Рішення № 98457526, 20.07.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2021
Номер справи
120/4672/21-а
Номер документу
98457526
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

20 липня 2021 р. Справа № 120/4672/21-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначила, що рішенням від 08.12.2020 року Пенсійного фонду відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, як доярці (оператору машинного доїння) відповідно до ч. 5 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з огляду на відсутність необхідного пільгового стажу 20 років.

Вважаючи відмову про призначення їй пенсії протиправною, позивач звернулась з цим позовом до суду.

Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, у якому заперечує щодо задоволення позовних вимог. Зокрема вказав, що рішення № 025550004350 від 08.12.2020 року позивачу відмовлено в призначені пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку із відсутністю пільгового (спеціального) стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Оскаржуване рішення прийняте з підстав того, що із записів у трудовій книжці позивача та наданих документів простежується її трудова діяльність з ймовірно шкідливими умовами праці. Проте, з огляду на те, що підприємство, в якому працювала заявниця, ліквідоване без визначення правонаступника, підтвердити пільговий стаж роботи позивача має комісія з питань підтвердження пільгового стажу при головному управлінні.

Тому, для зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача з 01.01.1992 року по 20.11.2005 року законні підстави відсутні.

Вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності суд встановив, що ОСОБА_1 , звернулась на адресу пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії на за віком на пільгових умовах.

02.12.2020 року управлінням Пенсійного фонду прийнято заяву від позивача. Разом із заявою, позивачем подано необхідний пакет документів на підтвердження пільгового стажу, а саме:

- копію трудової книжки № НОМЕР_1 із відповідними записами відповідно до яких 20.01.1988 року позивача призначено на роботу в колгоспі ім. Чапаєва с. Якубівка на посаду доярки.

06.04.2000 року ОСОБА_1 звільнено з роботи з підстав прийнятого указу президента про реформування АПК.

06.04.2000 року позивача призначено на роботу в ПОП АПК "Якубівка" згідно договору на посаду доярки.

20.11.2005 року звільнено з роботи за власним бажанням.

Крім того, позивачем на підтвердження наявного пільгового стажу додатково надано архівну довідку видану КП "районний трудовий архів" № 254/01-13 від 14.07.20220 року, відповідно до якої визначено, що у відомостях нарахування заробітної плати за 1983-2005 рік ОСОБА_1 відпрацьовано трудодні: за 1983 рік - встановлено мінімум 180 людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 277; - 1984 рік - встановлено мінімум 180 людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 151; - 1985 рік - встановлено мінімум 180 людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 39; - 1986 рік - встановлено мінімум 180 людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 28; - 1987 рік - встановлено мінімум 180 людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 204; - 1988 рік - встановлено мінімум 180 людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 219; - 1989 рік - встановлено мінімум 180 людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 213; - 1990 рік - встановлено мінімум 180 людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 211; - 1991 рік - встановлено мінімум 180 людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 313; - 1992 рік - встановлено мінімум 180 людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 318; - 1993 рік - встановлено мінімум 180 людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 330; - 1994 рік - встановлено мінімум 180 людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 317; - 1995 рік - встановлено мінімум 180 людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 285; - 1996 рік - встановлено мінімум 180 людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 306; - 1998 рік - встановлено мінімум 180 людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 306; - 1999 рік - не визначено норми людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 299; - 2000 рік - не визначено норми людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 154,5; - 2001 рік - не визначено норми людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 365; - 2002 рік - не визначено норми людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 340; - 2003 рік - не визначено норми людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 328; - 2004 рік - не визначено норми людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 313; - 2005 рік - не визначено норми людино-днів, кількість відпрацьованих позивачем - 253.

Також надано архівні довідки КП "Районний трудовий архів" № 255/01-13, 256/01-13, 257/01-13 виданих 14.04.2020 року значаться відомості щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_1 починаючи з 1983 року 1999 роки та вказана інформація щодо відпрацьованих вихододнів.

Довідку № 189/01-13 від 01.04.2021 року видана КП "Трудовий архів" відображає відомості щодо нарахування заробітної плати за 2000-2005 роки на посаді доярки.

Крім того позивачем надано копію книги № 19 обліку трудового стажу і заробітку колгоспників колгоспу ім. Чапаєва с. Якубівка у якій значаться відомості із помісячним зазначенням заробітної плати позивача та кількістю відпрацьованих вихододнів за період з лютого 1983 року по грудень 1998 року.

Відповідно довідки наданої архівним відділом Іллінецької районної державної адміністрації № 56.02-3 від 30.06.2020 року, колгосп ім. Чапаєва с. Якубівка Іллінецького району реорганізовано в колективне сільськогосподарське підприємство с. Якубівка; яке в травні 1995 року реорганізовано в приватно-орендне підприємство "Агропромислова корпорація "Якубівка".

Приватно - орендне підприємство "Агропромислова корпорація "Якубівка" ліквідоване процедурою банкрутства без правонаступника 25.04.2013 року.

18.12.2020 року управлінням Пенсійного фонду прийнято рішення № 025550004350, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, як доярці (оператору машинного доїння), з огляду на те, що до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 не було зараховано період з 01.01.1992 року по 20.11.2005 рік.

Підставами не зарахування зазначеного періоду визначено, що факт роботи заявниці за пільговою професією та виконання встановлених норм обслуговування тварин не підтверджується з огляду на відсутність рішення комісії з питань підтвердження пільгового стажу.

Враховуючи вищевикладене, страховий стаж, обчислений у відповідності до чинного законодавства складає 33 роки 8 місяців 1 день. Пільговий стаж, що дає право на дострокове призначення пенсії за віком відсутній.

26.12.2020 року управлінням направлено лист № 0200-0304-8/63527, яким позивача повідомлено про рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Комісією відмовлено ОСОБА_1 в підтвердженні періоду роботи з 01.01.1992 року по 20.11.2005 року, з підстав відсутності первинних архівних документів про встановлення норм обслуговування та їх виконання заявницею.

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернулась з цим позовом до суду.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Пунктом "д" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацом третім - тринадцятим пункту "б" частини першої цієї статті.

Відповідно до підпункту 5 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

В силу підпунктів 1, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (п. 1).

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (п. 20).

Із матеріалів справи судом встановлено, що на час звернення із заявою до відповідача позивач мала страховий стаж 33 роки 8 місяців 1 день, з яких більше 22 років на посаді доярки.

Відмовляючи у призначені позивачу пільгової пенсії відповідач, вказав що комісією відмовлено ОСОБА_1 в підтвердженні періоду роботи з 01.01.1992 року по 20.11.2005 року, з підстав відсутності первинних архівних документів про встановлення норм обслуговування та їх виконання заявницею.

Водночас, стаття 46 Конституції України говорить, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз`яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року №7, згідно з яким до доярок належать працівники, які оформлені на роботу доярками, свинарками, мають відповідні посвідчення, які постійно зайняті протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Дояркам, свинаркам, які відпрацювали повний польовий період на колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, доярки та свинарки яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії "доярка" та свинарка, запроваджена в 1961 році.

Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт дояркою, досягнення відповідного віку, а також наявність стажу дояркою понад 20 років.

Підтвердженням того, що позивач працювала повний робочий день дояркою у вищевказаних господарствах є записи в її трудовій книжці колгоспника та наявні у матеріалах справи довідки про підтвердження пільгового стажу, що відповідають вимогам законодавства і не потребує інших способів доведення цього факту.

Разом з тим, відсутність документів первинного обліку обслуговування тварин, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах, не визначення порядку встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умова та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних підтвердних документів) норм обслуговування тварин для доярок господарства за вказані роки на відповідному підприємстві, де працювала позивач, не може свідчити про невиконання нею таких норм та не спростовує факту роботи позивача повного робочого дня робіт за посадою доярка, в тому числі по догляду за тваринами, що перебували в її обслуговуванні.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 10 липня 2018 року та 7 лютого 2019 року №№709/1360/17, 699/155/17.

Вищенаведені висновки суду свідчать про те, що позивач не повинна нести тягар відповідальності через те, що посадові особи господарства не встановили норми надоїв та обслуговування тварин, чи відповідні документи про встановлення таких норм станом на день звернення не збережені.

Також належним буде звернути увагу, що позивачем до трудової книжки додатково надано архівні довідки КП "Районний трудовий архів" № 254/01-13 від 14.07.2020 року, записи з книги обліку трудового стажу та заробітку колгоспників, колгоспу ім. Чапаєва с. Якубівка Іллінецького районну № 19. Відповідно до яких встановлено, що позивач безперервно працювала дояркою з 1983 року по 2005 рік.

Архівну довідку № 254/01-13 від 14.07.2020 року у якій вказано встановлений мінімум трудоднів, який було прийнято по підприємству з 1983 року по 1998 рік, також зазначено кількість фактично відпрацьованих позивачем людино-днів за рік, яка є значно більшою за встановлений мінімум трудоднів.

Враховуючи "Правила роботи архівних установ України", затверджені наказом Міністерства юстиції України від 08.04.2013 №656/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 квітня 2013 року за № 584/23116 (далі Правила).

Правила роботи архівних установ України встановлюють вимоги щодо забезпечення формування, обліку, зберігання та використання Національного архівного фонду (далі - НАФ), документи якого є власністю держави та власністю територіальних громад (пункт 1.1 Правил).

Згідно пункту 1.2 Правил архівна довідка це документ архівної установи, оформлений відповідно до законодавства, що містить інформацію про предмет запиту на підставі архівних документів із зазначенням їх пошукових даних;

02 березня 2015 року наказом Міністерства юстиції України №295/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 березня 2015 року за № 251/26696, затверджений "Порядок виконання архівними установами запитів юридичних та фізичних осіб на підставі архівних документів та оформлення архівних довідок (копій, витягів)."

Пунктом 2 розділу ІІІ цього Порядку встановлено, що до архівної довідки для призначення пенсії або перерахунку пенсії включаються відомості, визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.

Архівна довідка про заробітну плату оформлюється на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату.

Розмір заробітної плати в архівній довідці зазначається в грошових одиницях, що діяли в період, за який витребовується інформація. Дані зазначаються окремо за кожен місяць конкретного року. Розрахунок середньомісячного та середньорічного заробітку архівом не проводиться.

У випадках, коли архів не має можливості видати архівну довідку про заробітну плату з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, він видає архівну довідку, що відповідає даним, наявним в архівних фондах.

Підсумовуючи зазначене, суд прийшов до переконання, що наявні у справі архівні довідки, відображають безперервність праці позивача на посаді доярки протягом 22 років у зазначеному раніше господарстві.

Стосовно відмови управління щодо підтвердження періоду роботи з 01.01.1992 року по 20.11.2005 року з підстав відсутності первинних архівних документів про встановлення норм обслуговування та їх виконання позивачем, суд наголошує, що право особи на пенсійне забезпечення, не може ставитись в залежність від існування конкретного документу, позаяк збереження таких відомостей не може контролюватися пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.

Відповідно до Рішення Конституційного суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (статті 1, 3 Конституції України).

Зазначені конституційні положення розвинуті в розділі II Конституції України Права, свободи та обов`язки людини і громадянина. Тим самим право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

У пункті 54 Рішення ЄСПЛ у справі Пічкур проти України ЄСПЛ також зазначив про порушення статті 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що в даному випадку є порушення конституційних прав позивача на отримання належного пенсійного забезпечення.

Дане право позивача є абсолютним та не нього не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові № 687/975/17 від 21.02.2018 року.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про те, що відповідачем безпідставно відмовлено у зарахуванні до стажу, що дає право роботи на пільгових умовах виконання позивачкою роботи "дояркою" з огляду на відсутність необхідного пільгового стажу з 01.01.1992 року по 20.11.2005 року, тому рішення № 025550004350 від 08.12.2020 року підлягає скасуванню.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, викладене суд приходить до висновку що не зарахувавши спірний період роботи до стажу позивачки, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення", таке рішення не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому належним для Пенсійного фонду буде зарахувати до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах період роботи дояркою з 01.01.1992 року по 20.11.2005 року та зобов`язання головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити пенсію за віком на пільгових умовах, відтак в цій частині позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Однак спірним є питання з якого моменту належним буде призначити пенсію, оскільки позивач стверджує що набула таке право 27.10.2019 року (з моменту досягнення 55 років), з даного приводу слід зазначити наступне.

Призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України за заявою особи. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови видає орган, що призначає пенсії. Пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846) затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", пунктом 2.3 якого визначено вичерпний перелік документів, які подаються до заяви про призначення пенсії по втраті годувальника, зокрема: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника; свідоцтво про шлюб; довідка про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником (за наявності); свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим; документи про місце проживання; документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. (п.4.7 Порядку № 22-1).

Як зазначає позивач у позовній заяві 02.12.2020 року управлінням Пенсійного фонду прийнято заву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Отже, належною датою призначення пенсії за віком на пільгових умовах є дата звернення ОСОБА_1 із відповідною заявою та повним пакетом документів на адресу пенсійного фонду, яка в даному випадку є 02.12.2020 року.

Таким чином, належним буде задовільнити позовну вимогу щодо призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 з 02.12.2020 року.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають частиковому задоволенню.

Відповідно частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент.номер НОМЕР_2 ) до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 025550004350 від 08.12.2020 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 02.12.2020 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент.номер НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору при звернені до суду в сумі 605,33 грн. за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, ЄДРПОУ 13322403).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Альчук Максим Петрович