
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
20 липня 2021 року № 520/6215/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну праву за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії позивача - ОСОБА_1 , взявши до розрахунку отримувану заробітну плату за період із 08.07.1983 по 30.06.1987, 01.07.1987 по 02.07.1989, 03.07.1989 по 19.10.1990 (7 років і 3 місяці).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 27.05.2008 перебувала на пенсії по інвалідності як особа з інвалідністю III групи. З 09.08.2016 позивач перейшла на пенсію за віком. Однак, пенсію було обчислено без врахування страхового стажу за періоди з 08.07.1983 по 30.06.1987; 01.07.1987 по 02.07.1989; 03.07.1989 по 19.10.1990 (7 років і 3 місяці). При проведенні відповідачем 01.03.2021 перерахунку пенсії позивача, пенсію також обчислено без врахування заробітної плати за періоди страхового стажу з 08.07.1983 по 30.06.1987; по 02.07.1989; 03.07.1989 по 19.10.1990 (7 років і 3 місяці). Відповідачем роз`яснено, що у зв`язку з відсутністю у пакеті поданих позивачем документів довідки про заробітну плату за цей період, він обраховувався, як період з нульовою заробітною платою. Позивач зазначає, що протягом 7 років 3 місяців працювала на підприємстві, яке за цей час змінювало свою назву двічі, знаходячись за адресою: м. Запоріжжя, вул. 40 Років України, 39. У трудовій книжці немає виправлень, розбіжностей, детально вказано про інформацію щодо роботи у період, щодо якого виник спір, зокрема, зазначено наступні періоди роботи на підприємстві: 08.07.1983 - 30.06.1987 - комбінат «Запоріжбуд»; - 02.07.1989 - «ГоловЗапоріжбуд»; 03.07.1989 - 19.10.1990 - ТБО «Запоріжбуд». ТБО «Запоріжбуд» було ліквідовано. Правонаступники підприємства відсутні. Від Державного архіву Запорізької області позивач отримала інформацію, що документи з особового складу комбінату «Запоріжбуд», «ГоловЗапоріжбуд», ТБО «Запоріжбуд» (накази про прийом, переведення, звільнення, відомості нарахування заробітної плати) на зберігання до архіву не надходили. У 2018 та 2021 роках позивач зверталася до архівного управління Запорізької міської ради, з проханням надати довідку про наявність документів комбінату «Запоріжбуд», «ГоловЗапоріжбуд», ТБО «Запоріжбуд», де двічі отримала довідку про відсутність на зберіганні в архівному управлінні Запорізької міської ради документів вищезазначених організацій. Таким чином, документи, якими згідно законодавства України позивач повинна підтвердити заробітну плату, в архівні установи на зберігання не надходили, тому надати відомості про підтвердження нарахування заробітної плати за період з 08.07.1983 по 30.06.1987; 01.07.1987 по 02.07.1989; 03.07.1989 по 19.10.1990 (7 років і 3 місяці) немає можливості.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження по адміністративній справі та запропоновано відповідачу подати відзив на позов.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, посилаючись на те, що пенсія позивачу обчислена та виплачується відповідно до чинного законодавства України. Пенсію позивачу було обчислено із заробітної плати з 01.07.2000 по 21.10.2009, з 22.05.2013 по 05.07.2013, з 01.09.2013 по 30.04.2016, як більш вигідний варіант для позивача.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.05.2016.
Позивачу з 05.05.2008 управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя було призначено пенсію по інвалідності III групи загального захворювання за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
При призначенні пенсії позивачу, заробітна плата обчислювалася відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
Заробітну плату позивача обчислено за період з 01.10.1986 по 31.05.1989, з 01.08.1989 по 30.09.1990 (з нульовою заробітною платою, оскільки довідку про заробітну плату за цей період позивач не надавала до заяви про призначення пенсії), з 01.01.1991 по 29.02.1992 (на підставі довідки про заробітну плату № 43 від 19.06.2008) з 01.07.2000 по 31.03.2003, з 01.05.2004 по 31.12.2007 (за даними персоніфікованого обліку).
13.05.2016 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про переведення на пенсію за віком.
Пенсію позивачу було обчислено із заробітної плати з 01.07.2000 по 21.10.2009, з 22.05.2013 по 05.07.2013, з 01.09.2013 по 30.04.2016 (як більш вигідний варіант для позивача).
02.02.2021 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою щодо перерахунку пенсії.
Листом від 05.03.2021 №2000-0213-8/32846 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивача, що з 01.03.2021 розмір її пенсії перераховано автоматизованим способом на підставі ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
З 01.03.2021 пенсію позивачу було обчислено з середньомісячного заробітку 5366,64 грн. (0,98895*5426,60) (із урахуванням показника середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2014-2016 - 3764,40 *1,17=4404,35 грн.*1,11=4888,83 грн.* 1,11=5426,60 грн.) за період роботи заробітну плату з жовтня 1986 по травень 1989 обчислено « 0», з серпня 1989 по вересень 1990 « 0», з січня 1991 по лютий 1992 на підставі довідки про заробітну плату № 43 від 19.06.2008, з липня 2000 по жовтень 2009, з травня 2013 по липень 2013, з вересня 2013 по квітень 2016 за даними персоніфікованого обліку. Коефіцієнт заробітку - 0,98895.
Стаж згідно записів трудової книжки враховано у повному обсязі.
Розрахунок пенсії з 01.03.2021: розмір пенсії за віком - 1815,70 грн., доплата за понаднормований стаж - 32,22 грн., доплата на індексації ЗП - 352,08 грн., розмір пенсії з надбавками - 2200 грн.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 01.01.2004.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп * Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Як зазначено у ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. (…)
У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу).
У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.
При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за періоди сплати страхових внесків за застрахованих осіб, зазначених у п. 7, 8 і 9 ст. 11 цього Закону та за періоди, які включаються до страхового стажу згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 24 цього Закону, враховується мінімальний розмір заробітної плати.
Як зазначено в абз.1-3 пп.3 п.2.1 Розділу ІІ "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
Зразок довідки про заробітну плату (дохід), яку особа має надати пенсійному органу для обчислення пенсії, визначено в Додатку 1 Порядку № 22-1.
Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 919 (із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 35 від 25.01.2012 та № 116 від 29.02.2012) затверджено Порядок визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату (далі - Порядок).
Цей Порядок встановлює механізм визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії застрахованої особи, страховий стаж якої починаючи з 1 липня 2000 р. становить менш як 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 1 липня 2000 р. за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 р. у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв`язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин (п. 1 Порядку).
Згідно з п. 3 вказаного Порядку за період до 1 січня 1998 р. та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків і Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, визначається:
1) за наявності підприємства, установи, організації, де працювала особа, або їх правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).
За відсутності на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи.
У випадку повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за відповідний період заробітна плата визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія.
При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який визначається заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено пенсію.
Довідка про заробітну плату у випадках, передбачених цим підпунктом, надається підприємством, установою, організацією, де працює (працювала) особа, або їх правонаступником;
2) у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.
Довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.
За бажанням особи у випадках, передбачених у цьому пункті, коефіцієнт заробітної плати (доходу) за кожен місяць періоду роботи визначається виходячи з мінімальної заробітної плати за відповідний період.
Відповідно до п. 4 Порядку відсутність на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника документів про нарахування та виплату заробітної плати (доходу), а також час та причини, що призвели до втрати таких документів, підтверджується довідкою роботодавця, правонаступника органу вищого рівня, Національного банку України щодо ліквідованих банків або відповідної архівної установи.
Аналізуючи зазначене у відповідності до вимог нормативно-правових актів, суд зазначає, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із заробітної плати за період страхового стажу набутого до 30.06.2000 на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії. Таким чином, у зв`язку із відсутністю в матеріалах справи підтверджуючої довідки, а також за відсутності даних у архівній установі, які могли б підтвердити нараховану заробітну плату (дохід), справляння з неї податків та відрахувань до бюджету для обчислення пенсії, суд приходить до висновку, що у пенсійного органу відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Статтею 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 9 КАС України).
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 73- 77, 90, 94, 241, 245, 246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про зобов`язання вчинити певні дії – залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Шляхова