ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2562/21
20 липня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопіль Транс Сервіс" про арешт коштів та інших цінностей, що знаходяться в банку,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Тернопільській області (надалі, позивач) звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопіль Транс Сервіс" (надалі, відповідач), в якому просило ухвалити рішення про накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопіль Транс Сервіс» у розмірі податкового боргу в сумі - 5125559,23 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач має податковий борг в сумі 5125559,23 грн. Позивачем вживались заходи щодо погашення податкової заборгованості, визначені Податковим кодексом України. Однак, вказані заходи не призвели до надходження коштів до бюджету для погашення податкового боргу відповідачем, оскільки інкасові доручення були повернуті без виконання у зв`язку з відсутністю коштів на рахунках платника. Тому, просить суд надати дозвіл на погашення усієї податкової заборгованості за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі.
Ухвалою суду від 12.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 31.05.2021 розгляд даної справи відкладено до 05.07.2021 о 10:00 год.
Ухвалою суду від 05.07.2021 розгляд даної справи відкладено до 20.07.2021 о 09:30 год.
Ухвала суду направлена відповідачу за місцем його реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а саме: вул.Нова,1А, с.Степове, Підгаєцький район, Тернопільська область, 48019 рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. До суду повернувся конверт з довідкою поштового зв`язку та зазначено "адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно частини восьмої ст.126 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Таким чином, у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, учасники справи є належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи.
У строк, встановлений судом, відзиву на позовну заяву до суду не надходило.
Частиною шостою ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України) передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Представник позивача подав до суду письмове клопотання, в якому просив розгляд справи здійснювати без участі уповноваженого представника в порядку письмового провадження.
20.07.2021 у відкрите судове засідання представник відповідача не прибув, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, причин неприбуття суду не повідомив.
Враховуючи положення частини третьої ст.194, частини дев`ятої ст.205, частини четвертої ст. 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Тернопіль Транс Сервіс» (код ЄДРПОУ 41107470) зареєстроване органами державної реєстрації як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Згідно довідки про наявність податкового боргу за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі - 5125559,23грн. в т.ч.: з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі - 5082765,44 грн. (основний платіж - 4654528,87 грн., штрафні санкції - 371608,11 грн., пеня - 56628,46грн.); з податку на прибуток приватних підприємств в сумі - 42793,79грн. (основний платіж - 42725,79 грн., штрафні санкції - 68,00грн., пеня - 0,00грн.).
Виконанням податкового обов`язку згідно п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України (надалі, ПК України), є сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
На підставі рішення «Про опис майна у податкову заставу» Головного управління ДПС у Тернопільській області від 20.11.2019 року №1868/10-5/19-00-54-07/29264, податковим керуючим складено акти опису майна ТОВ «Тернопіль Транс Сервіс» від 24.12.2019 року за №37 та №38 ( згідно яких описано майна у кількості 4 (чотирьох) одиниць). Актом від 24.12.2019 року №514, засвідчено факт відсутності платника податків за місцем реєстрації. Актом опису майна ТОВ «Тернопіль Транс Сервіс» від 16.03.2021 року за №9 складеного на підставі рішення «Про опис майна у податкову заставу» від 16.03.2021 року №3754/6/19-00-13-03/5979 (згідно якого встановлено відсутність майна, що може бути описано в податкову заставу) Також, відповідно до листа Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області від 08.01.2020 року №31/19-85 за відповідачем виявлено зареєстровані транспортні засоби у кількості трьох одиниць. Згідно із поданою платником фінансовою звітністю від 01.01.2021 року станом на кінець звітного 2020 року, відображена нульова балансова вартість основних засобів підприємства.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.08.2020 року по справі №500/1725/20 задоволено позов Головного управління ДПС у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопіль Транс Сервіс» про стягнення податкового боргу у розмірі - 743609,00 грн.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 року по справі №500/1173/20 задоволено позов Головного управління ДПС у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопіль Транс Сервіс» про стягнення податкового боргу у розмірі - 3427313,66грн.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.12.2020 року по справі №500/3729/20 задоволено позов Головного управління ДПС у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопіль Транс Сервіс» про стягнення податкового боргу у розмірі - 942953,00грн.
З матеріалів справи слідує, що контролюючим органом здійснювались заходи на погашення заборгованості, а саме було виставлені інкасові доручення (розпорядження) від 23.11.2020 року №15914-13, №15912-13, №15913-13, від 23.03.2021 року №14631-13, №14632-13, №14633-13, від 17.03.2021 року №14451-13, №14452-13. Однак, зазначені інкасові доручення повернені без виконання.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Як встановлено п. 87.2 ст. 87 ПК України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Не може бути використано як джерела погашення податкового боргу платника податків, зокрема, майно, надане ним у заставу іншим особам (на час дії такої застави), якщо така застава зареєстрована згідно із законом у відповідних державних реєстрах до моменту виникнення права податкової застави (пп..87.3.1 п. 87.3 ст. 87 ПК України)
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення, (п.88.1. та п.88.2. ст. 88 ПК України)
У відповідності до вимог п. 89.1 ст. 89 ПК України, право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку, та/або несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису, до акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п. 89.3 ст. 89 ПК України).
Пунктом 89.5 статті 89 ПК України встановлено, що у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому, до погашення податкового боргу в повному обсязі.
Платник податків зобов`язаний не пізніше робочого дня, наступного за днем набуття права власності на будь-яке майно, повідомити контролюючий орган про наявність такого майна. Контролюючий орган зобов`язаний протягом трьох робочих днів з дня отримання зазначеного повідомлення прийняти рішення про включення такого майна до акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави та балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, або відмовити платнику податків у включенні такого майна до акта опису.
У разі якщо контролюючий орган приймає рішення про опис майна, складається відповідний акт опису, один примірник якого надсилається платнику податків з повідомленням про вручення.
До прийняття відповідного рішення платник податків не має права відчужувати таке майно.
Як встановлено пунктом 89.8 ст. 89 ПК України, контролюючий орган зобов`язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
З урахуванням положень статті 89 ПК України, право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
У зв`язку із несплатою сум грошових та/або податкових зобов`язань у податкового органу виникає право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу (пп.. 20.1.33 п. 20.1 ст. 20 ПК України).
З приводу застосування адміністративного арешту коштів відповідно до пп.. 20.1.33 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України Вищим адміністративним судом України 29.04.2013р. в інформаційному листі №642/12/13-13 зазначено, зокрема, про те що наведена законодавча норма Податкового кодексу України встановлює одночасно як право податкового органу на звернення до суду з вимогою про накладення арешту на кошти платника податків, так і підстави для реалізації цього повноваження. Такими підставами є: 1) відсутність майна, за рахунок якого може бути погашений податковий борг; 2) недостатність такого майна для погашення суми податкового боргу через те, що балансова вартість цього майна менша за відповідну суму податкового боргу; 3) майно не може бути джерелом погашення податкового боргу у відповідній сумі.
Таким чином, податковий орган в силу підпункту 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 ПК України наділені повноваженнями на звернення до суду з позовами про накладення арешту на кошти платника податку в разі відсутності в такого платника достатнього для погашення податкового боргу майна. Водночас така недостатність повинна бути встановлена не раніше дня виникнення у податкового органу права на стягнення податкового боргу, тобто не раніше ніж через 30 календарних днів з моменту надіслання податкової вимоги.
Отже, суд вважає, що арешт може стосуватися лише того майна (коштів), яке є необхідним для виконання певних зобов`язань платника податків, зокрема, щодо погашення податкового боргу.
Так, відповідно до частини першої статті 59 Закону України від 7 грудня 2000 року № 2121-ІІІ "Про банки і банківську діяльність" арешт на майно або кошти банку, що знаходяться на його рахунках, арешт на кошти та інші цінності юридичних або фізичних осіб, що знаходяться в банку, здійснюються виключно за постановою державного виконавця, приватного виконавця чи рішенням суду про стягнення коштів або про накладення арешту в порядку, встановленому законом. Зняття арешту з майна та коштів здійснюється за постановою державного виконавця, приватного виконавця або за рішенням суду.
Виходячи з норм статті 95 ПК України, податкова заборгованість платників податків стягується органами державної податкової служби на підставі рішення суду шляхом: стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків; реалізації майна платника податків, що перебуває у податковій заставі; стягнення коштів за рахунок готівки, що належить платнику податків. При цьому, право на звернення з позовом про стягнення податкового боргу з платника податків виникає у податкового органу через 30 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Наведені норми ПК України вказують на можливість продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, у разі недостатності коштів, які перебувають у власності такого платника податків та вжиття контролюючим органом усіх можливих заходів із стягнення податкового боргу.
Таким чином, із наявних матеріалів вбачається, що у відповідача відсутнє майно, яке б можна було використати як джерело погашення податкового боргу в розумінні приписів п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України, а у контролюючого органу, на думку суду, наявне право на стягнення суми боргу у розмірі 5125559,23грн.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає до задоволення повністю.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Накласти арешт на кошти та інші цінності Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопіль Транс Сервіс» (код ЄДРПОУ 41107470) у розмірі податкового боргу в сумі - 5125559 (п`ять мільйонів сто двадцять п`ять тисяч п`ятсот п`ятдесят дев`ять) грн. 23 коп., що знаходяться в банку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 20 липня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач - Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль,46003 код ЄДРПОУ 44143637);
відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопіль Транс Сервіс" (місцезнаходження: вул. Микулинецька, 3А, офіс 214, м. Тернопіль, 46008 код ЄДРПОУ: 41107470).
Головуюча суддя Дерех Н.В.