Постанова № 985073, 05.09.2007, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
05.09.2007
Номер справи
а9/171-07
Номер документу
985073
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16тел. 230-31-77 ПОСТАНОВА

Іменем України

"05" вересня 2007 р. Справа № А9/171-07

Господарський суд Київської області в складі головуючий суддя Євграфова Є.П., судді: Рябцева О.О., Наріжний С.Ю.

при секретарі Коваль Н.В., розглянувши справу

за позовом Комунального підприємства теплових мереж „Рокитнетепломережа”,

смт. Рокитне,

до 1. Міністерства палива та енергетики України, м. Київ,

2.Відокремленого підрозділу Розрахункового центру Державного підприємства «Енергоринок», м. Київ,

про скасування наказу, за участю представників:

позивача:Мамаєв Д.Ю., довір. б/н, б/д,

відповідача:1. не з’явився,

2. не з’явився. На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 05.09.07р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладалося на 21.09.2007р. на 10 год. 00 хв., про що повідомлено в судовому засіданні після проголошення вступної та резолютивної частин постанови з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України. Обставини справи: Позивач –комунальне підприємство теплових мереж „Рокитнетепломережа” 23.05.2007р. звернувся до господарського суду Київської області з позовом до відповідачів –Міністерства палива та енергетики України та Відокремленого підрозділу Розрахункового центру Державного підприємства «Енергоринок», в якому просив скасувати наказ відповідача1 №39 від 31.01.2007р. в частині виключення Комунального підприємства з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості на підставі Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу” та поновити відповідача в Реєстрі та зобов’язати відповідача видати наказ яким поновити позивача в реєстрі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що видавши оспорюваний Наказ відповідачі невірно застосували підпункт 3.5.1 пункту 3.5 ст. 3 Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу”, який передбачає виключення підприємства з Реєстру, якщо останнє не подавало звітності протягом трьох місяців з моменту видачі Наказу про включення підприємства до Реєстру. Зазначає, що виключення відповідачем підприємства з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, враховуючи вкрай скрутне фінансове становище комунального підприємства теплових мереж призведе до погіршення та дестабілізації господарської діяльності позивача, банкрутства підприємства та як наслідок стану соціальної напруги в населенному пункті, якому постачається теплова енергія. Також позивач твердить, що оспорюваний Наказ порушує законні права позивача, визначені частиною 1 ст. 211 ГК України та Законом України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу”.

Ухвалою господарського суду від 23.05.2007р. відкрито провадження у справі. Відповідно до ухвали голови суду від 20.08.2007р. Справа №А9/171-07 прийнята до провадження колегією суддів у складі: суддя Євграфова Є.П. –головуюча, суддів Рябцевої О.О. та Наріжного С.Ю. Ухвалою від 21.08.07р. за клопотання позивача вжито заходів забезпечення позову та зупинено дію оспорюваного наказу.

Відповідач1 відзиву на позов не надав, в судове засідання на 05.09.2007 року представника не направив, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином Повісткою про виклик.

Відповідач2 надав, 25.06.2007 року, заперечення на позов, в якому позов не визнав та зазначив, що не є юридичною особою, в судове засідання на 05.09.2007 року представника не направив, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином Повісткою про виклик.

Відповідно до п 4 ст 128 КАС України у разі неприбуття суб’єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних в ній матеріалів.

Дослідивши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, всебічно та повно з’ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об’єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

Згідно Статуту КП „Рокитнетепломережа”, останнє є виробником теплової енергії . В зв’язку з наявністю у позивача заборгованості за енергоресурси та наявністю інших підстав, відповідно до підпункту 3.2.6 пункту 3.2 ст. 3 Закону №2711, на підставі Наказу Мінпаливенерго України від 10.11.2005р. №568 КП „Рокитнетепломережа” було включене до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону №2711 (далі –Реєстр підприємств ПЕК), номер особового запису 0387, про що свідчить виписка розрахункового центру ДП „Енергоринок” від 28.11.2005р. №299 (копія залучена до матеріалів справи).

Статтею 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»(далі –Закон №2711), метою якого є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості визначено, що дія Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії. Пункт 1.5 ст. 1 даного Закону визначає теплову енергію як один із видів енергоносіїв.

У відповідності до пункту 1.10 Закону №2711 звітність –періодичне та/або разове подання до Мінпаливенерго підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, документів, що складаються за наслідками підтвердження сум заборгованості та\або після застосування механізмів погашення заборгованості визначених цим Законом. Порядок, зміст та періодичність подання звітності встановлюються Міністерством палива та енергетики. Пункт 3.3 ст. 3 Закону №2711 встановлює обов’язок підприємств, що внесені до Реєстру, надавати звітність Мінпаливенерго. Позивачем суду надані копії Звітів про стан погашення заборгованості за березень 2006р. –вересень 2006р. включно.

Наказом Мінпаливенерго від 31.01.2007р. №39 „Про виключення підприємств з переліку підприємств ПЕК, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості”, позивач з посиланням на підпункт 3.5.1 пункту 3.5 ст. 3 Закону №2711 був виключений з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону №2711 (далі Реєстр підприємств), про що свідчить виписка розрахункового центру ДП „Енергоринок” від 06.02.2007р. №922/992 (копія залучена до матеріалів справи).

Перевіряючи відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України чи прийнятий відповідачем оскаржуваний Наказ від 31.01.2007р. №39 в частині виключення КП „Рокитнетепломережа” з Реєстру підприємств ПЕК на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, вчинення дії; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування Наказ від 31.03.2007р. №39 в частині виключення КП „Рокитнетепломережа” з Реєстру підприємств ПЕК з огляду на таке.

Відповідно до пункту 3.5 Закону №2711 виключення з Реєстру підприємства паливно-енергетичного комплексу здійснюється у випадках і в порядку, визначених цим Законом. Підстави виключення визначені підпунктом 3.5.1 –в разі ненадання підприємством паливно-енергетичного комплексу звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим законом, та підпунктом 3.5.2 –у разі подання до розрахункового центру рішення підприємства про припинення участі підприємства у процедурі погашення заборгованості.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2005р. №1163 затверджено Порядок ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними. Згідно пункту 16 Зазначеного порядку підприємство підлягає виключенню з реєстру на підставі наказу Мінпаливенерго в разі неподання ним протягом трьох місяців з дати видання Мінпаливенерго наказу про затвердження переліку звітності за результатами проведених згідно із законом розрахунків та в разі надходження до адміністратора реєстру рішення підприємства про припинення участі у процедурі погашення заборгованості.

Порядок, зміст та періодичність подання звітності встановлені Порядком надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 22.12.2005р. №612.

Згідно із ст. 2 зазначеного Порядку підприємства ПЕК, які включені до Реєстру, подають звітність розрахунковому центру (підрозділу оптового постачальника електричної енергії –державного підприємства „Енергоринок”, який пунктом 1.7 ст. 1 Закону №2711 уповноважений здійснювати функції по веденню та користуванню Реєстром, координації дій учасників розрахунків) до 20 числа місяця наступного за звітним. Як встановлено судом, позивач подавав (копії описів вкладення у цінний лист з штампом поштового відділення про відправлення в матеріалах справи) до розрахункового центру звітність у встановленому порядку за встановленою формою зокрема з серпня 2006р. по грудень 2006р., тобто у відповідача відсутні підстави твердити про неподання позивачем звітності протягом трьох місяців з моменту прийняття Наказу Міністерства палива та енергетики України від 22.12.2005р. №612.

Як встановлено судом, КП „Рокитнетепломережа” не приймало рішення про припинення участі у процедурі погашення заборгованості.

Законодавством, зокрема Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» №2711 та Порядком ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2005р. №1163, встановлено вичерпний перелік підстав виключення підприємства паливно-енергетичного комплексу з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, який не підлягає доповненню.

Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 ст. 9 КАС України суд, при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, судом встановлено, що оскаржуваний Наказ Міністерства Палива та енергетики України від 31.01.2007р. №39 „Про виключення підприємств з переліку підприємств ПЕК, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості” в частині виключення з переліку КП „Рокитнетепломережа” прийнятий всупереч законодавчо визначеному вичерпному переліку підстав для такого виключення. Крім того, оскаржуваний наказ суперечить меті прийняття Закону 2711, спрямованого на поліпшення фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобігання їх банкрутству.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем позов не заперечувався, і не доводилась правомірність оскаржуваного Наказу.

З огляду на наведене суд вважає, що оскаржуване рішення є протиправним, та таким, що підлягає скасуванню, а порушене право –захисту шляхом поновлення позивача –комунального підприємства теплових мереж „Рокитнетепломережа” в Реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до положень Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Щодо позовних вимог до Відокремленого підрозділу Розрахункового центру Державного підприємства «Енергоринок», оскільки останнє, як свідчать матеріали справи (положення від 16.11.2006р.) є структурним підрозділом ДП «Енергоринок»без статусу юридичної особи, а отже, відповідно з врахуванням положень ст.ст. 48, 50, п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, не може бути відповідачем (стороною у справі), провадження щодо нього підлягає закриттю.

За усним клопотанням позивача здійснені ним судові витрати не стягуються.

Враховуючи викладене та керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 9, 17, 86, 157, 158, 160, 161, 162, 163, ч.4 ст. 167 та п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати Наказ Міністерства палива та енергетики України від 31.01.2007р. №39 „Про виключення підприємств з переліку підприємств ПЕК, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості” в частині виключення з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості комунального підприємства теплових мереж „Рокитнетепломережа” (09600, смт. Рокитне, вул. Першотравнева, 15а, код 04654336).

3. Зобов’язати Міністерство палива та енергетики України поновити комунальне підприємство теплових мереж „Рокитнетепломережа” (09600, смт. Рокитне, вул. Першотравнева, 15а, код 04654336) в переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до положень Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

4. В частині позовних вимог до Відокремленого підрозділу Розрахункового центру Державного підприємства «Енергоринок», провадження у справі закрити.

Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дана постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку: заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України –з дня складання в повному обсязі, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження (ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України).

Головуючий суддя Є.П.Євграфова СуддяО.О.Рябцева Суддя 21.09.2007р.С.Ю.Наріжний Суддя