараховано до підземного пільгового стажу за списком №1 через те, що дата заповнення трудової книжки 22.10.2001, а записи про роботу з 19.09.1994, що є грубим порушення інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 №110 та відсутністю документів підтверджуючих роботу в зазначений період.
Для підтвердження військової служби згідно з п. 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 приймаються військові квитки, довідки військових комісаріатів, військових частин та інші. До заяви щодо призначення пенсії ОСОБА_1 надав військовий квиток НОМЕР_4 . Період проходження військової служби з 14.12.1994 по 12.06.1996 не зараховано до страхового стажу, оскільки дата призову на військову службу дописана чорнилами іншого кольору.
Таким чином, відповідач дійшов висновку, що в позивача відсутній необхідний пільговий підземний стаж роботи для призначення пенсії згідно з ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме 25 років.
Записами у трудової книжки позивача від 22 жовтня 2001 року серії НОМЕР_3 (а.с. 12-19) підтверджено спірні періоди роботи позивача на Державному відкритому акціонерному товаристві шахта «Пролетарська» дочірньому підприємстві Державної холдингової компанії «Луганськвугілля»:
19.09.1994 – прийнятий підземним учнем гірника з повним робочим днем під землею дільниці ремонтно-відновлювальних робіт;
19.11.1994 переведений підземним гірником з повним робочим днем під землею дільниці ремонтно-відновлювальних робіт;
06.12.1994 звільнений у зв`язку з закликом на військову службу п.2 ст.36 КЗпП України;
з 14.12.1994 по 12.06.1996 служба в армії.
Отже, в трудовій книжці наявні записи щодо періоду роботи позивача з 19.09.1994 по 06.12.1994 на шахті «Пролетарська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» (Державне відкрите акціонерне товариство «Шахта «Пролетарська» дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Луганськвугілля») на підземних професіях з повним робочим днем під землею, а також періоду військової служби позивача з 14.12.1994 по 12.06.1996. Зазначені записи завірені печаткою підприємства та підписом відповідальної особи (а.с. 13).
За вказаний період записи трудової книжки позивача дійсно не містять відомостей про атестацію робочого місця.
Отже, спірними питаннями цієї справи є саме правомірність неврахування відповідачем до пільгового (підземного) стажу позивача періодів його роботи на підставі відомостей трудової книжки, достатність її записів для призначення пенсії, необхідність підтвердження цих записів уточнюючими довідками, а також наявність підстав для зарахування до пільгового стажу позивача періодів його військової служби в період з 14.12.1994 по 12.06.1996, оскільки дата призову на військову службу дописана чорнилами іншого кольору.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд керується такими вимогами законодавства.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV, Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року. Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.
Згідно з ч. 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Статтею 62 Закону передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Підпунктом 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України Про пенсійне забезпечення.
Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.
Згідно статті 100 Закону України Про пенсійне забезпечення особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії, серед іншого, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Отже, додаткові документи для підтвердження стажу роботи вимагаються лише у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Порядок ведення трудових книжок встановлений Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58 (далі - Інструкція № 58).
Відповідно до пункту 1.1 вказаної Інструкції трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п`ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Згідно з пунктом 2.2.Інструкції № 58 заповнення трудової книжки вперше проводиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття працівника на роботу.
Відповідно до пункту 2.6 Інструкції № 58 у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов`язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу.
Відповідно до пункту 2.11, 2.12 Інструкції № 58 Відомості про працівника записуються на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Прізвище, ім`я та по батькові (повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами) і дата народження вказуються на підставі паспорту або свідоцтва про народження. Після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка.
Разом із тим, суд зазначає, що згідно з пунктом 1.5 Інструкції № 58 питання, пов`язані з порядком ведення трудових книжок, їх зберігання, виготовлення, постачання і обліку, регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 року № 301 "Про трудові книжки працівників", цією Інструкцією та іншими актами законодавства.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 року № 301 "Про трудові книжки працівників", відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для працівника, а отже, й не може впливати на його особисті права. Згідно з частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При цьому, суд вважає необхідним зазначати, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання у первинних документах печатки підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалась трудова книжка, не може бути підставою для виключення спірного періоду роботи з трудового стажу позивача, оскільки працівник не може відповідати за неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 у справі №677/277/17 провадження №К/9901/1298/17.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383. зареєстрованого в Міністерстві юстиції 01.12.2005 за № 1451/11731, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Таким чином, з викладених законодавчих норм вбачається, що правовою підставою для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не залежно від віку є набуття нею відповідного стажу при виконанні робіт, передбачених Списком № 1 - 25 років, а стажу провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень) -20 років.
При цьому, за правилами застосування Списку № 1, визначеними у наведених вище правових нормах, якщо пільгова робота виконувалася до 31.12.1991 р., то застосовується Список № 1, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 1173; якщо виконання пільгової роботи продовжувалося після 01.01.1992 р. або розпочато після цієї дати, але не більше як до 11.03.1994 р., то застосовується Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 р. № 10; якщо пільгова робота продовжувалася після 11.03.1994 р. або розпочата після цієї дати, але не більше як до 16.01.2003 р., то застосовується Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 р. № 162.
Як встановлено судом, записи у трудовій книжці позивача містять повну інформацію щодо пільгового характеру виконуваних ним робіт за періоди його роботи з 19.09.1994 по 06.12.1994, стаж роботи на яких підлягає зарахуванню до пільгового підземного стажу роботи за Списком №1.
Суд зазначає, що згідно із п. 4.2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637. результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
При цьому, положеннями п. 4.3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637. визначено, що у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Як передбачено пунктом 4.5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації вперше проведеної після 21 серпня 1997 року право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 затверджено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, пунктом 2 якого визначено, що відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком на пільгових умовах за Списками № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.
Суд зазначає, що атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці та розробленими на його виконання Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41.
З аналізу вище вказаних нормативних актів вбачається, що атестація робочих місць полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Порядок та умови проведення такої атестації набули чинності з 21.08.1992.
Відповідно до Роз`яснення про проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21.08.2000 року №205 в окремих випадках за скрутного фінансово-економічного стану, що склався на підприємстві з незалежних від нього причин, для проведення атестації робочих місць, де не сталися докорінні зміни умов і характеру праці у зв`язку з впровадженням нових технологій, засобів виробництва, матеріалів, реконструкцією існуючих об`єктів, приміщень тощо, можливе використання результатів санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, отриманих під час попередньої атестації, за умови реалізації технічних і організаційних заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працівників за результатами попередньої атестації робочих місць і дотримання всіх інших вимог Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що атестація має проводитися у передбачені п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442 строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Зазначеної позиції дотримується й Верховний Суд в постанові від 23.10.2018 в справі №348/1079/17), постанові від 18 вересня 2018 року по справі №345/3301/17 та постанові від 01.11.2018 №455/1053/16-а, в яких Верховний Суд зокрема зазначив, що атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації. Разом з цим, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Суд також зазначає, що відповідно до вимог пункту 1 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 № 18-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року № 1231/13105, цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи:
для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника,
до 01 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (далі - підприємства, які розташовані на тимчасово окупованій території).
Відповідач не довів, що він має відомості про припинення підприємтва, на якому працював позивач (Державного відкритого акціонерного товариства «Шахта «Пролетарська» дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Луганськвугілля»), саме в порядку ліквідації юридичної особи без визначення правонаступника.
Отже рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 21.12.2020 №17/07 прийняте всупереч вимогам Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 № 18-1, безпідставно та протиправно.
У зв`язку з чим суд визнає його недостовірним та неналежним доказом у справі відповідно до вимог ст.73, 75 КАС України.
Таким чином, за встановлених судом обставин наявні всі правові підстави для зарахування спірних періодів роботи позивача до пільгового підземного стажу за списком №1 робіт професій для призначення пенсії за ч.3 ст.114 Закону №1058.
Посилання відповідача на підстави незарахування військової служби позивача до страхового та пільгового стужу періоду його військової служби в період з 14.12.1994 по 12.06.1996, оскільки дата призову на військову службу дописана чорнилами іншого кольору, суд вважає незмістовними, бо дати періоду перебування позивача на службі в армії підтверджені записами його трудової книжки.
Відповідач не надав копії військового квитка позивача до матеріалів справи, отже не довів суду наявності таких обставин.
Крім того, з зазначених вище підстав суд дійшов висновку, що позивач не повинен нести відповідальності за дотримання порядку заповнення військового квитка відповідальною особою. За наявності сумнівів в дійсності будь-яких документів відповідач має перевірити відповідну інформацію, надіславши запити, в тому числі до архівних установ Міністерства оборони України, а не позбавляти позивача права на отримання пенсії через свої сумніви.
Також суд зазначає, що відповідачем в оскарженому рішенні не вказано, які саме періоди не зараховані до пільгового підземного стажу позивача за період його роботи з 23.10.2001 по 01.11.2020 в ВП шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля». Про неповне врахування стажу позивача свідчить розрахунок стажу (а.с.41-41 зв. бік).
Оскільки суду відповідачем не надано індивідуальних відомостей про застраховану особу за формою ОК-5, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірності неповного зарахування до пільгового стажу позивача за цей періоду період його роботи з 23.10.2001 по 01.11.2020.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі, визнання протиправним оскарженого рішення, зобов`язання зарахувати до пільгового підземного стажу позивача спірних періодів роботи та зобов`язання повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акту чи окремих його положень.
Згідно з частиною третьою статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Частиною четвертою цієї статті визначено, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. Також суд, керуючись ч.2 ст.9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог з метою захисту порушеного права позивача та зобов`язати відповідача зарахувати позивачу до пільгового підземного стажу за Списком №1 період його військової служби з 14.12.1994 по 12.06.1996, оскільки відповідач не довів суду правомірності своїх дій щодо неврахування цього періоду.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 908 грн, що підтверджується квитанцією від 28.04.2021 № 7679.
Оскільки у даній справі позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 908 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2,7,8,9,19,20,72-77.90.132,139,241-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Управління пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (ЄДРПОУ: 21792608; місцезнаходження: 93300, Луганська область, м. Попасна, вул. Шкільна,2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати противоправним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 30.12.2020 "Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 ".
Зобов`язати Управління пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області зарахувати до пільгового підземного стажу за списком №1 ОСОБА_1 період проходження військової служби з 14.12.1994 по 12.06.1996 та період роботи з 19.06.1994 по 06.12.1994 на Державному відкритому акціонерному товаристві шахта «Пролетарська» дочірньому підприємстві Державної холдингової компанії «Луганськвугілля» та повторно розглянути заяву позивача від 12 листопада 2020 року про призначення пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень) 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 05 липня 2021 року.
Суддя В.С. Шембелян