
Справа № 446/1400/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.07.2021 року Кам`янка-Бузький районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Бакай І. А.
за участі:секретаря судового засідання Новосад І.В.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Кам`янка-Бузька Львівської області в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області про визнання права на отримання середньої земельної частки (паю),-
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся із позовом до суду, у якому зазначає, що проживає у сільській місцевості. Будучи працівником сільськогосподарського підприємства набув право на отримання права на земельний пай. Зазначає, що не включення його у списки пайовиків є неправомірним та порушено його право.
Вказує, що своєю працею сприяв збільшенню майна в сільськогосподарському підприємстві. Заробітну плату нараховувало і виплачувало йому сільськогосподарське підприємство.
Просить ухвалити рішення, яким визнати за ним право на перебування у списках осіб, як члена в колгоспі «Дружба», які мають право на отримання земельної частки (паю) із запасу, яка знаходиться на території Зубівмостівського старостинського округу Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області та визнати за ним право власності на середню земельну частку (пай) в розмірі 4,27 з яких 3, 72 га. - рілля та 1,0 га. кормові угіддя. яка знаходиться на території Зубівмостівського старостинського округу Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області.
Позивач в судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій просить проводити розгляд справи у його відсутності, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій при винесенні рішення покладається на думку суду.
Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з`явились, суд розглядає справу в порядку, встановленому ч.2 ст.247 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 25 Земельного кодексу України при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров`я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Судом встановлено, що згідно записів в трудовій книжці позивача, трудовій книжці, виданої 26.05.1966 року на прізвище позивача, вбачається що з 1965 по 1988 рік Позивач працював в колгоспі «Дружба».
В подальшому відповідно наказу № 18 від 01.08. 2000 року було прийнято різноробочим в ТзОВ «Дружба» де я працював по 20.01.2000 року та був звільнений з роботи 20.04.2001 року за власним бажанням.
Судом встановлено, що 16.08.2004 року Кам`янка-Бузькою РДА було винесено розпорядження «Про затвердження технічної документації по передачі земельних часток (паїв) у власність та ви креслення державних актів на право власності на землю громадянам Зубівмостівської сільської ради ( в кількості 455 чоловік) за № 285.
Як вбачається із п. 2 даного розпорядження було затверджено технічну документацію по передачі земельних часток (паїв) у власність та викреслення державних актів на право власності на землю громадянам Зубівмостівської сільської ради.
Згідно із проекту роздержавлення і приватизації земель селянських спілок, розмір середньої земельної частки ССГ «Дружба» складає 4, 72 га.
Розмір середньої земельної частки (паю) по СВСГ «Дружба» становить 4, 72 га. в том числі рілля - 3, 72 га.
Згідно ст.118 Земельного кодексу України на земельну ділянку, яка перебуває у фактичному користуванні фізичної особи, зацікавленої у її приватизації, виготовляється технічна документація із землеустрою для складання документу (державного акту), що посвідчує право власності на земельну ділянку.
Відповідно до Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, яка затверджена наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999;року №43, яка діяла на момент формування списків і видачі державних актів - державні акти заповнювалися і видавалися в двох примірниках - один видавався землевласнику а інший з відміткою «архівний» та відповідною документацією із землеустрою залишався на зберіганні у районному відділі (управлінні) Держкомзему (на сьогоднішній день Держземагенства).
Відповідно до п. 2 розділу 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року - вважаються сформованими незалежно від присвоєння кадастрового номера.
Згідно наказу №168 від 15 липня 2008 року «Про внесення змін та доповнень до Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації, зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі» встановлено, що заповнення державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою покладається на Центр державного земельного кадастру та його структурні підрозділи.
Згідно з п. 9 Порядку ведення Державного земельного кадастру здійснення державної реєстрації земельних ділянок, присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам та проведення перевірки відповідності поданих документів вимогам законодавства віднесено до повноважень Державного кадастрового реєстратора територіальних органів Держземагентства у районах та містах обласного значення.
Згідно земельного кодексу України в редакції 1990 року, з часу коли виникло право на земельну ділянку, передбачено, що суб`єктом права на земельну частку (пай) є громадяни України і право на одержання у власність земельної ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства, яка передається безкоштовно в межах середньої земельної частки. Загальний розмір обчисленої площі поділяється на кількість осіб, які працюють у сільському господарстві, пенсіонерів, які раніше працювали у сільському господарстві і проживають у сільській місцевості, а також осіб зайнятих у соціальній сфері на селі.
До числа осіб, які працюють у сільському господарстві, належать усі працівники колективних сільськогосподарських підприємств, підсобних сільськогосподарських підприємств, підсобних сільських господарств, селянських (фермерських) господарств, інших сільськогосподарських підприємств, установ і організацій.
Згідно Земельного кодексу України передбачено, що право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, земельного кодексу України.
Згідно п.г. ст. 81 ЗКУ громадянин України набув права власності на земельну ділянку на підставі виділення в натурі (на місцевості) належної її земельної частки (паю).
Згідно постанови Верховної Ради України №563-12 від 18.12.1990 року «Про земельну реформу» п.1 оголошено всі землі УРСР об`єктом земельної реформи з 15.03.1991 року. Відповідно до згаданої постанови здійснення земельної реформи покладено на сільські ради, які до 15.03.1991 року повинні були провести інвентаризацію земель всіх категорій, а також провести реєстрацію громадян, які бажають організувати селянське (фермерське) господарство, розширивши підсобне господарство.
Згідно постанови Верховної Ради України №563-12 від 18.12.1990 року «Про земельну реформу» п.1 оголошено всі землі УРСР об`єктом земельної реформи з 15.03.1991 року. Відповідно до згаданої постанови, здійснення земельної реформи покладено на сільські ради, які до 15.03.1991 року повинні були провести інвентаризацію земель всіх категорій, а також провести реєстрацію громадян, які бажають організувати селянське (фермерське) господарство, розширивши підсобне господарство.
Згідно постанови Верховної Ради України №2200-12 від 13.03.1992 року «Про прискорення земельної реформи та приватизацію землі» зобов`язано сільські ради до 01.05.1992 року визначити програму жителів села в земельних ділянках, а обласну раду зобов`язано до 01.06.1992 року розробити затвердити обласну програму земельної реформи на 1992 - 1995 роки. Крім цього, п.5 цієї постанови передбачено, що роздержавлення і приватизація земель сільськогосподарського призначення провадиться починаючи з 15.05.1992 року відповідно до проектів, які розрозбляються керівництвом господарства і затверджуються за поданням сільської ради районною радою.
На базі колишніх колгоспів, радгоспів, інших сільськогосподарських підприємств були створені КСП, яким землю передано на підставі державного акта на право колективної власності на неї. Таке право на землю отримали всі колишні працівники колгоспів, радгоспів, інших сільськогосподарських утворень, пенсіонери, які стали членами новостворених КСП. Кожному з них належала частка (пай), кожен набув право при бажанні отримати її для самостійного господарювання, створення селянського (фермерського) господарства, передачі в оренду або залишення своєї частки землі у колективній власності членів КСП на умовах оренди.
Виходячи з наведеного суд вважає, що позивач ОСОБА_1 має право на середню земельну частку (пай) в розмірі 4,27 з яких 3, 72 га. - рілля та 1,0 га. кормові угіддя. яка знаходиться на території Зубівмостівського старостинського округу Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області, а тому позов слід задовольнити,
Керуючись ст. 25 Земельного Кодексу України, ст.ст. 12,81, 263-265 ЦПК України, 1216, 1218, 1258, ЦК України, суд -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , право на перебування у списках осіб, як члена колгоспу «Дружба», які мають право на отримання земельної частки (паю) із запасу яка знаходиться на території Зубівмостівського старостинського округу Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області
Визнати за ОСОБА_1 , право отримання середньої земельної частки (паю) в розмірі 4,27 з яких 3, 72 га. - рілля та 1,0 га. кормові угіддя. яка знаходиться на території Зубівмостівського старостинського округу Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду через суд першої інстанції.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Кам`янка-Бузький районний суд Львівської області.
Суддя: Бакай І.А.