
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
16 липня 2021 року Справа №160/5066/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до заступника начальника Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті Романенка Анатолія Юрійовича про визнання протиправною та скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
05 квітня 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами поштового зв`язку надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відповідача-1: Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки державної служби України з безпеки на транспорті, відповідача-2: Державної служби України з безпеки на транспорті, відповідача-3: Заступника начальника Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки державної служби України з безпеки на транспорті Романенка Анатолія Юрійовича про визнання протиправною та скасування постанови.
Ухвалою суду від 12.04.2021 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня отримання ухвали суду шляхом подання до суду уточненої позовної заяви (відповідно до кількості учасників справи), в якій необхідно визначити належного відповідача (відповідачів) у справі та привести прохальну частину позовної заяви у відповідність до вимог п.4 ст.5 ст.160 КАС України; доказів сплати судового збору у розмірі 908,00 грн.
Так, на виконання вимог зазначеної ухвали 30.04.2021 року на адресу суду засобами поштового зв`язку надійшов лист разом з уточненою позовною заявою та доказами сплати судового збору, в якій позивач просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8 500,00 грн. від 23.02.2021 року №225555, винесену заступником начальника Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Анатолієм Романенко.
Ухвалою суду від 17.05.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/5066/21 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Цією ухвалою витребувано у відповідача належним чином засвідчену копію Положення про Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті.
На виконання вимог ухвали суду 07.07.2021 року на адресу суду надійшов від Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті супровідний лист з Положенням про Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що предметом оскарження є постанова про застосування адміністративного-господарського штрафу винесена заступником начальника Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки - Романенком Анатолієм Юрійовичем.
Між тим слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року № 592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті за переліком згідно з додатком 1 та установлено, що правонаступником майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, що ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є Державна служба з безпеки на транспорті.
Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11 лютого 2015 року затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення).
Відповідно до п. 1 Положення Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України №592 утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, серед яких зазначено Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03 березня 2020 року №196-р «Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті» вирішено реорганізувати шляхом злиття відповідні територіальні органи зазначеної Служби за переліком згідно з додатком.
Як вбачається з додатку до Розпорядження, Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області було реорганізовано шляхом злиття з Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області в Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.
Наказом Укртрансбезпеки від 09.09.2020 року №340 «Про упорядкування структури Укртрансбезпеки» Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області було реорганізовано шляхом злиття з Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області в Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.
Відповідно до п.1.2. Положення про територіальні органи Державної служби України з безпеки на транспорті, затвердженого головою Державної служби України з безпеки на транспорті від 25.03.2021 року, територіальний орган є структурним підрозділом апарату Укртрансбезпеки і забезпечує виконання покаладених на Укртрансбезпеку завдань на території Автономної Республіки Крим, областей, міст Киева та Севастополя, а такий, що утворений як шжрєгюнальиий територіальний орган, - на території декількох адміністративно-територіальних одиниць, на які поширюються його повноваження.
Територіальний орган організовує свою діяльність для вирішення покладених на нього завдань у взаємодії з іншими структурними підрозділами Укртрансбезпеки, у межах повноважень - з місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, контролюючими і правоохоронними органами, підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць (п.1.5. Положення).
Територіальний орган відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті, готує пропозиції щодо його вдосконалення (п.3.1. Положення).
У відповідності до положень п.3.19. Положення, у випдках, передбачених законодавством, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення.
Таким чином, Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки є структурним підрозділом Державної служби України з безпеки на транспорті, та не є самостійним суб`єктом владних повноважень, у розумінні норм КАС України.
Зі змісту статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що суд зобов`язаний встановлювати належність особи, зазначеної позивачем у якості відповідача, з огляду на те, чи повинна вона відповідати за позовними вимогами, заявленими в адміністративному позові.
При цьому, наведеною процесуальною нормою передбачена можливість залучення до участі у справі другого відповідача, якщо суд приходить до висновку, що саме ця особа має відповідати за пред`явленим позовом.
Відповідно до ч.3 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Частиною 4 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Згідно з п.3 ст.43 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна процесуальна дієздатність належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Частиною першою статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем є суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Зважаючи на те, що у даному випадку справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, тому суд позбавлений можливості з`ясувати думку позивача щодо заміни неналежного відповідача на належного, при цьому враховуючи, що первинний відповідач – Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті не може виступати самостійним відповідачем у справі, що розглядається та керуючись приписами статті 48 КАС України, суд приходить висновку про необхідність залучення в якості співвідповідача у цій справі – Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 01135, м.Київ, пр-т. Перемоги, 14).
Керуючись статтями 48, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Залучити до участі у справі в якості співвідповідача - Державну службу України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (код ЄДРПОУ 39816845, місцезнаходження: 01135, м.Київ, пр-т. Перемоги, 14).
Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, які можуть бути направлені на адресу, в тому числі на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (inbox@adm.dp.court.gov.ua).
Зобов`язати Державну службу України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки надати до суду копії документів на підставі, яких прийнято оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 8 500,00 грн. від 23.02.2021 року №225555.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Суддя І.В. Тулянцева