
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
20 липня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/4435/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження заяву про заміну боржника у виконавчому листі, виданого у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (позивач) до управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області (відповідач) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просив суд визнати протиправними дії відповідача, які полягають у невиплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2017-2018, зменшенні розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2019-2020.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.02.2021 (а.с.88-90) зобов`язано відповідача нарахувати та виплатити позивачеві недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", з урахуванням раніше виплаченої допомоги. В задоволенні решти вимог відмовлено.
Судове рішення набрало законної сили 26.03.2021.
01.06.2021 судом видано виконавчий лист на виконання такого рішення (а.с.121).
09.07.2021 до суду надійшла заява представника позивача про заміну боржника у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження. Дане питання просив розглядати без їх участі (а.с.112-114).
Ухвалою від 14.07.2021 заяву призначено до розгляду у судовому засіданні 20.07.2021 (а.с.103).
19.07.2021 до суду від управління соціального захисту населення Кропивницької районної державної адміністрації засобами поштового зв`язку надійшов відзив, в якому управління заперечувало щодо його заміни, оскільки процес правонаступництва не відбувся (а.с.135-138). Вказане питання просив розглядати без участі представника (а.с.134).
Сторони у судове засідання 20.07.2021 не з`явилися.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно ч.9 ст.205 і ч.2 ст.379 КАС України розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані документи суд зазначає таке.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (ч.4 ст.379 КАС України).
Під публічним правонаступництвом у сфері управлінської діяльності органів державної влади слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно-правові відносини нового суб`єкта владних повноважень(суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.
Відповідно до вимог Конституції України основними засадами судочинства є: …9) обов`язковість судового рішення (ст. 129), суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд (ст. 129-1).
Згідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 03197807) з 05.01.2021 перебуває у стані припинення на підставі рішення щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації.
Судом встановлено, що відповідно до додатку 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" (із змінами і доповненнями, внесеними розпорядженням від 20.01.2021 № 51-р), Бобринецьку, Долинську, Знам`янську, Компаніївську, Новгородківську, Олександрівську та Устинівську райдержадміністрації було вирішено реорганізувати шляхом їх приєднання до райдержадміністрації, розташованої в адміністративному центрі новоутвореного району - до Кропивницької районної державної адміністрації.
На підставі розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 31 грудня 2020 року №914-р "Про реорганізацію районних державних адміністрацій в Кропивницькому районі" було вирішено припинити юридичну особу публічного права Олександрівську районну державну адміністрацію Кіровоградської області (код 04055133) у зв`язку з реорганізацією, шляхом приєднання до Кропивницької районної державної адміністрації Кіровоградської області (код04055067), яка визначена правонаступником Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області.
Механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням або реорганізацією райдержадміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, у зв`язку із зміною адміністративно-територіального устрою України, визначає Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна,прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321 (далі - Порядок № 1321).
Відповідно до пункту 7 Порядку № 1321, перехід повноважень, прав та обов`язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації); у разі утворення на території новоутвореного району райдержадміністрації, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та утворення комісії з реорганізації.
Згідно з п. 8 Порядку № 1321, перехід майна, майнових прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації; у разі утворення райдержадміністрації на території новоутвореного району, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та затвердження передавального акта комісії з реорганізації.
Райдержадміністрація, розташована в ліквідованому районі, продовжує здійснювати свої повноваження до моменту виникнення відповідного правонаступництва, передбаченого пунктами 7 і 8 цього Порядку (п. 10 Порядку № 1321).
Пунктом 11 Порядку № 1321 визначено, що райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови.
Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 25.03.2021 № 237-р "Про затвердження передавальних актів передачі-приймання майна з балансу Бобринецької, Долинської, Знам`янської, Компаніївської, Новгородківської, Олександрівської, Устинівської районних державних адміністрацій на баланс Кропивницької районної державної адміністрації" затверджено передавальний акт передачі-приймання майна з балансу вказаних райдержадміністрацій на баланс Кропивницької районної державної адміністрації.
Таким чином, Кропивницька районна державна адміністрація 25.03.2021 стала правонаступником майна, майнових прав та обов`язків, зокрема Олександрівської районної державної адміністрації.
Розпорядженням голови Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 31.12.2020 № 263-р вирішено припинити юридичну особу публічного права Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області (ЄДРПОУ 03197807), у зв`язку з реорганізацією шляхом приєднання до управління соціального захисту населення Кропивницької районної державної адміністрації (ЄДРПОУ 03197730), яке визначено правонаступником відповідача.
Отже, з цього моменту відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання адміністративної компетенції від повноважень відповідача до управління соціального захисту населення Кропивницької районної державної адміністрації, а тому факт припинення (ліквідації) юридичної особи не є вирішальним.
Вказані обставини щодо утворення та ліквідації районів та реорганізації юридичних осіб публічного права є загальновідомими та не потребують доказування в силу частини третьої статті 78 КАС України.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни сторони у виконавчому листі, а тому заява в цій частині підлягає задоволенню.
Разом із тим, що стосується видачі виконавчого листа із зазначенням нового боржника, то суд вважає за необхідне зазначити, що у разі заміни сторони у виконавчому листі (у виконавчому провадженні) новий виконавчий лист не видається, а виконується з урахуванням ухвали суду про таку заміну.
Отже, у задоволенні заяви в цій частині слід відмовити.
Керуючись ст.ст.256, 294, 379 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Заяву про заміну божника у виконавчому листі - задовольнити частково.
2. Замінити боржника у виконавчому листі, виданому судом 01.06.2021 року на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.02.2021 року у справі № 340/4435/20, а саме боржника - управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації на правонаступника - управління соціального захисту населення Кропивницької районної державної адміністрації (25014, м. Кропивницький, вул. Дарвіна, 25, код ЄДРПОУ 03197730).
3. В задоволені решти заяви відмовити.
4. Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та може бути оскаржена в строк і порядок, передбачені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. Хилько