Рішення № 98513761, 22.07.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2021
Номер справи
200/7026/21
Номер документу
98513761
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 липня 2021 р. Справа№200/7026/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправним та скасування рішення №4340 від 19.09.2020 про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший;

зобов`язання повторно розглянути заяву від 16.09.2020 про переведення з одного виду пенсії на інший;

зобов`язання перевести з 16.09.2020 з одного виду пенсії (за віком) на інший (у зв`язку з втратою годувальника) згідно статті 36 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 16.09.2020 вона звернулась, до органу ПФУ через Веб-портал із заявою про перевід з одного виду пенсії на інший та направила відповідний пакет документів, а також з письмовою заявою від 16.09.2020 року, де зазначила, що на момент смерті мого чоловіка ми мешкали разом за адресою: АДРЕСА_3 (дана територія тимчасово окупована та непідконтрольна Україні), у зв`язку з чим перевести мене на пенсію нині покійного чоловіка (по втраті годувальника), так як його пенсії у вісім разів більше моєї, та була основним джерелом нашого існування, бо розмір моя пенсії станом на вересень 2020 року становила - 1 712 грн. Рішенням Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області позивачці відмовлено у переведенні на пенсію по втраті годувальника № 4340 від 19.09.2020 року з приводу того, що вона фактично мешкає на тимчасово окупованій території України, і будь який документ засвідчений так званою «республікою ДНР» - не є для відповідача законним, крім цього зазначено, що позивач повинна надати довідку про реєстрацію місця проживання за формою, наведеною в додатку 13 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207, видані непрацюючому пенсіонеру та непрацездатному члену сім`ї, в яких місце проживання значиться за однією адресою, підтверджують факт перебування на утриманні непрацездатного члена сім`ї.

З таким рішенням Відповідача, вона не погодилась, та звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними та скасувати Рішення № 4340 від 19.09.2020 року Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.11.2020 позвну заяву повернуто, як таку що не підлягає розгляду та вирішенню у порядку адміністративного судочинства, адже у силу положень ст.19 та ст.315 ЦПК України має бути вирішена за правилами цивільного судочинства.

Рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 09.02.2021 встановлено факт постійного проживання позивача з покійним чоловіком, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 за однією адресою: АДРЕСА_3 , на день його смерті. Рішення набрало законної сили 18.03.2021 року. 23.03. 2021 року мій представник, адвокат Сергеева Р.А. звернулась до відповідача із заявою та додала коп. рішення суду від 09.02.2021 року з проханням повідомити її письмово про здійснення відповідних заходів з боку відповідача.

У відповіді від 12.04.2021 року відповідач зазначив, що позивачці відмовлено у переведенні з одного виду пенсії на пенсії по втраті годувальника, так як я не надала відповідачу пенсійну справу мого покійного чоловіка, і зазначили що у мене знову відсутні документи, що засвідчують факт реєстрації місця проживання мене з померлим годувальником за однією адресою та факт перебування на утриманні померлого годувальника ОСОБА_2 , а вищезазначеним рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області яке набрало законної сили, не зобов`язано відповідача повторно розглянути заяву № 4340 від 16.09.2020 року, та було рекомендовано повторно звернутись до відповідача із новою заявою.

22.04.2021 року представник, адвокат Сергєєва Р.А. знову звернулась із заявою до відповідача, де зазначила, що я не маю жодного права вимагати від Волноваського ОУ ПФУ у Донецькій області пенсійну справу свого покійного чоловіка для передачі до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, і що саме ці повноваження є саме у відповідача, якими він чомусь знехтував, хоча 16.09.2020 року письмово повідомила відповідача де знаходиться пенсійна справа мого покійного чоловіка.

27.04.2021 року Відповідач у відповіді зазначив, що рішення №4340 від 19.09.2020 року є чинним, бо не було оскаржено мною, тому і підстав для переведення мене з одного виду пенсії на пенсію по втраті годувальника у Відповідача не має. Запропоновано повторно звернутись до Відповідача у зручний для мене спосіб.

05.05.2021 позивач через Веб-портал подала втрете пакет документів серед яких: коп. рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 09.02.2021 року, а через свого представника, адвоката Сергееву Р.А. у паперовому виді продублювала пакет документів на 38 аркушах, серед яких копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, та сподівалась що цього разу Відповідач виконає свої прямі обов`язки передбачені законодавством.

У листі від 13.05.2021 року Відповідач зазначив, що у них відсутня коп. довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , статус моєї заяви змінено на «помилковий», про що мені надіслано зауваження, та рекомендовано знову звернутись у зручний для мене спосіб.

Вважаючи такі дії Відповідача протиправними ОСОБА_1 звернулась до суду із даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.06.2021 провадження в адміністративній справі відкрито, розгляд вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення виклику учасників справи.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.07.2021 проведено заміну відповідача у справі, а саме Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області замінено на правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3)

Відповідачем позовні вимоги не визнано, надано відзив на адміністративний позов. Свою позицію відповідач вмотивовував наступним.

З 23.04.2018 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку в управлінні як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058). Є внутрішньо переміщеною особою.

16.09.2020 ОСОБА_1 засобами веб-порталу надала до територіального управління заяву № 4340 про переведення з одного виду пенсії (за віком) на інший (у зв`язку з втратою годувальника) згідно ст. 36 Закону № 1058.

Рішенням Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №4340 від 19.09.2020 ОСОБА_1 було відмовлено в переведенні з одного виду пенсії на інший (по втраті годувальника).

Згідно з частиною третьою статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Отже, в силу наведених норм, однією з необхідних умов для переходу на пенсію у зв`язку з втратою годувальника є перебування на утриманні померлого годувальника.

З огляду на те, що позивач до заяви від 16.09.2020 № 4340 про переведення з одного виду пенсії (за віком) на інший (у зв`язку з втратою годувальника) не надав належні та допустимі докази на підтвердження факту перебування на утриманні померлого чоловіка, а саме документи, передбачені пунктом 2.11. Порядку № 22-1, чи рішення суду про встановлення факту перебування на утриманні померлого годувальника, територіальним управлінням правомірно було винесено рішення від 19.09.2020 № 4340.

Рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області № 227/4649/20 від 15.02.2021, яке набрало законної сили 18.03.2021 року, встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за однією адресою: АДРЕСА_3 , на день його смерті.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Оскільки, 16.09.2020 ОСОБА_1 звернулася з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший (по втраті годувальника) та не надала документ, що засвідчує факт реєстрації місця проживання з померлим годувальником за однією адресою та факт перебування на утриманні померлого годувальника, а рішення суду про встановлення юридичного факту набрало законної сили лише 18.03.2021 та станом на 16.09.2020 такий документ не був наданий тому враховуючи вищенаведені норми законодавства, правові підстави для переведення з одного виду пенсії на інший, а саме з 16.09.2020, відсутні.

Отже, територіальне управління ПФУ відмовляючи позивачу у переведенні з пенсії за віком на пенсію у разі втрати годувальника діяло в межах, на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, на думку відповідача позовні вимоги є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України про що свідчить паспорт громадянина України НОМЕР_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3).

З 23.04.2018 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку в управлінні як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058). Є внутрішньо переміщеною особою.

16.09.2020 ОСОБА_1 засобами веб-порталу надала до територіального управління заяву № 4340 про переведення з одного виду пенсії (за віком) на інший (у зв`язку з втратою годувальника) згідно ст. 36 Закону № 1058.

Рішенням Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області позивачці відмовлено у переведенні на пенсію по втраті годувальника № 4340 від 19.09.2020 року з приводу того, що вона фактично мешкає на тимчасово окупованій території України, і будь який документ засвідчений так званою «республікою ДНР» - не є для відповідача законним, крім цього зазначено, що позивач повинна надати довідку про реєстрацію місця проживання за формою, наведеною в додатку 13 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207. видані непрацюючому пенсіонеру та непрацездатному члену сім`ї, в яких місце проживання значиться за однією адресою, підтверджують факт перебування на утриманні непрацездатного члена сім`ї. При цьому рішення має посилання на порядок його оскарження.

28.10.2020 маючи намір оскаржити вищевказане рішення органу ПФУ позивач звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою де просила суд: визнати протиправними та скасувати Рішення № 4340 від 19.09.2020 року Пенсійного фонду України Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший; встановити факт реєстрації місця проживання позивача разом з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 за однією адресою: АДРЕСА_3 , та факту перебування на утриманні годувальника ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов`язати Пенсійний фонд України Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву від 16.09.2020 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про переведення з одного виду пенсії на інший.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.11.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, встановлення факту реєстрації місця проживання, зобов`язання повторно розглянути заяву повернуто позивачці без розгляду з підстав визначених ч. 6 ст. 21 КАС України, при цьому позивачці вказано на порушення правил об`єднання позовних вимог.

У подальшому спірне рішення позивач до адміністративного суду не оскаржувала, Натомість 25.11.2020 звернулась до Добропільського міськрайонного суду із заявою про встановлення факту постійного проживання за однією адресою разом із годувальником та факту перебування на утриманні.

Рішенням Добропільського міськрайонного суду від 09.02.2021 встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 разом із ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також встановлено факт перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на тимчасово окуповані території.

23.03.2021 представник позивача, адвокат Сергєєва Р.А., звернулась до Управління ПФУ із заявою про переведення ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший, при цьму підставою для переведення адвокатом визначено рішення Добропільського міськрайонного суду від 09.02.2021.

Листом від 12.04.2021 Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області представниці позивача повідомлено наступне. Згідно абз. 2 п.п. 4.1 Порядку № 22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058 заява про переведення з одного виду пенсії на інший приймається за наявності в особи всіх необхідних документів.

ОСОБА_2 до 03.2018 перебував на обліку в УПФУ у Волноваському районі Донецької області. У зв`язку з відсутністю документів, що засвідчують факт реєстрації місця проживання з померлим годувальником за однією адресою та факт перебування на утриманні померлого годувальника ОСОБА_2 , ОСОБА_1 відмовлено в переведенні з пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області №227/4649/20 від 15.02.2021, яке набрало законної сили 18.03.2021 року встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за однією адресою; АДРЕСА_3 , на день його смерті.

Вищезазначеним рішенням не зобов`язано Управління повторно розглянути заяву № 4340 від 16.09.2020 про переведення з пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника згідно ст. 36 Закону № 1058 з урахуванням висновків суду.

Щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника з 26.06.2020 заявниці (представнику позивача) роз`яснено порядок переведення з одного виду пенсії та подання документів. Також рекомендовано ОСОБА_1 звернутися до Управління із заявою про переведення пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника у зручний спосіб.

22.04.2021 представник позивача вдруге звернулась до органу ПФУ із заявою де висловила незгоду із відповіддю Добропільського УПФУ в Донецькій області та просили повідомити про перевід ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника з 16.09.2020, тобто з дати реєстрації заяви №4340 та доданих до неї документів.

27.04.2021 листом Добропільського УПФУ в Донецькій області у відповідь на заяву представника позивача повідомлено, що днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхіднимп документами.

Оскільки 16.09.2020 позивач звернулась з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший (по втраті годувальника) та не надала документ, що засвідчує факт реєстрації місця проживання з померлим годувальником за однією адресою та факт перебування на утриманні померлого годувальника, рішення суду про встановлення юридичного факту набрало законної сили лише 18.03.2021, станом на час подання заяви такий документ не був наданий, тому враховуючи вищенаведені норми законодавства, правові підстави для переведення з одного виду пенсії на інший, а саме з 16.09.2020, відсутні. Також у листі надано рекомендацію, звернутися до Управління із заявою про переведення пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника у зручний для позивачки спосіб.

05.05.2021 ОСОБА_1 звернулась до Добропільського УПФУ в Донецькій області із заявою № 2281 про перерахунок пенсії.

Згідно листа Добропільського УПФУ в Донецькій області від 13.05.2021, у зв`язку із відсутністю довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, статус вищевказаної заяви змінено на «помилковий», про що заявниці надіслано зауваження. Крім цього вказаний лист має рекомендацію щодо повторного звернення позивачки із заявою про переведення пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.

Із встановлених обставин вбачається, що між позивачем та відповідачем, як фізичною особою та суб`єктом владних повноважень, виник публічно-правовий спір у сфері соціального захисту, з приводу правомірності відмови відповідача повторно переглянути заяву про проведення перерахунку пенсії.

Суд розглядає справу на підставі наявних у справі доказів, які досліджено у порядку ст. 211 КАС України.

Правова позиція суду обґрунтована таким.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.

Основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; внесення пропозицій Міністрові соціальної політики щодо забезпечення формування державної політики із зазначених питань; виконання інших завдань, визначених законом.

Статтею 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) окреслено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1(далі - Порядок № 22-1).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436 (Розділ І. Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку № 22-1).

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв`язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів). (п. 1.9 Порядку № 22-1).

Згідно з пунктом 2.3 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.

Також надаються такі документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, має такі документи);

2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;

3) довідка про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником (за наявності);

4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт внесення до цього реєстру інформації про безвісне зникнення особи, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, отримана в порядку, передбаченому статтею 15 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти»;

5) документи про вік померлого годувальника сім`ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;

7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;

8) документи про місце проживання (реєстрації);

9) документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.

Відповідно до пункту 2.11. цього ж Порядку за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймаються довідки або інші документи про склад сім`ї, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.

Пунктами 4.1, 4.2, 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Дані дії Пенсійного фонду визначені також у ч.5 ст.45 Закону № 1058-IV.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку № 22-1).

В силу пункту 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою та за наявності в особи всіх необхідних документів.

Аналізуючи наведені норми права, суд дійшов висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є подання особою особисто або її представником заяви безпосередньо до уповноваженого пенсійного органу та додання до неї необхідних документів.

Аналогічна правова позиція відносно того, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення/перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку, викладена у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 року у справі № 425/1867/16-а, від 19.04.2018 року у справі №601/198/16.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач 16.09.2020 звернулась до органу ПФУ із заявою зразка встановленого Порядком № 22-1 про перерахунок пенсії але документів визначених Порядком №22-1 не додавала.

За результатом розгляду вищевказаної заяви відповідачем 31.10.2019 винесено рішення про відмову у проведенні перерахунку, вказане рішення ОСОБА_3 не оскаржувала ні в судовому порядку ні до органів вищої інстанції Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Суд зазначає, що приписами ст. 5 КАС України гарантовано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

При цьому суд зазначає, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Заявляючи до суду вимогу про визнання протиправним та скасування рішення від 19.09.2020 року про відмову у переведенні з одного виду пенсії на інший, позивач також вважає, що існують підстави для зобов`язання відповідача повторно розглянути подану нею 16.09.2020 заяву про перерахунок пенсії.

Проте, з урахуванням встановлених обставин, проаналізувавши норми права суд, дійшов висновку про безпідставність вказаних позовних вимог, з огляду на наступне.

Як зазначалось судом вище, на момент ухвалення спірного рішення у відповідача були відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивачки, оскільки останньою до заяви про переведення пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника не додано документів на підтвердження факту перебування на утриманні померлого чоловіка, а саме документи, передбачені пунктом 2.11. Порядку №22-1, або рішення суду про встановлення факту перебування на утриманні померлого годувальника.

Разом із тим, судом встановлено, що позивач маючи намір оскаржити спірне рішення, 28.10.2020 позивач зверталась до Донецького окружного адміністративного суду. Вказану позовну заяву ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.11.2020 адміністративний повернуто позивачці без розгляду з підстав визначених ч. 6 ст. 21 КАС України, при цьому позивачці вказано на порушення правил об`єднання позовних вимог.

У подальшому спірне рішення позивач до адміністративного суду не оскаржувала, Натомість 25.11.2020 звернулась до Добропільського міськрайонного суду із заявою про встановлення факту постійного проживання за однією адресою разом із годувальником та факту перебування на утриманні.

Рішенням Добропільського міськрайонного суду від 09.02.2021 встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 разом із ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також встановлено факт перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на тимчасово окуповані території.

Вказане свідчить, що позивач погодившись із оскаржуваним рішенням вчинила дії стосовно встановлення факту перебування на утриманні померлого чоловіка та проживання однією сім`єю.

Заяви представника позивача від 23.03.2021 та 22.04.2021, в даному випадку з урахуванням умови їх подання, розглянуті органом ПФУ відповідно до норм Закону України "Про звернення громадян" з урахуванням чого суд зазначає, що надані пенсійним органом відповіді від 12.04.2021 та 27.04.2021 із роз`ясненнями по суті заяв представниці позивача, є правомірними.

Крім цього судом встановлено, що позивач 05.05.2021 звернулась до органу ПФУ із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший та доданим пакетом документів, до звернення до суду із вказаним позовом. Вказане, свідчить про намір позивачки здійснити переведення своєї пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, без оскарження відмовного рішення, а насамперед шляхом подання нової заяви, при цьому із доданням до неї судового рішення про встановлення юридичних фактів, яке доречи не надавалось органу ПФУ при первісному зверненні.

Щодо розгляду відповідачем вищевказаної заяви, то дії відповідача стосовно наслідків її розгляду не є предметом оскарження у даній справі, отже суд позбавлений можливості прийняття рішення по суті з приводу наслідків розгляду цієї заяви.

Суд зазначає, що особливістю вчинення дій суб`єктом владних повноважень на виконання його владних управлінських функцій є те, що такі дії можуть вчинятись виключно на підставі та у межах повноважень, встановлених Конституцією та законами України, тобто виключають право діяти в інший спосіб.

В рамках адміністративного судочинства: дії - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм.

Обставини цієї справи виключають можливість кваліфікувати дії та оскаржуване рішення відповідача протиправними.

При цьому, суд вважає за можливе зазначити, якщо позивач виявляє бажання здійснити перерахунок пенсії, вона не позбавлена можливості звернутись до пенсійного органу із заявою встановленого зразка та доданням належних документів та отримати відповідне рішення щодо розгляду заяви із зазначеного питання та у разі незгоди з таким рішенням оскаржити його у судовому порядку.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов`язання повторного розглянути заяву від 16.09.2020 а також зобов`язання перевести ОСОБА_4 з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат, передбачені ст.139 КАС України, відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправним та скасування рішення №4340 від 19.09.2020 про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший; зобов`язання повторно розглянути заяву від 16.09.2020 про переведення з одного виду пенсії на інший; зобов`язання перевести з 16.09.2020 з одного виду пенсії (за віком) на інший (у зв`язку з втратою годувальника) згідно статті 36 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”– відмовити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Аканов