Рішення № 98488683, 22.07.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2021
Номер справи
560/8600/20
Номер документу
98488683
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/8600/20

РІШЕННЯ

іменем України

22 липня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії виконавчого комітету Хмельницької міської ради щодо заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 16 червня 2020 року "Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи ОСОБА_1 ";

- зобов`язати виконавчий комітет Хмельницької міської ради вчинити дії на виконання рішення комісії щодо заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 12 березня 2020 року "Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи ОСОБА_1 ".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є особою з інвалідністю внаслідок війни II групи та перебуває на квартирному обліку у відділі обліку та розподілу житлової площі Хмельницької міської ради. Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №27 від 23.01.2020 позивач включений в окремий список позачергового надання житлової площі, як особа з інвалідністю внаслідок війни II групи. Житло або грошову компенсацію замість нього не отримував.

В лютому 2020 року позивач звернувся до виконавчого комітету Хмельницької міської ради з заявою про призначення та виплату грошової компенсації, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №719 від 19.10.2016 "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей" (далі - Постанова №719).

Рішенням комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 12.03.2020 "Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 " позивачу призначено грошову компенсацію в сумі 1184003,05 грн. Ця грошова компенсація виплачена не була.

Надалі Кабінет Міністрів України 06.05.2020 прийняв постанову №353 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 719" (далі - Постанова №353), якою внесено зміни до ряду пунктів Постанови №719, зокрема, змінено формулу, відповідно до якої здійснюється розрахунок грошової компенсації, а пункт 20 Постанови №719 доповнено абзацом "Розмір грошової компенсації підлягає перерахунку у зв`язку із зміною складових формули, за якою розраховується грошова компенсація, якщо грошова компенсація не виплачена чи виплачена не у повному обсязі".

Комісія виконавчого комітету Хмельницької міської ради щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації 16.06.2020 ухвалила рішення "Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 ", відповідно до якого суму грошової компенсації розраховано за новою формулою. Комісією вирішено призначити позивачу грошову компенсацію в сумі 848969,75 грн. Також комісія визнала такими, що втратило чинність рішення комісії від 12.03.2020.

Позивач вважає, що спірне рішення є протиправним і таким, що порушує його права.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що з врахуванням змін до Постанови №719 здійснено перерахунок грошової компенсації усім заявникам, яким компенсація була не виплачена, у тому числі і позивачу. Тому, комісія щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації діяла виключно згідно з її повноваженнями та з дотриманням вимог Постанови №719.

До суду надійшли письмові пояснення, в яких позивач зазначає, що відповідач не спростував обставин, що викладені в позовній заяві, оскільки на час звернення з заявою про призначення грошової компенсації Постанова №719 діяла в редакції від 29.03.2019.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.12.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи (посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 29.10.2019) та учасником бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_2 , видане 19.06.2015).

Позивач звернувся до відповідача з заявою від 17.02.2020 про надання грошової компенсації відповідно до Постанови №719, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи.

Рішенням комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області від 12.03.2020 "Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 ", призначено грошову компенсацію в сумі 1184003,05 грн.

У зв`язку з введенням в дію Постанови №353 та керуючись Порядком виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженим Постановою №719 (далі - Порядок), відповідач вирішив провести перерахунок розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю внаслідок ІІ групи, ОСОБА_1 , у зв`язку з зміною складової формули, за якою розраховується грошова компенсація.

Згідно з рішенням комісії виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 16.06.2020 "Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 " позивачу призначено грошову компенсацію в сумі 848969,75 грн. Також цим рішенням визнано таким, що втратило чинність рішення від 12.03.2020.

Позивач, вважаючи рішення від 16.06.2020 протиправним та таким, що порушує його права, звернувся з позовом до суду.

IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституцій України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою №719 Порядок, який, згідно з пунктом 1, визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб, визначених абзацами п`ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр).

Приписами пункту 3 Порядку визначено, що право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з інвалідністю I - II груп, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю).

Згідно з пунктом 4 Порядку грошова компенсація членам сім`ї загиблого або особам з інвалідністю виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії отримувача грошової компенсації для членів сімей загиблих, передбачених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб, визначених абзацами п`ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов.

Як встановив суд, відповідач розглянув заяву позивача та прийняв відповідне рішення від 12.03.2020 про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 в сумі 1184003,05 грн.

У зв`язку з введенням в дію Постанови №353 відповідач провів перерахунок розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю внаслідок ІІ групи ОСОБА_1 по причині зміни складових формули, за якою розраховується грошова компенсація.

Суд звертає увагу на те, що Порядком №719 ні в новій, ні в попередній редакції не передбачено права комісії щодо перегляду та перерахунку грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення з підстав зміни складових формули, за якою розраховується грошова компенсація. Зміна законодавства України, яке регулює спірне питання щодо виплати грошової компенсації, в цьому випадку складових формули, за якою розраховується грошова компенсація на стадії фактичного виконання раніше прийнятого рішення від 12.03.2020 не має впливати на правовідносини між позивачем та відповідачем, які вже склалися.

Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи (стаття 58 Конституції України).

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Суд зазначає, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій ).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців, працівників правоохоронних органів зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

З урахуванням викладеного, відповідач при здійсненні ОСОБА_1 перерахунку грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи із застосуванням нової формули, яка введена новою редакцією Порядку (в редакції Постанови №353) діяв з порушенням статті 22 Конституції України, чим було звужено зміст та обсяг соціальних гарантій позивача.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні у справі "Міллер проти Австрії'" від 16.12.1974, де Європейський суд з прав людини встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Європейського суду з прав людини була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16.09.1996, а саме, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, в свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Аналогічні висновки містяться в правовій позиції Європейського суду з прав людини, викладеній у пункту 23 рішення "Кічко проти України" від 08.11.2005, а саме якщо правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення комісії виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 16.06.2020 "Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 " є протиправним та його необхідно скасувати.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне зобов`язати виконавчий комітет Хмельницької міської ради Хмельницької області вчинити дії на виконання рішення комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 12.03.2020 "Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 ".

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до пунктів 9, 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 16.06.2020 "Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 ".

Зобов`язати виконавчий комітет Хмельницької міської ради Хмельницької області вчинити дії на виконання рішення комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 12.03.2020 "Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 ".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ) Відповідач:Виконавчий комітет Хмельницької міської ради Хмельницької області (вул. Гагаріна 3, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 04060772) Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк