
Справа № 760/18218/21
Провадження № 1-кс/760/6380/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2021 року м. Київ
Слідчий суддя Солом`янського районного суду м. Києва Букіна О.М., при секретарі Литвиненко Н.В., за участі: прокурора Труша С.А., захисника Рейзіна М.В., підозрюваного ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримки публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за органами безпеки Офісу Генерального прокурора Труша С.А. про продовження строку тримання під домашнім арештом підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кам`янець - Подільський Хмельницької області, українця, громадянина України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 260, ч. 3 ст. 260 КК України.
Перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження № 12019100100006667 від 13.07.2019 року, у рамках якого було подано клопотання, та, дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку прокурора, захисника та підозрюваного, -
В С Т А Н О В И В:
Клопотання про продовження строку тримання підозрюваного ОСОБА_1 під домашнім арештом в кримінальному провадженні № 12019100100006667 від 13.07.2019 року, відповідає вимогам ст.ст. 181, 194, 199 КПК України.
Документом, який підтверджує надання підозрюваному копії клопотання та матеріалів, що обґрунтовують клопотання, є розписка.
Подане клопотання обґрунтоване тим, що слідчим управлінням ГУ СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 12019100100006667 від 13.07.2019, за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 260, ч. 3 ст. 260, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 258, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 263 КК України, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 260, ч. 3 ст. 260 КК України, ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 333 КК України, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 260 КК України, ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 333 КК України, та за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 201, ч. 1 ст. 333, ч. 5 ст. 191 КК України.
Як вказує у клопотанні прокурор, досудовим розслідуванням встановлено, що приблизно на початку 2018 року за невстановлених досудовим розслідуванням обставин громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, які будучи колишніми військовослужбовцями, учасниками бойових дій, маючи військовий досвід та навички, вступили в злочинну змову з метою створення, керівництва та участі у не передбаченому законами України збройному формуванні. Згідно з попереднім злочинним планом до вказаного незаконного збройного формування повинні входити члени вже створеної ГО «Внутрішній корпус батальйону «Донбас» та колишні учасники АТО, а саме незаконне збройне формування діятиме в порушення вимог ст. 10 Закону України «Про охоронну діяльність», під виглядом охоронного підприємства, з подальшим наміром на вчинення членами такого формування злочинної діяльності в інтересах його організаторів, а саме: підготовки та вчинення дій з дестабілізації суспільно-політичної обстановки на території Україні; вчинення нападів на підприємства, установи та організації; участі у силових акціях протесту; залякуванні населення; провокації воєнного конфлікту; організації незаконного спостереження за приватними особами та посадовими особами органів державної влади та місцевого самоврядування; незаконного збору, зберігання та використання конфіденційної інформації про осіб; вербування, фінансування, навчання найманців з метою використання у збройних конфліктах, воєнних або насильницьких діях на території інших держав та інше.
Переслідуючи мету надійної конспірації вищевказаної протиправної діяльності та достовірно знаючи, що діяльність не передбачених законами України збройних формувань на її території заборонена, а також розуміючи, що створення (реєстрація) суб`єкта охоронної діяльності на території України, у відповідності до положень Закону України «Про охоронну діяльність», не надає підприємству можливості законного створення збройного формування, яке в тому числі має здійснювати охорону об`єктів на території іноземних держав, в яких відбуваються збройні конфлікти та будучи обізнаним про узаконення такої діяльності на території Сполучених Штатів Америки, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 разом з іншими невстановленими органом досудового розслідування особами, з метою прикриття своєї незаконної діяльності по створенню на території України незаконного збройного формування, прийняли рішення створити та зареєструвати на території Сполучених Штатів Америки приватну компанію «Donbass Battalion corporation», а надалі під виглядом представництва вказаної компанії на території України зареєструвати охоронну компанію, проводити в Україні роботу, пов`язану з добором особового складу незаконного збройного формування, проводити військову навчально-тренувальну підготовку особового складу та визначати функції та дії кожної особи, яка входить до його складу.
Прокурор у клопотанні вказує, що вищевказані особи умисно і добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх суспільно небезпечних дій, заздалегідь домовилися про спільне вчинення злочину, а саме про створення не передбаченого законами України збройного формування.
Після чого, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, приблизно у березні 2018 року, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, з метою майбутнього фінансового та матеріального забезпечення діяльності незаконного збройного формування на території України, а саме організації підбору учасників для формування особового складу незаконного збройного формування, виплати їм заробітної плати (грошової винагороди) за участь у незаконному збройному формуванні, придбання амуніції, форменого одягу, оплати поїздок за кордон та проходження спеціальної військової підготовки учасників незаконного збройного формування, будівництва та облаштування тренувальної бази для здійснення військової підготовки учасників незаконного збройного формування, ОСОБА_2 , через свого спільника ОСОБА_3 , організував в готелі «Київ», за адресою: м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 26/1, зустріч з бізнесменом - громадянином Казахстану ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Під час вказаної зустрічі ОСОБА_2 , використовуючи свій авторитет та статус, запропонував ОСОБА_9 прийняти фінансову участь у бізнес-проекті, спрямованому на працевлаштування колишніх учасників бойових дій на Сході України в іноземній приватній охоронній компанії, а саме бізнес-проект по розвитку приватної охоронної компанії «Donbass Battalion corporation», яка, зі слів ОСОБА_2 , нібито вже зареєстрована на території Сполучених Штатів Америки, та планує надавати законні охоронні послуги на території інших країн, зокрема у «гарячих точках» та країнах із підвищеною небезпекою (Сирія, Ірак, Афганістан, Алжир тощо) на замовлення офіційної влади відповідних країн. Для реалізації такого бізнес-проекту зі слів ОСОБА_2 необхідні були кошти на суму близько 2 (двох) мільйонів доларів США, для цього він запропонував ОСОБА_9 профінансувати розвиток компанії «Donbass Battalion corporation» шляхом придбання у нього цінних паперів у вигляді акцій вказаної компанії.
При цьому прокурор у клопотанні посилається, що ОСОБА_2 , усвідомлюючи протиправність своїх діянь та бажаючи настання саме таких наслідків, не повідомив ОСОБА_9 про справжню мету створення компанії «Donbass Battalion corporation», а також про дійсні злочинні наміри учасників злочинної організації щодо створення на території України не передбаченого законом України збройного формування.
Крім того, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, приблизно в травні 2018 року, для введення в оману ОСОБА_9 та заволодіння коштами останнього в особливо великих розмірах, з метою їх подальшого використання на створення та фінансове забезпечення незаконного збройного формування на території України, ОСОБА_2 залучив до ведення переговорів із ОСОБА_9 свого спільника ОСОБА_4 , який повинен був використати свій імідж успішного підприємця та переконати ОСОБА_9 у прибутковості даного бізнес-проекту по нібито створенню приватної охоронної компанії «Donbass Battalion corporation», а також особисто підтвердити свою фінансову участь у ньому.
Пізніше, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, приблизно в травні 2018 року, продовжуючи реалізовувати спільні злочинні домовленості, спрямовані на створення не передбаченого законами України збройного формування та його фінансове забезпечення, ОСОБА_2 та ОСОБА_4 зустрілись у одному із готелів міста Києва (точну адресу досудовим розслідуванням не встановлено) із ОСОБА_9 . Під час вказаної зустрічі ОСОБА_2 відрекомендував ОСОБА_4 як свого помічника, успішного бізнесмена та інвестора бізнес-проекту по створенню приватної охоронної компанії «Donbass Battalion corporation». В ході розмови, усвідомлюючи протиправність своїх дій, з метою заволодіння коштами ОСОБА_9 в особливо великих розмірах, ОСОБА_2 та ОСОБА_4 шляхом обману переконали ОСОБА_9 виступити інвестором бізнес-проекту по створенню приватної охоронної компанії «Donbass Battalion corporation», при цьому вони не повідомили останнього про свої справжні наміри щодо створення на території України не передбаченого законом України збройного формування.
У клопотанні прокурор посилається, що 13 липня 2018 року, на виконання спільного злочинного умислу, направленого на прикриття своєї незаконної діяльності та з метою створення на території України не передбаченого законом України збройного формування, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зареєстрували на території Сполучених Штатів Америки приватну компанію «Donbass Battalion corporation» (юридична адреса: 16192, Koastal Highway, City Lewts, Country of Sussex, Delaware, 19958, USA, file No. 6974562), власником та керівником якої виступив ОСОБА_1 .
При цьому, у вказаний період, маючи на меті побудову штатної структури компанії на зразок військового формування, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 визначили загальні правила поведінки та дисципліни серед підлеглих, їх обов`язки під час виконання місій (ротацій) та проходження навчання, види заохочень та дисциплінарних стягнень за зразком відповідних норм та правил, передбачених Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24.03.1999 №551-ХІV, Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.1999 №548-ХІV, Статутом гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України» від 24.03.1999 №550-ХІV, а також Стройового статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Стройовий статут Збройних Сил України», від 24.03.1999 №549- ХІV.
Як вказує прокурор, в липні-серпні 2018 року, у відповідності до раніше досягнутих домовленостей між ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та іншими невстановленими органом досудового розслідування особами, з метою проведення діяльності з добору особового складу до незаконного збройного формування з числа громадян України, з метою прикриття своєї незаконної діяльності, розроблено типовий строковий контракт, текст якого виконано на англійській та українській мовах, відповідно до умов якого в якості роботодавця виступає компанія «Donbass Battalion corporation», в особі її президента ОСОБА_1 .
Зокрема, наслідуючи основні принципи військової дисципліни в Збройних Силах України (далі - ЗСУ), в п.п. 2.3.1. та п.п. 2.3.3. типового строкового контракту, передбачалось, що на працівника покладається обов`язок, серед інших, чітко, в повному обсязі та у вказані терміни виконувати накази та розпорядження старших командирів та начальників, а також дотримуватись внутрішніх вимог корпорації стосовно дисципліни, правопорядку та інструкцій і правил стосовно виконання робіт і завдань.
Крім того, беручи за основу ст. 15 Розділу ІІ «Заохочення» Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, в типовому додатку №3 до строкового контракту, визначено види заохочень та винагород. Зокрема, згідно вказаного типового додатку визначено, що заохоченням, є публічне визнання роботодавцем успіхів у професійній діяльності її працівників, заохочення працівників з метою виникнення мотивації у подальшому вдосконаленню його професійних навичок, для більш якісного виконання посадових обов`язків та подальшого кар`єрного росту. При цьому, вказаним додатком визначені нижче вказані види заохочень, за зразком заохочень передбачених пунктами а, б, е, ж ст. 15 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України (в редакції від 16.04.2017), а саме: винесення подяки, грошова винагорода, нагородження цінним подарунком, присвоєння чергового спеціального звання, призначення на вищу посаду та зняття раніше накладеного стягнення.
Також, беручи за основу положення Розділу ІІІ «стягнення за порушення військової дисципліни» Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, в додатку №4 до типового строкового контракту «Donbass Battalion corporation», встановлено перелік грубих дисциплінарних порушень та відповідальність за них на зразок встановлених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України та Статутом гарнізонної та вартової служби Збройних Сил України правил та обов`язків військовослужбовців, зокрема встановлена відповідальність за наступні дисциплінарні порушення, серед інших: самовільне залишення навчальної бази або визначеного місця перебування, розташування; ухилення від виконання службових обов`язків відповідно до строкового договору; порушення правил несення чергування; порушення правил несення вартової служби; порушення правил несення внутрішньої служби; порушення правил патрулювання; порушення правил поводження зі зброєю, боєприпасами, вибуховими чи іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточуючих, військовою технікою чи правил експлуатації військової техніки, що призвело до заподіяння шкоди здоров`ю людини, знищення, пошкодження або втрату майна роботодавця або інші шкідливі наслідки.
Крім того, згідно п.1.1. типового додатку №1 до вказаного контракту особам, які залучаються до діяльності воєнізованого формування «Donbass Battalion corporation» встановлюється щомісячний оклад у розмірі 2000 (дві тисячі) доларів США, при цьому нарахування вказаної суми, у відповідності до п.1.2. вказаного додатку, здійснюється з моменту прибуття працівника до місця виконання обов`язків та фактичного початку роботи, що підтверджується окремим актом.
Згідно з п.1.3. вказаного додатку роботодавець зобов`язується сплатити базову ставку у сумі 500 (п`ятсот) доларів США, за кожний повний місяць перебування працівника у якості студента у базовому таборі (відповідно до фактичної присутності та записів у табелі обліку робочих днів), що підтверджується окремим актом.
Крім того прокурор у клопотанні вказує, що приблизно в липні 2018 року, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у м. Києві відбулась чергова зустріч ОСОБА_9 із ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , які на виконання спільного злочинного задуму продовжили вводити в оману ОСОБА_9 для заволодіння коштами останнього в особливо великих розмірах, з метою їх подальшого використання на створення на території України незаконного збройного формування та його фінансового забезпечення. В ході зустрічі ОСОБА_2 презентував ОСОБА_9 бізнес-план по розвитку на території США приватної охоронної компанії «Donbass Battalion corporation», при цьому відрекомендував ОСОБА_3 фінансовим директором компанії, а також розповів про нібито триваючі перемовини із представниками влади Республіки Ірак щодо майбутнього підписання контрактів про надання охоронних послуг компанією «Donbass Battalion corporation». Також, під час розмови ОСОБА_2 наголосив ОСОБА_9 про участь ОСОБА_4 у інвестуванні компанії.
У свою чергу, не будучи обізнаним про справжні наміри ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_4 спрямовані на створення на території України незаконного збройного формування, ОСОБА_9 відповів згодою.
Надалі, на виконання вказаних вище домовленостей між ОСОБА_9 та ОСОБА_2 , спрямованих на фінансове забезпечення вказаного формування, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, приблизно у період з травня 2018 року по серпень 2019 року, ОСОБА_9 та його син - ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , не будучи обізнаними про справжню мету створення такого формування, надали ОСОБА_2 та іншим учасникам формування грошові кошти на загальну суму близько 1 (одного) мільйона доларів США, шляхом безпосередньої передачі частини грошових коштів ОСОБА_2 та учасникам злочинної організації готівкою, перерахування безготівкових грошових коштів на рахунки ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та інших учасників, перерахування коштів через фінансові установи на ім`я ОСОБА_4 , а також шляхом здійснення оплати авіа квитків, проживання та харчування в готелях для учасників під час їх відряджень закордон.
Так, за вказівкою ОСОБА_9 з рахунку, відкритому АТ «Банк Центр Кредит» (Республіка Казахстан) було здійснено наступні перерахунки грошових коштів на рахунок НОМЕР_1 , відкритий в АТ КБ «ПриватБанк» на ім`я ОСОБА_4 , а саме:
01.11.2018 - на суму 10 000,00 (десять тисяч) доларів США;
26.11.2018 - на суму 30 000,00 (тридцять тисяч) доларів США;
06.12.2018 - на суму 30 000,00 (тридцять тисяч) доларів США;
07.12.2018 - на суму 25 000,00 (двадцять п`ять тисяч) доларів США.
Надалі вказані вище кошти, якими за попередньою змовою групою осіб, шляхом обману заволоділи ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 були використані на фінансове забезпечення та створення на території України незаконного збройного формування.
Крім того, 08.01.2019 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, на виконання злочинного плану учасників збройного формування, з метою отримання фінансування від ОСОБА_11 , яке мало фактично спрямовуватись на матеріальне та фінансове забезпечення діяльності незаконного збройного формування, між ОСОБА_9 (покупець) та президентом компанії «Donbass Battalion corporation» ОСОБА_1 (продавець) підписано договір купівлі-продажу нібито цінних паперів, а саме: 1250 цінних паперів (акцій) «Donbass Battalion corporation» вартістю 500 тисяч доларів США. Про фіктивність вказаного договору ОСОБА_9 не був обізнаний.
Також, 23.01.2019 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, на виконання злочинного плану учасників формування, з метою отримання фінансування від ОСОБА_10 , яке мало спрямовуватись на матеріальне та фінансове забезпечення діяльності незаконного збройного формування, між ОСОБА_10 (покупець) та президентом компанії «Donbass Battalion corporation» ОСОБА_1 (продавець) підписано договір купівлі-продажу нібито цінних паперів, а саме: 120 цінних паперів (акцій) «Donbass Battalion corporation» вартістю 48 тисяч доларів США. Про фіктивність вказаного договору ОСОБА_10 не був обізнаний.
Окрім цього, приблизно в травні 2018 року, задля досягнення вищевказаних цілей, та, відповідно, формування і удосконалення навичок з військової, бойової та фізичної підготовки діючих, а також майбутніх учасників вказаного вище не передбаченого законом України збройного формування, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи прийняли рішення побудувати та належним чином облаштувати в Україні тренувальну базу (табір) на зразок військової.
Так у клопотанні прокурор вказує, що в травні 2018 року, ОСОБА_2 , усвідомлюючи протиправність своїх дій, для реалізації спільного злочинного умислу, з метою проведення військової підготовки учасників збройного формування, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин підшукав та придбав земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 3221888001:27:212:0008, яку 08.05.2018 зареєстрував на одного із співучасників злочину - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Вказана земельна ділянка була обрана ОСОБА_2 з міркувань віддаленості від міста, наявності лісистої місцевості та водних перешкод у вигляді річки для забезпечення надійної конспірації під час розташування учасників незаконного формування та проведення там спеціальної військової підготовки.
Приблизно у період з травня 2018 року по серпень 2019 року, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 разом з іншими учасниками незаконного збройного формування, для забезпечення можливості проведення фізичної та військової підготовки учасників згаданого формування, розміщення там особового складу, побудовано та облаштовано тренувальну базу на зразок військової на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 3221888001:27:212:0008, де у вказаний період регулярно здійснювалась військова та фізична підготовка учасників формування, а саме: вогнева підготовка, штурм, зачистка та оборона будівель, здійснення бойових дій в умовах міста, залагодження спільних дій бойових груп тощо.
Прокурор стверджує, що зведений об`єкт фактично має усі ознаки військового тренувального центру, розташованого на території, що унеможливлює вільний доступ до неї, передбачена система охорони та оборони, зокрема табір оснащено житловими модулями для розміщення особового складу, фортифікаційними спорудами оборонного типу по периметру об`єкта, баштами для спостереження, тренувальними контрольно-пропускними пунктами, вмонтовано камери зовнішнього відеоспостереження, що свідчить про наявність усіх передумов для проведення вишколу осіб зі специфікою не притаманною для провадження охоронної діяльності, відповідно до порядку встановленого законодавством України.
Також, у вказаний період часу, для матеріально-технічного забезпечення незаконного воєнізованого формування, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 організовано закупівлю військової форми, амуніції, біноклів, рацій та іншого обладнання для учасників незаконного збройного формування.
Поряд з цим, під безпосереднім керівництвом ОСОБА_2 та за його участі, приблизно протягом травня-липня 2018 року, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, для забезпечення майбутнього незаконного формування зброєю, було організовано придбання великої партії вогнепальної зброї і боєприпасів, яку в подальшому невстановлені учасники незаконного збройного формування переховували в гаражах на території Київської області, а також переховують по теперішній час в схронах поблизу тренувальної бази розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , та в інших невстановлених досудовим розслідуванням місцях.
Окрім цього, приблизно в липні 2018 року, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 розпочато вербування та набір особового складу незаконного збройного формування, до якого серед інших осіб увійшли учасники ГО «Внутрішній корпус батальйону «Донбас» та колишні учасники АТО, а саме: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_11 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи.
При цьому, для забезпечення стабільності та безпеки функціонування вказаного незаконного збройного формування під час підбору зазначених осіб враховувалися їх особисті якості, фізичні дані, навички, військовий досвід, здатність до підпорядкування та організації діяльності інших осіб, схильність до вчинення правопорушень, зв`язки серед осіб, які приймали участь в бойових діях на сході України, визнання авторитету її лідера та безумовне йому підпорядкування тощо.
Таким чином прокурор у клопотанні посилається, що ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та інші особи, діючи за попередньою змовою групою осіб, умисно створили збройне формування під виглядом компанії «Donbass Battalion corporation», яке має організаційну структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість та дисципліну, та в якому проводиться військова, стройова та фізична підготовка.
При цьому, ОСОБА_2 , будучи ветераном бойових дій на сході України та колишнім командиром 2-го батальйону спеціального призначення «Донбас», фактичним організатором ГО «Внутрішній корпус батальйону «Донбас», маючи військовий досвід та відповідний авторитет серед осіб, які усвідомлено вступили до лав незаконного збройного формування, визначив собі роль керівника вказаного незаконного збройного формування.
Дисциплінованість учасників незаконного збройного формування підтримувалася його ієрархічністю та єдиноначальністю, тобто свідомим і беззаперечним виконанням вказівок ОСОБА_2 , як його керівника та чітким розподілом ролей між учасниками.
Вказане не передбачене законами України збройне формування має наступну структуру: керівник - ОСОБА_2 ; перший заступник керівника та головний інструктор з військової підготовки - ОСОБА_3 ; заступник керівника та начальник штабу - ОСОБА_1 ; співзасновник, інвестор та довірена особа керівника, яка відповідає за матеріальне забезпечення незаконного формування, а також за постачання військового обладнання та зброї - ОСОБА_4 , начальник охорони - ОСОБА_7 , заступник керівника-начальник внутрішньої безпеки - ОСОБА_5 ; комендант тренувальної військової бази в с. Сувид Вишгородського району Київської області; керівник відділу логістики та матеріального забезпечення, а також інші; група розвідки та командир групи; бойові відділення - « сотні » (в різний час від 3-х до 5-ти відділень) із своїми командирами та бійцями близько 10 осіб в кожному. Одним із командирів бойового відділення - «сотні» незаконного формування виступає ОСОБА_6 , а бійцями відділень були ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи.
Надалі, а саме 24 жовтня 2019 року, на виконання спільного злочинного наміру, направленого на прикриття незаконної діяльності не передбаченого законом України збройного формування під виглядом Українського представництва компанії «Donbass Battalion corporation» з надання охоронних послуг, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_1 та ОСОБА_6 за вказівкою та під безпосереднім керівництвом ОСОБА_2 зареєстровано ТОВ «Донкорп Україна» (код ЄДРПОУ 43308141, 01024, місто Київ, вул. Шовковична, будинок 24, офіс 14), керівником якого призначено ОСОБА_7 .
Крім того, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, приблизно в період з липня 2018 року по грудень 2019 року, за вказівкою ОСОБА_2 його спільниками, зокрема ОСОБА_1 розроблено логотип формування, форму встановленого зразка, а також не офіційні статути «Donbass Battalion corporation» та ТОВ «Донкорп Україна» по принципу військових.
При цьому, маючи на меті побудову, під виглядом охоронної структури ТОВ «Донкорп Україна», не передбаченого законами України збройного формування, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 визначили організаційну структуру військового типу вказаного формування, обов`язки його учасників під час виконання місій (ротацій) та проходження навчання, види заохочень та дисциплінарних стягнень за зразком відповідних норм та правил, передбачених відповідними Статутами Збройних сил України.
Як вказує у клопотанні прокурор, в період з жовтня по грудень 2019 року, за вказівкою ОСОБА_2 ОСОБА_1 та невстановленими досудовим розслідуванням особами було складено документ під назвою «Статути, інструкції, процедури». При цьому, зміст вказаного документу включає глави: «Статут внутрішньої служби (інструкції, процедури)», «Статут (інструкції, процедури) вартової (охоронної) служби», «Дисциплінарний статут (інструкції, процедури)», «Стройовий статут (інструкції, процедури)».
З метою створення організаційної структури військового типу (єдиноначальності, підпорядкованості та дисципліни) у збройному формуванні, главу «Статут внутрішньої служби (інструкції, процедури)» виписано за зразком Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.1999 №548-ХІV, в яку структурно входять розділи, що регламентують дії (права та обов`язки) співробітників ТОВ «Донкорп Україна» на зразок дій (прав та обов`язків) військовослужбовців ЗСУ та визначають внутрішній порядок, бойове чергування, особливості внутрішньої служби в парках, особливості розміщення та внутрішньої служби в навчальному центрі «Сувид», а також зазначається, що цей статут є керівним документом та визначає загальні права та обов`язки співробітників ТОВ «Донкорп Україна», а також надається визначення підрозділам ТОВ «Донкорп України», як охоронним формуванням, які відповідно до законодавства США і України, надають ряд послуг пов`язаних з виконанням завдань у зонах з підвищеним ризиком. Крім того, до вказаної глави підготовлено додатки, які встановлюють типові форми внутрішніх (звітних) документів, зокрема зразки та порядок ведення книги видачі зброї та боєприпасів, книги огляду (перевірки) озброєння групи, описи нагрудних знаків (нарукавних пов`язок) для чергових, зразки наказів.
У свою чергу, з цією ж метою щодо створення організаційної структури військового типу (єдиноначальності, підпорядкованості та дисципліни) у незаконному формуванні, глава «Статут (інструкції, процедури) вартової (охоронної) служби» виписано за зразком Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України» від 24.03.1999 №550-ХІV, в яку структурно входять розділи, що регламентують дії співробітників ТОВ «Донкорп Україна» на зразок дій (обов`язків) військовослужбовців ЗСУ та визначають порядок несення ними вартової служби, нарядів і підготовки варт, права та обов`язки осіб варти, порядок використання для охорони об`єктів технічних засобів охорони, а також визначає, що цей статут поширюється на всі підрозділи ТОВ «Донкорп Україна» під час виконання ними завдань місії у різних країнах, і може доповнюватись правилами та вимогами пов`язаними з місцевими або державними особливостями законодавства.
Переслідуючи мету створення організаційної структури військового типу (єдиноначальності, підпорядкованості та дисципліни) у незаконному збройному формуванні, глава «Дисциплінарний статут (інструкції, процедури)» також виписана за зразком Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний Статут Збройних Сил України» від 24.03.1999 №551-ХІV, в яку структурно входять розділи, що регламентують дії (права та обов`язки) співробітників ТОВ «Донкорп Україна» на зразок дій (прав та обов`язків) військовослужбовців ЗСУ та визначають обов`язки осіб рядового та керівного складу щодо дотримання службової дисципліни, накладання стягнень та заохочень, а також визначає, що цей статут визначає сутність службової дисципліни, обов`язків осіб рядового та керівного складу ТОВ «Донкорп Україна».
Також, з метою створення організаційної структури військового типу у незаконному формуванні, глава «Стройовий статут (інструкції, процедури)» також виписана за зразком Стройового статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Стройовий статут Збройних Сил України», від 24.03.1999 №549- ХІV, в яку структурно входять розділи, що регламентують дії (права та обов`язки) співробітників ТОВ «Донкорп Україна» на зразок дій (прав та обов`язків) військовослужбовців ЗСУ та визначають порядок стройових прийомів і рухів без зброї та із зброєю, формування строїв структурних підрозділів при пересуванні в різних порядках, а також визначає, що цей статут має обов`язковий характер для всіх підрозділів, груп, штабів, офісів, організацій, установ та навчальних центрів корпорації.
Крім того прокурор вказує, що за активного сприяння ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 залученим до лав незаконного збройного формування особам було забезпечено проведення військових тактико-спеціальних навчать на базі одного з найбільший тренувальних центрів у Європі - європейської військової компанії «Europian Security Academy» (Європейська академія безпеки, ESA), що розташована на території Республіки Польща, поблизу м. Познань. Вказані комплексні вишколи проводилися з особовим складом починаючи з серпня 2018 року і до грудня 2018 року, із загальною чисельністю більше 100 осіб.
У подальшому набуті під час тренувань в Польщі військові навички використовувались учасниками формування на тренувальній базі військового типу в с. Сувид Вишгородського району Київської області під час регулярного проведення військової і фізичної підготовки та навчання з новоприбулими особами.
Крім того, з вказаними особами відпрацьовувались навички поводження з вогнепальною зброєю, штурм, зачистка та оборона будівель, здійснення бойових дій в умовах міста тощо.
Прокурор стверджує, що своїми умисними діями ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та інші співучасники злочину, під виглядом здійснення охоронної діяльності, фактично створили на території України, переважно з числа колишніх військовослужбовців та учасників бойових дій, та фізично підготовлених чоловіків, незаконне збройне формування з організаційною структурою військового типу, в якому проводиться військова, стройова та фізична підготовка, та яке має на озброєнні вогнепальну зброю, а саме: запровадили в ньому єдиноначальність, підпорядкованість та дисципліну за прикладом військових підрозділів Збройних Сил України; побудували тренувальну базу військового типу в с. Сувид Вишгородського району Київської області на зразок військових тренувальних центрів для забезпечення умов проведення спеціальної військової та фізичної підготовки учасників формування; організували набір бійців до лав незаконного формування; організували на тренувальній базі в с. Сувид та регулярно проводили з учасниками формування не притаманну для охоронної діяльності спеціальну військову та фізичну підготовку, під час якої відпрацьовувались навички поводження з вогнепальною зброєю, штурм, зачистка та оборона будівель, здійснення бойових дій в умовах міста тощо; запровадили для всіх учасників на час тренувань та перебування на території побудованої тренувальної бази в с. Сувид розпорядок дня по типу військового, на зразок розпорядку, передбаченого статутами Збройних Сил України; організували та забезпечили для учасників незаконного збройного формування проведення військових тактико-спеціальних навчать на базі тренувального центру європейської військової компанії «Europian Security Academy» в Польщі та в подальшому використання набутих навичок із новоприбулими та штатними учасниками формування на тренувальній базі формування в с. Сувид; розробили для учасників формування типові контракти та внутрішні статути на зразок військових (статут внутрішньої служби, дисциплінарний статут, статут вартової (охоронної) служби, стройовий статут та ін.); здійснили матеріально-технічне забезпечення формування по типу військових підрозділів ЗС України (форма єдиного зразка, військова амуніція, спецзасоби, рації, бронежилети, зброя тощо).
Таким чином, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, у період липня-серпня 2018 року, діючи за попередньою змовою групою осіб, умисно створили незаконне збройне формування на території України під виглядом суб`єкта господарської діяльності (охоронної фірми) ТОВ «Донкорп Україна», яке має організаційну структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість та дисципліну, та в якому проводиться військова, стройова та фізична підготовка, та яке має на озброєнні вогнепальну зброю.
Зокрема, ОСОБА_1 , як заступник керівника незаконного збройного формування виконував наступні функції:
-за попередньою змовою групою осіб разом із ОСОБА_2 .. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 створив та керував діяльністю не передбаченого законами України збройного формування до складу якого залучили ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , та інших невстановлених на теперішній час осіб;
-виконував роль заступника керівника незаконного збройного формування, та на виконання вказівок ОСОБА_2 здійснював загальне керівництво та координацію дій всіх учасників не передбаченого законами України збройного формування;
-спільно із ОСОБА_2 розробляв плани вчинення протиправних дій, координував їх дії під час готування та вчинення правопорушень;
-разом із ОСОБА_2 розробляв плани по матеріальному та фінансовому забезпеченню незаконного збройного формування, які полягали у розрахунку кінцевих затрат необхідних для майбутнього функціонування незаконного збройного формування, а саме на будівництво тренувального табору військового типу в с. Сувид Вишгородського району Київської області, виплату заробітних плат учасникам формування, проходження ними військової підготовки, придбання форменого одягу, амуніції, зброї та засобів пересування, оплата поїздок за кордон тощо;
-за вказівкою ОСОБА_2 вів переговори та звітував перед ОСОБА_9 щодо витрачених коштів на діяльність незаконного збройного формування, формував та відправляв ОСОБА_9 фінансові звіти по заробітній платі, придбаному майну, витрати на відрядження тощо;
-розробляв та запроваджував у незаконному збройному формуванні організаційну структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість та дисципліну;
-розробляв та запроваджував внутрішні статути незаконного збройного формування про принципу військових статутів ЗС України;
-для прикриття незаконної діяльності збройного формування здійснював реєстрацію приватної компанії «Donbass Battalion corporation» та ТОВ «Донкорп Україна»;
-організував матеріально-технічне забезпечення для учасників не передбаченого законами України збройного формування;
-разом із ОСОБА_2 встановлював загальновизначені правила поведінки та конспірації в не передбаченому законами України збройному формуванні та забезпечив їх дотримання учасниками формування;
-запровадив та здійснював контроль в не передбаченому законами України збройному формуванні проведення військової, стройової та фізичної підготовки;
-забезпечував організацію проведення військової тактико-спеціальної підготовки на базі одного з найбільший тренувальних центрів у Європі - європейської військової компанії «Europian Security Academy».
Так, у період з липня 2018 року по теперішній час ОСОБА_1 , усвідомлюючи протиправність своїх дій, виконував роль заступника керівника вказаного незаконного збройного формування та здійснює керівництво не передбаченим законами України збройним формуванням, тобто вчиняє дії спрямовані на забезпечення функціонування та існування вказаного незаконного збройного формування, а саме разом із ОСОБА_2 запровадив організаційну структуру військового типу та по принципу єдиноначальності, підпорядкованості та дисципліни, координує дії всіх учасників формування, забезпечує та контролює дотримання загальних правил поведінки і дисципліни по типу військових, розподіляє між учасниками формування функціональні обов`язки, здійснює планування діяльності незаконного формування, розробляв та запроваджував внутрішні статути незаконного збройного формування про принципу військових статутів ЗС України, організовує та контролює роботу заходів щодо прикриття вказаної протиправної діяльності, організовує та безпосередньо здійснює вербування нових учасників незаконного збройного формування, забезпечує та контролює проведення з учасниками незаконного збройного формування військової та фізичної підготовки тощо.
Згідно висновку експерта КНДІСЕ № 37415/20-62дск від 22.02.2021 вказане вище формування, яке здійснює свою діяльність під виглядом приватних охоронних компаній ТОВ «Донкорп Україна» та «Donbass Battalion corporation», не має ознаки створених у відповідності до законодавства України військових формувань (інших військових формувань), з наступних причин:
-створення приватних охоронних компаній на території України та США, які в своїй діяльності використовували способи та методи притаманні військовим підрозділам;
-матеріально-технічне забезпечення та озброєння не відповідає визначеним законами України зразкам охоронних структур, а близьке до матеріально-технічного забезпечення та озброєння ЗС України;
-чітка організаційна структура формування по типу військової підрозділів ЗС України (єдиноначальність, підпорядкованість, дисципліна та ін.);
-проводиться військова підготовка особового складу згідно документів, які розроблені фахівцями організації на базі документів по бойовій підготовці ЗС України та Національної гвардії України;
-наявність об`єктів польової матеріальної, тренувального центру та інших елементів для підготовки до виконання завдань, які були визначені керівництвом формування,
-та таким чином було створене в порушення чинного законодавства України, міжнародного гуманітарного права та має ознаки не передбаченого законами України збройного формування.
На думку органу досудового розслідування, зазначеними протиправними діями, ОСОБА_1 створив не передбачене законами України збройного формування, вчинене за попередньою змовою групою осіб, а також керівництво не передбаченим законами України збройним формуванням, тобто вчинив злочини, передбачені ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 260 та ч. 3 ст. 260 КК України.
Так, 24.03.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затриманий, на підставі ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні злочинів передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 260 та ч. 3 ст. 260 КК України.
У цей же день, тобто 24.03.2021 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 260 і ч. 3 ст. 260 КК України, в рамках кримінального провадження № 22020101110000151 від 19.08.2020.
Після цього, 25.03.2021 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва (справа № 757/15570/21-к) щодо підозрюваного ОСОБА_1 в рамках кримінального провадження № 22020101110000151 від 19.08.2020 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту строком на 2 (два) місця, тобто до 24.05.2021 включно за адресою проживання: АДРЕСА_3 , поклавши на нього процесуальні обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
- не відлучатися з населеного пункту (Київська обл., Обухівський район, с. Українка), в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утриматись від спілкування з особами, визначеними слідчим;
- здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, які дають право на виїзд з України та в`їзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю.
Окрім того, 17.05.2021 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва (справа № 757/24814/21-к) строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22020101110000151 від 19.08.2020 продовжено до 8 (восьми) місяців, тобто до 24.11.2021 включно.
Надалі, на підставі постанови від 18.05.2021 прокурора відділу Офісу Генерального прокурора Труша С.А. матеріали кримінальних проваджень № 22020101110000151 від 19.08.2020 і № 12019100100006667 від 13.07.2019 об`єднані у одне провадження зі спільним номером № 12019100100006667.
Після цього, 20.05.2021 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва (справа № 757/26428/21-к) щодо підозрюваного ОСОБА_1 у рамках кримінального провадження № 12019100100006667 від 13.07.2019 продовжено запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 20.07.2021, включно заборонивши йому полишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , поклавши на нього процесуальні обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
- не відлучатися з населеного пункту (Хмельницька область, Кам`янець-Подільський район, с. Смотрич), в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утриматись від спілкування з особами, визначеними слідчим;
- здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, які дають право на виїзд з України та в`їзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю.
Прокурор у клопотанні вказує, що відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених у п. п. 1, 2, 3, 4 та 5 ч. 1 ст. 177 КПК України:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та суду: підозрюваний ОСОБА_1 має паспортами громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 та неодноразово перетинав державний кордон України. Вчинив інкримінований йому тяжкий злочин, санкція за вчинення якого передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років, з конфіскацією майна, а тому, усвідомлюючи тяжкість та реальність покарання, в разі застосування запобіжного заходу не пов`язаного з триманням під вартою, є підстави вважати, що останній може переховуватися від органу досудового розслідування та суду з метою уникнення від кримінальної відповідальності.
Європейський суд з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії» зазначив, що «суворість передбаченого покарання» є суттєвим елементом при оцінюванні «ризиків переховування або повторно вчинення злочинів».
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення: враховуючи те, що на даний час не встановлено всіх речей (речових доказів) та документів, які зберегли на собі сліди кримінального правопорушення та містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин кримінального правопорушення, ОСОБА_1 перебуваючи не під домашнім арештом може безперешкодно знищити або сховати вказані матеріальні об`єкти та документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
3) незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні: підозрюваний ОСОБА_1 під час вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення, діяв спільно з іншими невстановленими на даний час особами, з якими останній перебуваючи не під домашнім арештом зможе вільно спілкуватись та координувати їхні дії щодо приховування слідів вчинення кримінальних правопорушень, вчинення тиску на свідків які вже були допитані у кримінальному провадженні з метою схилити їх до відмови від дачі правдивих показань у кримінальному провадженні. Крім того, у зв`язку із тим, що злочин, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_1 мав триваючий характер та наразі встановлюються, свідки вчинення кримінального провадження відтак є підстави вважати, що підозрюваний в подальшому знаючи про таких осіб, може як у спосіб погроз, підкупу, психологічного впливу, так і в інший спосіб незаконно впливати на них.
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином: на даний час не встановлені усі спільники ОСОБА_1 у вчиненні даного кримінального правопорушення, яким останній може повідомити про факт виявлення їх злочинної діяльності та обставини, які стали відомі йому в ході проведення досудового розслідування, що унеможливить притягнення до кримінальної відповідальності всіх винних осіб, а тому ОСОБА_1 може перешкоджати кримінальному провадженню іншим шляхом. Загалом в тренувальному таборі брали участь більше 100 осіб.
Також прокурор у клопотанні звертає увагу на ту обставни, що ОСОБА_1 як керівник незаконного збройного формування має доступ до його зброї та боєприпасів, що дозволяє йому безперешкодно їх використовувати у випадку якщо він перебуватиме на волі.
Таким чином прокурор вважає, що вказану обставину слід враховувати і в контексті п. 12 ч. 1 ст. 178 КПК України як ризик продовження протиправної поведінки, зокрема ризик летальності що його створює підозрюваний, у тому числі у зв`язку з його доступом до зброї.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_1 тяжких злочинів, а також наявність наведених вище ризиків, які передбачені у ч. 1 ст. 177 КПК України.
Прокурор посилається, що в разі застосування до ОСОБА_1 більш м`яких запобіжних заходів таких як застава, особиста порука чи особисте зобов`язання, орган розслідування не зможе в повній мірі забезпечити виконання завдань кримінального провадження та не матиме можливості запобігти його спілкуванню з іншими учасниками, які можуть бути причетні до вчинення кримінального правопорушення, здійснення останнім впливу на свідків по справі з метою уникнення кримінальної відповідальності, мати доступ до зброї, перешкоджанню виконанню процесуальних рішень шляхом неявки для проведення слідчих дій по справі.
У кримінальному провадженні здійснена значна кількість слідчих (розшукових) та процесуальних дій, однак через виняткову складність кримінального провадження, завершити досудове розслідування до 24.05.2021 коли завершується строк домашнього арешту ОСОБА_1 не виявляється за можливе.
На даний час, органом досудового розслідування проводяться слідчі (розшукові) дії спрямовані на встановлення осіб, причетних до вчинення вказаних правопорушень, а також проводяться експертні дослідження вилучених в ході проведення слідчих дій предметів. У зв`язку із значним завантаженням експертної установи та великим обсягом призначених експертиз, орієнтовний строк виконання експертного дослідження, необхідного для остаточної кваліфікації дій підозрюваних, перевищує строки досудового розслідування.
Прокурор посилається, що для повного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні необхідно виконати наступне:
- отримати висновки експертів у межах призначених судових комп`ютерно-технічних експертиз на предмет наявності відомостей про обставини вчинення кримінальних правопорушень на носіях, виявлених та вилучених під час обшуків, електронної техніки (мобільні термінали, планшети, ПЕОМ, флеш-накопичувачі тощо);
- отримати висновок експертів у межах призначеної військової експертизи щодо обставин вчинення протиправних дій учасниками НЗФ з використанням зброї та боєприпасів;
- отримати відповідь компетентних органів Сполучених Штатів Америки за результатами виконання запиту про надання міжнародно-правової допомоги у кримінальному провадженні;
- отримати відповідь Міністерства оборони України за результатами виконання запиту про віднесення вилучених речей до товарів військового призначення або до товарів подвійного використання;
- здійснити ідентифікацію вилучених речей, які віднесені до товарів військового призначення чи до товарів подвійного використання із залученням спеціаліста (експерта) Державного експортного контролю України;
- встановити і допитати інших осіб, в тому числі діючих станом на 2018-2021 роки членів НЗФ «DBS» і ТОВ «Донкорп України», а також колишніх військовослужбовців батальйону «Донбас», яким відомо про обставини створення і функціонування зазначеного незаконного формування, а також про злочинну діяльність ОСОБА_2 та інших учасників НЗФ «DBS» і ТОВ «Донкорп України», яким пред`явлено підозри;
- за наявності підстав повідомити про підозру іншим особам, причетним до вищевказаної злочинної діяльності;
- провести інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, необхідні для повного і всебічного розслідування злочинів;
- виконати, відповідно до положень ст. 290, 291 КПК України, усі необхідні процесуальні дії щодо відкриття матеріалів кримінального провадження та скерування його до суду разом із обвинувальним актом і реєстром матеріалів досудового розслідування;
- провести з підозрюваними слідчі експерименти;
- провести одночасні допити підозрюваних та свідків показання яких відрізняються;
- отримати та проаналізувати інформацію про телефонні з`єднання підозрюваних у кримінальному провадженні;
- за результатами вищевказаних слідчих дій провести інші слідчі і розшукові дії та прийняти відповідні процесуальні рішення.
Здобуті таким чином докази забезпечать встановлення всіх обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, забезпечать його повне, всебічне та неупереджене розслідування, а також виконання завдань кримінального провадження.
Також завершення вищевказаних судових експертиз може вплинути на правову кваліфікацію дій підозрюваних які їм інкримінуються на даний час та можуть стати підставою для додаткової кваліфікації дій підозрюваних та інших осіб яким наразі не повідомлялось про підозру у цьому кримінальному провадженні.
Під час судового розгляду прокурор підтримав подане клопотання та просив його задовольнити з підстав, зазначених у клопотанні.
Підозрюваний ОСОБА_1 та його захисник заперечував проти задоволення поданого клопотання та просили застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Вказували, що зазначені у клопотанні прокурором ризики є нічим не доведені та не підтвердженні, а тому не можуть бути прийняті слідчим суддею до уваги.
Крім того зазначали, що підозрюваний ОСОБА_1 має міцні соціальні зв`язки, є учасником бойових дій, має численні нагороди та відзнаки.
З урахуванням викладеного вище, вважають клопотання прокурора про продовження строку тримання під домашнім арештом підозрюваного ОСОБА_1 необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання та надані в суді документи, слідчий суддя вважає, що клопотання прокурора підлягає задоволенню з наступних підстав.
У ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбаченого кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 260 і ч. 3 ст. 260 КК України.
Враховуючи, що слідчий суддя на даному етапі кримінального провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні прокурора та доданих до нього матеріалах дані, слідчий суддя приходить для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_1 кримінальних правопорушень, передбаченого кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 260 і ч. 3 ст. 260 КК України.
Більш того, якщо виходити з поняття «обґрунтована підозра», наведеного в п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», то обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.
Фактів і інформації, які переконливо свідчать про причетність ОСОБА_1 до вчинення вищевказаного кримінального правопорушення, в клопотанні слідчого та доданих до нього матеріалах міститься достатньо для висновку про обґрунтованість повідомленої йому підозри.
Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990).
На обґрунтування пред`явленої ОСОБА_1 підозри, прокурором надані зібрані під час досудового розслідування докази та інші матеріали кримінального провадження, які на думку слідчого судді, обґрунтовано свідчать про причетність підозрюваного ОСОБА_1 до вчинення кримінального правопорушення, яке розслідується.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 25.03.2021 року відносно ОСОБА_1 був застосований запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, в межах строку досудового розслідування, тобто до 24.05.2021 року включно, за адресою проживання: АДРЕСА_3 , поклавши на нього процесуальні обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
- не відлучатися з населеного пункту (Київська обл., Обухівський район, с. Українка), в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утриматись від спілкування з особами, визначеними слідчим;
- здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, які дають право на виїзд з України та в`їзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю.
Окрім того, 17.05.2021 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва (справа № 757/24814/21-к) строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22020101110000151 від 19.08.2020 продовжено до 8 (восьми) місяців, тобто до 24.11.2021 включно.
Надалі, на підставі постанови від 18.05.2021 прокурора відділу Офісу Генерального прокурора Труша С.А. матеріали кримінальних проваджень № 22020101110000151 від 19.08.2020 і № 12019100100006667 від 13.07.2019 об`єднані у одне провадження зі спільним номером № 12019100100006667.
Після цього, 20.05.2021 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва (справа № 757/26428/21-к) щодо підозрюваного ОСОБА_1 у рамках кримінального провадження № 12019100100006667 від 13.07.2019 продовжено запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 20.07.2021, включно заборонивши йому полишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , поклавши на нього процесуальні обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
- не відлучатися з населеного пункту (Хмельницька область, Кам`янець-Подільський район, с. Смотрич), в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утриматись від спілкування з особами, визначеними слідчим;
- здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, які дають право на виїзд з України та в`їзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю.
Відповідно до ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.
Згідно ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладення на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконного впливу на свідків та інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні чи перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому ст. 199 цього Кодексу. Сукупний строк тримання особи під домашнім арештом під час досудового розслідування не може перевищувати шести місяців. По закінченню цього строку ухвала про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту припиняє свою дію і запобіжний захід вважається скасованим.
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий розгляд його справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Вирішуючи питання про застосування, продовження, зміну або скасування запобіжного заходу при розгляді відповідних клопотань, слідчий суддя зобов`язаний: здійснювати повноваження із судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час досудового розслідування і судового розгляду та враховувати, що запобіжні заходи у кримінальному провадженні обмежують права особи на свободу та особисту недоторканність, гарантовані ст. 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року (Конвенція), а тому можуть бути застосовані тільки за наявності законної мети та підстав, визначених КПК України, з урахуванням відповідної практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).
Крім того, як неодноразово зазначав Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, у випадках коли констатував порушення статті 5 Конвенції щодо розгляду доцільності продовження строків тримання особи під вартою, протягом як досудового розслідування, так і судового розгляду, продовження строків тримання під вартою повинно ґрунтуватися на презумпції, що з перебігом ефективного розслідування справи зменшуються ризики, які стали підставою для взяття особи під вартою на початковій стадії розслідування.
Враховуючи вказане, слідчий суддя вважає, що встановлені раніше ризики, передбачені ст. 177 КПК України, у зв`язку із перебігом ефективного розслідування справи суттєво зменшився, проте продовжують існувати, тому, з метою забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного ОСОБА_1 , слідчий суддя вважає необхідним продовжити підозрюваному строк тримання під домашнім арештом, у межах строку досудового розслідування, тобто до 15.09.2021 року включно, заборонивши йому цілодобово залишати житло за адресою: АДРЕСА_1 ,
Крім того, слідчий суддя вважає необхідним продовжити до 15 вересня 2021 року строк дії обов`язків покладених на підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
- не відлучатися з населеного пункту (Хмельницька область, Кам`янець-Подільський район, с. Смотрич), в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утриматись від спілкування з особами, визначеними слідчим;
- здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, які дають право на виїзд з України та в`їзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю..
За таких обставин, слідчий суддя вважає, що клопотання прокурора підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 177, 178, 181, 193, 195, 196, 309, 372, 376, 395 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримки публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за органами безпеки Офісу Генерального прокурора Труша С.А. про продовження строку тримання під домашнім арештом підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , задовольнити.
Продовжити відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк тримання під домашнім арештом заборонивши йому залишати житло за адресою: АДРЕСА_1 , цілодобово, на строк два місяці, тобто до 15 вересня 2021 року включно.
Продовжити до 15 вересня 2021 року строк дії обов`язків покладених на підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
- не відлучатися з населеного пункту (Хмельницька область, Кам`янець-Подільський район, с. Смотрич), в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утриматись від спілкування з особами, визначеними слідчим;
- здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, які дають право на виїзд з України та в`їзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю.
Строк дії даної ухвали визначити до 15.09.2021 року включно.
Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що у разі невиконання покладених на нього обов`язків, до нього може бути застосований більш суворий запобіжний захід.
Відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України працівники органу Національної поліції з метою контролю за поведінкою підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебуває під домашнім арештом, мають право з`являтися в житло підозрюваного, вимагати надати усні чи письмові пояснення з питань, пов`язаних із виконанням покладених на нього обов`язків.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Труша С.А.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 (п`яти) днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: О.М. Букіна