Ухвала суду № 98502684, 20.07.2021, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
20.07.2021
Номер справи
404/5276/21
Номер документу
98502684
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 404/5276/21

Номер провадження 1-кс/404/1847/21

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2021 року слідчий суддя Кіровського районного суду міста Кіровограда ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 розглянувши матеріали клопотання слідчого Кропивницького РУП ГУ Національної поліції в Кіровоградській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 погодженого з прокурором Кропивницької окружної прокуратури ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до речей та документів по матеріалам кримінального провадження №12021121010001331 від 08.06.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 240 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий, за погодженням з прокурором, звернулася до слідчого судді Кіровського районного суду міста Кіровограда з клопотанням по вказаному кримінальному провадженню, щодо надання слідчому СВ Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 та слідчим слідчої групи лейтенанту поліції ОСОБА_5 , капітану поліції ОСОБА_6 , на проведення тимчасового доступу до оригіналів документів, (з можливістю вилучення належним чином завірених копій), які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ) щодо звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » код ЄРДПОУ НОМЕР_2 , з моменту реєстрації Товариства та по дату надходження запиту, а саме: - звіт про фінансовий стан, форма № 1; - звіт про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), форма № 2; - звіт про рух грошових коштів, форма № 3; - звіт про власний капітал, форма № 4; - приміток до фінансової звітності, форма № 5 з додатками; - звіт за сегментами, форма № 6 та пояснювальної записки; - податкові декларації з податку на прибуток підприємства; - податкові декларації з податку на додану вартість; - податкові декларації про майновий стан і доходи; - відомостей про співробітників, які працюють у штаті вказаного товариства та отримані ними доходи (звітність за формою 1ДФ); - відкриті та закриті рахунки в банківській установах; - матеріалів планових, позапланових та зустрічних перевірок зі всіма наявними додатками до них планових, позапланових та зустрічних перевірок зі всіма наявними додатками за весь період; - електронну Інтернет адресу та ІР, з якої на адресу податкового органу надходила податкова звітність товариства.

На обґрунтування клопотання слідчий зазначила, що У провадженні СВ Кропивницького РУП Головного управління Національної поліції в Кіровоградські області перебувають матеріали кримінального провадження № 12021121010001331 від 08.06.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 240 КК України, за фактом можливого порушення посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »встановлених правил використання надр, яке створило небезпеку довкіллю.

Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » код ЄРДПОУ НОМЕР_2 здійснюють незаконний видобуток корисних копалин без відповідних спеціальних дозволів на земельних ділянках, які не відведені для видобування надр, на території Кропивницького району Кіровоградської області, а саме на земельних ділянках кадастрові номери 3510100000:08:051:0029, 3510100000:08:051:0010, 3510100000:08:051:0047.

Так, 17.11.2018 закінчився термін дії спеціального дозволу №1660 від 17.11.1998, наданий ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » для видобутку суглинків, придатних для виробництва керамзитового гравію та цеглина території родовища Веселівське.

Разом з тим, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » продовжило видобуток корисних копалин на земельних ділянках: кадастровий номер 3510100000:08:051:0029 тип власності комунальна, для розміщення кар`єру з видобутку суглинків, яку орендує ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; кадастровий номер 3510100000:08:051:0010 тип власності комунальна, для розміщення кар`єру по видобутку цегельної сировини; кадастровий номер 3510100000:08:051:0047 (відсутні записи).

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 №103.02.2021 видано спецдозвіл №6461 на користування надрами з метою видобування корисних копалин, а саме промислова розробка родовища на території площею 14,30 га в межах географічних координат на ділянці надр « ІНФОРМАЦІЯ_4 », що в межах Кропивницького району Кіровоградської області в межах земельної ділянки, яка розташована на території Кропивницького району Кіровоградської області, кадастровий номер 3510100000:08:051:0047.

Оглядом місці події встановлено, що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснюють видобуток корисних копалин за межами дії отриманого спецдозволу, шляхом видобутку суглинку на земельній ділянці з кадастровим номером 3510100000:08:051:0029 загальною площею 3,5 га..

Згідно з пункту 1 статті 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Частиною 3 статті 22 Земельного кодексу України встановлено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Крім того, посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » код ЄРДПОУ НОМЕР_2 на земельних ділянках, які мають цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами, в порушення вимог законодавства, не маючи дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту), за допомогою спеціальної техніки, знявши родючий шар грунту на вищевказаних земельних ділянках, здійснюють незаконний видобуток корисних копалин. Вказані дії спричиняють зміни рельєфу та утворення кар`єру, внаслідок чого подальше використання вказаних земельних ділянок за їх цільовим призначенням, а саме для ведення особистого сільськогосподарського виробництва неможливе, внаслідок таких дій землі виведені з сільськогосподарського обороту, що призвело до втрати сільськогосподарського виробництва.

Згідно з абзацом першим частини другої ст.168 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Земля є основним багатством України і діюче законодавство направлене на охорону земель.

Відповідно до пункту 71 Переліку адміністративних послуг органів виконавчої влади, які надаються через центр надання адміністративних послуг, затвердженого розпорядженням Кабміну від 16.05.2014 року №523-р, адміністративна послуга «Видача дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок», надається через центр надання адміністративних послуг.

Пунктом «г» частини першої статті 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охоронною земель» визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належить видача спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до затверджених законом порядку проектів.

Дозвіл не вимагається: при проведенні робіт, пов`язаних з нафтовою та газовою промисловістю, електроенергетикою, енергозабезпеченням, зв`язком, трубопровідним транспортом; при проведенні робіт по ліквідації та запобіганню аварійним ситуаціям на вищезазначених об`єктах; з 19 грудня 2019 року віднесено роботи з дослідно-промислової розробки родовищ бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення та/або їх видобування (Закон України №402-ІХ).

При цьому, зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюється виключно на підставі робочого проекту землеустрою.

Власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов`язані отримати дозвіл на зняття і перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту. При цьому, власники земельних ділянок та землекористувачі, які зняли ґрунт, повинні здійснювати складування і зберігання поверхневого шару ґрунту та по завершенню робіт нанести його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.

Вказані дії спричиняють зміни рельєфу та утворення кар`єру, внаслідок чого подальше використання вказаних земельних ділянок за їх цільовим призначенням, а саме для ведення особистого сільськогосподарського виробництва неможливе, внаслідок таких дій землі виведені з сільськогосподарського обороту, що призвело до втрати сільськогосподарського виробництва.

Згідно з абзацом першим частини другої ст.168 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Земля є основним багатством України і діюче законодавство направлене на охорону земель.

Відповідно до пункту 71 Переліку адміністративних послуг органів виконавчої влади, які надаються через центр надання адміністративних послуг, затвердженого розпорядженням Кабміну від 16.05.2014 року №523-р, адміністративна послуга «Видача дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок», надається через центр надання адміністративних послуг.

Пунктом «г» частини першої статті 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охоронною земель» визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належить видача спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до затверджених законом порядку проектів.

Дозвіл не вимагається: при проведенні робіт, пов`язаних з нафтовою та газовою промисловістю, електроенергетикою, енергозабезпеченням, зв`язком, трубопровідним транспортом; при проведенні робіт по ліквідації та запобіганню аварійним ситуаціям на вищезазначених об`єктах; з 19 грудня 2019 року віднесено роботи з дослідно-промислової розробки родовищ бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення та/або їх видобування (Закон України №402-ІХ).

При цьому, зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюється виключно на підставі робочого проєкту землеустрою.

Власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов`язані отримати дозвіл на зняття і перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту. При цьому, власники земельних ділянок та землекористувачі, які зняли ґрунт, повинні здійснювати складування і зберігання поверхневого шару ґрунту та по завершенню робіт нанести його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.

Відповідно до ст. 8 розділу 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.

В зв`язку з вищевикладеним в рамках досудового розслідування виникла необхідність у отримані тимчасового доступу до речей та документів володільцем яких є ІНФОРМАЦІЯ_5 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , щодо звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » код ЄРДПОУ НОМЕР_2 , з моменту реєстрації Товариства та по дату надходження запиту, а саме: - звіт про фінансовий стан, форма № 1; - звіт про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), форма № 2; - звіт про рух грошових коштів, форма № 3; - звіт про власний капітал, форма № 4; - приміток до фінансової звітності, форма № 5 з додатками; - звіт за сегментами, форма № 6 та пояснювальної записки; - податкові декларації з податку на прибуток підприємства; - податкові декларації з податку на додану вартість; - податкові декларації про майновий стан і доходи; - відомостей про співробітників, які працюють у штаті вказаного товариства та отримані ними доходи (звітність за формою 1ДФ); - відкриті та закриті рахунки в банківській установах; - матеріалів планових, позапланових та зустрічних перевірок зі всіма наявними додатками до них планових, позапланових та зустрічних перевірок зі всіма наявними додатками за весь період; - електронну Інтернет адресу та ІР, з якої на адресу податкового органу надходила податкова звітність товариства.

Обґрунтуванням необхідності у проведенні тимчасового доступу до документів із можливістю їх вилучення являється потреба у встановленні об`єктивної істини під час досудового розслідування.

Таким чином виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу щодо звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » код ЄРДПОУ НОМЕР_2 з метою встановлення винних осіб та притягнення їх до відповідальності та необхідністю проведення подальших експертних досліджень вказаних документів виникла необхідність у їх вилученні.

До початку судового розгляду слідчий подала письмову заяву, відповідно до якої вказала, що підтримує клопотання в повному обсягу, просить його задовольнити, а також провести судовий розгляд без її участі.

Представник особи у володінні якої знаходяться речі і документи, тимчасовий доступ до яких просить слідчий, в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду клопотання повідомлений належним чином, однак його неявка відповідно до вимог ч. 4 ст. 163 КПК України не є перешкодою для розгляду клопотання.

Враховуючи такі обставини, відповідно до ч.4 ст.107 КПК України розгляд клопотання проведено за відсутності учасників процесу та без фіксації судового процесу технічними засобами.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав:

Згідно з ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ч. 2 ст. 91 КПК України доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження, зокрема і подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення). При цьому, положеннями ст. 92 КПК України регламентовано, що обов`язок доказування обставин, передбачених ст. 91 цього Кодексу покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.

Для забезпечення повноти і всебічності досудового розслідування та викриття винних осіб у вчиненні кримінального правопорушення існує об`єктивна необхідність для надання тимчасового доступу до вищевказаних документів.

Тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх-здійснити їх виїмку (ч. 1 ст. 159 КК України).

Матеріали клопотання містять достатні письмові докази, які засвідчують необхідність огляду та вилучення означених документів, оскільки існує обґрунтована потреба у тимчасовому доступі до вищевказаних документів та їх огляду, з метою з`ясування важливих обставин у кримінальному провадженні та здобуття прямих доказів для розкриття даного кримінального правопорушення, при цьому іншим законним способом оглянути їх неможливо.

З урахуванням вищевикладених правових норм, слідчий суддя, вважає, що клопотання підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 246-247, 258, 263-264, 309 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів задовольнити.

Надати слідчому СВ Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 та слідчим слідчої групи лейтенанту поліції ОСОБА_5 , капітану поліції ОСОБА_6 дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, з можливістю ознайомитися з ними, виготовити з них копії та вилучити копії, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ) щодо звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » код ЄРДПОУ НОМЕР_2 , з моменту реєстрації Товариства та по дату надходження запиту, а саме: - звіт про фінансовий стан, форма № 1; - звіт про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), форма № 2; - звіт про рух грошових коштів, форма № 3; - звіт про власний капітал, форма № 4; - приміток до фінансової звітності, форма № 5 з додатками; - звіт за сегментами, форма № 6 та пояснювальної записки; - податкові декларації з податку на прибуток підприємства; - податкові декларації з податку на додану вартість; - податкові декларації про майновий стан і доходи; - відомостей про співробітників, які працюють у штаті вказаного товариства та отримані ними доходи (звітність за формою 1ДФ); - відкриті та закриті рахунки в банківській установах; - матеріалів планових, позапланових та зустрічних перевірок зі всіма наявними додатками до них планових, позапланових та зустрічних перевірок зі всіма наявними додатками за весь період; - електронну Інтернет адресу та ІР, з якої на адресу податкового органу надходила податкова звітність товариства.

Строк дії ухвали визначити до 20.09.2021 року.

Роз`яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Кіровського

районного суду

м.Кіровограда ОСОБА_1