Рішення № 98487572, 21.07.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.07.2021
Номер справи
420/8554/21
Номер документу
98487572
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/8554/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

розглянув у письмовому провадженні в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради про визнання протиправною відмови у наданні інформації, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради, за результатом розгляду якого, позивач просить суд:

Визнати протиправною відмову Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у наданні достовірної та повної інформації на інформаційний запит ОСОБА_1 від 25.02.2021 року, що викладена у листі від 03.03.2021 року № 01-17/70-ЗПІ, про наявні земельні ділянки в адміністративних межах м. Одеси, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку;

Зобов`язати Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради надати на інформаційний запит ОСОБА_1 від 25.02.2021 року достовірну та повну інформацію про наявні земельні ділянки в адміністративних межах м. Одеси, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що Виконавчий комітет Одеської міської ради передав на розгляд Департаменту комунальної власності Одеської міської ради інформаційний запит позивача від 25.02.2021 року про наявні земельні ділянки в адміністративних межах м. Одеси, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку. Проте, Департамент надав відповідь від 03.03.2021 року на запит позивача, згідно з якою запитувана інформація у задокументованому вигляді у Департаменті відсутня. Позивач не погоджується із вказаною відмовою у наданні інформації та зазначає, що Департамент комунальної власності Одеської міської ради був зобов`язаний відповідно до його компетенції станом на час розгляду запиту володіти вказаною інформацією. Оскільки, відповідно до рішення Одеської міської ради від 17.03.2021 року № 137-VIII створено новий орган - Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради, який є правонаступником Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у сфері регулювання земельних відносин, наявні підстави для зобов`язання новоствореного органу надати позивачу запитувану інформацію.

Ухвалою суду від 31.05.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

15.06.2021 року від представника відповідача, Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який відповідач зазначає що визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона була заздалегідь створеним, готовим, зафіксованим продуктом суб`єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов`язків. Разом з тим, запит позивача не стосувався відомостей, що вже зафіксовані. В обґрунтування власної правової позиції відповідач посилається на постанову Верховного Суду від 27.06.2019 року у справі № 522/817/15-а.

29.09.2021 року від представника Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради надійшов відзив на адміністративний позов, згідно з яким надати позивачу запитувану інформацію неможливо, оскільки інвентаризацію земельних ділянок, розташованих на території м. Одеси не проведено, так як наслідок перелік вільних земельних ділянок, які можуть бути використані під індивідуальну забудову не сформовано. В обґрунтування власної правової позиції відповідач посилається на постанову Верховного Суду від 27.06.2019 року у справі № 522/817/15-а.

30.06.2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов.

15.07.2021 року від відповідача надійшли письмові заперечення.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

ОСОБА_1 звернувся до Виконавчого комітету Одеської міської ради з інформаційним запитом від 25.02.2021 року № О1-12957 (ЗПИ-24) про надання інформації про наявні земельні ділянки в адміністративних межах м. Одеси, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку.

03.03.2021 року Департамент комунальної власності Одеської міської ради надав відповідь № 01-17/70-ЗПІ на інформаційний запит ОСОБА_2 , згідно з якою відомості про кількість та місце розташування земельних ділянок, як об`єкта цивільних правовідносин, у межах м. Одеси, не наданих у користування, що можуть бути використані для реалізації громадянином України права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки з цільовим призначенням – для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), в Департаменті відсутні. У зв`язку із тим, що запитувана інформація не сформована у задокументованому вигляді, задоволення запиту не вбачається можливим.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно з п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про інформацію», інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді; суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, інший суб`єкт, що здійснює владні управлінські функції відповідно до законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Приписами ст. 5 ЗУ «Про інформацію» передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 7 ЗУ «Про інформацію», право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб`єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.

Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.

Суб`єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Приписами ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 6 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.

Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Статтею 12 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» визначено перелік суб`єктів відносин у сфері доступу до публічної інформації якими є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

Згідно з ч. 1 ст. 14 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», розпорядники інформації зобов`язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 22 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до статті 33 якого до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Згідно з ч.5 ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.

До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов`язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.

Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до п. 2.1 Положення про Департамент комунальної власності Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 10.06.2020 року №6036-VII, Департамент забезпечує реалізацію місцевої політики у сфері управління, ефективного використання та збереження майна комунальної власності територіальної громади м. Одеси, є органом приватизації територіальної громади м. Одеси та реалізує повноваження Одеської міської ради у сфері регулювання земельних відносин у межах, визначених Одеською міською радою.

Згідно із п.п. 2.4.2 Положення від 10.06.2020 року №6036-VII у сфері земельних відносин Департамент, у тому числі, приймає та попередньо розглядає клопотання юридичних та фізичних осіб з питань надання земельних ділянок комунальної власності територіальних громадам м. Одеси у власність чи користування, з вирішення інших питань у сфері земельних відносин; координація та організація здійснення землеустрою на території міста; організація та супровід електронної бази геоінформаційної системи Департаменту.

Сукупний аналіз наведених норм Положення та законодавства про регулювання містобудівної діяльності і місцеве самоврядування свідчить про те, що Департамент має забезпечити надання за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.

Як свідчать обставини справи, відмова у наданні такої інформації Департаментом обґрунтована її відсутністю у вигляді конкретного документа, з огляду на не завершення інвентаризації земельних ділянок, розташованих на території м. Одеси, та як наслідок переліку вільних земельних ділянок, які можуть бути використані під індивідуальну забудову ще не сформовано та не затверджено рішенням міської ради.

Свою позицію у звільненні в наданні запитуваної інформації відповідач підтверджує правовими висновками Верховного Суду в адміністративній справі у постанові від 27 червня 2019 року в адміністративний справі №522/817/15-а.

Водночас, суд враховує, що, усуваючи розбіжності у правозастосуванні норм законодавства про доступ до публічної інформації, Верховний Суд у вказаній справі давав оцінку спірним правовідносинам, що виникли у 2014 році, з урахуванням положень законодавства, чинного станом на час виникнення спірних правовідносин.

З огляду на зміст положень п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», що відмова у наданні запитуваної інформації вважатиметься обґрунтованою у разі наявності сукупності таких умов: розпорядник не володіє інформацією і не зобов`язаний відповідно до його компетенції володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.

З огляду на те, що відповідач відповідно до його компетенції, станом на час розгляду запиту, мав володіти інформацією про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, і яка була заявлена позивачем за запитом, відповідну інформацію Департамент не надав, у тому числі в межах або у вигляді наявної інформації, яка була у нього в розпорядженні на момент звернення позивача, суд робить висновок про протиправність відмови Департаменту комунальної власності від 03.03.2021 року № 01-17/70-ЗПІ у наданні позивачу запитуваної інформації.

Вказаний висновок також відповідає правовому висновку, наведеному у постанові Верховного Суду від 5 листопада 2019 року по справі №359/7966/16-а.

Разом з тим, відповідно до Рішення Одеської міської ради № 137-VIII від 17.03.2021 року «Про створення Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради та затвердження Положення про Департамент комунальної власності Одеської міської ради у новій редакції», створено у межах затвердженої рішенням Одеської міської ради від 17 грудня 2013 року № 4185-VI «Про затвердження структури виконавчих органів, загальної чисельності апарату Одеської міської ради та її виконавчих органів в новій редакції» штатної чисельності виконавчих органів Одеської міської ради Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради.

Відповідно до п. 1.1 Положення про Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради, затвердженого рішення Одеської міської ради № 137-VIII від 17.03.2021 року, Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради. Департамент є правонаступником повноважень Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у сфері регулювання земельних відносин.

Приписами підпунктів 2.2.1, 2.2.24 п. 2.2. Положення передбачено, що на Департамент покладені наступні функції:попередній розгляд клопотань юридичних та фізичних осіб з питань надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Одеси у власність чи користування, а також інших питань у сфері земельних відносин; розгляд у межах повноважень звернень, заяв, пропозицій, скарг юридичних та фізичних осіб.

Таким чином, станом на час звернення ОСОБА_1 до суду та станом на час вирішення справи судом, Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради є правонаступником повноважень Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у сфері регулювання земельних відносин, у тому числі й щодо надання позивачу запитуваної інформації.

Враховуючи викладене, суд робить висновок про наявність підстав для зобов`язання Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради надати на інформаційний запит ОСОБА_1 від 25.02.2021 року достовірну та повну інформацію про наявні земельні ділянки в адміністративних межах м. Одеси, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 11, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради про визнання протиправною відмови у наданні інформації, зобов`язання вчинити дії .

Визнати протиправною відмову Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у наданні достовірної та повної інформації на інформаційний запит ОСОБА_1 від 25.02.2021 року, що викладена у листі від 03.03.2021 року № 01-17/70-ЗПІ, про наявні земельні ділянки в адміністративних межах м. Одеси, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність ддля будівництва та обслуговування житлового будинку.

Зобов`язати Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради надати на інформаційний запит ОСОБА_1 від 25.02.2021 року достовірну та повну інформацію про наявні земельні ділянки в адміністративних межах м. Одеси, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Відповідач – Департамент комунальної власності Одеської міської ради (вул. Артилерійська, буд. 1, м. Одеса, 65039; код ЄДРПОУ: 26302595)

Відповідач – Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради (вул. Артилерійська, буд. 1, м. Одеса, 65039; код ЄДРПОУ: 44162529).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 21 липня 2021 року.

Суддя Н.В. Бжассо