Рішення № 98513409, 23.07.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2021
Номер справи
120/4123/21-а
Номер документу
98513409
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

23 липня 2021 р. справа № 120/4123/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про стягнення заборгованості по заробітній платі

в с т а н о в и в :

28.04.2021 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції про стягнення заборгованості по заробітній платі.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що у період з 19.02.2016 року по 31.01.2018 року проходив службу в управлінні патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.

Вказав, що за період з 19.02.2016 року по 31.01.2018 року відпрацював 155 нічних змін, однак, в супереч Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" відповідачем не здійснено виплату доплати за період служби в нічний час в розмірі 35% посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Крім того, позивач вказує, що відповідач, в порушення положень статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", не здійснив індексацію його грошового забезпечення в період з 01.06.2016 року по 31.10.2017 року.

Вищевикладені обставини зумовили позивача звернутись з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 05.05.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Цією ж ухвалою витребувано у відповідача:

- Довідки обліку несення позивачем служби в нічний час за період 2016-2018 років за формою, визначеною у додатку 1 до "Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016 року;

- розрахунок розміру доплати позивачу за службу в нічний час за період з 2016 по 2018 рік;

- розрахунок індексації грошового забезпечення позивача за період з 2016 року по 2017 рік.

25.05.2021 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує щодо задоволення адміністративного позову. Зокрема вказав, що виплата грошового забезпечення позивача здійснювалась у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015 року та наказу Міністерства внутрішніх справ України "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" № 260 від 06.04.2016 року, відповідно до затвердженого кошторису, яким встановлений граничний розмір грошового забезпечення працівників патрульної поліції.

Також вказували, що при розрахунку заборгованості по доплаті за службу в нічний час, позивачем не враховано положення п. 11 Розділу ІІ "Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", яким передбачено двохгодинну перерву для відпочинку поліцейським, які несуть службу в нічний час, яка не включається в службовий час.

Щодо індексації грошового забезпечення вказували, що таке право виникло після набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України № 782 від 18.10.2017 року, якою внесено зміни до п.2 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" та доповнено абзац 5 після слова "військовослужбовці" словом "поліцейських".

На переконання відповідача правові підстави для задоволення адміністративного позову відсутні, а тому просив у його задоволенні відмовити повністю.

25.05.2021 року на виконання вимог ухвали суду від 05.05.2021 року, представник відповідача повідомив про відсутність Довідки обліку несення служби в нічний час позивачем.

Також, представником відповідача надано розрахунки розміру доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення.

Вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 у період з 19.02.2016 року по 15.03.2019 року проходив службу в Управлінні патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції.

На переконання позивача, оскільки за період проходження служби ним відпрацьовано 155 нічних змін, його право на доплату за службу в нічний час та індексацію грошового забезпечення є безумовним, у зв`язку із чим, звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує, що відповідно до частин 1 та 2 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 пункту 5 цієї Постанови, визначено обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260).

Згідно п. 5 Розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260 поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, за період з лютого 2016 по січень 2018 року включно, позивач відпрацював в загальній кількості 155 нічних змін, що підтверджується наявним у матеріалах справи листом Управління патрульної поліції у Вінницькій області ДПП № 13ЗІ/41/21/02-2021 від 23.04.2021 року.

Разом з тим, відповідач, в супереч вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, доплату за службу в нічний час не здійснював.

Як зазначає позивач, у період з 19.02.2016 року по 31.01.2018 року ним відпрацьовано 155 нічних змін, за які, згідно розрахунку заборгованості за доплату в нічний час, належить стягнути 6305,80 грн.

В той же час, згідно наданого представником відповідача розрахунку доплати за службу в нічний час, сума доплати складає 6264,35 грн.

Враховуючи спір між сторонами щодо суми, яку належить стягнути на користь позивача, суд вважає за необхідне здійснити розрахунок заборгованості по доплаті за службу в нічний час.

При цьому, розрахунок здійснюється з врахуванням пункту 11 Розділу ІІ Порядку № 260:

- посадовий оклад поділити на кількість годин фактичного часу у відповідному місяці, при 40 годинному робочому тижні = (годинна ставка за службу в нічний час) помножити на кількість годин фактичного часу служби в нічний час та помножити на 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = розмір доплати за службу в нічний час.

Згідно довідки Начальника відділу кадрового забезпечення управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції та листа Управління патрульної поліції у Вінницькій області ДПП № 13ЗІ/41/21/02-2021 від 23.04.2021 року у період з 19.02.2016 року по 31.08.2016 року позивач проходив службу на посаді інспектора роти №4 батальйону Управління патрульної поліції у м.Вінниці Департаменту патрульної поліції, з посадовим окладом згідно штату 2400 грн. (наказ Національної поліції від 25.03.2016 року №244). З 31.08.2016 року позивач призначений на посаду інспектора відділу моніторингу та аналітичного забезпечення Управління патрульної поліції у м.Вінниці Департаменту патрульної поліції, з посадовим окладом згідно штату 2500 грн. (Наказ Національної поліції від 25.03.2016 року №244).

Тобто, посадовий оклад позивача у період з 19.02.2016 року по 31.08.2016 року складав 2400 грн., а з 31.08.2016 року 2500 грн.

При цьому, з метою визначення норми годин робочого часу за кожний місяць суд застосовував інформацію визначеною Міністерством праці та соціальної політики України за спірний період.

Розрахунок доплати за період з лютого 2016 по січень 2018 року:

- лютий 2016 року (2400/168 х 16 х 35%) = 80 грн.;

- березень 2016 року (2400/175 х 64 х 35%) = 307,20 грн.;

- квітень 2016 року (2400/168 х 64 х 35%) = 320 грн.;

- травень 2016 року (2400/152 х 56 х 35%) = 309,47 грн.;

- червень 2016 року (2400/159 х 8 х 35%) = 42,26 грн.;

- липень 2016 року (2400/168 х 56 х 35%) = 280 грн.;

- серпень 2016 року (2400/175 х 24 х 35%) = 115,2 грн.;

- вересень 2016 року (2500/176 х 56 х 35%) = 278,4 грн.;

- жовтень 2016 року (2500/159 х 56 х 35%) = 308,17 грн.;

- листопад 2016 року (2500/176 х 56 х 35%) = 278,4 грн.;

- грудень 2016 року (2500/176 х 64 х 35%) = 318,18 грн.;

- січень 2017 року (2500/159 х 64 х 35%) = 352,20 грн.;

- лютий 2017 року (2500/160 х 56 х 35%) = 306,25 грн.;

- березень 2017 року (2500/175 х 64 х 35%) = 320 грн.;

- квітень 2017 року (2500/152 х 64 х 35%) = 368,42 грн.;

- травень 2017 року (2500/159 х 64 х 35%) = 352,20 грн.;

- червень 2017 року (2500/159 х 56 х 35%) = 308,17 грн.;

- липень 2017 року (2500/168 х 32 х 35%) = 166,66 грн.;

- серпень 2017 року (2500/175 х 64 х 35%) = 320 грн.;

- вересень 2017 року (2500/168 х 24 х 35%) = 125 грн.;

- жовтень 2017 року (2500/167 х 64 х 35%) = 335,33 грн.;

- листопад 2017 року (2500/176 х 48 х 35%) = 238,63 грн.;

- грудень 2017 року (2500/160 х 56 х 35%) = 306,25 грн.;

- січень 2018 року (2500/168 х 64 х 35%) = 333,33 грн.;

Всього: 6469,72 грн.

Таким чином, заборгованість у вигляді доплати за службу в нічний час становить 6469,72 грн.

Враховуючи, що позивачу не доплачено 6469,72 грн. за службу в нічний час, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в цій частині та стягнути на користь позивача заборгованість в сумі 6469,72 грн.

Посилання представника відповідача на те, що позивачеві виплачувалося грошове забезпечення в межах граничних розмірів такого грошового забезпечення, встановлених відповідним наказом керівника - судом не приймається до уваги, оскільки у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та положень Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260) - доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови № 988.

Стосовно посилань представника відповідача про можливість двохгодинної перерви для відпочинку поліцейським, які несуть службу в нічний час, яка не включається в службовий час, не переконання суду, в даному випадку не спростовують обґрунтованість розрахунку заборгованості за службу в нічний час зроблений судом, оскільки доказів надання такого часу відпочинку не надано.

При цьому, належним та допустимим доказом на підтвердження фактично відпрацьованого позивачем часу, є Довідка обліку фактичного часу служби в нічний час, за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку № 260, яка, як зазначає відповідач, відсутня.

Крім того, п. 11 Розділу ІІ "Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", передбачає право, а не обов`язок поліцейського на перерву для відпочинку під час служби в нічний час до двох годин.

Додатково наданий представником відповідача розрахунок доплати за службу в нічний час не включає в себе двохгодинної перерви для відпочинку, а тому такі доводи з його сторони є безпідставними.

Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача заборгованості по індексації грошового забезпечення позивача, то суд зазначає наступне.

Відповідно до частини п`ятої статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Так, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 (далі - Закон №1282-ХІІ).

Відповідно до вимог частини першої статті 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За правилами частини першої статті 2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі, оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно частини першої статті 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до статті 9 Закону України № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалі Порядок №1078), згідно п.1 якого він визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Пунктом 1-1 вказаного Порядку встановлено, що підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.

Згідно п.2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

У відповідності до п.6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Відповідно до вимог діючих нормативно-правових актів, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Як свідчать матеріали справи та не заперечується відповідачем, індексація грошового забезпечення за період з червня 2016 року по жовтень 2017 року позивачу не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки відповідно до Постанови КМУ №1078 в зазначений період поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення не включено.

В контексті наведеного, суд відхиляє посилання представника відповідача, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватися лише з набранням чинності постановою КМУ № 782, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України "Про Національну поліцію" та Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Більш того, в силу положень ч. 2 ст. 8 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.

Такої ж правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 31 січня 2019 року у справі № 823/2249/18.

Відповідно до інформації Держстату України індекс споживчих цін перевищував поріг у 103% у квітні 2016 року та становив 103,5 відсотка, а коефіцієнт індексації у червні-листопаді 2016 року - 4,5%, у грудні 2016 року-лютому 2017 року - 8,8%; березні-травні 2017 року - 12,9%; червні-серпні 2017 року - 17,1 %; вересні-листопаді 2017 року - 20,7%.

Отже, підстави для нарахування індексації позивачу виникли з червня 2016 року.

З огляду на підвищення індексу споживчих цін загальна сума індексації грошового забезпечення позивача, яка мала бути нарахована та виплачена за період з червня 2016 року до жовтня 2017 року складає 3005 грн., з яких: 65,25 грн. - щомісячно у червні-листопаді 2016 року, 140,80 грн. щомісячно у грудні 2016 року - лютому 2017 року, 206,40 грн. щомісячно у березні, квітні 2017 року, 217,24 грн. за травень 2017 року, 287,96 грн. щомісячно за червень-серпень 2017 року та 348,59 грн. щомісячно за вересень-жовтень 2017 року.

Враховуючи, що загальна сума індексації грошового забезпечення позивача, яка мала бути нарахована та виплачена за період з червня 2016 року до жовтня 2017 року складає 3005 грн., наведені позивачем та представником відповідача розрахунки, є не коректними в частині арифметичних та методологічних складових.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про стягнення з відповідача індексацію грошового забезпечення за період з 01.06.2016 року по 31.10.2017 року включно в сумі 3005 грн.

Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 та 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Враховуючи відсутність судових витрат, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 заборгованість у вигляді доплати за службу в нічний час за період лютого 2016 року по січень 2018 року включно в сумі 6469,72 грн. (шість тисяч чотириста шістдесят дев`ять гривень сімдесят дві копійки).

Стягнути з Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 року по 31.10.2017 року включно в сумі 3005 грн. (три тисячі п`ять гривень).

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач: Департамент патрульної поліції (вул. Федора Ернста, 3, м.Київ, код ЄДРПОУ 40108646).

Суддя Дончик Віталій Володимирович