Постанова № 98445364, 21.07.2021, Олександрівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
21.07.2021
Номер справи
331/3497/21
Номер документу
98445364
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

21.07.2021

Справа № 331/3497/21

Провадження № 3/331/1461/2021

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2021 року м. Запоріжжя

Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Клименко Л.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Головного управління ДПС у Запорізькій області у відношенні

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Ашхабад (Туркмкнія), громадянки України, іпн: НОМЕР_1 , яка обіймає посаду головного бухгалтера ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика», зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Із протоколу про адміністративне правопорушення № 2022 від 24.06.2021 року слідує, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного бухгалтера ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика», вчинила правопорушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку, а саме: ПрАТ «ЗКФ» (код ЄДРПОУ 00382094) встановлено порушення п. 44.1, п. 44,2 ст. 44, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 138.2, пп. 138.3.1 п.138.3 ст. 138, пп. 139.2.1 п. 139.2 ст. 139, пп. 140.5.5-1, пп. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 розділу III, з врахуванням вимог пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 розділу І, Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 року, зі змінами та доповненнями, ст. 1, ст. 4, ст. 9 Закону України від 16.07.1999 року № 996—XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.5 П(С)БО 15 «Дохід», встановлено заниження податку на прибуток підприємств всього у сумі 719 579 грн., в т.ч. по періодах: 2017 рік - 10 927 грн., 2018 рік - 308 072 грн., 2019 рік - 106 070 грн., 2020 рік - 259 579 грн., 1 кв. 2021 року - 34 931 грн. та порушення п. 44.1 ст. 44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200, п. 201.1, п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (із змінами і доповненнями) за період з 01.01.2017 року по 31.03.2021 року, в результаті чого ПрАТ «ЗКФ»: заниження суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету (р.18) на загальну суму 255 681 грн., в тому числі по періодах: грудень 2019 року на суму 160 903 грн., квітень 2020 року на суму 94 778 грн.,завищення суми податку на додану вартість, яка підлягала бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (р.20.1.2) на загальну суму 121 845 грн., в тому числі по періодах: грудень 2018 року на суму 67 519 грн., липень 2019 року на суму 54 326 грн., завищення від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (р.21) на загальну суму 4 315 грн., в тому числі по періодах: березень 2021 року на суму 4 315 грн.

За результатами перевірки ПрАТ «ЗКФ» встановлено, що ПрАТ «ЗКФ» не відображено у складі доходів операції з безоплатного отримання активів від ТОВ «ТАМБЕТ» (код ЄДРПОУ 35673047), що призвело до заниження фінансового результату до оподаткування на загальну суму 1 909 206 грн., в т.ч. по періодах: 1 кв. 2018 року - 83 098 грн., Півріччя 2018 року - 841 823 грн., 3 квартали 2018 року - 1 230 422 грн., 2018 рік - 1 711 508 грн., 1 кв. 2019 року - 3 740 грн., 2019 рік – 90 125 грн., 1 кв. 2020 року - 104 531 грн., Півріччя 2020 року - 107 573 грн., 3 квартали 2020 року - 107 573 грн., 2020 рік - 107 573 грн. та до завищення податкового кредиту з податку на додану вартість по взаємовідносинах з ТОВ «ТАМБЕТ» (код за ЄДРПОУ 35673047) на суму 381 841 гри., в т.ч. по періодах: березень 2018 - 16 620 грн., квітень 2018 - 80 873 грн., травень 2018 - 15 480 грн., червень 2018 - 55 392 грн., липень 2018 - 2 821 грн., серпень 2018 - 37 934 грн., вересень 2018 - 36 965 грн., жовтень 2018 - 65 793 грн., листопад 2018 - 8 210 грн., грудень 2018 - 22 214 грн., січень 2019 - 748 грн., грудень 2019 - 17 277 грн., лютий 2020 - 2 130 грн., березень 2020 - 18 776 грн., квітень 2020 - 608 грн.

Перевіркою ПрАТ «ЗКФ» встановлено заниження рядку 03 Декларацій «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України» встановлено у сумі 2 088 448 грн., в тому числі по періодах: 2017 рік - 60 704 грн., 2019 рік - 499 150 грн., 2020 рік - 1 334 534 грн., 1 кв. 2021 року - 194 060 грн. за рахунок: 1) не включення до додатку РІ показників що збільшують податкові різниці на суми витрат на формування резерву сумнівних боргів та списаної дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів у розмірі 60 704 грн., в тому числі за 2017 рік - 60 704 грн., 2) за рахунок нарахування та віднесення до рядка 1.2.1 AM додатка РІ до декларації з податку на прибуток амортизації вартості основних засобів з урахуванням їх дооцінки, що призвело до заниження рядка 03 Декларації «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України» за період з 01.01.2017 по 31.03.2021 всього на суму 1 229 045 грн., у тому числі по періодам: 2019 р.» 258 746 грн., 2020 рік - 776 239 грн., 1 кв. 2021р. – 194 060 грн.,

ПрАТ «ЗКФ» занижено різниці, які виникають відповідно до ПКУ, на суму 30 відсотків вартості товарів реалізованих на користь нерезидентів, зареєстрованих у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до пп. 39.2.1.2 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 цього Кодексу, що призвело до заниження рядка 03 Декларації «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України» за період з 23.05.2020 року по 31.12.2020 року на загальну суму 558 295 грн., в т.ч. по періодах: 2020 рік - 558 295 грн.

ПрАТ «ЗКФ» занижено різниці, що виникають відповідно до ПКУ на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги ФОП ОСОБА_2 , що призвело до заниження рядка 03 Декларації «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України» за період з 01.01.2017 року по 31.03.2021 року на загальну суму 240 404 грн., в т.ч. по періодах: 2019 рік - 240 404 грн.

Детально зміст порушення викладений у витязі з акту документальної планової виїзної перевірки ПрАТ «ЗКФ» від 24.06.2021 № 5470/08-01-07-03/00382094 за період діяльності з 01.01.2017 року по 31.03.2021 року з метою перевірки питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства та з 01.01.2017 року по 31.03.2021 року з питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування та стати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Такі дії ОСОБА_1 за вищевказаним протоколом кваліфіковані за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилась, 19.07.2021 року через канцелярію звернулась до суду з письмовими поясненнями, в яких просить розглянути справу про адміністративне правопорушення у відношенні неї без її участі. Крім того, просить суд закрити провадження у вказаній справі у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, обґрунтовуючи тим, що: по-перше, на теперішній час триває оскарження акту перевірки № 5470/08-01-07-03/00382094 від 24.06.2021 року у зв`язку з чим 12.07.2021 року ПрАТ «ЗКФ» подано заперечення на вказаний акт; по-друге, вона не є суб`єктом адміністративного правопорушення, яке їй інкриміновано, оскільки головний бухгалтер, відповідно до Статуту ПрАТ «ЗКФ», не є посадовою особою підприємства; по-третє, порушення податкового законодавства до 01.03.2019 року не можуть бути їй інкриміновані, оскільки тільки 01.03.2019 року її було призначено на посаду головного бухгалтеру.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Виходячи із системного аналізу ст. ст. 9, 33 КУпАП, наявність вини особи є обов`язковою умовою для її притягнення до адміністративної відповідальності, тобто обов`язковим чинником складу адміністративного правопорушення.

З матеріалів справи встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 складений на підставі акту документальної планової виїзної перевірки податкового валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи № 5470/08-01-07-03/00382094 від 24.06.2021 року.

Відповідно до першого та сьомого абзаців п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка. У разі незгоди платника податків з висновками акта (довідки) такий платник зобов`язаний підписати такий акт (довідку) перевірки із запереченнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта (довідки) або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.

Згідно з п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України, у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.

З акту документальної планової виїзної перевірки ПрАТ «ЗКФ» від 24.06.2021 року № 5470/08-01-07-03/00382094 та акту про його неможливість вручення та підписання № 1513/08-01-07-03/00382094 від 24.06.2021 року слідує, що у зв`язку з відсутністю за юридичною адресою ПрАТ «ЗКФ» в.о. генерального директора ОСОБА_3 та головного бухгалтера ОСОБА_1 , підписати та вручити зазначений акт перевірки не було можливим, останній було направлено поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення на юридичну адресу підприємства, що підтверджується квитанцією АТ «Укрпошта» про поштове відправлення № 6900510677890 від 24.06.2021 року.

Разом з тим, будь-якого підтвердження про фактичне отримання підприємством вказаного акту до суду не надано, у зв`язку з чим суд позбавлений права достовірно встановити строк подання підприємством заперечень до акту відповідно до п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України.

Відповідно до копії наказу в.о. генерального директора ПрАТ «ЗКФ» Лагунова А.Ю. № 118 від 22.06.2021 року, яка долучена до письмових пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у зв`язку з виробничою необхідністю, ремонтними роботами у виробничому корпусі та відсутністю води, 24.06.2021 року є неробочим днем для виробничих цехів та всіх структурних підрозділів.

З копії заперечення до акту Головного управління ДПС у Запорізькій області від 24.06.2021 року № 5470/08-01-07-03/00382094 про результати документальної планової виїзної перевірки ПрАТ «ЗКФ», яка долучена до письмових пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, слідує, що такі заперечення були отримані Головним управлінням ДПС у Запорізькій області 12.07.2021 року.

З огляду на те, що дата складання протоколу про адміністративне правопорушення збігається з датою відправлення поштою ПрАТ «ЗКФ» акту № 5470/08-01-07-03/00382094 від 24.06.2021 року, на підставі якого він був складений, суд приходиться до висновку, що посадовою особою Головного управління ДПС у Запорізькій області складено протокол про адміністративне правопорушення № 2022 у відношенні ОСОБА_1 передчасно, оскільки відносини, за якими складено протокол, знаходяться на стадії оскарження та є неузгодженими, тому на час розгляду справи в суді не можуть бути належним доказом провини ОСОБА_1 .

Крім того, заслуговують на увагу доводи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, стосовно того, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 ставиться у провинну вчинення діянь, які мали місце до її призначення на посаду головного бухгалтера ПрАТ «ЗКФ» (наказ (розпорядження) про переведення на іншу роботу № 51-к від 27.02.2019 року, відповідно до якого ОСОБА_1 переведена на посаду головного бухгалтера з 0103.2019 року), а саме: 28.02.2018 р., 07.05.2018 р., 08.08.2018 р., 08.11.2018 р., 27.02.2019 р., 19.04.2019 р., 18.05.2018 р., 20.06.2018 р., 19.07.2018 р., 20.08.2018 р., 19.09.2018 р., 17.10.2018 р., 19.10.2017 р., 20.11.2018 р., 20.12.2018 р., 18.01.2019 р.та 19.02.2019 р.

Разом з цим, твердження ОСОБА_1 стосовно того, що посада головного бухгалтера, яку вона обіймає, не відноситься до категорії посадових осіб підприємства, на підставі чого вона не може бути суб`єктом інкримінованого їй правопорушення, судом визнається неспроможним, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України, керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що провадження в справі підлягає закриттю через відсутність в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 33, 163-1, ст. 247, 251, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 86 Податкового кодексу України,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП – закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, через відсутність в її діях події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена учасниками процесу до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення, а також прокурором у порядку, передбаченому ч. 5 ст. 7 КУпАП.

Суддя Л.В. Клименко