
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/224/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
І. Зміст позовних вимог
29 січня 2020 року ОСОБА_1 (надалі - позивачка, ОСОБА_1 ), в інтересах якої діє адвокат Петренко Ксенія Олександрівна (далі - представниця позивачки), звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення ОСОБА_1 з 01 грудня 2011 року розміру пенсії по інвалідності як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначеної відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та в подальшому виплачувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі вісім мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком з 01 грудня 2011 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
ІІ. Позиція позивачки, заперечення відповідача
Вказані вимоги представниця позивачки обґрунтовує тим, що з 23.05.1995 року позивачка перебувала на обліку в управлінні ПФУ м. Каховці та Каховському районі, з 01.10.2013 року перебуває на обліку в Херсонському сервісному центрі ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інвалід другої групи. Постановою Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 09.03.2011 року у справі №2-а-1917 зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Каховка і Каховському районі Херсонської області провести перерахунок ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. ст. 49, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду другої групи виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 22.05.2008 р. На виконання вказаного судового рішення, відповідачем у липні 2011 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 внаслідок чого розмір пенсії збільшився. Однак, листом від 28.12.2019 р. № 17109/02 відповідач повідомив, що 19 червня 2011 року набрав чинності Закон України від 14.06.2011 №3491-УІ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік (аналогічні положення містяться у законах України про Державний бюджет на 2012, 2013, 2014, 2015 роки). На виконання вимог вищезазначених Законів, Кабінетом Міністрів України прийнято постанови від 06.07.2011 № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" (набрала чинності 23.07.2011 року), від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (набрала чинності 01.01.2012 року). Враховуючи наведене, пенсійні виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в тому числі й ті, розмір яких було встановлено на виконання судових рішень, у період дії постанов Уряду № 745, № 1210 здійснюються у розмірах, визначених цими нормативними актами. Представник позивачки вказує, що виходячи з пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, застосовуючи принцип верховенства права, з 01 грудня 2011 року по 01 січня 2015 року включно, під час визначення розміру пенсії позивачці застосуванню підлягали положення ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ, а не постанови КМУ № № 745 та 1210, на які посилається відповідач, тому його дії щодо зменшення пенсійного забезпечення позивачки за зазначений період є протиправними.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, про яке йому було роз`яснено ухвалою суду 03.02.2020 року про відкриття провадження у справі, яка була отримана уповноваженим представником відповідача 01.02.2021 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
Частиною 6 ст. 162 КАС України передбачено, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що матеріали справи не містять відзиву на позов, тому надану представницею позивачки 28.04.2021 р. відповідь на відзив, суд не приймає до уваги.
III. Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 03.02.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 07.02.2020 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 510/1286/16-а.
Ухвалою від 24.03.2021 провадження у справі поновлено.
Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 є потерпілою від Чорнобильської катастрофи категорії 1 та має ІІ групу інвалідності безстроково, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 03.05.2019 року (видане замість посвідчення серії НОМЕР_2 ).
З 23.05.1995 позивачка перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Каховці та Каховському районі, з 01.10.2013 року перебуває на обліку в Херсонському сервісному центрі Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримуєте пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з наслідками аварії на ЧАЕС, згідно із статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 09.03.2011 року в справі № 2-а-1917/2011р. задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Каховка і Каховському районі Херсонської області про здійснення перерахунку пенсії.
Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Каховка і Каховському районі Херсонської області провести перерахунок ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 49, 50, ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду другої групи захворювання виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 22.05.2008 року. Постанова підлягає негайному виконанню. ( а.с. 9-11)
14.06.2011 року Каховським міськрайонним судом Херсонської області видано виконавчий лист у справі № 2-а-1917/2011р. ( а.с. 12).
У змісті позову представниця позивачки вказує, що у липні 2011 року ГУ ПФУ в Херсонській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , проте в подальшому зменшено розмір пенсії, що стало підставою звернення до відповідача з адвокатським запитом з метою з`ясування підстав такого зменшення. ( а.с. 2). ( копію адвокатського запиту матеріали справи не містять).
28.12.2019 р. листом за № 17109/02 ГУ ПФУ в Херсонській області повідомило ОСОБА_1 про те, що на виконання постанови Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 09.03.2011 року в справі № 2-а-1917/2011р. проведено перерахунок пенсії, нараховано і виплачено у липні 2011 року пенсійні кошти у сумі 128,461,70 грн. за період з 22.05.2008 по 30.06.2011, з 01.07.2011 - 4 330,36 грн, з 01.08.2011 - 4 340,29 грн, з 01.09.2011- 4 340,29 грн., з 01.10.2011 - 4342,99 грн. Також повідомлено, що з 19.06.2011 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Аналогічні положення містяться у законах України про Державний бюджет України на 2012-2015 роки. На виконання вимог вищезазначених Законів, Кабінетом Міністрів України прийнято постанови від 06.07.2011 № 745 “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету” (набрала чинності 23.07.2011), від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (набрала чинності 01.01.2012). Ураховуючи наведене, пенсійні виплати, передбачені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в тому числі й ті, розмір яких було встановлено на виконання судових рішень, у період дії постанов Уряду № 745, № 1210 здійснюються у розмірах, визначених цими нормативними актами. Тому з 01.11.2011 року та з 01.01.2012 року виплата пенсії, у т.ч. додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю встановлена в розмірах, визначених вказаними постановами. Якщо рішення суду не містить кінцевої дати виконання, зазначені рішення виконуються до настання змін у законодавстві, які регулюють аналогічні правовідносини. Розмір пенсії складає 2 275,26 грн., у тому числі 2 047,50 грн. - мінімальний розмір пенсії для осіб з інвалідністю 2 групи числа осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності Чорнобильською катастрофою, обчислений відповідно до постанови Уряду від 23.11.2011 № 1210 (1638,00 х 125 %); 227,76 грн - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210. ( а.с. 13-15)
Вважаючи дії відповідача щодо зменшення з 01.12.2011 р. розміру пенсії по інвалідності як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначеної відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними, представниця позивачки звернулась до суду з даним позовом з метою захисту прав позивачки на належне пенсійне забезпечення.
V. Норми права, які застосував суд
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28 лютого 1991 року ( далі - Закон № 796-XII), яким у відповідних редакціях визначено, зокрема, -
- пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. ( стаття 49 цього Закону, в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачці станом 21.04.1995);
- особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірах, зокрема, інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком ( стаття 50 цього Закону, в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачці станом 21.04.1995);
- в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, відносно яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком ( абзац 6 статті 54 цього Закону, в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачці станом 21.04.1995);
14.06.2011 Верховною Радою України було прийнято Закон України № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (далі - Закон №3491-VI), яким розділ VІІ Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4 такого змісту: "Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".
Положення пункту 4 розділу VІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011.
Законом України про Державний бюджет України на 2012 рік передбачено аналогічні пункту 4 розділу VІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» положення щодо застосування окремих норм, зокрема, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на відповідні роки.
На виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 р. № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" від 06.07.2011 № 745, яка набрала чинності з 23.07.2011 та припинено дію з 01.01.2012), якою установлено,
- особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України "Про статус і
соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ) виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: 1) тим, що належать до категорії 1 - інвалідам II групи - 20 відсотків ( підпункт 1 пункту 1 цієї постанови);
- у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижче, зокрема, для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, II групи - 655 гривень; ( підпункт 3 пункту 3 цієї постанови);
23.11.2011 року постановою Кабінету Міністрів України № 1210 « Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набула чинності з 01.01.2012 року, затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ( далі по тексту - Порядок № 1210), яким установлено, зокрема -
- мінімальний розмір пенсії становить для інших осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: осіб з інвалідністю II групи - 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2012 р. і 125 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 липня 2012 р. ( підпункт 2 пункту 11 цієї постанови);
- щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ) виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: з 1 січня 2012 р.: інвалідам II групи - 20 відсотків; з 1 липня 2012 р.: інвалідам II групи - 24 відсотки; ( підпункт 1 пункту 13 цієї постанови).
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28 грудня 2014 року № 79-VIII ( далі за текстом Закон № 79-VIII), пунктом 63 якого, зокрема розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким установлено, що норми і положення зокрема ст. 50, 54 Закону № 796-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
На підставі вказаного Закону № 79-VIII, тексти статей 50 та 54 Закону № 796-ХІІ викладено відповідно у нових редакціях, зокрема -
- " Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України";
- Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Відповідно до статі 70 Закону № 796-ХІІ громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси та інтереси своїх дітей.
VI. Оцінка суду
З аналізу наведених норм права вбачається, що Кабінету Міністрів України надано повноваження встановлювати інші, ніж передбачені статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ, розміри державної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
При цьому, вищезазначені положення постанов КМУ від 23.11.2011 року № 1210 та від 06.07.2011 № 745 не чинними не визнавались.
Згідно п. 3 ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує, зокрема, проведення політики у сфері соціального захисту. Згідно з бюджетними призначеннями Кабінет Міністрів України встановлює розмір окремих видів компенсацій і допомоги.
Конституційний Суд України у рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 наголосив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з ч. 1 ст. 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
У Рішенні № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року Конституційний Суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов`язується з його функціями, визначеними в п. 2, 3 ст. 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, в аспекті конституційного подання положення ч. 2 ст. 96, п. 2, 3, 6 ст. 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов`язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Відтак, Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розміру соціальних виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, нормативно-правові акти, які видані Кабінетом Міністрів України в межах своїх повноважень, підлягають обов`язковому застосуванню судами під час вирішення справ про соціальний захист громадян.
Даний висновок суду узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 25.10.2018 р. (справа №629/4075/16), від 27.11.2019 р. (справа №357/9823/16-а, адміністративне провадження №К/9901/12534/18), від 16.07.2020 р. (справа № 385/679/16-а (2-а/385/28/16), адміністративне провадження № К/9901/8721/18).
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. ( частина 5 статі 242 КАС України).
Крім того, право встановлювати законодавчі обмеження щодо виплати пенсії узгоджується з правовою позицією Європейського суду з прав людини викладеною в рішенні від 03 червня 2014 року у справі «Великода проти України» (заява №43331/12), в якому суд розглянувши скаргу, зокрема, за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод на припинення виплати заявниці державними органами пенсії у розмірах, встановлених рішенням національного суду від 19 січня 2010 року після внесення у 2011 році змін до законодавчих актів, вказав на відсутність втручання у право заявниці на мирне володіння майном внаслідок внесення змін до законодавства щодо зменшення розміру соціальних виплат.
Як встановлено судом предметом спору у даній справі є дії відповідача щодо виплати позивачці з 01.12.2011 року пенсії, призначеної відповідно до ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ , у розмірах, встановлених постановами КМУ № 745 від 06.07.2011 р. та від 23.11.2011 р. за № 1210, а не в розмірі, визначеному постановою Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 09.03.2011 року у справі №2-а-1917.
Як вбачається з листа - відповіді ГУ ПФУ в Херсонській області від 28.12.2019 р. № 17109/02, то відповідачем підтверджено, що з 01.11.2011 та з 01.01.2012 виплата пенсії ОСОБА_1 , у т.ч додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, нараховувалася та виплачувалася з 01.11.2011 та з 01.01.2012 відповідно до вказаних постанов КМ України та у розмірах передбаченим законодавством.
З огляду на наведене правове регулювання спірного питання та встановлених обставин, суд вважає, оскільки з 01.01.2011 мінімальний розмір пенсії для осіб з інвалідністю 2 групи з числа осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою та щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю нараховувався та виплачувався відповідачем у розмірі, що відповідає положенням постанов КМУ № 745 від 06.07.2011 р. та від 23.11.2011 р. за № 1210 та вимогам статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції Закону від 28 грудня 2014 року № 79-VIII, то наведені у позові твердження представниці позивачки щодо протиправності дій ГУ ПФУ в Херсонській області по зменшенню ОСОБА_1 , з 01.12.2011 року розміру пенсії по інвалідності як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначеної відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є безпідставними.
Щодо строку звернення до суду з вказаним позовом, то відповідно до правового висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 24.12.2020 р., справа № 510/1286/16-а, провадження № 11-345апп19 " ... визначаючи початок перебігу строку звернення до адміністративного суду, важливо встановити той момент, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення її прав. У спорах, що виникають з органами ПФУ, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу ПФУ відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок. Отже, в цьому випадку початок перебігу строку звернення до адміністративного суду слід пов`язувати з датою отримання листа-відповіді, листа-роз`яснення від органу ПФУ на запит особи про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку.
Відповідно до положень частин 1 та 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, про порушення своїх прав позивачка дізналась з листа - відповіді ГУ ПФУ в Херсонській області від 28.12.2019 р. № 17109/02, при цьому до суду звернулась 29.01.2020 року, що свідчить про дотримання строку звернення до суду з даним позовом.
VII. Висновок суду
Частиною 1 ст. 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки у задоволенні адміністративного позову відмовлено, судові витрати відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 205, 242-246, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області місце знаходження 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, буд. 6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна
кат. 112010203