
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" липня 2021 р. справа № 300/1832/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії №347 від 19.02.2021 та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії №347 від 19.02.2021 та зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки не врахував сплату позивачем єдиного внеску за період з 01.01.2018 по 30.11.2019 в розмірі 50600,00 грн., згідно Типового договору про одноразову сплату у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування №О2009129100014 від 23.12.2020, та документально підтвердженого періоду з 03.03.1987 по 26.04.1987 участі позивача в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження військової служби.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.04.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 21.05.2021. Щодо врахування сплати позивачем єдиного внеску за період з 01.01.2018 по 30.11.2019 в розмірі 50600,00 грн., згідно Типового договору про одноразову сплату у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування №О2009129100014 від 23.12.2020, відповідач не заперечує та підтверджує страховий стаж позивача 19 років 0 місяців 17 днів згідно розрахунку ПС 092950004939. Відповідно до відзиву відповідач заперечив доводи позивача щодо протиправності незарахування позивачу періоду з 03.03.1987 по 26.04.1987 участі ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Заперечення обґрунтоване тим, що до пільгового стажу, що підтверджує участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не зараховано період з 03.03.1987 по 26.04.1987, оскільки зазначений період не підтверджено первинними документами. Зазначено, що відділом обслуговування громадян №12 направлено листа від 23.11.2020 №0900-0213-8/22040 у Державний галузевий архів Міністерства оборони України щодо надання інформації про перебування у складі Військової частини 3031 позивача, чи він виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в період з 01.07.1987 по 27.04.1988 та надіслати копії первинних документів, в яких були зазначені періоди роботи, населений пункт та доза опромінення. Згідно довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України надано інформацію про неможливість підтвердити участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки документи на зберігання архіву не надходили. Відділом обслуговування громадян №12 направлено аналогічного листа від 31.12.2020 №0900-0215-8/26650 у Центральний архівний відділ Національної гвардії України. Однак, на адресу відповідача відповідь Центрального архівного відділу Національної гвардії України не надходила. Просив суд в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 21.09.2020 звертався у Снятинський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за результатом розгляду якої рішенням №2223 від 29.09.2020 позивачу відмовлено у призначенні пенсії.
11.02.2021 позивач повторно звернувся у відділ обслуговування громадян №12 з заявою про призначення пенсії пенсій за віком, як особа, яка працювала на територіях радіоактивного забруднення. До заяви додав паспорт громадянина України, довідку про присвоєння ідентифікаційного коду, трудову книжку, інші документи, в тому числі, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, військовий квиток, довідки з Військових частин №3042, №3041 (а.с.5, 6).
За результатом розгляду вказаної заяви позивача, керуючись статтею 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", пунктом 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії №347 від 19.02.2021, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Підставами для відмови зазначено, що згідно з наданими документами страховий стаж ОСОБА_1 становить 17 років 1 місяць. До страхового стажу, згідно записів трудової книжки № НОМЕР_1 , не зараховано період роботи з 16.06.1988 по 14.09.1988 в "ЕХУ "Арктиквахтанефтегазстрой", оскільки запис в трудовій книжці зроблено з порушенням п.2.4 розділу 2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та організаціях, яка затверджена наказом Держкомпраці СРСР за №162 від 20.06.1974, а саме - відсутні дати в наказах про прийняття та звільнення. Уточнюючої довідки за вказаний період не надано. До пільгового стажу, що підтверджує участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не зараховано період з 03.03.1987 по 26.04.1987, оскільки даний період не підтверджено первинними документами. Згідно довідки Галузевого державного архіву MO України надано інформацію про неможливість підтвердити участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки документи на зберігання до архіву не надходили. Відділом обслуговування громадян 12 направлено листа в Центральний архівний відділ Національної гвардії України щодо надання інформації про перебування у складі військової частини ОСОБА_1 для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження. Зазначено, що за нормами до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право пенсію із зменшенням пенсійного віку: на 8 років мають особи, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів і за наявності не менше 19 років страхового стажу. Заявником не надано архівні довідки або інші первинні документи, які б підтверджували роботу в населених пунктах зони відчуження із зазначенням періоду роботи, тому ОСОБА_1 право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 вказаного Закону на даний час не має (а.с.8-10).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Згідно статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення врегульовані статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.
Згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - зменшення віку на 8 років.
Отже, у період з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", право пенсію із зменшенням пенсійного віку на 8 років мають особи, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів і за наявності не менше 19 років страхового стажу.
Відповідно до відзиву відповідач не заперечує та підтверджує страховий стаж позивача 19 років 0 місяців 17 днів згідно розрахунку ПС 092950004939, з врахуванням сплати позивачем єдиного внеску за період з 01.01.2018 по 30.11.2019 в розмірі 50600,00 грн., згідно Типового договору про одноразову сплату у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування №О2009129100014 від 23.12.2020 (а.с.49).
Отже, страховий стаж позивача становить 19 років 0 місяців 17 днів згідно розрахунку ПС 092950004939, і не заперечується відповідачем.
Щодо вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії №347 від 19.02.2021, з підстав протиправності незарахування періоду з 03.03.1987 по 26.04.1987 участі позивача в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження військової служби, суд зазначає наступне.
Згідно підпункту 5 пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком, серед іншого, додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Отже, основною підставою для прийняття альтернативних документів є інформація у них про період роботи чи проживання, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або відомості проживання на територіях радіоактивного забруднення.
Визначення категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій врегульоване статтею 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" згідно з пунктом 2 частини 1 якої, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:
- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;
- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;
- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутріутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);
- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов`язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2.
Крім встановлених цією статтею категорій осіб, право на пільги та компенсації, передбачені цим Законом, мають особи, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986-1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов`язаними з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що виконувалися за урядовими завданнями (частина 2 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Позивач має посвідчення учасника ліквідації у 1986 році (категорія 2) серії НОМЕР_2 , відповідно до якого позивач має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.26).
Згідно пункту 2 записів трудової книжки НОМЕР_3 , позивач у період з 28.12.1986 по 27.04.1988 залучався для виконання обов`язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.12).
Відповідно до повідомлення Військової частини 3042 №С-6 від 25.11.1993 позивач в період з 03.03.1987 по 26.04.1987 брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, безпосередньо у 30-ти кілометровій зоні на території Чорнобильської АЕС в якості чергового по охороні Чорнобильської АЕС, при цьому отримав радіоактивне опромінення 3,007р. (а.с.28).
Згідно довідки командира Військової частини 3041 за №255190 позивач в період з 01.07.1987 по 27.04.1988 виконував роботу в зоні відчуження по місцю роботи Військова частина 3031 (а.с.27).
Отже, позивач працював у 1987 році у зоні відчуження більше 14 календарних днів.
Враховуючи наведене, у тому числі одноразову сплату у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування згідно умов типового договору про №О2009129100014 від 23.12.2020, позивач 21.04.1968 року народження, має право на пенсію із зменшенням пенсійного віку на 8 років, згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки позивач працював у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів та має не менше 19 років страхового стажу.
За таких обставин, оскільки судом встановлено право позивача пенсію згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідач протиправно прийняв оскаржуване рішення №347 від 19.02.2021 про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таким чином, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов підлягає до задоволення, слід визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову в призначенні пенсії №347 від 19.02.2021 та зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову в призначенні пенсії №347 від 19.02.2021.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) призначити ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.