
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"21" липня 2021 р. Справа № 300/3561/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В:
16.07.2021 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність щодо ненарахування та невиплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та за 2021 рік відповідно до положень статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зобов`язання здійснити перерахунок ОСОБА_1 недоплаченої суми щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та за 2021 рік як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів.
Підставами звернення до суду з даним позовом стали відмова 16.06.2021 відповідача у нарахуванні та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік та відмова 01.07.2021 відповідача у нарахуванні та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.
Частиною 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу (пункт 3); позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними) (пункт 5).
У відповідності до частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, встановленим строком для звернення до адміністративного суду із зазначеними вище позовними вимогами є шестимісячний строк.
Статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що кожного року до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога.
Водночас, відповідно до приписів частини 4 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня мають визначені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи до 30 вересня, однак лише відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги та саме до вказаної дати особа має звернутися до відповідного суб`єкта владних повноважень щодо виплати йому разової грошової допомоги.
Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 по справі №607/7919/17 та від 14.08.2018 по справі №472/2190/17.
Із позовною заявою до Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та за 2021 рік та зобов`язання відповідача здійснити таке нарахування і виплату у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 14.07.2021 (дата здачі позовної заяви у відділення УДППЗ "Укрпошта").
Таким чином, позовна заява в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та зобов`язання відповідача здійснити таке нарахування і виплату у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком подана позивачем із пропущенням строку звернення до адміністративного суду, встановленого частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Суд зазначає, що ОСОБА_1 в адміністративному позові не зазначив об`єктивних обставин, які перешкоджали йому вчасно реалізувати свої процесуальні права щодо звернення до відповідача з вимогами про нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік , а також ним не додано заяву про поновлення цього строку з доказами поважності причин його пропуску в цій частині позовної вимоги.
Таким чином, судом встановлено, що адміністративний позов не відповідає вимогам, визначеним статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 161, 169, 171, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язаання до вчинення дій - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків, шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з вимогами про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та зобов`язання відповідача здійснити таке нарахування і виплату у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком разом з доказами поважності причин його пропуску.
Роз`яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява в цій частині буде повернена.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Главач І.А.