
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/3429/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 липня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про скасування постанови.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – позивач) із позовною заявою до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (далі – відповідач 1), Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (далі – відповідач 2), Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (далі – відповідач 3), в якому просить скасувати постанову про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. ВП №63573540 від 24.02.2021.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з метою виконання судового рішення, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області скеровано Сектору із соціально гуманітарних питань ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Львівській області лист з проханням видати довідку про розмір грошового забезпечення, для виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 у справі № 1.380.2019.006836. 19.11.2020 надійшла постанова державного виконавця від 12.11.2020 ВП №63573540 про відкриття виконавчого провадження, на котру Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області надано відповідь листом від 08.12.2020 №1300-5308-8/100778.
Також, на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 16.12.2020 за вх. № 11289/14 надійшла вимога державного виконавця від 10.12.2020 №23535, на котру було надано відповідь від 22.12.2020 № 1300-5308-8/104419.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області у відповідях від 08.12.2020 №1300-5308-8/100778 та від 22.12.2020 №1300-5308-8/104419 повідомлено державного виконавця про вищезазначені обставини.
На адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 01.02.2021 за вх. №163/5 надійшла відповідь Міністерства внутрішніх справі України в котрій зазначено, що Міністерство внутрішніх справ України немає підстав для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оскільки у резолютивною частиною рішення жодних зобов`язань щодо вчинення або утримання від вчинення певних дій на Міністерство внутрішніх справ України судом не покладено (копія відповіді додається).
Позивач вважає, що вказані обставини унеможливлюють виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 № 1.380.2019.006836.
Незважаючи на це державний виконавець прийняв постанову ВП №63573540 від 24.02.2021 про накладення штрафу в сумі 5100,00 грн., яку позивач з зазначених вище причин вважає протиправною.
Ухвалою від 19.03.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 23.04.2021 провадження у справі відкрито та призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження, з повідомленням (викликом) сторін.
За клопотанням представника позивача, судове засідання по розгляду справи відкладалося.
Відповідачі правом на подання відзиву не скористався.
Вирішуючи питання про продовження розгляду справи за вказаних обставин суд керувався тим, що завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У зв`язку з цим суд, керуючись ч. 6 ст. 162 КАС України, зважаючи на особливості розгляду справ передбачених ст.287 КАС України, суддя ухвалив продовжити розгляд справи за наявними матеріалами в письмовому провадженні.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
в с т а н о в и в :
Постановою державного виконавця Чури С.-Г.Т. від 12.11.2020 ВП №63573540 відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №1.380.2019.006836 виданого 05.11.2020 Львівським окружним адміністративним судом на виконання рішення та ухвали суду про виправлення описки, про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням раніше виплачених сум у розмірі 88% від відповідної суми грошового забезпечення та з урахуванням 100% суми підвищення пенсії визначеної станом на 01.03.2018 за період з 05.03.2019 по 31.12.2019, із врахуванням у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення у відсотках (розмірах), а саме: надбавки за виконання особливо важливої роботи, премії».
Листом від 04.12.2020 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулося до Сектору із соціально гуманітарних питань ДУ «Територіальне медичне об`єднання» МВС України по Львівській області з проханням для забезпечення виконання рішення суду надіслати на адресу управління довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням вимог рішення.
Листом від 08.12.2020 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило державного виконавця про те, що у зв`язку з відсутньою довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням вимог, вищезазначеного рішення суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, надіслано запит, щодо видачі необхідної довідки, для виконання рішення суду від 09.06.2020 у справі №1.380.2019.006836.
Державний виконавець 10.12.2020 виніс вимогу виконати рішення суду. Листом від 22.12.2020 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно повідомило відповідача про надіслання запиту щодо видачі необхідної довідки до виконання рішення суду та про те, що станом на 21.12.2020 судом не надано жодної інформації щодо роз`яснення судового рішення у справі № 1.380.2019.006836. У зв`язку з наведеним позивач двічі просив відкласти провадження виконавчих дій.
У свою чергу Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України листом від 28.01.2021 на запит Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомив, що Міністерство внутрішніх справ України не було стороною у справі №1.380.2019.006836; резолютивною частиною рішення жодних зобов`язань щодо вчинення або утримання від вчинення певних дій на нього не покладено, з огляду на що підстав для видачі довідки немає.
Державний виконавець Чура С.Г.Т. винесла постанову від 24.02.2021 ВП №63573540 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області штрафу за невиконання рішення суду в сумі 5100,00 грн.
Вважаючи постанову державного виконавця безпідставною та такою, що порушує його права, позивач звернувся за їх захистом до суду.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII).
Згідно зі ст. 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 ст. 5 Закону №1404-VIII визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”.
Відповідно до ст. 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії (ч. 1).
Крім того, на підставі п. 3 ч. 3 ст. 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Згідно з правилами встановленими ст. 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження (ч. 1).
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2).
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом. У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження (ч. 3).
Відповідно до ст. 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання (ч. 1).
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (ч. 2).
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З матеріалів справи з`ясовано, що підставою для накладення штрафу на позивача стало невиконання рішення суду з причин, що визнані виконавцем не поважними.
Судом встановлено, що позивач звертався до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства внутрішніх справ України з метою виконання рішення суду, проте з незалежних від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області підстав йому відмовлено у підготовці та наданні відповідних документів.
Виконавець не взяв до уваги, що згідно з п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок) підготовку та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних документів, здійснюють уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів.
Слід зауважити, що цей порядок дійсний, а тому органи пенсійного фонду зобов`язані послуговуватися ним у процесі виконання відповідних судових рішень.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області цілком обґрунтовано посилається на Порядок, оскільки зобов`язаний здійснити виплату на виконання судового рішення дотримуючись послідовності встановленої цим Порядком.
Отже, судом не встановлено невиконання судового рішення без поважних причин з вини Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
З позиції суду, накладення штрафу, за встановлених обставин, жодним чином не захищає право особи на проведення відповідного перерахунку пенсії.
Тому, суд погоджується з позицією позивача в тій частині, що виконавець повинен системно застосовувати положення законодавства, з врахуванням конкретних обставин справи.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 2 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість накладення штрафу відповідачем та підставність позовних вимог. Тому, позов слід задовольнити повністю.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання позову позивачем сплачено судовий збір в сумі 2102,00 грн., який слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 73, 77, 90, 139, 242-246, 268-272, 287, 294КАС України, суд -
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 24.02.2021 ВП №63573540 про накладення штрафу.
3. Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (79000, м. Львів, пл. Шашкевича,1; ЄДРПОУ 43317547) судовий збір в сумі 2102,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його складення.
Суддя Кравців О.Р.