
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 липня 2021 р. Справа № 480/1674/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому з урахуванням збільшення позовних вимог просить визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у переведенні її з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати їй до стажу роботи на державній службі період роботи з 28 червня 1982 року по 09 квітня 1998 року на посаді секретаря виконкому Дубов`язівської селищної ради народних депутатів та період з 10 квітня 1998 року по 08 грудня 2020 року – Дубов`язівським селищним головою, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевести її на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 11.02.2021 р. та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області врахувати довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані виконавчим комітетом Дубов`язівської селищної ради, при переведенні її на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Позовні вимоги мотивує тим, що в період з 28 червня 1982 року по 09 квітня 1988 року вона працювала на посаді секретаря виконкому Дубов`язівської селищної ради народних депутатів, у період з 10 квітня 1998 року по 08 грудня 2020 року – Дубов`язівським селищним головою. Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". На звернення до відповідача з заявою про переведення її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію з віком відповідно до Закону України "Про державну службу" отримала відмову. Вважає її протиправною та зазначає, що відмова органу Пенсійного фонду України перевести її на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу порушує її конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просить позов задовольнити.
Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення йому копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, але у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач у період з 28 червня 1982 року по 09 квітня 1988 року працювала на посаді секретаря виконкому Дубов`язівської селищної ради народних депутатів, у період з 10 квітня 1998 року по 08 грудня 2020 року – Дубов`язівським селищним головою. З 01.02.2017 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за віком до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с.8,9-11).
09.02.2021 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію з віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Рішенням від 10.02.2021 р. № 65 відповідач відмовив позивачці у переведенні на пенсію за віком відповідно до п. 10 розділу XI Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII, оскільки станом на 01.05.2016 р. у заявниці немає 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. За підрахунками відповідача її стаж державної служби становить 19 років 0 місяців 6 днів (з 28.06.1982 р. по 03.07.2001 р.). З набранням чинності Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" з 04.07.2001 р. її посада відноситься до категорій посад службовців органів місцевого самоврядування. Крім того, видані Дубов`язівською селищною радою довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, не відповідають вимогам постанови правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року N 1-3 (а.с.13,37).
Суд не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевести позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію з віком відповідно до Закону України "Про державну службу" необґрунтованою з огляду на таке.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема, порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII (далі – Закон N 889-VIII).
Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII (далі – Закон N 889-VIII) визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу", крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до п.п. 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону N 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII набрав чинності 01.05.2016 р.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII (далі – Закон N 3723-XII) встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Згідно зі статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними віку, зокрема, 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року.
Таким чином, необхідною умовою для наявності в осіб, які мають стаж державної служби не менш як 10 років та осіб, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, є досягнення такими особами визначеного віку та наявність у них страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
У свою чергу, такий вік як умова призначення пенсії за віком визначається статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Тобто, до 01.05.2016 р. право на пенсію державного службовця мали особи, які:
1) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;
2) мали стаж державної служби не менш як 10 років та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
З системного аналізу вказаних норм слідує, що обов`язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII після 01.05.2016 р. є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону N 3723-XII і Прикінцевих та перехідних положень Закону N 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена Верховним Судом у постанові від 03 липня 2018 року у справі № 265/3709/17 та постанові від 19 березня 2019 року у справі № 357/1457/17.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6-7). Отже, пенсійний вік позивача відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" становить 57 років 6 місяців.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. N 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII.
Відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Виходячи з викладеного, у спірних правовідносинах необхідно керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. N 283 (чинним на час виникнення спірних правовідносин, далі – Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Отже, період роботи позивача на посаді секретаря виконкому Дубов`язівської селищної ради народних депутатів з 28 червня 1982 року по 09 квітня 1998 року та період роботи з 10 квітня 1998 року по 08 грудня 2020 року Дубов`язівським селищним головою, що підтверджується даними трудової книжки (а.с.9-11), зараховується до стажу державної служби.
Таким чином, станом на 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII) позивач досягла віку, який дає право на одержання пенсії державних службовців, мала достатній страховий стаж та понад 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, тому за нею зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачці у переведенні її з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", не дотримався його вимог та вимог Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи на державній службі період роботи з 28 червня 1982 року по 09 квітня 1998 року на посаді секретаря виконкому Дубов`язівської селищної ради народних депутатів та період роботи з 10 квітня 1998 року по 08 грудня 2020 року – Дубов`язівським селищним головою та перевести її на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, що стосується вимоги позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області врахувати довідки про складові її заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані виконавчим комітетом Дубов`язівської селищної ради, при переведенні її на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", суд зазначає, що позивачем на наведено жодного обгрунтування заявленої вимоги та підстав для її врахування. Спірних довідок позивачем суду не надано, у зв`язку з чим суд позбавлений можливості надати їм оцінку та встановити належність, допустимість та достовірність кожної довідки окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у справі у їх сукупності відповідно до ст. 90 КАС України. За таких обставин суд визнає дану вимогу передчасною, а тому відмовляє в її задоволенні.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 908,00 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.17).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи на державній службі період роботи з 28 червня 1982 року по 09 квітня 1998 року на посаді секретаря виконкому Дубов`язівської селищної ради народних депутатів та період роботи з 10 квітня 1998 року по 08 грудня 2020 року – Дубов`язівським селищним головою.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з дати звернення – 09.02.2021 р.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 908,00 грн в рахунок відшкодування судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах