
Справа №461/6061/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 липня 2021 року м.Львів
Галицький районний суд м.Львова у складі:
головуючого судді Романюка В.Ф.
за участю:
секретаря судового засідання Цюпака В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за адміністративним позовом Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (адреса: 79007, м.Львів, вул. Січових Стрільців, 11, ЄДРПОУ 3783149) до громадянина Туреччини ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце перебування: Волинське ПТПІ ДМС України (Волинська обл., Ківердійський р-н, с. Журавичі, вул. Перемоги, 27) про примусове видворення громадянина Туреччини ОСОБА_1 , за межі території України, -
В С Т А Н О В И В :
Головне управління державної міграційної служби України у Львівській області звернулося до суду з адміністративним позовом до громадянина Туреччини ОСОБА_1 , в якому просить винести рішення про примусове видворення громадянина Туреччини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі України.
В обґрунтування поданого позову покликається на те, що 13.07.2021 Галицьким районним судом м. Львова було ухвалене рішення по справі № 461/5854/21 про задоволення позову ГУ ДМС України у Львівській області про затримання з метою ідентифікації громадянин Туреччини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Волинського Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України (Волинська область, Ківерцівський р-н, с. Журавичі, вул. Перемоги, 27), як такого, що незаконно перебуває в Україні.
16.07.2021 Посольством Туреччини в Україні на ім`я ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлений тимчасовий паспорт на повернення в Туреччину НОМЕР_1 терміном дії до 15.08.2021 року.
З метою належної організації відпрацювання осіб з категорії іноземних громадян, звільнених з місць позбавлення волі, позивач ініціюємо питання про примусове видворення громадянина Туреччини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 21 липня 2021 р. у справі відкрито провадження та призначено до судового засідання.
У судове засідання представник позивача Редчиць Д.І. не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю та просить суд такі задоволити.
Відповідач громадянин Туреччини ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, оскільки в матеріалах справи знаходиться його заява, в якій просив суд проводити розгляд справи у його відсутності. Права відповідачу роз`ясненні, позов перекладений та йому зрозумілий. Наслідки задоволення позову, відповідачу зрозумілі.
Дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Суд встановив, що 13.07.2021 року працівниками Головного управління ДМС у Львівській області був виявлений та затриманий громадянин Туреччини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
При перевірці працівниками ГУ ДМС у Львівській області встановлено, що даний громадянин Туреччини, раніше судимий за ч.2 ст. 146 КК України до 3р. позбавлення волі, був звільнений із Державної установи «Миколаївська виправна колонія № 50» та знаходився на території України без відповідних документів на право перебування на території України. Відтак, відповідач порушив вимоги Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та вимоги «Порядку продовження строку перебування та проживання або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України», затвердженого постановою КМУ № 150 від 15.02.2012.
Позивач зазначає, що існує великий ризик втечі відповідача також в нього відсутні будь-які документи, що дають право на виїзд з України, законне джерело існування та підстави для подальшого перебування на території України.
В подальшому у відповідності до положень ст.254, 255, 256 КУпАП, відносно відповідача 13.07.2021 працівниками Головного управління ДМС у Львівській області складено протокол про адміністративне правопорушення за ознаками ч.1 ст.203 КУпАП, протокол про адміністративне затримання за ознаками ч.2 ст.263 КУпАП, яким встановлено, що гр. Туреччини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив правила перебування в Україні, а саме проживав без документів на право проживання у Україні, тобто проживання за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився, та перевищив дозволений строк перебування на території України, ухилявся від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування.13.07.2021 винесена постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу 1700 грн.
За час свого перебування на території України, відповідач перевищив дозволений строк перебування на території України більше 90 днів протягом 180 днів, визначений пунктом 2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого Постановою КМУ №150 від 15.02.2012. Після закінчення визначеного для іноземців терміну перебування на території України (90 днів протягом 180 днів) зазначений громадянин ухилявся від виїзду з України, відмітки про продовження терміну перебування на території нашої держави в паспортному документі іноземця відсутні, законне джерело існування та підстави для подальшого перебування на території України відсутні, відсутній діючий документ на право проживання на території України.
Відповідно до п.п. 2, 5 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 року № 150, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в`їзду з держав з безвізовим порядком в`їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України. Строк перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, паспортні документи або документи, що підтверджують особу без громадянства, яких зареєстровано посадовою особою Держприкордонслужби, продовжується територіальними органами або підрозділами ДМС.
Як вбачається із матеріалів справи, 13.07.2021 Галицьким районним судом м. Львова було ухвалене рішення по справі № 461/5854/21 про задоволення позову ГУ ДМС України у Львівській області про затримання з метою ідентифікації громадянин Туреччини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Волинського Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України (Волинська область, Ківерцівський р-н, с. Журавичі, вул. Перемоги, 27), як такого, що незаконно перебуває в Україні.
16.07.2021 Посольством Туреччини в Україні на ім`я ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлений тимчасовий паспорт на повернення в Туреччину НОМЕР_1 терміном дії до 15.08.2021 року.
Згідно ч.1 ст.30 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22 вересня 2011 року №3773-VI (далі Закон 3773-VI центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави. Частиною 5 цієї ж статті Закону передбачено, що рішення суду про примусове видворення іноземця або особи без громадянства виконується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, а стосовно іноземців та осіб без громадянства, затриманих ним у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України, - органом охорони державного кордону. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове видворення здійснюється органом, за чиїм позовом суд прийняв рішення про примусове видворення. З метою контролю за виконанням іноземцем або особою без громадянства рішення про примусове видворення службові особи органу охорони державного кордону або центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, здійснюють супровід такого іноземця або особи без громадянства.
Суд приймає до уваги те, що громадянин Туреччини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення встановлених правил перебування іноземців на території України та проживав без дозволу та без документів на право перебування на території України, станом на сьогодні знаходиться у Волинському Пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України (Волинська область, Ківерцівський р-н, с. Журавичі, вул. Перемоги, 27), де затриманий з метою ідентифікації з метою забезпечення подальшого видворення за межі території України, до органів та підрозділів міграційної служби з заявою і документами необхідними для вирішення питання про продовження строку перебування або про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту не звертався,своїми діями грубо порушив вимоги ст. ст. 9, 16, 23, 26 Закон 3773-VI.
Судова практика зі схожим типом спірних правовідносин міститься в Постанові Верховного Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в справі № 585/2811/1927 лютого 2020 року.
Відповідно до статей 9, 29 Загальної декларації прав людини (1948 року) та ст. 9 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права (1966 року) ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання, а при здійсненні своїх прав і свобод кожна людина може зазнавати лише таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання та поваги прав і свобод інших людей, а також забезпечення справедливих вимог моралі, суспільного порядку і загального добробуту.
Статтею 5 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (із змінами і доповненнями) від 04.11.1950, ратифікованою Верховною Радою України 11.09.1997, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, коли здійснюється законний арешт або затримання з метою запобігання її недозволеному в`їзду в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Відповідно до вимог ч.3 ст.29 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці або особи без громадянства, прийняті відповідно до міжнародного договору про реадмісію, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства відсутній договір про реадмісію.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави (ч. 1 ст.30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства").
Відповідно до вимог частин 1 статті 288 Кодексу адміністративного судочинства України, позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України подаються до адміністративного суду за місцезнаходженням відповідного органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог та задоволення позову.
Керуючись ст.ст.46, 243-245, 271, 272, 288, 297, 371 КАС України, Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" суд,
УХВАЛИВ :
Позов Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (адреса: 79007, м.Львів, вул. Січових Стрільців, 11, ЄДРПОУ 3783149) до громадянина Туреччини ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце перебування: Волинське ПТПІ ДМС України (Волинська обл., Ківердійський р-н, с. Журавичі, вул. Перемоги, 27) про примусове видворення громадянина Туреччини ОСОБА_1 , за межі території України, - задовольнити.
Примусове видворити громадянина Туреччини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України.
Допустити негайне виконання рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складений 21.07.2021 р.
Суддя В.Ф. Романюк В.Ф.