Рішення № 98486046, 22.07.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2021
Номер справи
160/9169/21
Номер документу
98486046
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2021 року Справа № 160/9169/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа - Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

08.06.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо заниження ОСОБА_1 розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення при здійсненні з 01.04.2019 року без обмеження максимального розміру перерахунку і виплату пенсії за вислугу років відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 року у справі №160/952/21, від 02.12.2020 року у справі № 160/11541/20 і від 15.03.2019 року у справі № 160/1003/19 на підставі довідки від 06.01.2021 року №ФД 97131 Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (лист-повідомлення вих. 06.01.2021 №7/10025/4);

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 квітня 2019 року новий перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 згідно оновленої довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.01.2021 року №ФД 97131, виданої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі №160/11541/20, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження максимального розміру пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 року у справі №160/952/21 і від 15.03.2019 року у справі №160/1003/19 та компенсації за затримку виплати частини пенсії на індекс інфляції додати фактичної виплати доплати пенсії згідно постанови КМУ №649 від 22.08.2018 року (запланована затримка виплати після нарахування).

Означені позовні вимоги вмотивовані протиправністю дій ПФУ стосовно заниження ОСОБА_1 розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення при здійсненні з 01.04.2019 року без обмеження максимального розміру перерахунку і виплату пенсії за вислугу років відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 року по справі №160/952/21, від 02.12.2020 року по справі № 160/11541/20 і від 15.03.2019 року по справі № 160/1003/19 на підставі довідки від 06.01.2021 року №ФД 97131 Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (лист-повідомлення вих. 06.01.2021 №7/10025/4).

19.07.2021 року від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечує. В мотивування означеного відповідач посилається на те, що відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення, пенсія позивачу була призначена у розмірі 80 % від грошового забезпечення за 30 років вислуги. Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності 01.05.2014, були внесено зміни в ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, а саме цифри 80 замінили на цифри 70. Таким чином, відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

ПФУ також зазначає, що Закон № 1166-VII, яким було встановлено зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, не скасовано та не визнано такими, що не відповідають Конституції України. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені ст. 63 Закону № 2262-ХІІ. Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011, розміри соціальних виплат залежать від фінансово-економічних можливостей держави. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 по справі № 160/1003/19 зобов`язано Головне управління провести перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2018 року, з урахуванням щомісячного грошового забезпечення 80% від розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням проведених виплат. На виконання зазначеного рішення суду позивачу було проведено перерахунок пенсії в розмірі 80% від грошового забезпечення, яке зазначено у довідці від 07.03.2018 за № ФД 97131, яка видана Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом. Доплата за рішенням суду за період з 01.01.2018 по 15.04.2019 становить 10207,67 грн. Доплату до пенсії з дня набрання рішення законної сили, тобто з 16.04.2019 по 31.05.2019 у розмірі 1331,43 грн. позивач отримав разом з пенсією у червні 2019 року.

23.03.2021 на адресу Головного управління надійшло рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.11.2020 по справі № 160/11949/20, яким Головне управління зобов`язано перерахувати та виплатити з 01.04.2019 пенсію позивачу згідно нової довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог ст. ст. 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України № 2011-XII, та з урахуванням положень Постанови № 704. Перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 здійснити виходячи із розміру 80% щомісячного грошового забезпечення, відповідно до рішення суду у справах № 160/1003/19, № 160/4822/19 та № 160/1780/20. На виконання зазначеного рішення суду з 01.04.2019 позивачу було проведено перерахунок пенсії в розмірі 80% від грошового забезпечення в сумі 23091,75 грн., нараховано доплату в розмірі 7202,46 грн. та компенсаційні виплати в розмірі 283,03 грн.

13.05.2021 року на адресу відповідача надійшло рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 по справі № 160/952/21, яким Головне управління зобов`язано здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивача згідно оновленої довідки ДОТЦК та СП про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.01.2021 № ФД 97131, виданої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 у справі № 160/11541/20, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження максимального розміру пенсії та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум. На виконання рішення суду Головним управлінням проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 з розміру грошового забезпечення, яке зазначено у довідці, яка надана ДОТЦК та СП. Доплата за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 становить 144784,28 грн. Виплата пенсії позивачу з 01.06.2021 здійснюється в розмірі 22102,88 грн, який обчислено на виконання рішення суду.

Таким чином, враховуючи те, що на час здійснення перерахунку пенсії позивача, на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 року у справі № 160/952/21 згідно довідки ДОТЦК та СП від 06.01.2021 № ФД 97131, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до ст.13 Закону № 2262-ХІІ, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43) та враховуючи те, що рішенням суду від 01.04.2021 по справі № 160/952/21, не зобов`язано було Головне управління перерахувати позивачу пенсію з 01.04.2019 виходячи з розміру 80% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсі, ї основний розмір пенсії позивача було визначено у розмірі 70% грошового забезпечення за 30 років вислуги.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Головне управління нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходу, відповідач зазначив наступне.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ (надалі - Закон № 2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Згідно з положеннями ст. 2 Закону № 2050-ІІІ компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі необхідно розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (частина друга статті 2 Закону № 2050-ІІІ). Статтею 3 Закону № 2050-ІІІ передбачено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але невиплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться). Згідно з положеннями ст. 4 Закону №2050-111 виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць. З системного аналізу правових норм вбачається, що основними умовами для виплати суми компенсації є: 1) порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та 2) виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу. Таким чином, нарахування та виплата суми пенсії ставить первинною подією щодо компенсації втрати частини пенсії, яка нараховується та виплачується, відповідно, після та за результатом нарахування та виплати основної суми пенсії. Наразі відсутні підстави вважати, що після та за результатом нарахування та виплати основної суми пенсії Головним управлінням не буде нараховано та виплачено компенсацією за несвоєчасну виплату пенсії з 01.04.2019 року. Так, позовні вимоги у цій частині звернені на майбутнє, у цій частині позовних вимог права позивача не є порушеними. Таким чином ПФУ вважає, що позовні вимоги до Головного управління в частині нарахування та виплати компенсації частини втрати доходу, відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати" є передчасними, оскільки у відповідності із ст. 5 КАС України захисту підлягають лише порушені права а Головне управління ще не здійснювало перерахунок пенсії позивача виходячи з іншого розміру грошового забезпечення позивача, а от же, суд не наділений повноваженнями вирішувати спір на майбутнє.

У відповідності до вимог ст. 165 КАС України пояснення від третьої особи - Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо позову або відзиву до суду не надходило.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.06.2021 року, зазначена вище справа була розподілена та 09.06.2021 року передана судді Пруднику С.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в органах ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ.

За реплікацією Діловодство спеціалізованого суду та як було встановлено судом під час розгляду справи, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 року по справі №160/1003/19, яке набрало законної сили адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення з 01.01.2018 року розміру раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70% замість 80% від грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року, з урахуванням щомісячного грошового забезпечення 80% від розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням проведених виплат.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 року у справі № 160/1003/19 позивачеві починаючи з 01.01.2018 року здійснено перерахунок пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, згідно матеріалів справи, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу з 01.01.2018 року було проведено перерахунок розміру раніше призначеної пенсії.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 року у справі №160/10057/20 задоволено частково позовну заяву ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, а саме:

- визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови позивачу у підготовці та надані до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови КМУ №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень Постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії;

- в задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовлено.

На виконання вказаного рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 року у справі №160/10057/20 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено довідку від 15.07.2020 року №ФД 97131, в якій визначено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , старшого військового представника 2537 військового представництва:

- посадовий оклад 34 тарифний розряд – 6480 грн.;

- оклад за військовим званням підполковник – 1410 грн.;

- надбавка за вислугу років 50% - 3945 грн.;

- надбавка за особливості проходження служби 65% - 7692,75 грн.;

- надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 20% - 1296 грн.;

- премія 35% - 2268 гривень.

Позивач не погодившись з такими складовими довідки, зазначив, що відповідачем вказано величину надбавки за роботи в режимних обмеженнях у розмірі 20% замість 100%, яку позивач отримував до перерахунку пенсії згідно з постановою №103 згідно з рішенням місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12. Також, відповідачем було невірно визначено тарифний розряд окладу позивача та зазначив 34 тарифний розряд замість 39 тарифного розряду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі №160/11541/20, яке набрало законної сили, позовні вимоги ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, задоволено частково. Визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» для перерахунку та виплати з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за роботу в умовах режимним обмежень в розмірі 100% посадового окладу 7190 гривень 39 тарифного розряду згідно рішення місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12, від 13.01.2020 року у справі №160/10057/19, від 01.10.2019 року у справі №160/4822/19, а також з врахуванням інших надбавок та премій, перерахованих з врахуванням величини посадового окладу 7190 39 тарифного розряду: надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії. Зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» для перерахунку та виплати з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за роботу в умовах режимним обмежень в розмірі 100% посадового окладу 7190 грн. 39 тарифного розряду згідно рішення місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12, від 13.01.2020 року у справі №160/10057/19, від 01.10.2019 року у справі №160/4822/19, а також з врахуванням інших надбавок та премій, перерахованих з врахуванням величини посадового окладу 7190 39 тарифного розряду: надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії.

На виконання вказаного рішення, Дніпропетровський ОТЦК та СП направило до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновлену довідку №ФД 97131 від 06.01.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій зазначено посадовий оклад в розмірі – 7190,00 грн.; окладу за військовим званням підполковник – 1410,00 грн., надбавки за вислугу років 50% - 4300,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 65% - 8385,00 грн.; надбавка військовослужбовців, які працюють в умовах режимних обмежень 100% - 7190,00 грн.; премія - 35% - 2516,50 грн. Всього -30991,50 гривень.

17.12.2020 року та 17.01.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявами про перерахунок пенсії у відповідності до довідки №ФД 97131 від 06.01.2021 року.

Листами вих.№1620-26052/Б-01/8-0400/21 від 19.01.2021 року та вих.№3641-1796/Б-01/8-0400/21 від 08.02.2021 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що у відповідача відсутні підстави для перерахунку пенсії.

Не погодившись із такою відмовою Пенсійного фонду, позивач звернувся до суду із цією позовною заявою за захистом своїх порушених прав.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 року у справі №160/952/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні з 01.04.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від №ФД 97131 від 06.01.2021 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно оновленої довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.01.2021 року №ФД 97131, виданої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі №160/11541/20, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження максимального розміру пенсії та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовити. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 681,00 гривень.

З метою виконання судового рішення від 01.04.2021 року у справі №№ 160/952/21, 13.05.2021 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 року у справі №160/952/21 та довідки від 06.01.2021 року №ФД 97131, виданої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі №160/11541/20 без обмеження максимального розміру у розмірі 80% грошового забезпечення відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 року у справі №160/1003/19; надіслати розрахунок пенсії з 01.04.2019 року у розмірі 80% грошового забезпечення; надіслати розрахунок заборгованості пенсії з 01.04.2019 року.

На заяву позивача від 13.05.2021 року, листом від 21.05.2021 року за №16827-12407/Б8-0400/21 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило наступне.

«…Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 по справі № 160/1003/19 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату Вашої пенсії з 01.01.2018 року, з урахуванням щомісячного грошового забезпечення 80% від розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням проведених виплат.

Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду було врегульовано постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22 серпня 2018 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду» (далі - Постанова № 649), пунктом 2 якої передбачено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією Постановою.

Різниця між розміром пенсії, визначеним відповідно до рішення суду і розміром пенсії, обчисленим без урахування рішення суду буде виплачуватись відповідно до Порядку після взяття судових рішень на облік в окремому реєстрі та після прийняття відповідного рішення Комісією Пенсійного фонду України з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

Згідно з пунктом 4 Порядку черговість виконання рішень визначалася датою надходження до боржника.

Пунктом 10 Порядку було передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

На виконання зазначеного рішення суду ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії в розмірі 80% від грошового забезпечення.

Доплата за рішенням суду за період з 01.01.2018 по 16.04.2019 в розмірі 10207,67 грн. була виплачена ОСОБА_1 у квітні 2021 року.

Доплата пенсії з дня набрання рішення законної сили, тобто з 17.04.2019 по 31.05.2019 року у розмірі 1331,43 грн. ОСОБА_1 отримав разом з пенсією у червні 2019 року.

13.05.2021 року на адресу ПФУ надійшло рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 по справі № 160/952/21, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зобов`язано здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно оновленої довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.01.2021 року № ФД 97131, виданої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі № 160/11541/20, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження максимального розміру пенсії та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення суду ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 з розміру грошового забезпечення, яке зазначено у довідці, яка надана Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Доплата за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 становить 144784,28 грн.

Рішенням суду від 01.04.2021 по справі № 160/952/21 не зобов`язано органи Пенсійного фонду України перерахувати пенсію виходячи з розміру 80% відповідних сум грошового забезпечення, тому Вам проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону № 2262, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби, на підставі довідки від 06.01.2021 року № ФД 97131, яка надана Дніпропетровським обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до статті 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Отже, доплату на виконання рішення суду, винесеного на користь ОСОБА_1 , буде здійснено після надходження бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Виплата пенсії з 01.06.2021 буде здійснюватися в розмірі 22102,88 грн., який обчислено на виконання рішення суду.

Таким чином, покладені судом зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії виконані Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління Пенсійного фонду України.

Органи Пенсійного фонду України в своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства.

На звернення ОСОБА_1 ПФУ зазначило також про те, що надає копії розрахунку на доплату пенсії за рішенням суду та розрахунків пенсії станом на 01.04.2019 та 01.06.2021…».

Слід зазначити, що ОСОБА_1 14.07.2021 року до канцелярії суду подано заяву щодо залучення до матеріалів справи відповіді ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 03.06.2021 року за №18266-13376/Б-01/8-0400/21 на звернення позивача від 27.04.2021 року від 13.05.2021 року.

Суд зазначає, що дана відповідь аналогічна змісту відповіді ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 21.05.2021 року за №16827-12407/Б8-0400/21.

Вважаючи такі дії ПФУ протиправними, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі за текстом Закон №2262-ХІІ).

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до абз. 12 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 1-4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі за текстом Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб від 21.02.2018 №103 (далі за текстом Постанова №103).

Пунктом 1 Постанови №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Таким чином, зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, визнані судом протиправними та нечинними, а тому з 05.03.2019, тобто з дати набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до вказаних змін.

Разом з тим, порядок дій, які повинен вчинити, у даному випадку - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.

Як зазначалось судом вище, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі №160/11541/20 Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготував та надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 №ФД 97131 від 06.01.2021 року.

Беручи до уваги, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, зважаючи на те, що перерахунок пенсії позивача у 2018 року проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка не містила усіх складових, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області після одержання від Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 №ФД 97131 від 06.01.2021 року, складеної на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі №160/11541/20, зобов`язано перерахувати пенсію ОСОБА_1 та здійснити виплату пенсії, починаючи з 01.04.2019.

Щодо перерахунку пенсії позивачу у розмірі 80% грошового забезпечення суд зазначає, що відсотковий розмір грошового забезпечення був предметом розгляду у справі №160/1003/19. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 року набрало законної сили 16.04.2019 року, отже суд вважає обґрунтованою вимогу позивача зобов`язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії позивача у розмірі 80% грошового забезпечення.

Стосовно вимог позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати і виплатити компенсацію за затримку виплати частини пенсії на індекс інфляції додати фактичної виплати доплати пенсії згідно постанови КМУ №649 від 22.08.2018 року (запланована затримка виплати після нарахування), суд зазначає наступне.

Так, згідно зі ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" 19 жовтня 2000 року №2050-III (далі по тексту - Закон №2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Відповідно до ст. 2 Закону №2050-ІІІ компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Згідно зі ст. 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Статтею 4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Пунктом 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (далі по тексту - Порядок №159) передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів нарахованих громадянам за період, починаючи з 01 січня 2001 року.

Згідно з п. 3 Порядку №159, компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: - пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат); - соціальні виплати (допомога сім`ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо); - стипендії; - заробітна плата (грошове забезпечення).

Відповідно до п. 4 Порядку №159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Тобто, компенсації підлягають нараховані грошові доходи, зазначені у п. 3 Порядку, разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, у разі затримки їх виплати на один і більше календарних місяців.

Таким чином, компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу.

Наведений вище висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка була викладена в постановах від 10.07.2018 по справі №404/6317/16-а, від 25.10.2018 по справі №420/1410/17, від 10.02.2020 по справі №134/87/16-а, від 23.12.2020 по справі №807/1525/16, від 04.03.2021 по справі №520/34/17, від 01.04.2021 по справі №120/4555/18-а.

Згідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, нарахування та виплата суми пенсії ставить первинною подією щодо компенсації втрати частини пенсії, яка нараховується та виплачується, відповідно, після та за результатом нарахування та виплати основної суми пенсії, а тому вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати і виплатити йому компенсацію за затримку виплати частини пенсії на індекс інфляції додати фактичної виплати доплати пенсії згідно постанови КМУ №649 від 22.08.2018 року (запланована затримка виплати після нарахування) є передчасними та такими, що заявлені на майбутнє, за відсутності підстав вважати, що його право на отримання компенсації при виплаті пенсії буде порушене відповідачем, та не підлягають задоволенню.

Відносно позовних вимог щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача без обмеження граничним розміром суд зазначає наступне.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Суд зауважує, що наразі відсутні підстави вважати, що перерахунок пенсії позивача відбудеться з встановленням обмеження максимальним розміром, оскільки такий перерахунок ще не проводився.

При цьому, матеріали справи не містять доказів, що розмір перерахованої пенсії позивача перевищує встановлений законом її максимальний розмір, що в свою чергу є самостійною підставою для відмови у задоволенні вказаної частини вимог.

Так, позовні вимоги у вказаній частині звернені на майбутнє, в даній частині позовних вимог права позивача не є порушеними.

Поряд з цим, слід зазначити, що частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).

Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях, аналізуючи національні системи правового захисту на предмет дотримання права на ефективність внутрішніх механізмів в аспекті забезпечення гарантій, визначених ст. 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, вказував, що для того, щоб бути ефективним, засіб захисту має бути незалежним від будь-якої вжитої на розсуд державних органів дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (див. рішення від 06.09.2005 р. у справі «Гурепка проти України» (Gurepka v. Ukraine), заява №61406/00, п. 59); спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваному порушенню чи надати належне відшкодування за будь-яке порушення, яке вже мало місце (див. рішення від 26.10.2000 р. у справі «Кудла проти Польщі» (Kudla v. Poland), заява №30210/96, п. 158) (п. 29 рішення Європейського суду з прав людини від 16.08.2013 р. у справі «Гарнага проти України» (Garnaga v. Ukraine), заява №20390/07).

Таким чином, враховуючи наведені вище обставини, які свідчать про порушення прав позивача та неправомірність дій ПФУ, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права є:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у не перерахунку та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року в розмірі, який обчислено з грошового забезпечення, визначеного Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в довідці від 06.01.2021 року №ФД 97131;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.04.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% грошового забезпечення, на підставі довідки від 06.01.2021 року №ФД 97131, наданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 908 грн., що документально підтверджується квитанцією №12 від 08.06.2021 року.

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 908 грн. підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа - Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії– задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у не перерахунку та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року в розмірі, який обчислено з грошового забезпечення, визначеного Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в довідці від 06.01.2021 року №ФД 97131.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.04.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% грошового забезпечення, на підставі довідки від 06.01.2021 року №ФД 97131, наданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) документально підтверджені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 908 грн. (дев`ятсот вісім гривень).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник