Рішення № 98460707, 19.07.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
580/1791/21
Номер документу
98460707
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2021 року справа № 580/1791/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ватутінської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Ватутінської міської ради (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати Рішення сорок восьмої сесії сьомого скликання Чичиркозівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області від 20.10.2020 №48-44/7 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою ОСОБА_1 ";

- зобов`язати відповідача відповідно до земельного законодавства повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2, 00 га для ведення особистого селянського господарсва з метою подальшої передачі у власність, яка розташована на території Ватутінської міської ради Черкаської області за межами населеного пункту с. Чичиркозівка Звенигородського району Черкаської області.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що звернувся до Чичиркозівської сільської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства із земель в адміністративних межах Чичиркозівської сільської ради. Рішенням сесії VII Чичиркозівської сільської ради у задоволенні заяви позивача відмовлено. Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що порушує її права.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за даним позовом без повідомлення учасників справи (письмове провадження).

Відповідач заперечуючи проти позовних вимог, надав до суду 11.05.2021 відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що на момент винесення оскаржуваного рішення, земельна ділянка, дозвіл на яку мав намір отримати позивач, відносилась до земель державної власності та знаходилась поза межами населеного пункту с. Чичиркозівка. Вирішення питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не належало до компетенції Чичиркозівської сільської ради, правонаступником якої є відповідач, а перебувало у віддані Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області. Відповідач вважає, що позивач не вірно обрав орган до повноважень якого віднесено розгляд даного питання. З вказаних підстав просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Ухвалою суду від 02.07.2021 витребувано у Ватутінської міської ради належним чином завірені докази на підтвердження приналежності земельної ділянки, дозвіл на яку мав намір отримати ОСОБА_1 до земель державної власності станом на 20.10.2020.

15.07.2021 на виконання ухвали суду від 02.07.2021 від відповідача надійшли пояснення згідно яких земельна ділянка, дозвіл на яку мав намір отримати позивач станом на 20.10.2020 відносилась до земель колективної власності ліквідованого приватного підприємства "Маяк" с. Чичиркозівка Звенигородського району Черкаської області.

Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Позивач звернувся до Чичиркозівської сільської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Чичиркозівської сільської ради (за межами населеного пункту). До заяви додано графічне зображення місця розташування земельної ділянки.

Рішенням Чичиркозівської сільської ради від 20.10.2020 №48-45/7 відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки комунальної власності орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Чичиркозівської сільської ради. Підставою прийняття вказаного рішення зазначено - недостатня кількість голосів депутатів Чичиркозівської сільської ради.

Не погоджуючись із вказаним рішенням позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 №2768-III (далі - ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.

Відповідно до п.б ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Частинами 1-3 ст.116 ЗК України встановлено, що громадяни набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п. "в" ч. 3 ст. 116 ЗК України).

У статті 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Частинами 1-2 ст.116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. При цьому, підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Водночас ухвалення рішення є результатом певної правової процедури, яка йому передує.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

На підставі ч.7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Для вирішення спору суд врахував правову позицію Верховного Суду щодо застосування вказаних норм у подібних правовідносинах, викладену у постановах від 19.06.2018 у справі №803/1183/17, від 15.09.2020 у справі №805/4560/17-а, що відповідно до ч.5 ст.242 КАС України підлягає врахуванню судами.

Верховний Суд вказав, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.

Суд зазначає, відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з підстав, не передбачених ст.118 ЗК України, є неправомірною.

Отже, спірне рішення підлягає скасуванню, як таке, що прийняте з порушенням підстав його ухвалення.

Щодо посилань відповідача на те, що вирішення питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не належало до компетенції Чичиркозівської сільської ради, правонаступником якої є відповідач, а перебувало у віддані Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області суд зазначає наступне.

З пояснень відповідача від 13.07.2021 вбачається, що земельна ділянка, дозвіл на яку мав намір отримати позивач станом на 20.10.2020 відносилась до земель колективної власності ліквідованого приватного підприємства "Маяк" с. Чичиркозівка Звенигородського району Черкаської області.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" сільські, селищні, міські ради в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості):

розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок;

приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості);

уточняють списки осіб, які мають право на земельну частку (пай);

уточняють місце розташування, межі і площі сільськогосподарських угідь, які підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв);

укладають із землевпорядними організаціями договори на виконання робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та виготовлення відповідної документації із землеустрою, якщо такі роботи виконуються за рахунок місцевого бюджету;

сприяють в укладанні договорів на виконання землевпорядними організаціями робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), якщо такі роботи виконуються за рахунок осіб, які мають право на земельну частку (пай), або за рахунок коштів підприємств, установ та організацій, що орендують земельні частки (паї), проектів технічної допомоги тощо;

надають землевпорядним організаціям уточнені списки осіб, які мають право на земельну частку (пай);

розглядають та погоджують проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв);організовують проведення розподілу земельних ділянок між особами, які мають право на виділення їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та земель, що залишилися у колективній власності, в порядку, визначеному цим Законом;

оформляють матеріали обміну земельними частками (паями), проведеного за бажанням їх власників до моменту державної реєстрації права власності на земельну ділянку.

Отже, з аналізу вказаної норми слідує, що розпорядником земель колективної власності ліквідованого приватного підприємства "Маяк" була Чичиркозівська сілька рада, яка приймала рішення від 20.10.2020 №48-44/7 про відмову позивачу в надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою.

Доказів перебування земельної ділянки, яку мав намір отримати позивач у віданні Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області станом на дату звернення позивача із заявою відповідачем до суду не надано.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що станом на дату звернення позивача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Чичиркозівської сільської ради (за межами населеного пункту) земельна ділянка, яку він мав намір отримати знаходилась у власності Чичиркозівської сільської ради.

Крім того, вказані обставини не були підставою для прийняття спірного рішення.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

На підставі абз.2 ч.4 ст.245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Враховуючи те, що Чичиркозівська сільська рада, яка прийняла спірне рішення, станом на час вирішення спору припинена, а правонаступником всього її майна, прав та обов`язків згідно з рішенням від 17.12.2020 №2-10/VIII є Ватутінська міська рада, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За вказаних обставин, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908, 00 грн підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст.2, 6-14, 132-143, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати рішення Чичиркозівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області від 20.10.2020 №48-44/7 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою ОСОБА_1 ".

Зобов`язати Ватутінську міську раду Черкаської області (вул. Дружби, буд. 8, м.Ватутіне, Черкаська область, 20250, код ЄДРПОУ 33088050) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2, 00 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Ватутінської міської ради Черкаської області за межами населеного пункту с. Чичиркозівка Звенигородського району Черкаської області та прийняти рішення за наслідками розгляду заяви з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ватутінської міської ради Черкаської області (вул. Дружби, буд. 8, м.Ватутіне, Черкаська область, 20250, код ЄДРПОУ 33088050) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом 30 днів з складення повного його тексту.

Суддя С.О. Кульчицький