
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" липня 2021 р. справа № 300/1997/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 13820,11 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (далі – позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі – відповідач), в якому просить суд стягнути з відповідача в дохід бюджету заборгованість в сумі 13820,11 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем добровільно не погашено грошові зобов`язання на загальну суму 13820,11 грн., а саме: 12829,02 грн. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості; 991,09 грн. з земельного податку з фізичних осіб.
Ухвалою від 19.05.2021 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження в даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Відповідач правом на подання відзиву у встановлений судом строк не скористався. Ухвалу про відкриття провадження від 19.05.2021 направлено за адресою місця проживання, наданою Управлінням Державної міграційної служби в Івано-Франківській області: АДРЕСА_1 , та отримана відповідачем 16.06.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення..
Згідно з частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що судове повідомлення вручено відповідачу належним чином, а справа підлягає розгляду та вирішенню за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено таке.
29.01.2016 Русівська сільська рада прийняла рішення № 14-3/2016 «Про запровадження податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», яким затверджено положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Ставка податку визначена 0,50% від мінімальної заробітної плати на 1 січня звітного року (а.с. 21-23).
Згідно розрахунків податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідачу нараховано за об`єкт: частину нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_2 , за 2018 рік - 6048,94 грн. (а.с. 17), за 2019 рік - 6780,08 грн. (а.с. 16).
Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області прийнято податкові повідомлення-рішення, якими ОСОБА_1 нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: № 0140691-5213-0912 від 16.05.2019 на суму 6048,94 грн.; № 0078742-5233-0912 від 12.05.2020 на суму 6780,08 грн. (а.с. 9).
Вищевказані податкові повідомлення-рішення відповідач отримав особисто 05.09.2019 та 31.08.2020, що підтверджується його підписами на корінцях таких податкових повідомлень-рішень, однак визначені податкові зобов`язання самостійно не сплатив (а.с. 9).
Також у власності відповідача перебувають одинадцять земельних ділянок різного цільового призначення, які розташовані в селі Русів, Снятинський район, Івано-Франківська область.
29.01.2016 Русівська сільська рада прийняла рішення № 15-3/2016 «Про встановлення плати за землю, як одного із видів місцевих податків», яким затверджено положення про плату за землю в селі Русів (а.с. 21-23).
Згідно розрахунку плати за землю з фізичних осіб від 16.03.2021, розмір земельного податку з фізичних осіб для ОСОБА_1 за 2020 рік становить 991,09 грн. (а.с. 18-20).
Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області прийнято податкові повідомлення-рішення, якими ОСОБА_1 нараховано земельний податок з фізичних осіб за податковий період – 2020 рік, а саме:
- № 3346696-5233-0907 від 29.04.2020 на суму 389,04 грн. (переплата 9,25 грн., сума до стягнення 379,79 грн.;
- № 3346698-5233-0907 від 29.04.2020 на суму 21,87 грн.;
- № 3346702-5233-0907 від 29.04.2020 на суму 32,00 грн.;
- № 3346707-5233-0907 від 29.04.2020 на суму 4,46 грн.;
- № 3346713-5233-0907 від 29.04.2020 на суму 49,64 грн.;
- № 133163-5233-0907 від 23.06.2020 на суму 8,92 грн.;
- № 133159-5233-0907 від 23.06.2020 на суму 290,49 грн.;
- № 133160-5233-0907 від 23.06.2020 на суму 28,56 грн.;
- № 133161-5233-0907 від 23.06.2020 на суму 129,63 грн.;
- № 133162-5233-0907 від 23.06.2020 на суму 19,99 грн.;
- № 9941487-5233-0907 від 23.06.2020 на суму 25,74 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення відповідач отримав особисто, що підтверджується його підписами на корінцях таких податкових повідомлень-рішень, однак визначені податкові зобов`язання самостійно не сплатив (а.с. 10-13).
Також відповідач зазначені податкові повідомлення-рішення не оскаржував в адміністративному чи судовому порядку. Доказів протилежного суду не подано.
Згідно довідки Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 17.03.2021 сума заборгованості відповідача становить 13820,11 грн., з яких: 12829,02 грн. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості; 991,09 грн. з земельного податку з фізичних осіб (а.с. 7).
Вказана заборгованість також підтверджується витягами з інтегрованих карток платника податків (а.с. 14-15).
03.10.2019 Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області прийнято податкову вимогу форми “Ю” за № 250574-52 на суму 3388,09 грн., яка вручена 25.10.2019 (а.с. 8).
Вирішуючи даний спір суд виходив з таких мотивів та норм права.
Згідно з частиною 1 статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 1 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України (надалі – ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 36 ПК України встановлено, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно з статтею 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Пунктом 38.2 статті 38 Податкового кодексу України передбачено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки регламентований статтею 266 ПК України.
Так, згідно з підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Відповідно до підпункту 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 ПК України обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об`єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Підпунктом 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України визначено, що податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Згідно з підпунктом 266.9.1 пункту 266.9 статті 266 ПК України податок сплачується за місцем розташування об`єкта/об`єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
Фізичні особи можуть сплачувати податок у сільській та селищній місцевості через каси сільських (селищних) рад або рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про прийняття податків.
Відповідно до підпункту 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 ПК України податкове зобов`язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Як встановлено судом вище, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області прийнято податкові повідомлення-рішення, якими ОСОБА_1 нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: № 0140691-5213-0912 від 16.05.2019 на суму 6048,94 грн.; № 0078742-5233-0912 від 12.05.2020 на суму 6780,08 грн. (а.с. 9).
Вищевказані податкові повідомлення-рішення відповідач отримав особисто 05.09.2019 та 31.08.2020, що підтверджується його підписами на корінцях таких податкових повідомлень-рішень, однак визначені податкові зобов`язання самостійно не сплатив (а.с. 9).
Щодо земельного податку, то його платниками є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Відповідно до пункту 285.1 статті 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Згідно з пунктом 286.5 статті 286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом (підпункт 54.3.5. пункту 54.3. статті 54 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області прийнято податкові повідомлення-рішення, якими ОСОБА_1 нараховано земельний податок з фізичних осіб: № 3346696-5233-0907 від 29.04.2020 на суму 389,04 грн. (переплата 9,25 грн., сума до стягнення 379,79 грн.; № 3346698-5233-0907 від 29.04.2020 на суму 21,87 грн.; № 3346702-5233-0907 від 29.04.2020 на суму 32,00 грн.; № 3346707-5233-0907 від 29.04.2020 на суму 4,46 грн.; № 3346713-5233-0907 від 29.04.2020 на суму 49,64 грн.; № 133163-5233-0907 від 23.06.2020 на суму 8,92 грн.; № 133159-5233-0907 від 23.06.2020 на суму 290,49 грн.; № 133160-5233-0907 від 23.06.2020 на суму 28,56 грн.; № 133161-5233-0907 від 23.06.2020 на суму 129,63 грн.; № 133162-5233-0907 від 23.06.2020 на суму 19,99 грн.; № 9941487-5233-0907 від 23.06.2020 на суму 25,74 грн.
Приписами пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Суд звертає увагу на те, що вказані вище податкові повідомлення-рішення відповідач отримав, не оскаржив в адміністративному чи судовому порядку, а тому суми грошових зобов`язань, визначених цими податковими повідомленнями-рішеннями, є узгодженими. Доказів сплати вказаних сум у визначених законом строк, суду не подано.
Таким чином, податковий борг виник в зв`язку з несплатою узгоджених грошових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, та земельного податку з фізичних осіб.
Підсумовуючи, вказані суми: 12829,02 грн. податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості; 991,09 грн. земельного податку з фізичних осіб, є податковим боргом ОСОБА_1 , який самостійно не сплачений платником податків, та не є безнадійним боргом.
В силу вимог пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Як вбачається з матеріалів справи 03.10.2019 Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області прийнято податкову вимогу форми “Ю” за № 250574-52 на суму 3388,09 грн., яка вручена представнику відповідача 25.10.2019 (а.с. 8). Оскільки відповідачем не подано суду доказів виконання вказаної податкової вимоги в повному обсязі, відсутності заборгованості станом на день подання даного позову, податкова вимога відповідно до статті 60 Податкового кодексу України не є відкликаною.
Заборгованість відповідача підтверджується довідкою про борг за платежами станом на 17.03.2021 (а.с. 7), витягами з інтегрованих карток платника податків (а.с. 14-15).
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.4 статті 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Враховуючи те, що відповідачем не сплачено самостійно податковий борг в розмірі 19362,15 грн., то суд вважає підставним звернення контролюючого органу до суду із позовом про його стягнення у спосіб, визначений пунктами 95.3 та 95.4 статті 95 Податкового кодексу України, шляхом стягнення з позивача такої заборгоаності в дохід відповідного місцевого бюджету за місцезнаходженням нерухомого майна.
Таким чином, адміністративний позов Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 13820,11 грн. є обґрунтованим, а тому його належить задовольнити.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по сплаті судового збору не підлягають відшкодуванню позивачу. Доказів понесення інших витрат суду не подано.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в дохід бюджету податковий борг в розмірі 13820 (тринадцять тисяч вісімсот двадцять) гривень 11 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 43968084, вулиця Незалежності, 20, місто Івано-Франківськ, 76018.
Відповідач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.