Рішення № 98486730, 22.07.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2021
Номер справи
300/1368/21
Номер документу
98486730
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" липня 2021 р. справа № 300/1368/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації (далі – відповідач), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у наданні допомоги позивачу, оформлене у вигляді листа відповідача № 276 від 04.02.2021; зобов`язати Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації призначити ОСОБА_1 тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату з 15.11.2020.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 27.01.2021 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації про призначення державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, а саме: допомоги особам, які досягли віку, що дає право на призначення допомоги. Листом № 276 від 04.02.2021 Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації відмовило позивачу у призначенні такої допомоги, оскільки Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 109, визначав механізм призначення такого виду допомоги з 01.01.2018 по 31.12.2020. Зважаючи на те, що ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації 27.01.2021, позивач втратив право на призначення такого виду допомоги. ОСОБА_1 вважає протиправним таке рішення про відмову у наданні допомоги позивачу, оскільки позивач досяг пенсійного віку ІНФОРМАЦІЯ_1 , має страховий стаж не менше 15 років та звернувся в межах передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 109 трьохмісячного строку за призначенням державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію. За наявності всіх умов для призначення такого виду допомоги, ОСОБА_1 вважає, що в нього виникло право на таку допомогу з 15.11.2020, тобто дня, що настає за датою досягнення пенсійного віку.

Ухвалою від 07.04.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

28.04.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації від 23.04.2021 № 616/05-08/14 на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти задоволення позову. У відзиві відповідач вказав, що пунктом 5 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та Порядком призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 109, визначено період призначення такого виду допомоги: з 01.01.2018 по 31.12.2020. Так, з 01.01.2021 тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, не призначається особам, які звертаються за її призначенням вперше. Зважаючи на те, що позивач звернувся із заявою про призначення такого виду допомоги 27.01.2021, на думку представника відповідача, ОСОБА_1 не набув право на призначення такого виду допомоги. При цьому, представник відповідача зазначив, що право на отримання тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, мають лише особи, яким така допомога призначена до 31.12.2020. Відповідач просить відмовити в задоволенні позову.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , досяг 60-ти років та має страховий стаж 18 років 2 місяці, що підтверджується довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 16.01.2021 за № 5 (а.с. 10).

27.01.2021 позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації із заявою про призначення державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, а саме: допомоги особам, які досягли віку, що дає право на призначення допомоги.

Листом № 276 від 04.02.2021 Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації відмовило позивачу у призначенні такої допомоги, оскільки Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій оосбі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 109, визначав механізм призначення такого виду допомоги з 01.01.2018 по 31.12.2020. Зважаючи на те, що ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації 27.01.2021, позивач втратив право на призначення такого виду допомоги (а.с. 13-14).

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» здійснено реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-IX “Про утворення та ліквідацію районів”, шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, згідно з додатком 1. Так, Городенківська райдержадміністрація ліквідована шляхом приєднання до Коломийської райдержадміністрації.

Окрім цього, механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням або реорганізацією райдержадміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, у зв`язку із зміною адміністративно-територіального устрою України, визначає Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321.

Відповідно до пункту 7 вказаного Порядку перехід повноважень, прав та обов`язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації); у разі утворення на території новоутвореного району райдержадміністрації, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та утворення комісії з реорганізації.

Згідно з пунктом 8 Порядку перехід майна, майнових прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації; у разі утворення райдержадміністрації на території новоутвореного району, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та затвердження передавального акта комісії з реорганізації.

Райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови (пункт 11 Порядку).

З огляду на те, що Городенківська райдержадміністрація ліквідована шляхом приєднання до Коломийської райдержадміністрації, то Управління соціального захисту населення як структурний підрозділ Городенківської районної державної адміністрації також ліквідовано шляхом приєднання до Управління соціального захисту населення Коломийської райдержадміністрації, яке є правонаступником Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації.

Вважаючи протиправним рішення про відмову у наданні позивачу тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, оформлене у вигляді листа відповідача № 276 від 04.02.2021, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду, в якому просить зобов`язати Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації призначити позивачу з 15.11.2020 таку допомогу.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Пунктом 5 Розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VIII установлено в період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли віку, визначеного частиною 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та не набули страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті, за умови наявності у них не менше 15 років страхового стажу, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Зазначена тимчасова державна соціальна допомога призначається органами соціального захисту населення і виплачується до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на призначення пенсії.

Тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, призначається з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і виплачується за рахунок коштів державного бюджету.

Статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, в редакції Закону від 03.10.2017 № 2148-VIII, визначено, що:

1.Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

55 років - які народилися по ІНФОРМАЦІЯ_3 включно;

55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;

56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;

56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;

57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;

57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;

58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;

58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

2. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу:

по 31 грудня 2018 року - від 15 до 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - від 16 до 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - від 17 до 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 18 до 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 19 до 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 22 до 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 23 до 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 24 до 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - від 25 до 35 років.

3. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року, страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - від 15 до 16 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - від 15 до 17 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 15 до 18 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 15 до 19 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 15 до 20 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 15 до 21 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 15 до 22 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 15 до 23 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 15 до 24 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - від 15 до 25 років.

4. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, необхідного страхового стажу на дату досягнення віку, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, пенсію за віком може бути призначено після набуття особою страхового стажу, визначеного частинами першою - третьою цієї статті на дату досягнення відповідного віку.

Наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

5. Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку.

Пунктом 5 розділу ІІ Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII, установлено, що в період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та не набули страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті, за умови наявності у них не менше 15 років страхового стажу, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Зазначена тимчасова державна соціальна допомога призначається органами соціального захисту населення і виплачується до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на призначення пенсії.

Тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, призначається з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і виплачується за рахунок коштів державного бюджету.

В свою чергу, Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1098 (далі - Порядок № 1098).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 1098 він визначає механізм призначення у період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р. тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі - тимчасова допомога), за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати.

Пунктом 2 Порядку № 1098 визначено, що призначення тимчасової допомоги особі проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) (крім мм. Києва та Севастополя) рад, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення, виконавчими органами рад об`єднаних територіальних громад (далі - органи соціального захисту населення) з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 1098 під час досягнення пенсійного віку, визначеного частиною 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», особа звертається до органів Пенсійного фонду України із заявою про видачу довідки про наявний страховий стаж.

Довідка про наявний страховий стаж за формою згідно з додатком видається органами Пенсійного фонду України за заявою особи, до якої додаються копія трудової книжки та у разі потреби документи, що підтверджують трудовий стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 1098 (в редакції, чинній на час виникнення спрних правовідносин) для призначення тимчасової допомоги особа подає органу соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу; інформацію про адресу зареєстрованого місця проживання (адресу місця фактичного проживання); документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті); довідку про наявний страховий стаж, видану органами Пенсійного фонду України; декларацію про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї) за останні шість календарних місяців, що передують місяцю звернення за призначенням тимчасової допомоги; копію рішення про призначення опікуна (для особи, яку визнано недієздатною).

Інформація про склад сім`ї особи, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги, зазначається в декларації про доходи та майновий стан.

Форми заяви та декларації про доходи та майновий стан затверджено наказами Мінсоцполітики від 21 квітня 2015 р. № 441 “Про затвердження форми Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг” та від 22 липня 2003 р. № 204 “Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб”.

Якщо особа звертається за призначенням тимчасової допомоги за місцем фактичного проживання, до заяви додається довідка про неотримання такої допомоги в органах соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання.

Відповідальність за достовірність наданої інформації покладається на особу, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1098 тимчасова допомога призначається з дня, що настає за датою досягнення пенсійного віку, встановленого частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", якщо звернення за тимчасовою допомогою відбулося не пізніше ніж через три місяці після досягнення такого віку. Якщо звернення за тимчасовою допомогою відбулося пізніше ніж через три місяці після досягнення віку, встановленого частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тимчасова допомога призначається з дня звернення за нею. Днем звернення за призначенням тимчасової допомоги вважається день реєстрації органом соціального захисту населення заяви з усіма необхідними документами.

Згідно з пунктами 9, 10 Порядку № 1098 рішення про призначення тимчасової допомоги або про відмову у призначенні тимчасової допомоги приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів з дня звернення за призначенням такої допомоги. Про відмову у призначенні тимчасової допомоги орган соціального захисту населення письмово повідомляє особі, яка звернулася за її призначенням, у п`ятиденний строк з дня прийняття рішення.

Як встановлено судом, позивач звернувся 27.01.2021 до Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації із заявою про призначення державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, а саме: допомоги особам, які досягли віку, що дає право на призначення допомоги.

Листом № 276 від 04.02.2021 Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації відмовило позивачу у призначенні такої допомоги (а.с. 13-14).

Суд звертає увагу на те, що, з огляду на зміст листа № 276 від 04.02.2021, Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації не мало жодних зауважень до переліку документів, визначених пунктом 5 Порядку № 1098, які подані ОСОБА_1 разом із заявою для призначення тимчасової допомоги.

Окрім цього, Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації, а також відповідач у відзиві на позовну заяву, не заперечили наявність в позивача таких обов`якових умов для призначення тимчасової допомоги як вік 60 років та страховий стаж не менше 15 років.

Так, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , досяг 60-ти років та має страховий стаж 18 років 2 місяці, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 20.12.2005, довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 16.01.2021 за № 5 (а.с. 8-10).

Єдиною підставою для відмови ОСОБА_1 в призначенні тимчасової допомоги, з огляду на зміст листа № 276 від 04.02.2021 Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації та відзиву на позовну заяву, є невчасне, на думку відповідача, звернення із заявою про призначення такої допомоги, оскільки Порядок № 1098 визначав механізм призначення такого виду допомоги з 01.01.2018 по 31.12.2020, а ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації 27.01.2021, тобто після 31.12.2020.

Як вже зазначав суд, відповідно до пункту 6 Порядку № 1098 тимчасова допомога призначається з дня, що настає за датою досягнення пенсійного віку, встановленого частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", якщо звернення за тимчасовою допомогою відбулося не пізніше ніж через три місяці після досягнення такого віку.

В спірному випадку ОСОБА_1 досяг пенсійного віку ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому з 15.11.2020 в позивача виникло право на отримання тимчасової допомоги, що не заперечується відповідачем.

Пунктом 6 Порядку № 1098 визначено строк, протягом якого особа може скористатися правом на отримання тимчасової допомоги з дати виникнення такого права – в разі звернення протягом трьох місяців після досягнення пенсійного віку.

Так, позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації із заявою про призначення державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, 27.01.2021, тобто в межах визначеного Порядком № 1098 трьохмісячного строку.

За вказаних обставин, ОСОБА_1 дотримано усіх вимог Порядку № 1098 щодо підстав та обов`язкових умов отримання тимчасової допомоги, а тому позивач має право на отримання такої допомоги з 15.11.2020.

Щодо доводів відповідача про те, що право ОСОБА_1 на отримання тимчасової допомоги могло бути реалізоване лише за умови звернення позивача із заявою про отримання такої допомоги до 31.12.2020, то суд вказує на таке.

Вказане тлумачення відповідачем положень пункту 1 Порядку № 1098 є помилковим, оскільки застосування вказаного Порядку повинно відбуватися згідно з нормою пункту 5 розділу ІІ Закону від 03.10.2017 № 2148-VIII. Системний аналіз вказаних норм дає можливість дійти висновку про те, що Держава, в зв`язку зі змінами в законодавстві щодо пенсійного забезпечення згідно Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII, встановила на перехідний період право особам, які досягли в період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р. віку, визначеного частиною 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті, за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, право на отримання тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі. В спірному випадку, у позивача наявні всі передбачені Законом від 03.10.2017 № 2148-VIII умови для отримання вказаної тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі з 15.11.2020: досягнення пенсійного віку в перехідний період з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р., а саме: 14.11.2020, страховий стаж більше 15 років - 18 років 2 місяці. Порядок № 1098 визначає лише процедуру призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, а не право на її отримання, яке визначено пунктом 5 розділу ІІ Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII. Позивач звернувся за такою допомогою не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, визначеного частиною 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Порядок № 1098 після 01.01.2021 продовжує діяти для осіб, які набули такого права в період з 01.01.2018 по 31.12.2020, в тому числі й для позивача. Інше тлумачення вказаної норми не відповідало б суті законодавчих змін та дозволяло позбавляти права на отримання такої тимчасової допомоги, для прикладу, осіб, які народилися ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто в останній день перехідного періоду, мають страховий стаж більше 15 років, тільки через те, що Порядок № 1098 з 01.01.2021 не підлягає застосуванню до цих осіб. За вказаних обставин, гарантоване державою право на отримання в перехідний період державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, було б «ілюзорним», що суперечить закріпленому в статті 1 Конституції України положенню про те, що Україна є соціальної державою, а також статті 46 Конституції України, яка гарантує право на соціальний захист.

Щодо посилання відповідача на те, що право на отримання тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі з 01.01.2021 мають лише особи, які досягли 65 років і не мають права на пенсію відповідно законодавства, як це передбачено статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», та пункту 5 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 № 261, то вказані норми не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, оскільки право позивача на отримання тимчасової допомоги виникло відповідно до спеціальної норми - пункту 5 розділу ІІ Закону від 03.10.2017 № 2148-VIII.

Підсумовуючи, суд вважає, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є визнання протиправною відмови Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації у наданні ОСОБА_1 тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, викладену в листі № 276 від 04.02.2021, та зобов`язання Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації призначити ОСОБА_1 з 15.11.2020 тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Отже, позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації належить задовольнити.

Щодо розподілу судових витрат у справі.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За змістом частини 8 статті 139 КАС України, суд вправі покласти на сторону повністю чи частково судові витрати незалежно від результатів вирішення спору, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони.

В підтвердження судових витрат у справі позивачем подано квитанцію № 59843 від 30.03.2021 про сплату судового збору в розмірі 908,00 грн. (а.с. 1).

З огляду на задоволення позову, позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 908,00 грн.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації у наданні ОСОБА_1 тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, висловлену в листі № 276 від 04.02.2021.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код – 20558069, вулиця Івана Франка, 3, місто Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78200) призначити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) з 15.11.2020 тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код – 20558069, вулиця Івана Франка, 3, місто Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78200) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації, ідентифікаційний код – 20558069, вулиця Івана Франка, 3, місто Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78200.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.