Ухвала суду № 98457759, 21.07.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.07.2021
Номер справи
140/5693/21
Номер документу
98457759
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про поновлення строку звернення до суду

21 липня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5693/21 Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Лозовського О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення нарахування та виплати з 17.07.2018 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, зобов`язання провести з 17.07.2018 нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам.

В обґрунтування позову позивач вказав, що є особою, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, та постійно проживає на території Камінь-Каширського району Волинської області. Відповідно до додатку №1 Постанови Кабінету Міністрів Української РСР №106 від 25.07.1991 “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” Камінь-Каширський район Волинської області входить до переліку населених пунктів, віднесених до зони гарантованого добровільного відселення внаслідок радіоактивного забруднення, а тому, враховуючи рішення Конституційного Суду України №6-р/2018 від 17.07.2018 позивач вважає, що має право з 17.07.2018 на щомісячне отримання підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, встановленого статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).

Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги заперечив та зазначив, що позивач до 01.01.2015 отримував підвищення до пенсії як непрацюючий пенсіонер, що проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, відповідно до статті 39 Закону України №796-XII в poзмipax, визнaчeниx пocтaнoвoю Kaбiнeтy Міністрів України №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З 01.01.2015 виплату такого підвищення було припинено у зв`язку із внесенням змін до Закону №796-XII Зaкoнoм №76-VIII, яким, зокрема, cтaттю 39 Закону №796-XII бyлo виключено. 04.02.2016 прийнято 3акон України "Про внесення змін до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №987-VIII, який згідно з розділом II "Прикінцеві положення" набрав чинності з 01.01.2016 і яким включив до 3акону №796-XII статтю 39 такого змісту: "Громадянам, які працюють в зоні відчуження, встановлюється доплата в порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України". Рішенням Конституційного Суду України від 17.07.2018 №6-p/2018 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, підпункт 7 пункту 4 розділу I Закону №76-VIII. Положення підпункту 7 пункту 4 розділу I 3акону №76-VIII втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Також, у вище зазначеному Рішенні Конституційного Суду України встановлено порядок його виконання щодо застосування статей 53 і 60 3акону №796-XII y редакціях, чинних до внесення змін Законом №76-VIII, пpoтe зacтepeжeнь щодо порядку застосування статті 39 Закону №796-XII вкaзaнe Piшeння не мicтить. Крім того, Закон України від 04.02.2016 №987-VIII, є чинним, не визнавався таким, що не відповідає Конституції України, a тому починаючи з 01.01.2016 стаття 39 Закону №796 дiє в peдaкцiї Зaкoнy №987, якa пepeдбaчaє встановлення доплати виключно громадянам, які працюють у зоні відчуження. Проте, позивач не належить до цієї категорії осіб. Отже, провести з 17.07.2018 нарахування та виплату підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, відповідно до статті 39 Закону України №796-XII в poзмipax, визнaчeниx постановою Кабінету Міністрів України № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає законних підстав.

Крім того, представник відповідача вказує, що позивач пропустив строк звернення до суду. З наведених підстав представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд, вирішуючи питання дотримання позивачем строку звернення до суду в частині позовних вимог в частині позовних вимог про не нарахування та невиплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення та зобов`язання провести зазначені виплати за період із 17.07.2018 по 21.11.2020, приходить до таких висновків.

Частинами першою-другою статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини третьої статті 123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Пунктом 8 частини першої статті 240 КАС України установлено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою і четвертою статті 123 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, обов`язок доведення обставин, з якими сторона пов`язує поважність причин пропуску строків звернення до суду, покладається на особу, яка звернулась до суду.

Як установлено судом, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом 22.05.2021 (датований штемпель поштового відділення на конверті), вимоги якого стосуються і пов`язані із ухваленням Конституційним Судом України рішення №6-р/2018 від 17.07.2018, тобто за межами шестимісячного строку звернення до адміністративного суду щодо призначення та виплати щомісячної грошової допомоги.

При цьому позивач у прохальній частині позовної заяви ОСОБА_1 просить поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду за період із 17.07.2018 по 21.11.2020, оскільки є він є особою з інвалідністю 1 групи, потребує постійного стороннього догляду, у 2017 переніс оперативні втручання у зв`язку з онкологічним захворюванням. Через стан здоров`я, який не дав можливості слідкувати за чинним законодавством, пропустив строк звернення з позовом до суду, що підтверджується виписками із картки амбулаторного хворого (а. с. 6, 7).

Заява про поновлення строку звернення до суду підлягає до задоволення з врахуванням наступного.

Так, в силу вимог КАС України підставою для визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду є існування об`єктивно непереборних обставин, що унеможливили своєчасне звернення до суду.

Як слідує із долучених до заяви про поновлення строку звернення до суду виписок із карток амбулаторного хворого, позивач протягом 2016-2017 років неодноразово знаходивсь на лікуванні у зв`язку із онкологічним захворюванням, проходив променеву терапію, потребує стороннього догляду, тому, на думку суду, вказані обставини свідчать про наявність поважних причин пропуску строку звернення до суду, з огляду на що суд дійшов висновку, що позивачу слід поновити строк звернення з даним позовом за період з 17.07.2018 по 21.11.2020.

Керуючись статтями 122, 123, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовними вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії за період з 17 липня 2018 року по 21 листопада 2020 року.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала суду набирає законної сили з дня її складення та не може бути оскаржена.

Суддя О. А. Лозовський