Рішення № 98514378, 22.07.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2021
Номер справи
280/2197/21
Номер документу
98514378
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 липня 2021 року Справа № 280/2197/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬБАКОР» (69106, Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Скворцова, буд. 236 Код ЄДРПОУ 37129163)

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд. 166,)

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬБАКОР» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення (форма «ПС») Головного управління ДПС у Запорізькій області від 01 грудня 2020 року №00045910701, яким застосовані штрафні санкції у розмірі 5100,00 гривень;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення (форма «ПС») Головного управління ДПС у Запорізькій області від 01 грудня 2020 року №00045980701, яким застосовані штрафні санкції у розмірі 5100,00 гривень.

Ухвалою суду від 24 березня 2021 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 27 квітня 2021 року зупинено провадження в адміністративній справі №280/2197/21 до набрання законної сили судовими рішенням у справі №280/5902/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альбакор» (вул. Скворцова, буд. 236, м. Запоріжжя, 69106) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м. Запоріжжя, 69107) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

Ухвалою суду від 23 червня 2021 року поновлено провадження у справі №280/2197/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬБАКОР» (69106, Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Скворцова, буд. 236 Код ЄДРПОУ 37129163) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд. 166,) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами позапланової перевірки співробітниками Головного управління ДПС у Запорізькій області було складено Акт від 27 серпня 2019 року №516/08-01-14-01/37129163, відповідно до якого встановлено порушення ТОВ «АЛЬБАКОР» пункту 44.1 статті 44, пункту 134.1 статті 134, пункту 135.1 статті 135, підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168, пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України. Так, 06 вересня 2020 року позивачем отримано три податкових повідомлення-рішення від 02 вересня 2020 року №0000050503, №0000060503 та №0020593306, винесені Головним управлінням ДПС у Запорізькій області. Також, 25 листопада 2019 року ТОВ «АЛЬБАКОР» отримано податкове повідомлення-рішення №0033630503 від 20 листопада 2019 року щодо обов`язку сплатити штрафні (фінансові) санкції у сумі 479166,68 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних по податковому повідомленню-рішенню №0000060503 від 02 вересня 2019 року. Вказано, що позивачем проводилась процедура адміністративного оскарження, проте Державною податковою службою України скарга залишена без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін. Позивач, не погодившись з винесеними Головним управлінням ДПС у Запорізькій області податковими повідомленнями-рішеннями, звернувся до суду з вимогою про їх скасування. За результатами судового розгляду рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року у справі №280/5902/19 податкові повідомлення-рішення від 02 вересня 2019 року №0000050503, №0000060503 та №0020593306, від 20 листопада 2019 року №0003630503 визнані протиправними та скасовані. Позивач зазначає, що відповідно до підпункту 73 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України податковий орган має право та зобов`язаний відкликати раніше винесене податкове повідомлення-рішення з винесенням нового рішення, якщо на момент такого відкликання воно є діючим. Однак положення даної норми не можуть бути застосовані до податкового повідомлення-рішення, яке вважається відкликаним у зв`язку з його скасуванням в судовому порядку. У зв`язку з наведеним позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними та просить їх скасувати.

Відповідач позовні вимоги не визнав, 20 квітня 2021 року надав до суду відзив (вх.№22418), в якому зазначає, що ТОВ «АЛЬБАКОР» порушені вимоги пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, в результаті чого, встановлено завищення податкових зобов`язань по нереальним операціям з реалізації товарів «покупцю», на загальну суму ПДВ 958333,36 грн., у т.ч. серпень 2018 року - 291666,68 грн., вересень 2018 року - 600000,00 грн., жовтень 2018 року - 66666,68 грн., порушені вимоги пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, в результаті чого, встановлено заниження податкових зобов`язань, у зв`язку з не нарахуванням податкових зобов`язань при реалізації товарів іншим особам на загальну суму ПДВ 958333,36 грн., у т.ч. серпень 2018 року - 291666,68 грн., вересень 2018 року - 600000,00 грн., жовтень 2018 року - 66666,68 грн. Також зазначає, що в порушення підпунктів 168.1.1, 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України TOB «АЛЬБАКОР» несвоєчасно сплачено до бюджету податок на доходи фізичних осіб при нарахуванні (виплаті) доходів у вигляді заробітної плати у періоді з 01 січня 2016 року по 31 березня 2019 року у розмірі 17658,81 грн. Вказує на те, що у встановлений законодавством термін винесено податкові повідомлення-рішення форми ПН від 02 вересня 2019 року №0000060503 яким застосовано штрафну санкцію за не реєстрацію податкових накладних на суму 479166,68 грн. та форми П від 02 вересня 2019 року №0000050503 яким зменшено розмір від`ємного значення об`єкту оподаткування податком на прибуток на 5750000,00 грн. Відповідно до змін, внесених до пункту 73 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, передбачено перерахунок сум штрафних санкцій за податковими Повідомленнями-рішеннями, грошові зобов`язання за якими неузгоджені (відповідні податкові повідомлення-рішення знаходились на дату набрання чинності Закону України від 16 січня 2020 року №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків; усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» в процесі адміністративного або судового оскарження та грошові зобов`язання за ними не сплачено) та прийнятої нових податкових повідомлень-рішень з перерахованими штрафними санкціями. У зв`язку з наведеним податкове повідомлення-рішення від 02 вересня 2019 року №0000060503 та податкове повідомлення-рішення від 20 листопада 2019 року №0003630503 складені на підставі акту документальної планової виїзної перевірки від 08 травня 2019 року №261/08-01-14-01/40009323 та акту документальної позапланової виїзної перевірки від 27 серпня 2019 року №516/08-01-14-03/37129163, скасовано шляхом винесення нових податкових повідомлень-рішень із зазначенням нової суми штрафів, а саме: податкове повідомлення-рішення від 01 грудня 2020 року №00045910701, податкове повідомлення-рішення від 01 грудня 2020 року №00045980701. Враховуючи викладене, вважає позов необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Альбакор» 02 червня 2010 року зареєстроване в якості юридичної особи (номер запису: 11031020000027346). Видами діяльності є: 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний); 46.17 Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів. н. в. і. у.; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у.; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

Головним управлінням ДФС у Запорізькій області на підставі плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків за 2019 рік, на підставі наказу Головного управління ДФС у Запорізькій області від 24 квітня 2019 року №1520 проведена планова виїзна документальна перевірка TOB «АЛЬБАКОР» з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства з 01 січня 2016 року по 31 березня 2019 року та з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з 01 січня 2011 року по 31 березня 2019 року.

За результатами проведеної планової виїзної документальної перевірки TOB «Альбакор» складено акт від 02 липня 2019 року №407/08-01-14- 01/37129163.

TOB «Альбакор» (код ЄДРПОУ 37129163) подало заперечення до акту планової перевірки від 16 липня 2019 року №101.

Посадовими особами Головного управління ДПС у Запорізькій області відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, на підставі наказу Головного управління ДФС у Запорізькій області від 31 липня 2019 року №2691, направлень від 06 серпня 2019 року №1720, 1721 та отриманих заперечень платника від 16 липня 2019 року №101 проведена позапланова виїзна документальна перевірка ТОВ «Альбакор» з питань, що стали предметом оскарження акту документальної планової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ «Альбакор» від 02 липня 2019 року №407/08-01-14-01/37129163, відповідно до затвердженого плану перевірки.

За результатами перевірки складено Акт документальної позапланової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи №516/08-01-14-01/37129163 від 27 серпня 2019 року. Перевіркою встановлено наступні порушення:

- пункту 44.1 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, пункту 135.1 статті 135 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями), в результаті чого завищено від`ємне значення об`єкта оподаткування податком на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 5750000,00 грн., у тому числі за три квартали 2018 року у сумі 5350000,00 грн., за 2018 рік у сумі 5750000,00 грн.;

- пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями), а саме: завищення податкових зобов`язань по нереальним операціям з реалізації товарів «покупцю», на загальну суму ПДВ 958333,36 грн., у т.ч.: серпень 2018 року - 1213131,09 грн.; вересень 2018 року - 1440969,43 грн.; - жовтень 2018 року - 1317203,86 грн., та пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями) , а саме: заниження податкових зобов`язань, у зв`язку з не нарахуванням податкових зобов`язань при реалізації товарів іншим особам на загальну суму ПДВ 958333,36 грн., у т.ч.: серпень 2018 року - 1213131,09 грн.; вересень 2018 року - 1440969,43 грн.; жовтень 2018 року - 1317203,86 грн.;

- пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями), а саме: ТОВ «Альбакор» незареєстровані податкові накладні та порушено граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних;

- підпунктів 168.1.1, 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно сплачено до бюджету податок на доходи фізичних осіб при нарахуванні (виплаті) доходів у вигляді заробітної плати у періоді з 01 січня 2016 року по 31 березня 2019 року у розмірі 17658,81 грн.

На підставі Акту перевірки №516/08-01-14-01/37129163 від 27 серпня 2019 року Головним управлінням ДПС у Запорізькій області було винесено податкові повідомлення-рішення:

- від 02 вересня 2019 року №0000050503 за формою «П», яким зменшено суму від`ємного значення об`єкту оподаткування з податку на прибуток у розмірі 5750000,00 грн.;

- від 02 вересня 2019 року №0000060503 за формою «ПН», яким попереджено про необхідність скласти та/або зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування у строк, визначений пунктом 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України та згідно зі статтею 120-1 Податкового кодексу України, застосовано штраф в розмірі 50% у сумі чотириста сімдесят дев`ять тисяч шістдесят шість гривень 68 копійок;

- від 02 вересня 2020 року №0020593306 за формою «Д», яким збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені в сумі 13284,59 грн.

Висновку про допущені позивачем порушення норм податкового законодавства контролюючий орган дійшов через те, що перевіркою не підтверджено реальність здійснення господарських операцій з ТОВ «ТЕФІ ТЕС», оскільки встановлено відсутність поставок товарів, перелік яких наведено у видаткових накладних, складених ТОВ «АЛЬБАКОР» в адресу ТОВ «ТОФІ ТЕС». Господарські операції між ТОВ «АЛЬБАКОР» і покупцем ТОВ «ТОФІ ТЕС» не спрямовані на настання реальних подій, а первинні документи не опосередковувались реальним рухом. Операції ТОВ «АЛЬБАКОР» з ризиковим контрагентом-покупцем не містять у суті своїй розумних економічних або інших причин (ділової мети), та вказують на нереальність здійснення господарських відносин.

За висновком контролюючого органу, перерахування ТОВ «ТЕФІ ТЕС» грошових коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «АЛЬБАКОР» було здійснено на підставі платіжних доручень з недостовірним зазначенням даних в його реквізитах (призначення платежу за товар (послуги), які фактично не отримано та/або отримання яких у майбутньому виходячи з об`єктивних обставин є нереальним) та відсутня можливість достовірно його ідентифікувати.

На 9 сторінці акту перевірки міститься такий висновок податкового органу:

«… отримані від «покупця» кошти, перерахування яких останнім не пов`язано з постачанням товарів та за відсутності даних у «постачальника» щодо їх повернення у майбутньому, кваліфікуються як актив, який слід враховувати у складі інших доходів відповідного звітного періоду, що не знайшло відображення у фінансовій звітності ТОВ «АЛЬБАКОР» та не враховано при визначенні об`єкта оподаткування податком на прибуток підприємства.

На сторінках 9-10 акту перевірки зазначено наступне:

«Таким чином, в порушення вимог пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135 розділу ІІІ з урахуванням вимог п. 44.1, п. 44.2 ст. 44 Податкового кодексу України №2755-VIвід 02 грудня 2010 року (зі змінами та доповненнями), п. 5, п. 7 П(С)БО №15 «Дохід», затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290 (зі змінами та доповненнями), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1999р. за №860/4153, п. 4 П(С)БО №13 «Фінансові інструменти», затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 2001 року №559 (зі змінами та доповненнями), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2001 р. за №1050/6241, ТОВ «АЛЬБАКОР» не включило до складу інших доходів суму коштів, отриманих від ТОВ «ТЕФІ ТЕС» (код ЄДРПОУ 41228094), чим занижено доходи, задекларовані у рядку 01 Декларації «дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» на загальну суму 5750000 грн., в тому числі по періодам:

за три квартали 2018 року в сумі 5350000 грн.;

за 2018 рік в сумі 5750000 грн.

Також, 20 листопада 2020 року згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, на підставі актів перевірок від 02 липня 2019 року №407/08-01-14-01/37129163 та від 27 серпня 2019 року №516/08-01-14-03/37129163 та відповіді на заперечення від 28 серпня 2019 року №5312/08-01-14-07-07 та/або за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період 08, 09, 10.2018 встановлено відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого абзацом другим пункту 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України, податкових накладних / розрахунків коригування на суму ПДВ дев`ятсот п`ятдесят вісім тисяч триста тридцяти три гривні 36 копійок після отримання податкового повідомлення-рішення №0000060503 від 02 вересня 2019 року, Головним управлінням ДПС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення №0003630503, яким застосовано штраф у розмірі 50% у сумі чотириста сімдесят дев`ять тисяч сто шістдесят шість гривень 68 копійок.

12 вересня 2019 року та 16 вересня 2019 року ТОВ «АЛЬБАКОР» подано до Державної податкової служби України скарги на податкові-повідомлення-рішення форми «Д» №0020593306 від 02 вересня 2019 року, №0000050503 та №0000060503 від 02 вересня 2019 року.

Рішеннями Державної податкової служби від 15 листопада 2019 року №9571/6/99-00-08-05-02 та №9643/6/99-00-08-05-04 скарги залишені без задоволенні, а податкові повідомлення рішення - без змін.

Встановлено, що ТОВ «Альбакор» оскаржило податкові повідомлення-рішення від 02 вересня 2019 року №0000050503, №0000060503 та №0020593306, від 20 листопада 2019 року №0003630503 в судовому порядку.

Так, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року, залишеним без змін Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2021 року, задоволено позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Альбакор».

Визнано протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 02 вересня 2019 року №0000050503, №0000060503 та №0020593306, від 20 листопада 2019 року №0003630503.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м. Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ 43143945) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альбакор» (вул. Скворцова, буд. 236, м. Запоріжжя, 69106, код ЄДРПОУ 37129163) судовий збір у сумі 19210,00 грн. (дев`ятнадцять тисяч двісті десять гривень 00 коп.).

Згідно частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

В свою чергу, 01 грудня 2020 року контролюючим органом прийняті нові податкові повідомлення рішення №00045910701 на суму штрафу 5100,00 грн. та №00045980701 на суму штрафу 5100,00 грн., з прийняттям яких відкликані податкові повідомлення-рішення №0000060503 від 02 вересня 2019 року та №0003630503 від 20 листопада 2019 року.

Позивач, не погодившись з правомірністю прийняття контролюючим органом оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з того, що відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року №2755-VI.

Відповідно до абзаців 1, 14-18 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, у редакції, чинній на час винесення податкового повідомлення-рішення, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Однак 23 травня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16 січня 2020 року №466-ІХ (далі - Закон №466).

Законом №466 підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення Податкового кодексу України доповнено пунктом 73, відповідно до абзацу 1 якого штрафи за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, за операціями, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, операціями, що оподатковуються податком на додану вартість за нульовою ставкою, операціями, що не передбачають надання податкової накладної отримувачу (покупцю), а також податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» «г» пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу нараховані платникам податків протягом періоду з 1 січня 2017 року до 31 грудня 2019 року, грошові зобов`язання за якими неузгоджені (відповідні податкові повідомлення-рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження та грошові зобов`язання за ними не сплачено) станом на дату набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», застосовуються в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень.

Згідно з абзацом 1 пункту 73 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення Податкового кодексу України, із змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб-підприємців» від 14 липня 2020 року №786-ІХ, штрафи за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, за операціями, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, операціями, що оподатковуються податком на додану вартість за нульовою ставкою, операціями, що не передбачають надання податкової накладної отримувачу (покупцю), а також податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» «г» пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, нараховані платникам податків протягом періоду з 1 січня 2017 року до дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», строк сплати грошових зобов`язань за якими не настав або грошові зобов`язання за якими неузгоджені (відповідні податкові повідомлення-рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження та грошові зобов`язання за ними не сплачено) станом на дату набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», застосовуються в розмірі 1 відсотка обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 510 гривень.

Відповідно до абзацу 3 пункту 73 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення Податкового кодексу України контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку здійснює перерахунок суми штрафу і надсилає (вручає) такому платнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

З огляду на зміст зазначеної норми судом встановлено, що законодавцем, за наявності встановлення певних недоліків (непропорційність) у механізмі відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, що не надається покупцю товарів, передбачено, що пункт 73 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення Податкового кодексу України підлягає застосуванню до штрафів, нарахованих платникам податків з 1 січня 2017 року, за умови якщо відповідні податкові повідомлення-рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження та грошові зобов`язання за ними не сплачено станом на дату набрання чинності Законом №466.

Таким чином, законодавець передбачив ретроспективну дію положень пункту 73 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення Податкового кодексу України в частині порядку застосування штрафів за порушення платниками податку на додану вартість порядку реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України, за операціями, визначеними таким пунктом, яка проявляється у тому, що такі положення поширюють свою дію на всі штрафні санкції, нараховані платникам податків протягом періоду з 1 січня 2017 року до дати набрання чинності Законом №466, у разі, якщо відповідні податкові повідомлення-рішення перебувають у процедурі адміністративного або судового оскарження (без обмеження інстанційності судового розгляду) та грошові зобов`язання за ними не сплачено станом на дату набрання чинності цим Законом.

Такий підхід законодавця відповідає принципу «доброго врядування» і «належної адміністрації» у світлі практики Європейського суду з прав людини.

Так, у пунктах 70-71 рішення Європейського суду з прав людини «Рисовський проти України» від 20 жовтня 2011 року Суд підкреслив особливу важливість принципу належного урядування», який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia,санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам.

Викладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду висловленою у постанові від 11 січня 2021 року у справі №480/3000/19 (провадження №К/9901/19157/20).

Зважаючи приписи абзацу 3 пункту 73 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов`язаний здійснити перерахунок суми штрафу і надіслати (вручити) платнику податків нове податкове повідомлення-рішення. Натомість попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним) без вчинення будь-яких додаткових дій з боку контролюючого органу, тобто в силу закону.

Суд звертає увагу, що положеннями пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Отже, за загальним правилом, відповідно до пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України узгодженими, у випадку звернення платника податків до суду, вважаться грошові зобов`язання з дня набрання рішенням законної сили.

У Законі №466 (пункт 73 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України) виділено окремі категорії грошових зобов`язань, які підлягають відкликанню як неузгоджені, водночас запроваджено інший, відмінний від загального, підхід, за яким для цілей цієї норми під неузгодженими грошовими зобов`язаннями розуміються ті, по яких відповідні податкові повідомлення-рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження та грошові зобов`язання за ними не сплачено станом на дату набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».

Таким чином, для цілей, задекларованих цією нормою, зміст і обсяг поняття неузгодженості має спеціальне призначення і розкривається в дужках, при цьому воно не відсилає до пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України, а конкретизується і становить окремий, відмінний від загального визначення, зміст узгодженості грошових зобов`язань. Отже, застосування загальної дефініції, визначеної пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України, для реалізації права, визначеного пунктом 73 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, законодавцем не передбачена.

Законодавцем для цілей пункту 73 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України закріплено відмінне від загального (пункт 56.18 статті 56 Податкового кодексу України) розуміння неузгодженого грошового зобов`язання, а саме для цілей цієї норми грошове зобов`язання є неузгодженим протягом всієї процедури судового оскарження (без обмеження в суді якої інстанції знаходиться спір) за умови, що грошове зобов`язання за ними не сплачено.

Відповідач, вчинивши дії передбачені абзацом 3 пункту 73 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення Податкового кодексу України, виніс оскаржувані податкові повідомлення-рішення, якими зменшив позивачу суми грошових зобов`язань.

Разом з тим, оскільки рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року, яке 25 травня 2021 року набрало законної сили, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення №0000060503 від 02 вересня 2019 року та №0003630503 від 20 листопада 2019 року, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення №00045910701 на суму штрафу 5100,00 грн. та №00045980701 на суму штрафу 5100,00 грн., прийняті на виконання абзацу 3 пункту 73 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення Податкового кодексу України, є також безпідставними та протиправними, а тому підлягають скасуванню.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв`язку з наведеним понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4540,00 грн. підлягають стягненню на користь ТОВ «Альбакор» за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬБАКОР» (69106, Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Скворцова, буд. 236 Код ЄДРПОУ 37129163) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд. 166,) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення (форма «ПС») Головного управління ДПС у Запорізькій області від 01 грудня 2020 року №00045910701, яким застосовані штрафні санкції у розмірі 5100,00 гривень.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення (форма «ПС») Головного управління ДПС у Запорізькій області від 01 грудня 2020 року №00045980701, яким застосовані штрафні санкції у розмірі 5100,00 гривень.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬБАКОР» судовий збір в розмірі 4540,00 грн. (чотири тисячі п`ятсот сорок гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуваннями доповнень пункту 3 розділу VІ Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 22 липня 2021 року.

Суддя Д.В. Татаринов