Ухвала суду № 98458577, 19.07.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
260/2920/21
Номер документу
98458577
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

19 липня 2021 рокум. Ужгород№ 260/2920/21

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини 3002 Національної гвардії України (79060, Львівська область, м. Львів, Франківський р-н, вул. Княгині Ольги, буд. 105, код ЄДРПОУ 08682683) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

12 липня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини 3002 Національної гвардії України, якою просить: 1) визнати протиправним та скасувати службову характеристику від 02.11.2018 року складену щодо ОСОБА_1 ; 2) визнати протиправним звільнення з військової служби за контрактом ОСОБА_1 без дотримання процедури та порядку звільнення - не здійснення військовою частиною 3002 Національної гвардії України подання до звільнення ОСОБА_1 , на виконання вимог пункту 12.11. Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 травня 2009 року за № 438/16454; 3) визнати протиправним звільнення з військової служби за контрактом контрактом ОСОБА_1 без дотримання процедури та порядку звільнення - не здійснення попередження командуванням частини не пізніше як за два місяці до подання документів про звільнення солдата ОСОБА_1 зі служби про дострокове розірвання з ним військового контракту, на виконання пункту 2.12. Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 травня 2009 року за № 438/16454; 4) визнати протиправним звільнення з військової служби за контрактом контрактом ОСОБА_1 без дотримання процедури та порядку звільнення - не проведенні комплексного та періодичного оцінювання ОСОБА_1 за весь період проходження ним військової служби за контрактом починаючи з 2013 по 2018 роках, на виконання вимог абз. 1 п. 7.6 та абз. 2 п. 7.7 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 травня 2009 року за № 438/16454; 5) визнати протиправною бездіяльність щодо звільнення з військової служби за контрактом ОСОБА_1 без дотримання процедури звільнення - не проведення бесіди з питань звільнення з ОСОБА_1 на виконання абз. 5 пункту 233 Положення затвердженого Указом Президента України за № 1153/2008, та п. 12.7. розділу VII Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України № 170 від 10.04.2009 року; 6) визнати протиправною бездіяльність щодо звільнення з військової служби за контрактом ОСОБА_1 без проведення ознайомлення із записами в послужному списку та із розрахунком вислуги років військовослужбовця на пенсію на виконання п.15 Розділу 3 Інструкції з організації обліку особового складу Національної гвардії України затвердженої Наказом МВС України № 73 від 30 січня 2017 року.

Відповідно до частини 1 та 3 статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Розглянувши зміст позовної заяви, суддя встановив наявність підстав для залишення позову без руху, з огляду на наступне.

Одночасно із позовною заявою суду подано заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Заява про поновлення строку на звернення до суду мотивована тим, що про порушення свої прав дізнався 01 липня 2021 року здійснивши візитом до Ужгородського міського військового комісаріату Закарпатської області для ознайомлення з матеріалами власної військової особової справи за № інд. 3364797814/Г-013117.

З огляду на зазначене, позивач просить суд визнати поважною причину пропуску строку звернення до суду, поновити строк звернення до суду та відкрити провадження у справі.

Розглянувши заяву позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду, судом встановлено наступне.

У відповідності до статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

За приписами частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Зазначеною статтею визначаються строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням.

Відповідно до частини 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до статті 122 частини 5 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Судом встановлено, у межах справи № 260/827/19, що 29 грудня 2018 року, відповідно до наказу військової частини 3002 № 315, виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 31 грудня 2018 року - солдата ОСОБА_1 , кулеметника 3 відділення 1-го взводу 8-ої стрілецьої роти 4- го стрілецького батальйону, звільненого відповідно до п. “ж” пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України “Про військовий обов`язок і військову службу” наказом командира військової частини від 29.12.2018 року № 69 о/с у запас ЗС України (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем) та направлено його для постановки на військовий облік до Ужгородського ОМВК Закарпатської області.

Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.

Відтак, беручи до уваги наведене вище, суд вважає за необхідне зобов`язати позивача надати суду обґрунтовані доводи в підтвердження поважності пропущення строку звернення до суду з адміністративним позовом.

Згідно з статтею 123 частиною 1,2 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

З огляду на вищенаведене, позивачу необхідно обґрунтувати поважність причин пропуску строку звернення з даним адміністративним позовом до суду та подати заяву із зазначенням інших підстав для поновлення строку звернення до суду.

Відповідно до статті 169 частини 1 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати суду:

- заяву із зазначенням інших підстав для поновлення строку звернення до суду.

Ухвала вважається виконаною у встановлений строк, якщо до вказаної дати необхідні документи були подані до канцелярії суду або відправлені поштою.

На підставі наведеного та керуючись статтями 123, 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини 3002 Національної гвардії України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - залишити без руху.

2. Надати позивачу строк для усунення вищезазначених недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

3. Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

4. Попередити позивача, що у випадку не виправлення недоліків, вказаних в ухвалі про залишення позовної заяви без руху у встановлені судом строки, позовна заява буде повернута позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Оскарження ухвали суду окремо від рішення суду не допускається.

Заперечення на ухвалу суду включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Т.В.Скраль