Рішення № 98459122, 13.07.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2021
Номер справи
360/2992/21
Номер документу
98459122
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

13 липня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2992/21

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шембелян В.С.,

за участю секретаря судового засідання – Пономарьової О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєлєна Плюс» про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 10 червня 2021 року надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєлєна Плюс» (далі - відповідач) про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «СЄЛЄНА ПЛЮС» кошти за податковим боргом у загальній сумі 416391 грн 25 коп з податку на додану вартість, у тому числі 333 113 грн 00 коп основного платежу та 83 278 грн 25 коп штрафних санкцій з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих боржника, рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ платника на користь Державного бюджету України.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач перебуває за основним місцем обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьку, Головного управління ДПС у Луганській області, як платник податків та зборів з 11.04.2019.

ТОВ «СЄЛЄНА ПЛЮС» не сплачувало до бюджету узгоджених сум податкових зобов`язань, що призвело до виникнення у підприємства податкового боргу з податку на додану вартість на загальну суму 416 391 грн 25 коп, який складається з основного платежу у сумі 333 113,00 грн та штрафних санкцій у сумі 83 278 грн 25 коп. Податковий борг у ТОВ «СЄЛЄНА ПЛЮС» з основного платежу у сумі 333 113,00 грн та штрафних санкцій у сумі 83 278,25 грн виник за результатами прийнятого ГУ ДПС у Луганській області податкового повідомлення-рішення від 16.09.2020 № 0018135204, яким платнику податків донараховані зобов`язання з податку на додану вартість та нараховані штрафні санкції.

Контролюючим органом, з метою погашення податкового боргу, згідно до вимог статті 59 ПК України, було надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» №1563-13 від 25.01.2021, яка відповідно до поштового повідомлення вважається врученою відповідачу 27.02.2021.

Проте, незважаючи на вжиті заходи, вищезазначена податкова вимога відповідачем не погашена, податковий борг відповідача залишається несплаченим, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 15.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (арк.спр.22).

Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи не прибув у судове засідання, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі (арк.спр.30).

Відповідач правом надання відзиву на позовну заяву не скористався, доказів на підтвердження або спростування обставин, зазначених у позові, також суду не надав. Про дату, час та місце розгляду справи відповідач належним чином повідомлений, однак не прибув до суду, на адресу суду повернувся конверт з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» (арк.спр.25).

Згідно з ч.11 ст.126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, не прибув у судове засідання, причини неявки суду не повідомив.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження відповідно до вимог статті 205 КАС України

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини, що склалися між сторонами.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сєлєна Плюс», код ЄДРПОУ 42946269, зареєстровано в якості юридичної особи 10.04.2019 за №13831020000005423, місцезнаходження юридичної особи: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вулиця Єгорова, будинок 22, офіс 106, перебуває за основним місцем обліку в Головного управління ДПС у Луганській області, як платник податків та зборів з 11.04.2019 (арк.спр.6).

Позивачем на підставі податкового повідомлення-рішення, прийнятого ГУ ДПС у Луганській області 16.09.2020 за № 0018135204 відповідачу як платнику податків донараховані зобов`язання з податку на додану вартість з основного платежу у сумі 333 113,00 грн та штрафних санкцій у сумі 83 278,25 грн (арк.спр.13, 14).

Зазначене податкове повідомлення-рішення своєчасно отримане уповноваженою особою відповідача, що підтверджено рекомендованим повідомленням від 12.10.2020 (арк. спр. 15).

У зв`язку з несплатою відповідачем грошових зобов`язань та з метою погашення податкового боргу позивачем до ТОВ «Сєлєна Плюс» було пред`явлено податкову вимогу форми «Ю» №1563-13 від 25.01.2021, яка вважається отриманою відповідачем 27.02.2021, оскільки повернулася з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання» (арк.спр.12).

Станом на дату звернення до суду податкова вимога є дійсною, в судовому порядку не оскаржувалась, не є скасованою, зміненою або відкликаною.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:

грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1).

На підставі п.п.20.1.18п.20.1ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п.36.1, п.36.2 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором. Пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України визначено, що виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пунктом 42.1 статті 42 Податкового кодексу України визначено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.

Згідно з пунктом 42.4 статті 42 Податкового кодексу України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Станом на час розгляду справи податкове повідомлення-рішення від 16.09.2020 за № 0018135204 , на підставі якого виник податковий борг, відповідачем не оскаржене та не є сплаченим.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Позивачем відповідачу було пред`явлено податкову вимогу форми «Ю» № 1563-13 від 25.01.2021, яка вважається врученою відповідачу 27.02.2021 (арк.спр.12).

Однак, у встановлений законом строк відповідач заборгованість у сумі 416391 грн 25 коп не сплатив, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податку (арк.спр.11).

Згідно п. 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

Відповідно до вимог п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Нормами пункту 95.4. статті 95 Податкового кодексу України передбачено, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1244 (далі - Порядок № 1244). Відповідно до пункту 2 Порядку № 1244 вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками контролюючого органу з урахуванням вимог пунктів 95.2 - 95.5 статті 95 Податкового кодексу України.

Оскільки матеріалами справи підтверджено наявність у відповідача непогашеного податкового боргу з податку на додану вартість на суму 416391,25 грн, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги - такими, які слід задовольнити.

Згідно з приписами частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи, що позивачем у справі підтверджено тільки сплату судового збору та сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДПС у Луганській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Сєлєна Плюс» про стягнення податкового боргу - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєлєна Плюс» (код ЄДРПОУ 42946269, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вулиця Єгорова, буд. 22, офіс 106) кошти за податковим боргом у загальній сумі 416391 грн 25 коп (чотириста шістнадцять тисяч триста дев`яносто одну гривню 25 копійок) з податку на додану вартість, у тому числі суму основного платежу в розмірі: 333113 грн 00 коп (триста тридцять три тисячі сто тринадцять гривень 00 копійок) та штрафних санкцій: 83278 грн 25 коп ( вісімдесят три тисячі двісті сімдесят вісім гривень 25 копійок) з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих боржника, рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ платника на користь Державного бюджету України (р/р UA778999980313090029000012499, код платежу 14060100, отримувач ГУК у Луг.обл./МТГ м.Сєвєр/14060100, ОКПО 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 19 липня 2021 року.

Суддя В.С. Шембелян