
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
19 липня 2021 р. № 520/442/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання - Ліпчанській Я.В.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - Мазницького Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Військової частини А0501 (вул. Горішного, буд. 164,м. Чугуїв, Харківська область,63503), Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052 ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач з вернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом звернувся позивач, який просить суд:
- Визнати протиправними дії Військової частини А 0501 (код ЕДРПОУ № 24976272) щодо нарахування та видачі довідок : Довідка (№ 10/1076 від 18.10.2018 р.) про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, виплат, підвищень) та премій для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за № 393 (зі змінами); довідка Б/Н від 13.02.2019 року № 10/111 щодо нарахованих видів грошового забезпечення
- Зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат код ЄДРПОУ 08166355 здійснити розрахунок розміру грошового забезпечення (надбавок, виплат, підвищень) та премій ОСОБА_1 відповідно до займаної посади - т.в.о командира взводу танкового батальйону, для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за № 393 (зі змінами).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що військовою частиною А0501 протиправно було визначено розмір його грошового забезпечення, а також надбавок та до плат на підставі Інструкції про порядок виплат грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.08.2008 року № 260, оскільки зазначена Інструкція було скасовано наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260. Також зазначив, що довідки Б/Н від 13.02.2019 року № 10/111 щодо нарахованих видів грошового забезпечення та № 10/1076 від 18.10.2018 р. про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, виплат, підвищень) були нараховані відповідно до посади від 01.07.2018 року командира відділення, але, як зазначає позивач, зазначену посаду він не приймав та у нього була посада т.в.о. командира взводу танкового батальону. Також зазначає, що Харківський обласний військовий відповідно до п. 2.6. Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 року № 937 скласти довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 року відкрито провадження по справі. Копія ухвали разом з матеріалами поданого позову відправлена відповідачам по справі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 року замінено відповідача у справі № 520/442/21 - Харківський обласний військовий комісаріат на належного відповідача -Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355 ) .
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 року витребуватно у Військової частини А0501 (вул. Горішного, буд. 164,м. Чугуїв, Харківська область,63503) письмові пояснення з приводу того на підставі яких законів та нормативно-правових актів було складено довідки №10/1076 від 18.10.2018 року та №10/111 від 13.02.2019 року та повідомити з яких вихідних даних було визначено розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії ОСОБА_1 та зазначити посаду, яку позивач займав на момент звільнення.
Представником відповідача - Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки - надано відзив на позов, в якому відповідач з вимогами заявленого позову не погоджується, вважає його безпідставним та таким, що задоволенню не підлягає. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення видаються у військовій частині з якої звільняється особа, у даному випадку позивач звільнився з військової частини А0501. Також зазначає, Харківський обласний військовий комісаріат не має повноважень щодо проведення нарахування додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримав на протязі 24 місяців перед звільненням, оскільки не володіє зазначеною інформацією.
Представник відповідача – Військової частини А0501 через канцелярію суду було надано відзив в якому зазначено, що заявлені позовні вимоги є безпідставними. Довідки були видані позивачу у відповідь на його лист-запит про надання довідок відносно періоду проходження ним військової служби у військовій частині А0501 виходячи з наказів по яким виконувалися дії відносно позивача.
Також на виконання ухвали суду від 09.06.2021 року, представником Військової частини А0501 23.06.2021 року до канцелярії суду було надано клопотання про доручення доказів та зазначено, що оскаржувані довідки було складено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме ст. 43 та абзацу восьмого п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 (зі змінами). Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій для обчислення пенсії було визначено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року, розрахунок виконувався відповідно до штату Військової частини А 0501 в якому зазначено оклад за посаду та звання. Зазначено, що посада з якої ОСОБА_1 був звільнений у відставку зазначена у наказі від 17.10.2018 року №204-РС, а саме командира інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу інженерно-саперної групи інженерно-саперного забезпечення.
У судове засідання 19.07.2021 року прибув позивач та його представник, позовні вимоги підтримували та просили суд задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідачів у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання були повідомленні належним чином.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є військовим пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років по лінії МВС, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
З 19 серпня 2014 року, на виконання Указу Президента України від 19.08.2014 року № 607/2014 «Про часткову мобілізацію», був призваний на військову службу в порядку мобілізації до військової частини А 0501, яку проходив до 17.10.2018 року.
Відповідно до витягу із Наказу командира 92 окремої механізовано бригади №204-РС від 17.10.2018 року ОСОБА_1 , командира інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу інженерно-саперної групи інженерно-саперного забезпечення, було звільнено у відставку за пп. «в» п.2 ч. 5 ст. 26 закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» і направлено для зарахування на військовий облік до Чугуївського ОРВК Харківської області.
Відповідно до витягу із Наказу командира військової частини А0501 №215 від 17.10.2018 року ОСОБА_1 з 17 жовтня 2018 року було виключено із списків особового складу частини та з всіх видів грошового забезпечення.
При звільненні з військової служби відповідачем по справі - Військовою частиною А 0501 було здійснено розрахунок та видана Довідка № 10/1076 від 18.10.2018 р. про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, виплат, підвищень) та премій для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за № 393 (зі змінами), а також довідка Б/Н від 13.02.2019 року № 10/111 щодо нарахованих видів грошового забезпечення.
Вважаючи зазначені довідки незаконними , протиправними та такими, що підлягають скасування позивач звернувся до суду з даним позовом.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Питання щодо порядку нарахування/перерахунку пенсії звільненим з військової служби особам регламентовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року затверджено порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей .
Відповідно до ч.2 п. 7 зазначеної постанови військовослужбовців, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до витягу із Наказу командира 92 окремої механізовано бригади №204-РС від 17.10.2018 року ОСОБА_1 , командира інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу інженерно-саперної групи інженерно-саперного забезпечення, було звільнено у відставку за пп. «в» п.2 ч. 5 ст. 26 закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» і направлено для зарахування на військовий облік до Чугуївського ОРВК Харківської області.
Судом встановлено, що відповідно до ст. 43 Закону України України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абз. 8 п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 військовою частиною А0501 було складено позивачу довідку №10/1076 від 18.10.2018 року про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії за формою передбаченою додатком до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 03.02.2018 №248/3/3.
Також з матеріалів справи встановлено, що Чугуївським ОРВК Харківської області особову справу позивача 04.09.2019 року було направлено до військової частини А0501 для доопрацювання.
Після чого відповідно до витягу з наказу командира військової частини А0501 від 08.02.2019 року №33 було внесено зміни до наказу командира військової частини А0501 від 17.10.2018 року №215.
Враховуючи внесені зміни військова частина А0501 видала нову довідку №10/110 від 13.02.2019 року про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії за формою передбаченою додатком до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 03.02.2018 №248/3/3.
Щодо тверджень позивача про те, у зазначених довідках розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення були нараховані відповідно до посади від 01.07.2018 року, а саме командира інженерного-саперного відділення інженерно саперного взводу інженерно саперної роти групи інженерного забезпечення, яку позивач не приймав суд зазначає, що такі твердження спростовуються наявною в матеріалах справи копією послужного списку ОСОБА_1 , відповідно до якого позивач з 02.07.2017 року по дату звільнення, 17.10.2018 р., обіймав посаду командира інженерного-саперного відділення інженерно саперного взводу інженерно саперної роти групи інженерного забезпечення.
Також, вищезазначене підтверджується наданою позивачем копією військового квитка серії НОМЕР_1 .
Крім того, суд зазначає, що позивачем не було надано належних та допустимих доказів оскарження та скасування Наказу командира 92 окремої механізовано бригади №204-РС від 17.10.2018 року та Наказу командира військової частини А0501 №215 від 17.10.2018 року.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що військовою частиною А0501 було складено довідки №10/1076 від 18.10.2018 року та №10/110 від 13.02.2019 року за останньою посадою, яку обіймав позивач діяла відповідно до норм чинного законодавства.
Отже позовні вимоги в частині визнання протиправними дії військової частини А0501 щодо нарахування та видачі довідок є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
З приводу тверджень позивача про те, що розмір його грошового забезпечення, а також надбавок та доплат до нього було зроблено на підставі Інструкції про порядок виплат грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким особам, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 11.08.2008 року №260, який було скасовано на підставі наказу Міністерства оборони України №745/32197 від 26.06.2018 року, суд зазначає наступне.
Як вже зазначалось раніше, ухвалою суду від 09.06.2021 року було витребуватно у Військової частини А0501 (вул. Горішного, буд. 164,м. Чугуїв, Харківська область,63503) письмові пояснення з приводу того на підставі яких законів та нормативно-правових актів було складено довідки №10/1076 від 18.10.2018 року та №10/111 від 13.02.2019 року та повідомити з яких вихідних даних було визначено розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії ОСОБА_1 .
На виконання зазначеної ухвали суду представником Військової частини А0501 23.06.2021 року до канцелярії суду було надано клопотання про доручення доказів та зазначено, що оскаржувані довідки було складено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме ст. 43 та абзацу восьмого п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 (зі змінами). Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій для обчислення пенсії було визначено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року, розрахунок виконувався відповідно до штату Військової частини А 0501 в якому зазначено оклад за посаду та звання.
Також суд зазначає, що у оскаржених довідках відсутні будь-які посилання на Інструкцію про порядок виплат грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким особам, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 11.08.2008 року №260.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що твердження позивача є необгрунтованими та не впливаю на висновки суду по даній справі.
З приводу позовних вимог щодо зобов`язання Харківський обласний військовий комісаріат здійснити розрахунок розміру грошового забезпечення та премій ОСОБА_1 , відповідно до займаної посади т.в.о. командира взводу танкового батальону для обчислення пенсії суд зазначає наступне.
Судом зазначає, що Наказом Міністерства оборони України №937 від 31.12.2014 року затверджено Інструкцію організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України.
Відповідно до п. 2.1 розділу 2 зазначеної Інструкції, робота із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України здійснюється: районними (міськими, районними у містах, об`єднаними районними, об`єднаними міськими) військовими комісаріатами (ТЦКСП) (територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки) (далі - районні військові комісаріати (ТЦКСП)); обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП); фінансово-економічним управлінням Командування Сухопутних військ Збройних Сил України.
Пунктом 2.2 передбачено, що на районні військові комісаріати покладається , зокрема, прийняття від осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей документів для призначення органами Пенсійного фонду України (далі - органи, що призначають пенсії) пенсій відповідно до Закону та надсилання їх в обласний військовий комісаріат .
На обласні військові комісаріати покладається, зокрема, оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби.
Відповідно до п. 3.9. Інструкції , особова справа військовослужбовця з долученими до неї розрахунком вислуги років, витягом із наказу про звільнення з військової служби, свідоцтвом про хворобу (довідкою) надсилається в обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) безпосередньо управлінням (відділом) особового складу або військовою частиною, які оформлювали звільнення військовослужбовця з військової служби.
З матеріалів справи судом встановлено, що після звільнення позивача військовою частиною А0501 було направлено особову справу ОСОБА_1 до Чугуївського об`єднаного районного військового комісаріату Харківської області.
Після чого відповідно до зазначеної Інструкції Харківський обласний військовий комісаріат та Чугуївський об`єднаний районний військовий комісаріату Харківської області сприяли позивачу і в оформленні документів для призначення пенсії.
Також вбачається, що Харківським обласним військовим комісаріатом було прийнято від позивача заяву про призначення пенсії та необхідні документи та було оформлено подання про призначення пенсії позивачу та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
З вищенаведеного судом встановлено, що районні та обласні військові комісаріати сприяють у оформленні пенсії, а необхідні документи надсилаються безпосередньо управлінням (відділом) особового складу або військовою частиною, які оформлювали звільнення військовослужбовця з військової служби.
Суд приходить до висновку, що Харківський обласний військовий комісаріат не має повноважень щодо самостійного визначення розміру грошового забезпечення, які позивач отримував на протязі місяців, оскільки грошовий атестат, довідка про додаткові види грошового забезпечення видаються у військовій частині з якої звільняється особа та надсилаються до районних або обласних військових комісаріатів разом з особовою справою, а тому відсутні правової підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку позовні вимоги є безпідставними та необгрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Військової частини А0501 (вул. Горішного, буд. 164,м. Чугуїв, Харківська область,63503), Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052 ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 22 липня 2021 року.
Суддя Бідонько А.В