
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/401/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання відмови незаконною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
І. Зміст позовних вимог
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) від імені якої діє Шликов Сергій Миколайович (далі - представник позивача) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), у якому просить:
- визнати незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у перерахуванні пенсії за віком на пільгових умовах, як інваліду війни 3 групи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати таку пенсію за період з 19.12.2017 року до 01.09.2019 року.
II. Позиція позивача та заперечення відповідача
Вказані вимоги представник позивача обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 є інвалідом війни ІІІ групи, після досягнення 19.12.2017 р. 55 річного віку набув право на пенсію за віком на пільгових умовах, як інвалід війни ІІІ групи, та на отримання адресної допомоги щомісячно згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. № 656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій", якою передбачено, якщо щомісячна виплата пенсії менш ніж 225 % прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність, таким особам виплачується щомісячна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів. У грудні 2017 року позивач звернувся до Управління ПФУ в Генічеському районі про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, але отримав відмову з мотивацією того, що він через органи соціального захисту населення отримає пенсію за інвалідністю, тому ні які надбавки не положено. В подальшому, у 2019 році позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах з щомісячною доплатою до 225 % прожиткового мінімуму і тільки з вересня 2019 року він почав отримувати пенсії за віком на пільгових умовах, у розмірі 5 630,40 грн. щомісячно. У жовтні 2020 року позивач звернувся до Генічеського ОУ ПФУ в Херсонській області з питанням про перерахунок пенсії та замість відповіді отримав довідку про доходи № 7555 6151 6435 4519, про те що пенсіонер ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримав пенсію по інв.. (за ЗВС) за період з 01.09.2019 р. по 31.10.2020 р. на загальну суму 82 821,60 грн. Представник позивача вважає, що такі дії відповідача є неправомірними, оскільки право на пенсію у позивача виникло з 19.12.2017 року, а тому з цього часу у нього виникло право отримувати пенсії за віком на пільгових умовах щомісячно у розмірі 6 530,40 грн.
05.02.2021 р. відповідачем надано до суду відзив на позов, яким заперечує проти задоволення позову, оскільки у 2017 року позивач не звертався до Генічеського ОУ ПФУ в Херсонській області, а ні із заявою про призначення пенсії як військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях, а ні із заявою про призначення пенсії за віком як інваліду війни 3 групи за формою згідно додатку 3 до Порядку № 22-1 та встановленим пунктом 2.1 Порядку № 22-1 переліком документів, які додаються до заяви про призначенні пенсії (в оригіналах). Натомість, у грудні 2017 року позивач звертався до Управління із заявою щодо обчислення стажу необхідного для призначення пенсії як військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях відповідно до Закону № 1058, за результатами розгляду якої було позивачу рекомендовано звернутися до органів соціального захисту населення у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу, який дає право на призначення дострокової пенсії за віком як військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях - не менше 25 років та страхового стаж не менше 15 років, який дає право на призначення пенсії за віком. Відповідно до пункту 1.7. Порядку 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Генічеським ОУ ПФУ в Херсонській області призначено позивачу пенсію по інвалідності (за ЗВС) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби" з 02.08.2019 відповідно до поданої ним заяви. Враховуючи, що позивач не звертався до ГУ ПФУ в Херсонській області щодо проведення перерахунку пенсії як інваліду війни ІІІ групи з 19.12.2017 року по 01.09.2019 року, тому відсутні підстави для задоволення позову .
III. Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 10.02.2021 року у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини 5 статі 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом війни ІІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Управлінням соціального захисту населення Генічеської РДА ( а.с. 6).
04.11.2019 року рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 212850003062 відповідно до Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII ОСОБА_1 призначено з 02.08.2019 року пенсію по інвалідності (за ЗВС) (інвалідність набута внаслідок поранення (контузії) та захворювання пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії), згідно якому розмір пенсії з надбавками складає - 5 630,40 грн., у т.ч. державна адресна допомога інвалідам війни 3 групи (до 360% від 1564 грн) складає - 3393,41 грн;
За позицією позивача, у жовтні 2020 року він звернувся до Генічеського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо перерахунку пенсії, проте замість відповіді отримав довідку про доходи № НОМЕР_2 щодо перебування пенсіонера ОСОБА_1 на обліку та отримання пенсії по інвалідності (за ЗВС) за період з 01.09.2019 р. по 31.10.2020 р. на загальну суму 82 821,60 грн. ( лист-звернення позивача до Генічеського ОУ ПФУ в Херсонській області матеріали справи не містять).
Вважаючи відмову відповідача у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах з 19.12.2017 року по 01.09.2019 року не правомірною, представник позивача звернувся до суду з даним позовом з метою захисту прав позивача на належне пенсійне забезпечення.
V. Норми права, які застосував суд
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон України № 1058-IV), зокрема, -
- законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. ( частина перша статті 4 цього Закону);
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. ( частина перша ст. 44 цього Закону);
- документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. ( частина п`ята статті 45 цього Закону;
- право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок; ( пункт 4 частини першої статті 115 цього Закону)
- у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами. ( пункт 13 розділу XV Прикінцеві положення цього Закону).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII ( далі - Закон № 2262-XII), яким передбачено, зокрема -
- військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності. ( абз.2 ст. 1 цього Закону);
- особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби. ( частина перша статі 5 цього Закону);
-військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету. ( стаття 7 цього Закону);
- пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства. ( стаття 18 цього Закону).
- групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.( стаття 19 цього Закону).
- до пенсії по інвалідності, що призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується: державна соціальна допомога на догляд у порядку і на умовах, передбачених Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" ( пункт "б" частини першої статті 24 цього Закону)
- перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. ( частини перша-друга статі 63 цього Закону).
- рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду. ( стаття 66 цього Закону).
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону 1058, затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (зі змінами) (далі - Порядок № 22-1), яким визначено, зокрема -
- днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. ( пункт 1.7 розділу I цього Порядку);
- особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.7 цього розділу. ( пункт 1.8 розділу I цього Порядку);
- орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі. ( пункт 4.1 розділу I цього Порядку);
- не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. ( пункт 4.3 розділу I цього Порядку);
- право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. ( пункт 4.7 розділу I цього Порядку).
VI. Оцінка суду
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що для перерахунку пенсії особа повинна подати до органу Пенсійного фонду заяву встановленої Порядком № 22-1 форми, що слугуватиме підставою для вчинення уповноваженим органом Пенсійного фонду дій, спрямованих на її перерахунок.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, предметом спору є незаконна відмова ГУ ПФУ в Херсонській області у перерахуванні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, як інваліду війни 3 групи, за період з 19.12.2017 року до 01.09.2019 року.
Позивач у змісті позову стверджує, що після досягнення 19.12.2017 року 55-річного віку він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі з питанням про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як інвалід війни ІІІ групи, оскільки набув право на таку пенсію, а також право на отримання щомісячної адресної допомоги згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 " Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій ".
При цьому, позивач вказує, що з вересня 2019 року він почав отримувати пенсію за віком на пільгових умовах у розмірі 5 630,40 грн. щомісячно.
Натомість, відповідач у відзиві на позов заперечує щодо звернення позивача у грудні 2017 року до Управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі з питанням про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як інвалід війни ІІІ групи. Разом з тим, зазначив, що у грудні 2017 року позивач звертався до Генічеського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області щодо обчислення стажу, який дає право на пенсію за віком як військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (Закон № 1058), надавши наступні документи: копію трудової книжки, копію посвідчення НОМЕР_3 - учасника бойових дій (довідка видана Генічеським районним військовим комісаріатом - 05.09.2017), довідку з Генічеського районного військового комісарів - Херсонської області Міністерства оборони від 29.11.2017 та копію витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтва. У зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу, який дає право на призначення дострокової пенсії за віком як військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях - не менше 25 років та страхового стаж не менше 15 років, який дає право на призначення пенсії за віком, позивачу було рекомендовано звернутися до органів соціального захисту населення.
Крім того, відповідач зазначає, що 02.08.2019 позивач звернувся до Генічеського ОУ ПФУ в Херсонської області із заявою про призначення пенсії за віком як інваліду війни III групи (інвалідність набута внаслідок поранення (контузії) та захворювання пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії), за результатами її розгляду позивачу призначено з 02.08.2019 року пенсію по інвалідності (за ЗВС) відповідно де Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби", розмір пенсії з надбавками станом на 02.08.2019 р. склав - 5630,40 грн., у т. ч.
- % для обчислення пенсії по інвалідності - 60;
- мінімальний розмір пенсії по ЗВС - 1 642,20 грн.,
- основний розмір пенсії від середнього заробітку - 302,34 грн;
- збільшення згідно ст. 21 ЗВС, постанова № 1381 п. 1 - ( 302,34 х 25 %) - 75,58 грн.;
- підвищення інвалідам війни 3 групи (1 категорія) (30% від 1564.00 грн.) (1564,00 грн. прожитковий мінімум з 01.07.2019 ( встановлений Законом "Про Державний бюджет України на 2019 рік")) - 469,20 грн.;
- цільова допомога інвалідам війни 3 групи - 50,00 грн.;
- державна адресна допомога інвалідам війни 3 групи (до 360 % від 1 564 грн.) пост. № 1381 п. 7.1. - 3 393,41 грн.;
Розмір пенсії з надбавками у період з 01.12.2019 по 31.03.2020 склав - 5 896,80 грн.
На підтвердження вказаного відповідачем надано рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 04.11.2019 р. № 212850003062 про призначення пенсії. ( а.с. 27).
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, зокрема, як письмовими доказами.
Натомість, суд вказує, що матеріали справи не містять доказів звернення позивача у грудні 2017 року до Управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі з питань призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, а також докази відмови територіального органу Пенсійного фонду України у такому призначені, що унеможливлює перевірити вказані обставини.
При цьому, позивач не заперечує щодо перебування його на обліку у ГУ ПФУ в Херсонської області та отримання ним з вересня 2019 року пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі 5 630,40 грн. щомісячно, що відповідає рішенню ГУ ПФУ в Херсонській області від 04.11.2019 р. № 212850003062 про призначення пенсії та підтверджується довідкою ГУ ПФУ в Херсонської області № 7555 6151 6435 4519 від 28.10.2020 р. про отримання позивачем пенсії по інвалідності (за ЗВС) за період з 01.09.2019р. по 31.10.2020 р.
Також суд відмічає, що позивачем ніяким чином не спростовано та не надано додаткових пояснень щодо тверджень відповідача стосовно фактичного звернення позивача у грудні 2017 року до Генічеського ОУ ПФУ в Херсонської області з питань обчислення стажу, який дає право на пенсію за віком як військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (Закон № 1058), а не з питань призначення пенсії.
При цьому, суд вказує, що з метою соціального захисту осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій і підтримання їх купівельної спроможності з урахуванням зростання цін Кабінет Міністрів України 28 липня 2010 року прийняв постанову № 656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій", абзацом першим пункту першого якої передбачено, у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю внаслідок війни I групи - 650 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 525 відсотків, III групи - 360 відсотків, в учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності - 165 відсотків, таким особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам бойових дій та постраждалим учасникам Революції Гідності виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Як вбачається з рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 04.11.2019 р. № 212850003062 про призначення позивачу пенсії по інвалідності, то розмір щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни, у даному випадку як інваліду війни 3 групи до 360 % від 1 564 грн., відповідає вищевказаній постанові КМ України № 656 від 28.07.2010 зі змінами, чинними на момент призначення пенсії.
Суд також звертає увагу позивача на те, що вказаною постановою КМ України № 656 від 28.07.2010 р. особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій встановлено щомісячну державну адресну допомогу саме до пенсії, тобто підставою для отримання вказаної допомоги є факт призначення пенсії.
Враховуючи, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 04.11.2019 року № 212850003062 відповідно до Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII ОСОБА_1 призначено з 02.08.2019 року пенсію по інвалідності (за ЗВС) (інвалідність набута внаслідок поранення (контузії) та захворювання пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії), тому суд вважає, що право позивача на отримання щомісячної державної адресної допомоги як інваліду війни ІІІ групи виникло з 02.08.2019 року, тобто з дати призначення такої пенсії, а не з досягненням позивачем 55 річного віку ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), як це стверджує позивач.
Вказане підтверджується тим, що до 31.08.2019 р. позивач отримував в управлінні соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації державну соціальну допомогу особам, які не мають права пенсію та особам з інвалідністю" відповідно до постанови КМ України № 261 від 02.04.2005 р., що підтверджується копією атестату Управління соціального захисту населення Генічеської районної державної адміністрації від 20.09.2019 р. ( а.с. 33).
Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Реалізуючи передбачене статтею 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові особисте суб`єктивне бачення порушеного права чи охоронюваного інтересу та спосіб його захисту.
З огляду на положення статей 5 та 245 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання протиправними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов`язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії протиправними.
Водночас, в розумінні ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Таким чином, у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права і суд позбавлений можливості задовольняти вимоги в разі, якщо права позивача не були порушені.
Як зазначалось вище, положення п. 4.1 розділу IV Порядку № 22-1 чітко передбачають саме звернення до пенсійного органу із заявою про перерахунку затвердженої Додатком 3 форми.
В ході розгляду справи позивачем та його представником не надано суду доказів дотримання вказаної норми Порядку № 22-1 при звернені до пенсійного органу, а відтак відповідач жодних незаконних дій не вчиняв.
З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що територіальний орган ПФУ не мав підстав для вчинення дій спрямованих на перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, як інваліду війни 3 групи, за період з 19.12.2017 року до 01.09.2019 року, оскільки позивач не звертався до нього із заявою встановленого зразка про перерахунок за віком на пільгових умовах як інваліду війни 3 групи, а тому питання щодо можливості перерахунку пенсії позивачу на умовах та з підстав, обумовлених Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", в межах даної справи, є передчасним.
VII. Висновок суду
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
VIII. Розподіл судових витрат
Стосовно відшкодування судових витрат, позивач просить судові витрати у справі покласти на відповідача. Оскільки за результатами розгляду справи суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, тому судові витрати не підлягає відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262-263, 295 КАС України, суд.
вирішив:
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання відмови незаконною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна
кат. 112010200