
Справа №: 671/1166/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 липня 2021 року Волочиський районний суд
Хмельницької області в складі: головуючої - судді Бабій О.М.,
з участю секретаря судового
засідання Краснай Л.П., заявника ОСОБА_1 ,
свідків: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Волочиську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи, заінтересована особа - Волочиський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький),
ВСТАНОВИВ:
В липні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт смерті її чоловіка - ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк, посилаючись на те, що Волочиський відділ ДРАЦС у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) не може у встановленому порядку зареєструвати смерть чоловіка та видати свідоцтво про смерть встановленого зразка.
Заявник вказує, що до 2018 року вона разом із чоловіком проживали в м. Донецьку, проте, у зв`язку із військовим конфліктом вони були вимушені переїхати в с. Петрівка Волочиського району Хмельницької області. Чоловік заявника у лютому 2020 року поїхав до сина в м. Донецьк та у зв`язку із введенням карантинних обмежень не мав змоги повернутись на підконтрольну Україні територію.
Зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер у м. Донецьк та був похований на місцевому кладовищі.
03 лютого 2021 року «Ленінським відділом записів актів громадянського стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки» було видано свідоцтво про смерть ОСОБА_4 № НОМЕР_1 , однак в силу вимог ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» зазначене свідоцтво є недійсним і не створює правових наслідків. У зв`язку з цим вона не може провести державну реєстрацію смерті чоловіка в органах ДРАЦСта отримати свідоцтво про його смерть.
ОСОБА_1 у своїй заяві зазначила, що встановлення вищевказаного факту необхідне їй для оформлення спадщини і оскільки іншого способу захисту своїх прав заявник не має, тому вона звертається до суду.
В судовому засіданні ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Волочиського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), подала до суду заяву, в якій просила справу розглядати у її відсутності, проти заяви не заперечує.
Свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , кожен окремо, в суді підтвердили факт смерті ОСОБА_4 та зазначені в заяві обставини.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 була дружиною ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк, про що «Республіканським бюро судово-медичної експертизи ДНР» видано лікарське свідоцтво про смерть № 655 від 03.02.2021 року (а.с. 10), а також «Ленінським відділом записів актів громадянського стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки» було видано свідоцтво про смерть № НОМЕР_1 від 03.02.2021 року (а.с. 11).
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Постановою ВР України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 року № 254, окремі райони, міста, селища і села Донецької області визнані тимчасово окупованими територіями. Згідно з розпорядженням КМУ від 02.12.2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», м. Донецьк затверджено в переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Таким чином, згідно із ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» зазначене місце смерті ОСОБА_4 - м. Донецьк, є тимчасово окупованою територією України.
Відповідно до ст. 1 зазначеного вище Закону України тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Отже, вказаний закон не містить спеціальної норми щодо порядку державної реєстрації факту смерті особи на тимчасово окупованій території, що унеможливлює державну реєстрацію смерті в позасудовому порядку.
Загальний принцип оцінки документів, виданих на тимчасово окупованій території, надається у ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»: Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом з тим, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії», який був наданий на запит Ради Безпеки ООН зазначено, що держави - члени ООН відповідно до Резолюції 276 (1970) Ради Безпеки зобов`язані утримуватися від застосування міжнародних договорів, укладений з Південною Африкою від імені або відносно Намібії. При цьому у п. 125 цього Консультативного висновку Міжнародного суду ООН вказано на винятки із цього права, а саме. В цілому, невизнання управління Південної Африки (тимчасово окупованої) території не повинно призводити до позбавлення народу Намібії будь-яких переваг, що випливають з міжнародного співробітництва і зокрема, в той час як офіційні дії, що здійснюються урядом Південної Африки від імені або по відношенню до Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути поширена до тих актів, таких, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів.
Про необхідність врахування актів органів влади з окупованих територій Європейським судом з прав людини у п. 45 рішення по справі «Луізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey) від 18 грудня 1996 року (заява № 15318/89) була викладена правова позиція, що при аналогічних обставинах щодо відсутності ефективного державного контролю Кіпру за такими територіями, міжнародне право визнає законність деяких юридичних домовленостей і дій, які звідти походять, наприклад актів реєстрації народження, смерті і шлюбу, наслідки яких можуть ігноруватися лише на шкоду мешканців тієї чи іншої території.
В такому разі, наданий заявником доказ - свідоцтво про смерть ОСОБА_4 , яке видане «Ленінським відділом записів актів громадянського стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки», суд сприймає як належний доказ, на підставі якого можливо зробити висновок про смерть особи.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Оскільки заявник не має можливості надати для реєстрації смерті чоловіка документи, передбачені законодавством України, з метою захисту законних прав та інтересів громадян України на тимчасово окупованій території, суд вважає за можливе задовольнити заяву ОСОБА_1 та встановити факт, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 10, 81, 263-265, 293, 294, 315, 317, 319 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк.
Рішення допустити до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через Волочиський районний суд Хмельницької області шляхом подання в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Заявник:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )Заінтересована особа: Волочиський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (31200, Хмельницька область, м. Волочиськ, площа Центральна, 1; код ЄДРПОУ: 21324008)
Повне судове рішення складено 22 липня 2021 року.
Суддя О.М. Бабій