Ухвала суду № 98480656, 20.07.2021, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
20.07.2021
Номер справи
348/565/17
Номер документу
98480656
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №348/565/17

20 липня 2021 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого судді - Грещука Р.П.,

секретаря - Кушнірчук М.Д.,

з участю представника заявника - Дейнеги В.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Надвірна заяву Переріслянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, заінтересовані особи: ОСОБА_1 , Надвірнянський відділ державної виконавчої служби у Надвірнянському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про відстрочення виконання рішення суду, -

ВСТАНОВИВ:

10.06.2021 року Переріслянська сільська рада Надвірнянського району Івано-Франківської області звернулася в суд із заявою, заінтересовані особи: ОСОБА_1 , Надвірнянський відділ державної виконавчої служби у Надвірнянському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про відстрочення виконання рішення суду.

Заяву мотивують тим, 19.06.2018 року Надвірнянським районним судом Івано-Франківської області винесено рішення, яким зобов`язано Переріслянську сільську раду ОТГ Надвірнянського району Івано-Франківської області привести дорогу по вул. Героїв Небесної Сотні (Ковпака) у відповідність до генерального плану забудови с. Гаврилівка, Надвірнянського району, Івано-Франківської області. 26.04.2021 року Надвірнянським районним судом Івано-Франківської області видано виконавчий лист №348/565/17 за яким 18.05.2021 року відкрито виконавче провадження ВП №65451659. Зазначають, що враховуючи те, що для приведення дороги по АДРЕСА_1 у відповідність до генерального плану забудови необхідно провести заходи щодо приведення картографічних матеріалів у відповідність до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та діючих норм і правил, створенню цифрової топографічної основи території для ведення містобудівного кадастру. Так, вищезазначеним законом передбачено, розроблення у складі генерального плану населеного пункту плану зонування території та детального плану території населеного пункту. З огляду на те, що чисельність населення території Переріслянської ТГ складає 9350 осіб (тобто до 50 тисяч осіб) генеральний план необхідно поєднати з детальними планами всієї території населеного пункту. Вказують на те, що у зв`язку з наявністю проблемних питань, які ускладнюють повне і своєчасне виконання рішення суду, серед яких: розміщення об`єктів без затверджених детальних планів території, що ускладнює проектування вулиць; недостатність фінансових можливостей для виконання робіт з розроблення (оновлення) містобудівної документації, що привело до її старіння та втрати актуальності, змін технологій її розроблення (оновлення), що в свою чергу унеможливлює використання в сучасних геоінформаційних системах управління територіями; відсутність затверджених планів зонування територій та детальних планів територій, що призводить до хаотичного розміщення об`єктів, порушення вимог охорони довкілля та культурної спадщини, не дає можливості встановити обгрунтовані параметри об`єктів при видачі містобудівних умов та обмежень; містобудівна документація населеного пункту с. Гаврилівка не відповідає сучасним вимогам. Згідно чинного законодавства рішення про розроблення генерального плану населеного пункту приймає сільська рада. Виконавчий орган сільської ради є замовником, організовує розроблення, внесення змін та надання генерального плану населеного пункту на розгляд сільської ради. Орган місцевого самоврядування забезпечує надання відповідних вихідних даних, необхідних для розроблення містобудівної документації. При розробленні генерального плану населеного пункту сільська рада забезпечує організацію роботи по розробленню містобудівної документації за участю постійних комісій, науково-дослідницьких та проектних інститутів і організацій, представників громадськості тощо. Звертають увагу на те, що для прийняття та реалізації вищевказаних документів необхідний тривалий час та матеріальні ресурси.

Просять суд, відстрочити виконання рішення Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області по справі №348/565/17, яким зобов`язано Переріслянську сільську раду ОТГ Надвірнянського району Івано-Франківської області привести дорогу по АДРЕСА_1 у відповідність до генерального плану забудови с. Гаврилівка, Надвірнянського району, Івано-Франківської області на 1 рік, а саме до 07.06.2022 року.

В судовому засіданні представник заявника Переріслянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області - Дейнега В.Р. заяву підтримав повністю з підстав, викладених в ній, яку просив задоволити.

Заінтересована особі ОСОБА_1 в судове засідання не прибула з невідомих суду причин. Про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином рекомендованою кореспонденцією.

Представник заінтересованої особи Надвірнянського відділу державної виконавчої служби у Надвірнянському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) в судове засідання не прибув, однак від них поступила заява, в якій просять розглядати дану справу без їхньої участі.

Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Суд, вислухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень порушено її права, свободи або законні інтереси.

На підставі до ст. 44 КАС України, учасники справи мають право користуватися визначеними законом процесуальними правами та виконувати процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.

В судовому засіданні встановлено, що рішенням Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 19.06.2018 року задоволено позов ОСОБА_1 , яким визнаного бездіяльність Переслянської сільської ради ОТГ Надвірнянського району Івано-Франківської області щодо невжиття заходів для розширення та облаштування дороги по АДРЕСА_1 , як це передбачено генеральним планом забудови с. Гаврилівка, Надвірнянського району, Івано-Франківської області – неправомірною та зобов`язано Переріслянську сільську раду ОТГ Надвірнянського району Івано-Франківської області привести дорогу по АДРЕСА_1 у відповідність до генерального плану забудови с. Гаврилівка, Надвірнянського району, Івано-Франківської області (а.с.89-92).

З`ясовано також, що 26.04.2021 року по даній справі видано виконавчий лист.

Згідно з ч. ч. 1, 3, 4, 5 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Пленум Верховного Суду України в пункті 10 Постанови "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" № 14 від 26.12.2003 року зазначив, що при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім`ї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувачу, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).

Таким чином, розстрочення виконання судового рішення передбачає наявність дійсних та реальних обставин, що об`єктивно унеможливлюють, або створюють значні перешкоди у виконанні рішення суду. Такі обставини можуть виникати, зокрема, у зв`язку із відсутністю у боржника відповідних коштів, у разі, коли стягнення усієї суми боргу призведе до порушень або зупинення роботи боржника, інших істотних обставин.

При цьому, підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим судом способом.

Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Отже, єдиною правовою підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, які ускладнюють його виконання. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями ст.ст. 72-77 КАС України. При цьому, обов`язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

В ст. 129-1 Конституції України зазначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ч. 2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Представник заявника, обґрунтовуючи в судовому засіданні заяву, вказує на те, що підставою для відстрочення виконання рішення суду є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення суду або роблять його неможливим.

Як встановлено судом, заявником вживаються заходи щодо виконання рішення суду, що підтверджується долученою до матеріалів справи копією протоколу громадських слухань жителів АДРЕСА_1 від 09.06.2021 року, згідно якого вирішено облаштувати під`їзну дорогу до господарства ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 та внести зміни до Генерального плану забудови с. Гаврилівка.

З огляду на те, що у Переріслянській сільській раді Надвірнянського району Івано-Франківської області існують обставини, які ускладнюють виконання рішення суду, зокрема для прийняття та реалізації вищезазначених документів необхідний тривалий час та матеріальні ресурси, суд прийшов до висновку про задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду.

При цьому суд звертає увагу на те, що відстрочення виконання рішення суду не звільняє боржника від його виконання, а лише його відтерміновує на певний час до настання певних обставин. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.12.2019 року у справі №2а/0570/6531/2011, постанові від 30.01.2020 у справі № 819/150/17.

При цьому, також слід зазначити, що ч.5 ст. 378 КАС України визначено, що відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

На підставі ст.378 КАС України, та керуючись ст. ст.5, 14, 44 241-243, 248, 294, 295 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву Переріслянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області – задоволити.

Відстрочити виконання рішення Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області по справі № 348/565/17 за позовом ОСОБА_1 до Переріслянської сільської ради об`єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: відділ архітектури, містобудування і містобудівного кадастру та житлово-комунального господарства Надвірнянської районної державної адміністрації, відділ Держземагенства Надвірнянської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності неправомірною та зобов"язання вчинити дії, яким зобов`язано Переріслянську сільську раду об`єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області привести дорогу по вул. Героїв Небесної Сотні (Ковпака) у відповідність до генерального плану забудови с. Гаврилівка, Надвірнянського району, Івано-Франківської області – до 07 червня 2022 року.

Ухвала суду може бути оскаржена учасниками справи доВосьмого апеляційного адміністративного суду через Надвірнянський районний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Відповідно до п.3 розділу VI Прикінцевих положень КАС України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Суддя Грещук Р.П.