
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
22 липня 2021 р. Справа № 120/2871/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бершадської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі — ОСОБА_2 , позивач) з адміністративним позовом до Бершадської міської ради (далі — Гайсинська міська рада, відповідач) про:
- визнання протиправною бездіяльності з приводу не розгляду в строки встановлені ст.118 ч.7 ЗК України колективного клопотання від 02 лютого 2021 року поданого ОСОБА_1 з приводу надання їй дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок;
- зобов`язання розглянути колективне клопотання в інтересах ОСОБА_1 від 02 лютого 2021 року про надання їй дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок, сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства , комунальної форми власності орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність, земельна ділянка має кадастровий номер 0520480600:01:002:0766 (є сформована), яка розташована на території Бершадської міської ради (бувша територія Бирлівської сільської ради) Вінницької області , із урахуванням правовоїх оцінки наданої судовим рішенням.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що в лютому 2021 р. звернулась, серед інших, до Бершадської міської ради із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства комунальної форми власності орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність, земельна ділянка має кадастровий номер 0520480600:01:002:0766 (є сформована), яка розташована на території Бершадської міської ради (бувша територія Бирлівської сільської ради) Вінницької області, однак жодного рішення з приводу поданого клопотання не прийнято.
На думку позивача, така бездіяльність є протиправною, оскільки за наслідком клопотання має бути прийнято вмотивоване рішення у відповідності до ст.118 ЗК України.
Ухвалою суду від 06.04.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду у письмовому провадженні без виклику (повідомлення) сторін в порядку спрощеного позовного провадження.
12.05.21 р. надійшов відзив, в якому просили відмовити в задоволенні позову, вказуючи, що земля , яку бажає отримати позивачка, перебуває у користуванні інших осіб.
Ухвалами від 11.06.2021 р. та від 08.07.2021 р. витребувано у відповідача додаткові докази.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.
05.02.2021 р. І.О. ОСОБА_1 звернулась, серед інших, до Бершадської міської ради із клопотання датованим 02.02.2021 р. про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок, сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства комунальної форми власності орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність. Земельна ділянка має кадастровий номер 0520480600:01:002:0766 та розташована на території Бершадської міської ради (бувша територія Бирлівської сільської ради) Вінницької області.
За наслідком розгляду вказаного звернення, листом Бершадської міської ради повідомлено, що клопотання розглянуто та вказано, що земельна ділянка , яку бажає отримати позивачка перебуває у користуванні інших осіб.
Не погоджуючись з даною позицією суб`єкта владних повноважень, позивачка звернулась до адміністративного суду з даним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений статтею 118 ЗК України, зокрема частиною 6 цієї норми передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною сьомою цієї статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Крім того, частиною першою статті 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
При цьому, відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Згідно пункту 1 частини першої статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, а саме, підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів.
Положеннями статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Із аналізу наведених норм видно, що за наслідком розгляду саме на пленарних засіданнях органу місцевого самоврядування питань щодо земельних відносин, приймається одне із двох рішень, зокрема надається дозвіл на розроблення проекту землеустрою або мотивована відмова у його наданні.
Як встановлено судом, відповідачем, всупереч вимог статтей 118, 122 ЗК України, не прийнято по суті рішення за наслідком розгляду поданого позивачкою клопотання, а тому така бездіяльність є протиправною.
Водночас, надаючи оцінку вимогам позивача щодо зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , необхідно зазначити, що згідно частини четвертої 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Як вже встановлено судом та зазначалось вище, відповідачем не прийнято відповідного рішення по суті клопотанням позивачки про надання дозволу на розробку технічної документації.
За таких обставин, суд вважає необхідним зобов`язати суб`єкта владних повноважень, розглянути повторно заяву ОСОБА_1 датовану 02.02.2021 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Вирішуючи питання щодо судових витрат у справі, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” позивач звільнений від сплати судового збору. Відтак позивачем при подачі позову до суду судовий збір не сплачувався
А тому, на підставі статті 139 КАС України, судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Бершадської міської ради щодо не розгляду в строки встановлені ст.118 ч.7 ЗК України колективного клопотання датованого 02 лютого 2021 року в частині, що стосується інтересів ОСОБА_1 з приводу надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
Зобов`язати Бершадську міську раду повторно розглянути клопотання в частині, що стосується інтересів ОСОБА_1 , датованого 02 лютого 2021 року про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства комунальної форми власності орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність, земельна ділянка має кадастровий номер 0520480600:01:002:0766 (є сформована), яка розташована на території Бершадської міської ради (бувша територія Бирлівської сільської ради) Вінницької області, із урахуванням правовоїх оцінки наданої судовим рішенням.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер за ДРФО — НОМЕР_1 ).
Відповідач: Бершадська міська рада (м. Бершадь, Вінницька область, вул. Героїв України, 23, код ЄДРПОУ 04051033).
Повний текст рішення сформовано: 22.07.21 р.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна