
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
21 липня 2021 року справа №640/12560/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )до1. Національного університету оборони України імені Івана Черняховського (далі по тексту - відповідач 1, НУОУ) 2. Міністерства оборони України (далі по тексту - відповідач 2, Міноборони)про1) визнання протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо не включення позивача в списки на отримання грошової компенсації за належне його сім`ї житлове приміщення; 2) визнання протиправними дії відповідача 2 щодо відмови у виплаті позивачау грошового компенсації за належне його сім`ї житлове приміщення; 3) зобов`язання відповідачів вчинити дії щодо виплати позивачу грошової компенсації за належне його сім`ї житлове приміщенняВ С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи про протиправність дій та бездіяльності відповідачів щодо ненадання йому житлового приміщенння у дворічний термін, як інваліду ІІ групи, або виплати грошової компенсації за належне йому житлове приміщення, оскільки вони призвели до порушення його прав та завдали матеріальної шкоди.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 серпня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/12560/19 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Ухвалою від 19 травня 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив заяву позивача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначив підготовче засідання.
Протокольною ухвалою від 09 листопада 2020 року суд прийняв до розгляду уточнену позовну заяву, подану позивачем 05 листопада 2020 року.
Ухвалою від 09 листопада 2020 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні 22 лютого 2021 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача 2 проти задоволення позову заперечив; представник відповідача 1 до суду не прибув; суд ухвалив здійнювати розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач 1 у відзиві на позовну заяву вказав, що питання щодо надання позивачу грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення може бути розглянуте з часу настання його черги, яка визначається за часом взяття на квартирний облік та/або включення до списків осіб, які мають право на позачергове отримання жилих приміщень, а тому, оскільки черга на отримання житлового приміщення до позивача не дійшла, позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Позивач у відповіді на відзив зазначив, що обов`язком відповідачів є забезпечення реазіації прав військовослужбовців на житло та вчинення для цього відповідних дій, а саме: планування, розподіл та виплата коштів у якості грошової компенсації або планування, придбання та розподіл житлового фонду, а тому такі дії відповідачів суперечать вимогам чинного законодавства.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в НУОУ складом сім`ї три особи у загальній черзі на отримання житлового приміщення Київського гарнізону з 27 травня 1994 року за №1611.
З 16 вересня 2016 року позивач перебуває у першочерговій черзі на отримання житлових приміщень як учасник бойових дій під №2185.
Вказані обставини підтверджуються довідкою Київського квартирно-експлуатаційного управління від 25 січня 2019 року №24738
19 липня 2018 року позивач звернувся до житлової комісії НУОУ з листом у якому повідомив, що 29 липня 2018 року закінчується дворічний термін, протягом якого його сім`ю, відповідно до статті 46 Житлового кодексу України, повинно бути забезпечено житловим приміщенням, у зв`язку із чим просив повідомити про порядок та час забезпечення його та членів його сім`ї житлом та про орієнтовний розмір грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення.
НУОУ листом від 08 серпня 2018 року №182/3799 запропонувало позивачу, з питань забезпечення житлом для постійного користування та виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, звернутись до Київського квартирно-експлуатаційного управління та житлової комісії гарнізону міста Києва.
22 серпня 2018 року позивач звернувся до житлової комісії гарнізону міста Києва та просив повідомити про порядок та час забезпечення його та членів його сім`ї житлом та надати довідку про орієнтовний розмір грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення.
Київське квартирно-експлуатаційне управління листом від 28 серпня 2018 року №П-96 повідомило позивача, що в окремих списках військовослужбовців, які підпадають під дію Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальногно захисту» він перебуває під №193, як інвалід ІІ групи під №92. При цьому, у пільговому списку інвалідів війни перебувають військовослужбовці, які внесені до списку з 16 березня 2000 року. З огляду на викладене, управління зазначило, що родина позивача буде забезпечена житловим приміщенням або грошовою компенсацією (при її надходженні) у порядку черговості квартирного обліку.
08 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Міноборони з листом у якому просив вирішити питання щодо виплати компенсації за належне йому для отримання житлове приміщення.
НУОУ за дорученням заступника Міністра оборони України, розглянуло звернення ОСОБА_1 від 08 жовтня 2018 року та листом від 08 листопада 2018 року №182/5222 повідомило останнього, що Міноборони вживає усіх заходів щодо вирішення порушеного питання, проте виплатити компенсацію за належне для отримання жиле приміщення поза чергою немає можливості.
19 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача 1 із зверненням (претензією), у якій просив вжити нееобхідних заходів та в найближчий час виплатити йому компенсацію у розмірі 1 404 461,71 грн.
Відповідач 1 листом від 17 травня 2019 року №182/2176 повідомив позивача, що питання про надання йому грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення буде розглянуте після доведення ГКЕУ до Київського квартирно-експлуатаційного управління та житлової комісії обсягів виділених лімітів згідно з чергою, яка визначається за часом взяття на квартирний облік та/або включення до списків осіб, які мають право на позачергове отримання жилих приміщень.
Також у вказаному листі зазначено, що враховуючи складність питання, пов`язаного із забезпеченням житлом у гарнізоні міста Київ, Міністерство оборони України вживає усіх необхідних заходів щодо його вирішення, проте підстави для виплати компенсації за належне для отримання жиле приміщення поза чергою відсутні.
Частиною першою статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з пунктом 18 частини першої статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги, зокрема, щодо позачергового забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
У відповідності до частини першої статті 9 Житлового кодексу Української РСР громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.
За приписами статті 46 Житлового кодексу Української РСР поза чергою жиле приміщення надається, зокрема, особам з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, а з них особам з інвалідністю першої групи з числа учасників бойових дій на території інших держав - протягом року з визначенням переважного права осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків.
Громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.
Порядок надання жилих приміщень громадянам, які перебувають на квартирному обліку, врегульовано Правилами обліку громадян, потребуючих покращення житлових умов, та надання їм жилих приміщень, що затверджені постановою Ради Міністрів УРСР та Української республіканської ради професіональних союзів від 11 грудня 1984 року №470 (далі по тексту - Правила №470).
Підпунктом 5-1 пункту 46 Порядку №470 визначено, що поза чергою жилі приміщення надаються, зокрема, особам, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни. Особи, зазначені у цьому підпункті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особа з інвалідністю 1 групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
Згідно пункту 47 Порядку №460 громадяни, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, включаються в окремий список. Рішення про включення в цей список приймається відповідно виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів або адміністрацією підприємства, установи, організації чи органом кооперативної або іншої громадської організації і профспілковим комітетом. Рішення адміністрації (органу громадської організації) та профспілкового комітету затверджується виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів. Про прийняте рішення повідомляється заінтересованим особам. Список громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, вивішується для загального відома.
Механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах (далі - військові частини), а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація) установлено Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року №728 (далі по тексту - Порядок №728).
Пунктами 3, 5 Порядку №728 визначено, що військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла
Черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця та членів його сім`ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.
Згідно положень пунктів 9, 10, 12 Порядку №728, зокрема, Міноборони, щороку протягом I кварталу після визначення загальної суми видатків на надання компенсації розподіляють її між військовими частинами, військовими комісаріатами та квартирно-експлуатаційними установами (організаціями), в яких ведеться облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, з урахуванням часу взяття військовослужбовців та членів їх сімей на такий облік та/або включення їх до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.
Житлові комісії військових частин, військових комісаріатів та квартирно-експлуатаційних установ (організацій) (далі - житлові комісії) письмово інформують військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання жилих приміщень у поточному році, про їх право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір.
З метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, зокрема, відповідно до Порядку №728, наказом Міноборони від 31 липня 2018 року №380 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі по тексту - Інструкція №380).
Розділом VII вказаної інструкції передбачено порядок виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення.
Так, пунктами 4, 5, 6 розділу VII Інструкції №380 передбачено, що житлові комісії військових частин (об`єднані житлові комісії) інформують листом з повідомленням військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання житлових приміщень, про їх право на отримання грошової компенсації, її орієнтовний розмір та перелік документів, необхідних для її отримання, або надають таке повідомлення особисто під підпис.
Для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру військовослужбовці та члени їх сімей подають до житлових комісій військових частин (об`єднаних житлових комісій) документи, визначені в Порядку визначення розміру і надання грошової компенсації.
Житлові комісії військових частин (об`єднані житлові комісії) розглядають надані документи протягом десяти робочих днів та приймають відповідне рішення про надання грошової компенсації.
Про прийняте рішення житлова комісія у п`ятиденний строк письмово інформує військовослужбовців та членів їх сімей.
Протокол засідання житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) затверджується наказом командира військової частини та з обліковою справою направляється до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.
На підставі отриманих документів у КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району розробляється список осіб, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення у військовій частині (далі - Список виплати грошової компенсації) (додаток 24), разом із розрахунком виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення (далі - Розрахунок) (додаток 25) окремо на кожного військовослужбовця.
У відповідності до положень пунктів 7 - 9 Інструкції №380 список виплати грошової компенсації, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю.
За результатами розгляду Списків виплати грошової компенсації Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про: погодження виплати грошової компенсації; відмову в погодженні виплати грошової компенсації із зазначенням причини такої відмови. Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом
ГКЕУ на підставі рішення Комісії з контролю готує Списки виплати грошової компенсації в Збройних Силах України та після затвердження Міністром оборони України направляє їх до військових частин, військових комісаріатів та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району для оформлення документів на перерахування коштів військовослужбовцям на їх особистий рахунок у банківській установі.
Військова частина, військовий комісаріат, КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району інформує військовослужбовців та членів їх сімей щодо готовності до виплати грошової компенсації та її розміру.
Про виплату грошової компенсації КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району протягом трьох робочих днів письмово повідомляє житлову комісію військової частини, яка на найближчому засіданні приймає рішення про зняття військовослужбовця з обліку.
Рішення житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) є підставою для видання наказу командира військової частини про отримання військовослужбовцем грошової компенсації та зняття з обліку.
З аналізу наведених правових норм вбачається, що одним з обов`язкових та першочергових етапів процедури отримання військовослужбовцем грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення є настання черги на отримання жилих приміщень у поточному році, про що житлові комісії інформують листом з повідомленням військовослужбовців та членів їх сімей.
Матеріали справи свідчать, що позивач, як інвалід ІІ групи має право позачергового одержання жилих приміщень та з 16 вересня 2016 року включений до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень. Станом на 17 травня 2019 року він був у черзі під № 2148 .
З огляду на зазначене, суд погоджується з доводами відповідачів щодо відсутності визначених законом повноважень щодо надання позивачу грошової компенсації поза чергою, визначною відповідними списками осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, оскільки такі дії призведуть до порушення прав інших осіб, які мають право позачергового одержання жилих приміщень та перебувають у черзі раніше ніж позивач.
Всі інші аргументи та доводи позивача не спростовують висновків суду у цій справі.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано та обґрунтовано.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, позивачем не доведено наявність правових підстав для визнання дій та бездіяльності відповідачів протиправною, в той час, як відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, покладені на них обов`язки доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виконали, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено розподіл судових витрат не здійснюється.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );
Національний університет оборони України імені Івана Черняховського (03049, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 28; ідентифікаційний код 07834530);
Міністерство оборони України (03168 м. Київ, пр. Повітрофлотський, 6; ідентифікаційний код 00034022).
Суддя В.А. Кузьменко