
Справа № 420/11052/21
УХВАЛА
22 липня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління СБУ в Одеській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління СБУ в Одеській області про визнання протиправними дії УСБУ в Одеській області, які полягають у відмові 15.06.2021р. ОСОБА_1 , станом на 01.10.2019р., 01.10.2020р., та 01.03.2021р. надати оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з відображенням у них щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення в установлених розмірах; зобов`язання УСБУ в Одеській області визначити, виготовити та подати до ГУ ПФУ в Одеській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.10.2019р., 01.10.2020р. та 01.03.2021р., з відображенням у них щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення в установлених розмірах.
Відповідно до п.п.3, 5, 6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ухвалою суду від 05.07.2021р. адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху та зазначено про необхідність обґрунтувати та конкретизувати підстави для звернення до суду із позовними вимогами про визнання протиправних дій у відмові видачі довідок саме станом на 01.10.2019р., 01.10.2020р., та 01.03.2021р. та надано позивачу строку для звернення до суду з обґрунтованою заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду із вимогами про визнання протиправними дії УСБУ в Одеській області, які полягають у відмові надати довідки станом на 01.10.2019р. та 01.10.2020р., та/або надати докази дотримання ним строків звернення до суду із цим позовом.
13.07.2021р. до суду від ОСОБА_1 надійшов уточнений адміністративний позов у якому позивач наголосив, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідача, немає, що підтверджується позицією Верховного Суду.
Як зазначалось судом в ухвалі суду від 05 липня 2021 року в межах цієї справи, позивач оскаржує дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення станом, зокрема, на 01.10.2019р. та 01.10.2020р. Проте, з позовною заявою до Одеського окружного адміністративного суду позивач звернувся 29.06.2021 р., тобто з пропуском встановленого законодавством шестимісячного строку для звернення до суду.
Розглянувши вищевказані пояснення позивача у уточненому позові, суддя зазначає, що кінцевою метою отримання вказаної довідки є звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії.
Тобто, фактично даний спір є спором щодо захисту соціального права позивача на перерахунок пенсії, щодо якого, згідно правової позиції Верховного Суду від 31.03.2021 року по справі №240/12017/19, застосовуються встановлені ст.122 КАС України строки звернення до суду.
Так, згідно з ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, відповідно до частини третьої якої якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відтак, для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на звернення з позовом, тобто коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Порівняльний аналіз словоформ “дізналася” та “повинна була дізнатися” дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов`язку особи знати про стан своїх прав. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Вказані висновки узгоджуються з висновками, наведеними Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24 лютого 2021 року по справі №9901/141/20.
Разом з тим, суд зазначає, що Верховний Суд, у постанові по справі №240/12017/19 від 31 березня 2021 року, відступив від висновків викладених у постановах: по справі №816/197/18 від 29.10.2020 р., по справі №640/14865/16-а від 20.10.2020 р., по справі №822/1928/18 від 25.02.2021 р. щодо застосування строку звернення до суду у соціальних спорах, у яких зазначено, що при застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви без розгляду на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, у першу чергу, з боку держави, а також про те, що строк звернення позивача до суду у випадку спірних правовідносин розпочав перебіг після отримання позивачем листа-відповіді від органу Пенсійного фонду, а не після отримання пенсії за відповідний період.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Таким чином, беручи до уваги наведене, судом встановлено, що позивачем не дотримано вимог ч.6 ст.161 КАС України.
Враховуючи наведене та з урахуванням приписів ст. 123 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність надання позивачу додаткового строку для усунення недоліків у справі.
Частиною 6 ст.7 КАС України передбачено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
З огляду на викладене, суд, керуючись принципом аналогії права приходить до висновку про наявність підстав для продовження позивачеві терміну для усунення недоліків по справі для звернення до суду з обґрунтованою заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду із даними вимогами та/або надати докази дотримання ним строків звернення до суду із цим позовом.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169 КАС України суддя, -
У Х В А Л И В:
Продовжити термін для усунення недоліків адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління СБУ в Одеській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.
Встановити позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде повернута заявникові.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя К.О. Танцюра