
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 липня 2021 року Справа № 480/3256/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації Сумської області (далі - відповідач, УСЗН Шосткинської РДА), в якій просив:
1) визнати протиправними дії відповідача про невизнання факту участі ОСОБА_2 з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони, та надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни;
2) зобов`язати відповідача визнати факт участі ОСОБА_1 з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони, та надати статус особи з інвалідністю внаслідок війни.
Свої вимоги мотивував тим, що є інвалідом III групи, по захворюванням, пов`язаних з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У березні 2021 року позивач звернувся до УСЗН Шосткинської РДА із заявою про визнання факту його участі з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань цивільної оборони та відповідно до положень п.9 ч.2 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-XII надання йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, однак відповідач відмовив у задоволенні його заяви, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 20.04.2021 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити, зазначивши, що позивачу було відмовлено, оскільки він не надав до управління документи, що підтверджують факт залучення його до формувань Цивільної оборони для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до поданих документів позивачу встановлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ). А відтак Управління діяло в межах вимог, передбачених чинним законодавством.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 01.03.2019 Сумською облдержадміністрацією та інвалідом IIІ групи по захворюванням, пов`язаними з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії № 60 від 23.10.2018 (а.с.9).
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 16.03.2021 про визнання факту його участі з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань цивільної оборони та надання йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, у відповідь на яку листом №01-24/1827 від 24.03.2021 УСЗН Шосткинської РДА повідомило позивача, що відсутні докази, які б свідчили про залучення його до формувань Цивільної оборони для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Надані документи підтверджують лише статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Документального підтвердження своєї безпосередньої участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в складі формувань Цивільної оборони, а саме: інформацію про розпорядчий документ по лінії Цивільної оборони про залучення підприємства, установи (наказ чи розпорядження) до вказаного формування та розпорядчий документ по підприємству, установі про залучення осіб до складу залученого формування, усі відомості про роботу, яку позивач виконував під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не надано, тому підстав для встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення встановленого зразка, що дає право на пільги, немає (а.с.23).
Не погодившись з даним рішенням позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі – Закон №796-ХІІ) учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986 - 1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 (далі - Положення №302), посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, на яких поширюється дія Закону №3551-XII.
Відповідно до п. 7 Положення №302 "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни", "Посвідчення учасника війни" і відповідні нагрудні знаки, "Посвідчення члена сім`ї загиблого" видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина.
Згідно з пунктом 10 Положення №302, "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Відповідно до п.3 Положення №302 Особам з інвалідністю внаслідок війни (стаття 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" та нагрудний знак "Ветеран війни - особа з інвалідністю внаслідок війни".
У свою чергу пунктом 9 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-XII) передбачено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Судом встановлено, що позивач, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії та інвалідом IIІ групи по захворюванням, пов`язаних з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 01.03.2019 Сумською облдержадміністрацією та експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії № 60 від 23.10.2018 (а.с.5,9).
Зазначені обставини свідчать про те, що на позивача як на особу, яка брала участь в ліквідації наслідків внаслідок Чорнобильської катастрофи поширюються пільги, гарантії і компенсації, передбачені Законом №796-ХІІ.
Водночас, для набуття статусу інваліда війни, з підстав, встановлених пунктом 9 частини другої статті 7 Закону №3551-XII, окрім як факту настання в особи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зазначений Закон містить також умову, щоб така особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.
Це пояснюється тим, що крім формувань Цивільної оборони у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС брали участь інші формування, які створювались в іншому порядку, ніж невоєнізовані формування цивільної оборони та направлялись у райони виконання робіт згідно з розпорядженнями керівників відповідних органів, відомств, організацій, установ та підприємств.
Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18 березня 1976 року № 1111, та Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженим наказом начальника ІДО СРСР від 06 червня 1975 року №90, було передбачено, що формування Цивільної оборони, в тому числі і невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.
З урахуванням викладеного, суд зазначає, що документи, які позивач долучив до позовної заяви, а саме: посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 01.03.2019 Сумською облдержадміністрацією; експертний висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії №60 від 23.10.2018; довідка №0104-233 від 29.11.2017, довідка № 30613 від 29.11.2017, копія довідки від 07.12.2017 №18/2-7967, копія довідки про заробітну плату для обчислення пенсії та копія трудової книжки свідчать про те, що позивач працював на Чорнобильській АЕС, а також належним чином підтверджують його статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та настання інвалідності у зв`язку з тим, що він брав участь у таких заходах. Утім, належного документального підтвердження своєї безпосередньої участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме в складі формувань Цивільної оборони позивач суду не надав.
Дійсно наказом ЧАЕС від 19 квітня 1985 року №2с «Про керівний склад, служби та формування цивільної оборони» встановлено пункт 2: для організації виконання задач по забезпеченню заходів цивільної оборони, підготовки спеціального формування, невоєнізованих формувань цивільної оборони та керування ними при проведенні рятувальних та невідкладних аварійно-відновлювальних робіт утворити служби цивільної оборони ЧАЕС. Пункт 7 - утворити формування цивільної оборони. Підпунктом 7.1 пункту 7 вказаного наказу передбачено створення - спеціальне формування - 600 осіб від підрозділів у відповідності з табелем.
28 травня 1985 року ЧАЕС імені В.І. Леніна ВПО «Союзатоменерго» Міністерства енергетики і електрифікації СРСР видало наказ «Про створення відділу мобілізаційної підготовки та цивільної оборони» №4с від 28 травня 1985 року, згідно з яким з 1 червня 1985 року створено відділ мобілізаційної підготовки та цивільної оборони у відповідності із штатним розписом, затвердженим 23 травня 1985 року, в документах відкритого характеру відділ мобілізаційної підготовки та цивільної оборони іменувати умовно «другий відділ», на начальника відділу мобілізаційної підготовки та цивільної оборони покладено виконання функціональних обов`язків начальника штаба цивільної оборони Чорнобильської АЕС, наказано вважати начальника штабу ЦО і другого відділу заступником начальника цивільної оборони ЧАЕС, що має право від імені начальника ЦО віддавати з питань ЦО і мобілізаційної роботи усні і письмові розпорядження, обов`язкові для виконання усіма працівниками ЧАЕС, включаючи керівний склад.
Водночас, копії даних наказів, як і копія листа ВПОпАС «СОЮЗАТОМЕНЕРГО» від 06.12.1982 №672с «Про використання нормативних документів з питань захисту персоналу та населення на випадок аварії на АС», які були додані позивачем до справи, також не можуть підтверджувати безпосередню участь ОСОБА_1 наслідків Чорнобильської катастрофи саме в складі формувань Цивільної оборони.
Крім того, суду не було надано доказів того, що разом із заявою, позивачем надавалися УСЗН Шосткинської РДА документи, які б підтверджували його участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме в складі формувань Цивільної оборони. Ця обставина є істотною, позаяк в протилежному випадку статус інваліда війни (на підставі пункту 9 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") поширюватиметься на всіх, хто належать до категорії осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і її наслідків і відповідно мають статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (підпункт 1 частини першої статті 9 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Дана позиція суду узгоджується з постановою Верховного Суду від 20 грудня 2019 року по справі №315/594/15-а(2-а/315/29/15) (адміністративне провадження №К/9901/13729/18), від 16 червня 2021 року у справі №810/372/18.
Враховуючи встановлені судом обставини у справі та досліджені докази, суд дійшов висновку, що оскільки Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації Сумської області обмежене у своїй діяльності рамками, встановленими законом, а саме пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який для встановлення статусу інваліда війни вимагає надання доказів залучення осіб, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, до складу формувань цивільної оборони, а таких доказів не було надано, у відповідача були відсутні законодавчі підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту його участі з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань цивільної оборони та наданні йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, а відтак позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації Сумської області (вул. Свободи, 49,м. Шостка,Шосткинський район, Сумська область,41100, код ЄДРПОУ 03198089) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – відмовити у повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текс судового рішення складено 22.07.2021.
Суддя І.Г. Шевченко