
Справа № 420/12485/21
УХВАЛА
21 липня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання протиправними дії, скасування наказів, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,-
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про:
визнання протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту у строк, визначений Земельним Кодексом України;
скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №31-ОТГ від 29.01.2021 року про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність;
скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №427-УБД від 01.04.2021 року і №428-УБД від 01.04.2021 року та відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки розташованої на території Мар`їнської міської ради Мар`їнського району Донецької області за межами населених пунктів, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га з цільовим призначенням для ведення особистого сільського господарства;
скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №428-УБД від 01.04.2021 року щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки розташованої на території Курахівської міської ради Мар`їнського району Донецької області за межами населених пунктів, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га з цільовим призначенням для ведення особистого сільського господарства;
зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області розглянути повторно заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки розташованої на території Мар`їнської міської ради Мар`їнського району Донецької області за межами населених пунктів, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га з цільовим призначенням для ведення особистого сільського господарства;
зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області розглянути повторно заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки розташованої на території Курахівської міської ради Мар`їнського району Донецької області за межами населених пунктів, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га з цільовим призначенням для ведення особистого сільського господарства;
стягнення з Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області компенсації моральної шкоди у розмірі 54700,00 гривень.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши позовну заяву, суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Частиною 3 статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому розмірі і порядку або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
У свою чергу, правові засади справляння судового збору, платники, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України «Про судовий збір» №3674-VІ від 08.07.2001 року (далі – Закон України «Про судовий збір»).
Згідно ч.1 ст.2 Закону України «Про судовий збір», платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (ч.1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір»).
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору – 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою – підприємцем, встановлюється ставка - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» №1082-IX від 15.12.2020 року, з 01 січня 2021 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 2270,00 гривень. Таким чином, сума судового збору за одну позовну вимогу немайнового характеру становить для фізичної особи 908,00 гривень.
Суд зазначає, що у разі коли у позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Наразі, у позовній заяві ОСОБА_1 заявлено шість позовних вимог немайнового характеру (чотири основні та дві похідні, за які судовий збір не сплачується) та одну позовну вимогу майнового характеру (сума позову 54700,00 гривень), однак, доказів сплати судового збору у розмірі 4540,00 гривень (3632,00 гривень (за 4 позовні вимоги немайнового характеру) + 908,00 гривень (за позовну вимогу майнового характеру).
Суд звертає увагу, що позовна вимога про стягнення моральної шкоди є майновою вимогою, якщо відшкодування визначене у грошовому вимірі. Вимога про відшкодування моральної шкоди, визначена у грошовому вимірі, є майновою вимогою, а отже, судовий збір підлягає сплаті, як за вимогу майнового характеру.
У прохальній частині позовної заяви ОСОБА_1 зазначено, що його звільнено від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», як учасника бойових дій.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для звільнення позивача від сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» встановлені пільги щодо сплати судового збору, зокрема, підстави для звільнення від його сплати.
Згідно з пунктом 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
Правовий статус ветеранів війни, до яких належать учасники бойових дій, визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII від 22.10.1993 року.
У статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», закріплені пільги учасникам бойових дій та гарантії їх соціального захисту, а у частині 2 статті 22 цього Закону встановлено, що ветерани війни та особи, на яких поширюється дія цього Закону, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.
Аналіз пункту 13 частини 1 статті 5 Закону «Про сплату судовий збір» у сукупності з положеннями частини 2 статті 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дає підстави для висновку, що учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору у справах, пов`язаних з реалізацією їхнього правового статусу.
Отже, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Велика Палата Верховного Суду неодноразово висловлювала аналогічну правову позицію щодо застосування та тлумачення пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», зокрема, у постановах від 09 жовтня 2019 року по справі № 9901/311/19 та від 12 лютого 2020 року по справі №545/1149/17.
Суд зазначає, що ОСОБА_1 оскаржуються накази Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо відмову у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого сільського господарства та наказ про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність.
Суд зауважує, що статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачені пільги для учасників бойових дій лише з першочергового відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва (п.14), а не сільського господарства.
Тобто, надання вищевказаних пільг спрямовано на першочергове забезпечення учасників бойових дій безпосередньо житлом. У свою чергу, сільське господарство - це обробка землі (для отримання/підвищення врожаїв) і вирощування свійських тварин.
Отже, пред`явлений ОСОБА_1 позов до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області спрямований на захист його права соціального щодо отримання земельних ділянок для ведення сільського господарства та не стосується питань його соціального захисту як учасника бойових дій, про які йдеться у статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для звільнення ОСОБА_1 , як учасника бойових дій від сплати судового збору за подання даної позовної заяви.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч.2 ст.169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Вищезазначені недоліки позовної заяви необхідно усунути шляхом надання до суду доказів сплати судового збору у розмірі 4540,00 гривень.
Суд вважає за доцільне також зазначити, що у разі своєчасного виконання ухвали суду, та направлення необхідних документів засобами поштового зв`язку, позивачу, з метою попередження повернення судом позовної заяви позивачеві з підстав невиконання вимог ухвали суду про залишення адміністративного позову без руху, необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв`язку (телефон, факс, електрона пошта, тощо) про надіслання матеріалів до суду, оскільки згідно з п.1 та п.2 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28 листопада 2013 року №958, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014 року за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв`язку (без урахування вихідних днів об`єктів поштового зв`язку): 1) місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1; 2) у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+2; 3) між районними центрами різних областей України (у тому числі для міст обласного підпорядкування) - Д+4, пріоритетної - Д+3; 4) між іншими населеними пунктами різних областей України - Д+5, пріоритетної - Д+4, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об`єкті поштового зв`язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 1, 2, 3, 4, 5 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення. При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 1 цього розділу нормативні строки пересилання збільшуються на один день.
Керуючись ст.ст.2, 79, 94, 132, 133, 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (84313, м. Краматорськ, бульвар Машинобудівників 16, код ЄДРПОУ 39767332) про визнання протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту у строк, визначений Земельним Кодексом України; скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №31-ОТГ від 29.01.2021 року про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність; скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №427-УБД від 01.04.2021 року і №428-УБД від 01.04.2021 року та відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки розташованої на території Мар`їнської міської ради Мар`їнського району Донецької області за межами населених пунктів, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га з цільовим призначенням для ведення особистого сільського господарства; скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №428-УБД від 01.04.2021 року щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки розташованої на території Курахівської міської ради Мар`їнського району Донецької області за межами населених пунктів, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га з цільовим призначенням для ведення особистого сільського господарства; зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області розглянути повторно заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки розташованої на території Мар`їнської міської ради Мар`їнського району Донецької області за межами населених пунктів, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га з цільовим призначенням для ведення особистого сільського господарства; зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області розглянути повторно заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки розташованої на території Курахівської міської ради Мар`їнського району Донецької області за межами населених пунктів, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га з цільовим призначенням для ведення особистого сільського господарства;стягнення з Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області компенсації моральної шкоди у розмірі 54700,00 гривень - залишити без руху.
Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви п`ять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачем. В іншому випадку позов буде повернутий позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України та відповідно до ст.294 КАС України оскарженню не підлягає.
Суддя Балан Я.В.