
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
21 липня 2021 р. Справа № 120/5932/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про: визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії у відповідності з відомостями зазначеними у листі від 26.04.2021 за № 53/Б-13/8, з урахуванням 82 % основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Тому, з метою здійснити перерахунок та виплату пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 14.06.2021 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву.
06.07.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначено, що підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача немає, оскільки такий перерахунок проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон 2262-XII).
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена відповідно до рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Вказано, що визнання не чинними та скасування п. 1, 2 Постановою КМУ №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 порядку, затвердженого Постановою № 45 на підставі рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18 від 12.12.2018, залишеним без змін Шостим апеляційним адміністративним судом, не покладає на ГУ ПФУ у Вінницькій області обов`язку для проведення перерахунку пенсії позивачу, оскільки сам механізм проведення перерахунку, який врегульовано пунктом 2 Постанови №45, залишився незмінним.
Після скасування зазначених пунктів Урядом України іншого порядку здійснення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, не приймалось.
В період з 05.07.2021 по 16.07.2021 суддя Дмитришена Р.М. перебувала у щорічній відпустці, у зв`язку з цим розгляд справи здійснюється після її виходу з відпустки.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Вінницькій області як військовий пенсіонер з липня 2000 року. Пенсія йому нарахована довічно, відповідно до діючої на той час редакції Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.92р. «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» із сум грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років та відповідних доплат і надбавок, згідно з грошовим атестатом серія СБ №000694 від 10.07.2000 року (а.с. 7).
На час звільнення позивача з військової служби його вислуга становила 29 років. Відповідно до ст. ст. 13 та 43 вищезазначеної редакції Закону, основний розмір призначеної пенсії становив 82% грошового забезпечення. Пенсію з цього розрахунку отримував до 1 січня 2018 року.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 1 березня 2018 року, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктами 1, 2 якої було встановлено перерахувати з 01.01.2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року, з урахуванням лише розміру окладу за посадою, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 року, відповідно до Постанови № 704.
ГУ ПФ України у Вінницькій області у квітні 2018 року здійснило перерахунок пенсії позивача, але до її складу не були включені додаткові види - надбавки, доплати, підвищення та премія.
У зв`язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018, позивач звернувся до Управління Служби безпеки України у Вінницькій області щодо видачі нової довідки з урахуванням основних та додаткових складових.
На підставі звернення позивача від 13.07.2020 №53/6-31/8 Управлінням до ГУПФУ у Вінницькій області було направлено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії №53/21-110 від 04.08.2020.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 12.10.2020 року у справі 120/4347/20-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки Управління Служби безпеки України у Вінницькій області від 04.08.2020 № 53/21-110 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, статті 9 Закону від 20.12.1991 № 2011-XII та положень Постанови № 704, з врахуванням раніше виплачених сум із 01.04.2019.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 пенсію відповідно до довідки Управління Служби безпеки України у Вінницькій області від 04.08.2020 № 53/21-110 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, статті 9 Закону від 20.12.1991 № 2011-XII та з положень Постанови № 704, з врахуванням раніше виплачених сум із 01.04.2019.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В подальшому позивач 31.03.2021 повторно звернувся до Управління Служби безпеки України у Вінницькій області з заявою щодо підготовлення та надання до ГУ ПФУ у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення у якій просив видати довідку:
Станом на 5 березня 2019 року, станом на 1 січня 2020 року, станом на 1 січня 2021 року за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення із Служби, із обов`язковим зазначенням у ній відомостей про основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення, встановлені при виході на пенсію та розраховані згідно з Приміткою 1 до Додатку 1, Приміткою до Додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-12 від 09.04.92р. «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України № 2011-12 від 20.12.1991 року «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19.
Також позивач просив повідомити у відповідності до яких правових приписів до грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 53/21-110, не були включені додаткові її види, встановлені при виході на пенсію; щодо заниження відстоткового значення додаткових видів грошового забезпечення, а ніж ті, що встановлені при виході на пенсію. При цьому, позивач просив повідомити у відповідності до яких правових приписів при підготовці довідки Управління Служби безпеки України в Вінницькій області не взяла до уваги чинне положення Примітки 1 Додатку 1, Примітки до Додатку 14, а з 29 січня 2020 року (набрала законної сили постанова Шостого апеляційного адміністративного суду у адміністративній справі № 826/6453/18) і пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704.
Відповідно до інформаційного листа за № 53/Б-13/8 від 26.04.2021 року (а.с. 18-20) убачається, що Управління Служби безпеки, розглянувши звернення позивача щодо обставин нарахування та виплати пенсійного забезпечення, надало відповідь про те, що на підставі його звернення від 13.07.2020 №53/6-31/8 Управлінням до ГУПФУ у Вінницькій області було направлено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії №53/21-110 від 04.08.2020.
Зазначена довідка містила відомості про максимальні розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення, які станом на 05.03.2019 були встановлені співробітникам Управління за відповідною (аналогічною) посадою, а саме: надбавка за особливості проходження служби - до 32% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі - до 5% від посадового окладу; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% від посадового окладу; премія - 10% від посадового окладу.
Щодо періоду 2020 та 2021, то станом на 01.01.2020 були встановлені співробітникам Управління за відповідною (аналогічною) посадою - надбавка за особливості проходження служби - до 70% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; станом на 01.01.2021 - надбавка за особливості проходження служби - до 85% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. За іншими додатковими складовими грошового забезпечення відсоток не змінився, що вказано у листі.
Стосовно видачі інших довідок, то Управління повідомило, що довідки станом на 01.01.20 р. та 01.01.2021р. буде направлено після отримання запиту з ГУ ПФ України у Вінницькій області.
Також повідомлено, що додаткові види грошового забезпечення, які відсутні в довідці Управління від 04.08.2020 №53/21 -110, не враховуються (в теперішній час) при нарахуванні грошового забезпечення діючим співробітникам.
В подальшому позивач особисто звернувся до Пенсійного органу з заявою повідомивши, що на його письмове звернення до УСБУ у Вінницькій області надати оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року, станом на 1 січня 2020 року, станом на 1 січня 2021 року, отримав відповідь за №53-Б-13/8 від 26.04.2021 (копія додається), якою рекомендовано зробити запит цих довідок через Пенсійний фонд у Вінницькій області. Тому позивач висловив прохання до начальника вчинити дії шляхом направлення запиту щодо надання таких довідок про розмір його грошового забезпечення, та повідомити позивача про прийняте рішення.
У відповідь відповідач листом від 31.05.2021 зазначив, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсії, призначених згідно із Законом 2262-XII, станом на 31.05.2021 не приймалось.
Таким чином, в Головного управління відсутні правові підстави для здійснення запиту до відповідного структурного підрозділу щодо витребування довідки про розмір грошового забезпечення та перерахунку пенсії.
Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом в якому просить:
Визнати протиправними дії ГУ ПФ України у Вінницькій області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 , в зв`язку з збільшенням грошового забезпечення діючих військовослужбовців УСБ України у Вінницькій області за його штатною (аналогічною) посадою на день звільнення, у відповідності з відомостями зазначеними у листі уповноваженого органу за № 53/Б- 13/8 від 26. 04.2021 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 , в зв`язку з збільшенням грошового забезпечення діючих військовослужбовців УСБ України у Вінницькій області за його штатною (аналогічною) посадою на день звільнення, у відповідності з відомостями зазначеними у листі уповноваженого органу за № 53/Б-13/8 від 26. 04.2021 року, з урахуванням 82% основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.92р. «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України № 2011-12 від 20.12.1991 року «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19. та здійснити розрахунок та виплату заборгованості, згідно з діючим на теперішній час законодавством.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон 2262-XII).
Відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок №45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка Постановою №103 викладена в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до внесення зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Отже, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Отже, суд погоджується з позицією позивача, що після втрати чинності з 05.03.2019 вищезазначених норм Постанови № 103, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, відповідач зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, згідно Постанови № 704 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які первинно не були включенні через встановлені Постановою № 103 обмеження.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 12.10.2020 року у справі 120/4347/20-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 пенсію відповідно до довідки Управління Служби безпеки України у Вінницькій області від 04.08.2020 № 53/21-110 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, статті 9 Закону від 20.12.1991 № 2011-XII та з положень Постанови № 704, з врахуванням раніше виплачених сум із 01.04.2019.
Отже, позивачу відповідно до рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12.10.2020 року у справі 120/4347/20-а перерахована пенсія на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Вінницькій області від 04.08.2020 № 53/21-110 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
У спірному випадку, на звернення позивача до УСБУ у Вінницькій області повідмлено, що Управлінням до ГУПФУ у Вінницькій області було направлено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії №53/21-110 від 04.08.2020.
Стосовно видачі інших довідок, то Управління у листі від 26.04.2021 зазначило, що довідки станом на 01.01.2020 р. та 01.01.2021р. буде направлено після отримання запиту з ГУ ПФ України у Вінницькій області.
Щодо змін грошового забезпечення, то у листі Управління від 26.04.2021 йдеться, що у 2020 та 2021 станом на 01.01.2020 були встановлені співробітникам Управління за відповідною (аналогічною) посадою - надбавка за особливості проходження служби - до 70% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; станом на 01.01.2021 - надбавка за особливості проходження служби - до 85% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Після отримання листа від УСБУ у Вінницькій області, позивач звернувся до Пенсійного органу не з прохання здійснити перерахунок пенсії, а з проханням вчинити дії шляхом направлення запиту до відповідного структурного підрозділу щодо витребування довідки про розмір грошового забезпечення позивача, та про прийняте рішення його повідомити. До цієї заяви вказує, що додає лист за № 53/Б-13/8 від 26.04.2021, який вважає, що відомості зазначені у ньому, є достатніми для перерахунку пенсії.
З такими доводами суд не погоджується з огляду на наступне.
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Пунктом 24 Порядку № 3-1 встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
В силу статті 63 Закону, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Позивач стверджує, що для перерахунку пенсії пенсіонери подають органам, що призначають пенсії (в даному випадку він особисто) додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
В даному ж випадку, як слідує із матеріалів справи, позивач, отримавши відомості від УСБУ у Вінницькій області щодо видачі інших довідок станом на 01.01.2020 р. та 01.01.2021р. будуть направлені після отримання запиту з ГУ ПФ України у Вінницькій області, звернувся до відповідача із відповідною заявою про направлення запиту для їх отримання, а не про перерахунок його пенсії, на чому суд звертає увагу.
Більш того, лист не може бути тим документом для перерахунку пенсії, оскільки у ньому не відображено в повній мірі відомостей про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Відомості про додаткові види грошового забезпечення відображаються у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, що передбачено Порядком №45.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком, за формою, що затверджена Порядком №45 в редакції додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до внесення змін Постановою №103.
Відтак, саме довідка про види грошового забезпечення із зазначенням додаткових складових, а не лист уповноваженого органу з відомостями вказаними у ньому за №53/Б-13/8 від 26.04.2021, є підставою для перерахунку пенсії.
Основні і додаткові види грошового забезпечення визначаються у довідці, у якій зазначаються штатна (аналогічна) посада на день звільнення позивача, які видаються уповноваженим структурним підрозділом. При цьому, органи що призначають пенсії, не витребовують довідки, а подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (п. 24 Постанови №3-1).
В силу п. 9 Порядку №45, Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що позовні вимоги в даному спорі з підстав, наведених у позовній заяві не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо судового збору у справі, враховуючи, що у задоволенні позовних вимог суд відмовляє, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволені позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 (іден.код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ); Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ – 13322403, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100)
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна