Рішення № 98486333, 22.07.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2021
Номер справи
200/5999/21
Номер документу
98486333
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 липня 2021 р. Справа№200/5999/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень від 18.03.2021 № 168 та від 19.04.2021 № 168/1, -

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень від 18.03.2021 № 168 та від 19.04.2021 № 168/1.

В обґрунтування позовних вимог представник Державного підприємства «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» зазначає, що спірні рішення відповідача є протиправними, з огляду на наступне. Так, перевіркою Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області виявлено порушення позивачем пунктів 3, 4 частини другої статті 15 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а саме ненадання документів, що підтверджують ведення належного обліку коштів соціального страхування за період з січня 2013 по липень 2014 року. Разом із тим, в запереченнях проти акту перевірки від 12.03.2021 № 22 позивач повідомив відповідача про неможливість виконання вищевказаних приписів законодавства, з огляду на те, що такі документи були втрачені у зв`язку із проведенням антитерористичної операції. Крім того, на підтвердження настання обставин, за яких були втрачені зазначені вище документи, Управлінню було надано сертифікат № 1400-21-0407, виданий Донецькою торгово-промисловою палатою 28 квітня 2021 року.

З огляду на вищевказане, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 18.03.2021 № 168 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду у розмірі 96 293, 13 грн, з огляду на наявність у позивача сертифікату № 1400-21-0407 від 28 квітня 2021 року. Крім того, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 19.04.2021 № 168/1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду у загальному розмірі 10 495, 92 грн, з яких 9 629, 31 грн штрафу та 866, 61 грн пені, оскільки вказане рішення є похідним від попереднього, а також беручи до уваги сертифікат № 1400-21-0407 від 28 квітня 2021 року.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву. Так, в обґрунтування незгоди представник управління зауважує, що відповідно до наказу Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 19.02.2021 № 34 з 19.02.2021 мала бути проведена перевірка з питань дотримання використання коштів Фонду соціального страхування України, виділених за період з 01.01.2013 по 18.02.2021 у позивача. Проте, 19.02.2021 перевірка відповідача не відбулась, у зв`язку із відсутністю у страхувальника документів бухгалтерського обліку та звітності щодо використання страхових коштів Фонду. На підставі вказаного Костянтинівським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області була надіслана вимога від 22.02.2021 № 1 щодо вжиття заходів стосовно приведення бухгалтерського обліку та звітності страхувальника відповідно до норм чинного законодавства, шляхом відновлення втрачених документів та подальшого надання для проведення перевірки з питань, які відносяться до переліку повноважень Фонду соціального страхування України або надати Сертифікат про форс- мажорні обставини, зокрема, щодо неможливості виконання зобов`язань, передбачених п.7 ст. 111 Цивільного Кодексу України. Проте при проведенні повторної перевірки позивачем не було надано ані документи, ані сертифікат торгово-промислової палати. З огляду на викладене, начальником управління було винесено рішення від 18.03.2021 № 168 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду на загальну суму 96 293, 13 грн. (із них 64 195, 42 грн. - неправомірно витрачені суми страхових коштів, 32 097, 91 грн. - фінансові санкції (штраф – 50 %). Відповідно до ст. 15 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування України» у зв`язку з несвоєчасним поверненням страхових коштів Фонду управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України винесено рішення від 19.04.2021 № 168/1 «Про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду» на суму 10 495, 92 грн. (з них 9 629, 31 грн. – 10 % штраф ; та пеня - 0,1 % - 866, 61 грн).

При цьому, відповідач наголошує, що позивачем не було дотримано обов`язковий порядок засвідчення втрати документів, а саме не запросив представників слідчих органів для участі в роботі комісії для встановлення переліку відсутніх документів і розслідування причин їх втрати чи знищення, не звернувся до органів Фонду та відповідних контролюючих органів для подальшого поновлення журналів господарських операцій та регістрів бухгалтерського обліку, не відновив документи, необхідні для призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду.

З огляду на вищевикладене, відповідач просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Донецький окружний адміністративний суд ухвалою від 24.05.2021 прийняв до розгляду позовну заяву Державного підприємства «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень від 18.03.2021 № 168 та від 19.04.2021 № 168/1 та відкрив провадження в цій справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 29.06.2021 суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - Державне підприємство «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (код ЄДРПОУ 00689183), зареєстрований за адресою: Україна, 85110, Донецька обл., місто Костянтинівка, вулиця Європейська, будинок 13, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 67-69,71-72).

На підставі п. 1 наказу Держгеокадастру «Про реорганізацію державних підприємств» від 20.01.2021 № 32 вирішено реорганізувати, зокрема, Державне підприємство «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою». Визначено державне підприємство «Центр державного земельного кадастру», до якого приєднуються державні підприємства, зазначені у пункті 1 цього наказу, правонаступником майнових прав і обов`язків реорганізованих державних підприємств.

З 21.01.2021 позивач знаходиться в стані припинення.

Відповідно до наказу Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 19.02.2021 № 34 на виконання п. 2.18 «Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 02.10.2020 № 23, у зв`язку з розпочатою процедурою припинення юридичної особи в результаті її реорганізації, з 19.02.2021 мала бути проведена перевірка з питань дотримання використання коштів Фонду соціального страхування України, виділених за період з 01.01.2013 по 18.02.2021 у позивача.

19.02.2021 перевірка позивача не відбулась, у зв`язку із відсутністю у страхувальника документів бухгалтерського обліку та звітності щодо використання страхових коштів Фонду, передбачені п.2.23 Порядку 23. Про наведене був складений акт «Про відсутність документів бухгалтерського обліку та звітності щодо використання страхових коштів Фонду, що підлягають перевірці Державному підприємству «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 19.02.2021, який був вручений під підпис голові комісії з реорганізації ОСОБА_1 (а.с.113).

На підставі вищевказаного акту від 19.02.2021 Костянтинівським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області була надіслана вимога від 22.02.2021 № 1 щодо вжиття заходів до 05.03.2021 в частині приведення бухгалтерського обліку та звітності страхувальника відповідно до норм чинного законодавства шляхом відновлення втрачених документів та подальшого надання для проведення перевірки з питань, які відносяться до переліку повноважень Фонду соціального страхування України або надати Сертифікат про форс мажорні обставини, зокрема, щодо неможливості виконання зобов`язань, передбачених п.7 ст. 111 Цивільного Кодексу України (а.с.111-112).

Наказом Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 12.03.2021 № 42 була повторно призначена позапланова перевірка позивача, у зв`язку з його припиненням.

Під час виїзної позапланової перевірки, головою комісії з припинення страхувальника не було надано документального підтвердження правомірного та цільового використання страхових коштів Фонду на загальну суму 64 195, 42 грн. При цьому, перевіркою Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області виявлено порушення позивачем пунктів 3, 4 частини другої статті 15 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а саме ненадання документів, що підтверджують ведення належного обліку коштів соціального страхування за період з січня 2013 по липень 2014 року. Крім того, в акті зазначено, що під час перевірки позивачем також не був наданий сертифікат Торгово-промислової палати України, яким засвідчено форс-мажорні обставини. Вищевказане підтверджено актом документальної перевірки дотримання порядку використання страхових коштів Фонду від 12.03.2021 № 22 (а.с. 9-42).

Не погоджуючись із висновками акту перевірки, позивач направив до Костянтинівського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області заперечення та пояснення № 1/24 від 15.03.2021 на акт перевірки від 12.03.2021 № 22, у яких зазначено, що підтвердження правомірного та цільового використання страхових коштів є неможливим, оскільки первинні документи втрачені (знищені чи зіпсовані) у зв`язку з проведенням антитерористичної операції та знаходяться на тимчасово неконтрольованій території і їх неможливо вивезти або їх вивезення пов`язане з ризиком для життя та здоров`я та неможливе у зв`язку з іншими адміністративними перешкодами, встановленими органами влади (а.с.43).

Рішенням від 18.03.2021 № 168 «Про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду» за наслідками проведеної перевірки позивача вирішено, що підлягає поверненню до фонду соціального страхування України 64 195, 42 грн, неправомірно витрачені суми страхових коштів та/ або вартість наданих соціальних послуг після 01.01.2015, а також застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу (50 % від неправомірно витрачених сум) у розмірі 32 097, 71 грн (а.с. 44-45).

22 березня 2021 року позивач подав заяву № 22/3 до Донецької торгово-промислової Палати про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які унеможливили виконання обов`язків (зобов`язань) (а.с.49-55).

Листом Донецької торгово-промислової Палати від 08.04.2021 № 119/12.1-17-03 позивача повідомлено, що Донецькою торгово-промисловою палатою було розглянуто заяву та підготовлено документи для видачі сертифікату. Проте, сертифікат про форс-мажорні обставини буде видано після одужання та повернення до роботи відповідального працівника (а.с.55).

12 квітня 2021 року за вих. № 11/1-12 позивачем направлено на адресу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області заперечення на рішення від 18.03.2021 № 168 «Про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду», відповідно до яких відповідача повідомлено, що ДП «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» направлено заяву до Донецької торгово-промислової Палати про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які унеможливили виконання обов`язків (зобов`язань) з метою отримання відповідно сертифіката. Після отримання сертифіката, останній невідкладно буде надісланий на адресу Управління. Враховуючи вищевикладене, позивач просив переглянути спірне рішення (а.с.46-48).

Проте як вбачається з відповіді відповідача від 27.04.2021 № 01-13/1-869 на вказані заперечення, рішення управління № 168 було прийнято у відповідності до абз. 4 п. 2.21 Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 02.10.2020 № 23. Також у якості підстави вказано те, що позивачем не було надано документального підтвердження правомірного та цільового використання страхових коштів Фонду, так само, як і сертифікат Торгово-промислової палати, який є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання відповідних зобов`язань. Тому позивачу запропоновано оскаржити рішення управління № 168 в судовому порядку (а.с.60-61).

19 квітня 2021 року відповідачем прийнято рішення № 168/1, відповідно до якого до Державного підприємства «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» застосовано фінансові санкції за несвоєчасне повернення неправомірно витрачених сум страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг після 01.01.2015 в сумі 96 293, 13 грн., а саме: штраф (10 % ) - 9 629, 31 грн. та пеня 0, 1 % - 866, 61 грн (а.с.62-63).

28 квітня 2021 року Донецькою торгово-промисловою палатою видано сертифікат № 1400-21-0407, яким засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо обов`язку (зобов`язання надати посадовим особам Фонду соціального страхування України необхідні для проведення документальної перевірки документи, що підтверджують ведення належного обліку коштів соціального страхування за період з січня 2013 року по липень 2014 року (лікарняні листи, протоколи засідання комісії, накази, табеля обліку використання робочого часу). Термін дії зазначених обставин з 01 листопада 2014 року. Дата закінчення - тривають на 24 березня 2021 року (а.с.56).

Отримавши сертифікат № 1400-21-0407 від 28.04.2021, позивач звернувся до комісії з питань вирішення спорів при Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області зі скаргою від 29.04.2021 № 11/1-29, відповідно до якої просив розглянути питання про скасування рішення відповідача від 18.03.2021 № 168 «Про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду» (а.с.64-66).

Вважаючи протиправним рішення відповідача від 18.03.2021 № 168 та від 19.04.2021 № 168/1, Державне підприємство «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» звернулось до суду з даним позовом.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов`язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV).

За змістом ст. 5 цього закону основними принципами страхування від нещасного випадку є: паритетність держави, представників застрахованих осіб та роботодавців в управлінні страхуванням від нещасного випадку; своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов`язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності; надання державних гарантій реалізації застрахованими громадянами своїх прав; обов`язковість сплати страхувальником страхових внесків; формування та витрачання страхових коштів на солідарній основі; диференціювання страхового тарифу з урахуванням умов і стану безпеки праці, виробничого травматизму та професійної захворюваності на кожному підприємстві; економічна заінтересованість суб`єктів страхування в поліпшенні умов і безпеки праці; цільове використання коштів страхування від нещасного випадку.

Згідно зі ст. 4 Закону № 1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.

Згідно із статтею 10 Закону № 1105-ХІV Фонд має право, зокрема, одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів; перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону; вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування; порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері соціального страхування, вимагати надання інформації про вжиті заходи.

Згідно із частиною п`ятою статті 15 Закону № 1105-XIV роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.

Відповідно до частин шостої та сьомої статті 15 Закону № 1105-XIV у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу

Своєчасно не сплачені фінансові санкції та адміністративні штрафи стягуються із страхувальника в дохід Фонду в порядку, встановленому законом.

Пунктом 4.1 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22 грудня 2010 року № 29, передбачено, що за матеріалами акта перевірки та результатами розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівник органу Фонду або його заступник приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника відповідно до статей 21, 22, 28, 30 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", яке надсилається страхувальнику разом з листом про результати розгляду заперечень (за їх наявності) протягом 20 календарних днів з дня підписання акта перевірки.

Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 17 Закону № 1105-XIV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку. Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Судом встановлено, що у зв`язку за наслідком виявлення у позивача в ході перевірки порушень, відповідачем прийняті рішення про повернення коштів Фонду та застосування штрафних санкцій № 168 від 18.03.2021 та рішення про застосування фінансових санкцій і пені № 168/1 від 19.04.2021.

Суд зауважує, що позивач не оскаржує розрахунок ані суми коштів, які підлягають поверненню, ані фінансових санкцій.

З пояснень позивача вбачається, що причиною їх відсутності є проведення бойових дій та активної фази АТО, в тому числі й у м. Донецьк, де був зареєстрований та знаходився позивач.

Згідно з п. 6.10 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, у разі пропажі або знищення первинних документів, облікових регістрів і звітності керівник підприємства, установи письмово повідомляє про це правоохоронні органи та наказом призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів і розслідування причин їх утрати чи знищення.

Для участі в роботі комісії запрошуються представники слідчих органів, охорони і державного пожежного нагляду.

Результати роботи комісії оформляються актом, який затверджується керівником підприємства, установи. Копія акта надсилається органу, в сфері управління якого перебуває підприємство, установа, а також територіальному органу центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, - підприємствами та місцевому фінансовому органу - установами, в 10-денний строк.

Міністерство соціальної політики України листом від 03.06.2014 № 5695/0/14-14/18 та Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності листом від 28.09.2015 № 6-33-1535 надали роз`яснення щодо дій у разі втрати листка непрацездатності, у тому числі, у разі втрати, пошкодження або знищення внаслідок форс-мажорних обставин, пов`язаних з проведенням у Донецькій і Луганській областях антитерористичної операції.

Так, якщо листок непрацездатності загублено внаслідок форс-мажорних обставин після оплати, то дії суб`єкта господарювання визначаються приписами пункту 6.10 Положення № 88.

Крім того з метою відновлення первинної документації, загубленої в результаті форс-мажорних обставин, необхідно отримати офіційні довідки відповідних органів про настання таких обставин, звернутися із заявою до територіального відділення Фонду з проханням надати копії всіх втрачених звітів. До заяви доцільно додати підтверджуючі документи, зокрема, наприклад, довідку органу пожежної служби та акт комісії з переліком втрачених документів із зазначенням причин їх втрати.

На підставі отриманих копій документів підприємство має відновити оригінали власних вихідних первинних документів; сформувати журнали господарських операцій та регістри бухгалтерського обліку.

Якщо підсумкові обороти у відновлених регістрах збігатимуться з даними, відображеними в звітності по коштах Фонду за відповідні звітні періоди, буде поновлено протоколи комісії із соціального страхування про призначення матеріального забезпечення застрахованим особам, банківськими виписками та (або) касовими документами буде підтверджено своєчасність виплати (перерахування) матеріального забезпечення застрахованим особам, то бухгалтерський облік по коштах Фонду можна вважати повністю відновленим, а кошти Фонду — використаними за призначенням.

Проте, позивачем не дотримано обов`язок щодо засвідчення факту втрати документів внаслідок проведення антитерористичної операції.

Стосовно строку зберігання листків непрацездатності протягом 3 років та закінчення цього терміну станом на момент перевірки, суд зауважує, що оскільки як контролюючому органу під час перевірки так і суду протягом розгляду справи не було надано актів знищення вказаних листків непрацездатності за спірний період, а єдиним доводом стосовно відсутності первинних документів під час перевірки був загальновідомий факт наявності на території Донецької та Луганської області антитерористичної операції з квітня 2014 року, вказані положення не поширюються на позивача.

При цьому, позивач наголошує, що звільнений від будь-якої відповідальності за порушення пунктів 3, 4 частини другої статті 15 Закону № 1105-XIV, а саме ненадання документів, що підтверджують ведення належного обліку коштів соціального страхування за період з січня 2013 по липень 2014 року через наявність в нього сертифіката про настання форс-мажорних обставин.

Так, для забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення було прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов`язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Проте, позивачем не було надано під час перевірки сертифікат Донецької торгово-промислової палати від 28 квітня 2021 року № 1400-21-0407, яким засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо обов`язку (зобов`язання) надати посадовим особам Фонду соціального страхування України необхідні для проведення документальної перевірки документи, що підтверджують ведення належного обліку коштів соціального страхування за період з січня 2013 року по липень 2014 року (лікарняні листи, протоколи засідання комісії, накази, табеля обліку використання робочого часу).

Суд наголошує, що вперше відповідач звернувся до позивача з вимогою надати первинні документи, що підтверджують цільове використання коштів фонду або сертифікат торгово-промислової палати ще 19.02.2021.

В подальшому, контролюючим органом було направлено вимогу від 22.02.2021 № 1 щодо вжиття заходів до 05.03.2021 в частині приведення бухгалтерського обліку та звітності страхувальника відповідно до норм чинного законодавства шляхом відновлення втрачених документів та подальшого надання для проведення перевірки з питань, які відносяться до переліку повноважень Фонду соціального страхування України або надати Сертифікат про форс мажорні обставини, зокрема, щодо неможливості виконання зобов`язань, передбачених п.7 ст. 111 Цивільного Кодексу України.

Однак, позивач не вчинив жодних дій з метою отримання сертифікату Торгово-промислової палати України.

Враховуючи строк, який було надано позивачу на виконання вимоги, відповідач вдруге звернувся до Державного підприємства «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» із вимогою надати або первинні документи або сертифікат Торгово-промислової палати. Проте, і вдруге у позивача були відсутні вказані документи. Крім того, на момент проведення повторної перевірки позивач також не почав вчиняти будь-яких дій з метою його отримання.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що суми матеріального забезпечення, отримані страхувальником (позивачем) за період з січня 2013 по липень 2014 року у загальній сумі 64 195, 42 грн. не підтверджуються листками непрацездатності, протоколами комісії із соціального страхування (первинними документами), у зв`язку з чим відсутні документи, підтверджуючі цільове використання коштів.

При цьому, суд наголошує, що за змістом норм процесуального права, суд має досліджувати правомірність рішення суб`єкта владних повноважень саме на момент їх винесення.

Посилання позивача на наявність сертифікату Донецької торгово-промислової палати від 28 квітня 2021 року № 1400-21-0407, як на підставу звільнення від відповідальності, суд не приймає до уваги, адже сертифікати отримано позивачем вже після винесення всіх спірних рішень.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість рішень Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 18.03.2021 № 168 «Про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду» у розмірі 96 293, 13 грн, а також від 19.04.2021 № 168/1 «Про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду» у загальному розмірі 10 495, 92 грн, з яких 9 629, 31 штрафу та 866, 61 грн пені.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Докази, які б доводили обґрунтованість заявленого позову, суду не надані, а отже позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень від 18.03.2021 № 168 та від 19.04.2021 № 168/1 в повному обсязі.

Відповідно до ст. 139 КАС України судовий збір не підлягає відшкодуванню у зв`язку з відмовою у задоволенні позову.

З огляду на викладене вище та керуючись ст. ст. 2, 5-10, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Державного підприємства «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (код ЄДРПОУ 00689183, Україна, 85110, Донецька обл., місто Костянтинівка, вулиця Європейська, будинок 13) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 41325231, Україна, 84122, Донецька обл., місто Слов`янськ, вул. Свободи, буд. 5) про визнання протиправними та скасування рішень від 18.03.2021 № 168 та від 19.04.2021 № 168/1, - відмовити повністю.

Повний текст рішення складено та підписано 22.07.2021.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Голуб