
Справа № 263/6361/21
Провадження № 2-а/263/129/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2021 року місто Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Томіліна О.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ВСТАНОВИВ:
До Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
На обґрунтування вимог позивач посилається на те, що 20.05.2021 інспектором роти №2 батальйону патрульної поліції у м. Маріуполі УПП у Донецькій області ДПП Медріним С.В. винесено стосовно позивача постанову ГАА №413541 від 20.05.2021 у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.178 КУпАП. Вважає, що вказана постанова винесена безпідставно та з істотними порушеннями його прав, не відповідає обставинам справи та вимогам закону, а тому підлягає скасуванню. 20.05.2021 о 21:00 год. він йшов біля буд. АДРЕСА_1 та був зупинений працівником поліції, тому що нібито позивач вживав спиртні напої. Доказів вчинення правопорушення Медрін С.В. не надав. Позивач не згоден з постановою та вважає, що відсутній склад правопорушення. Крім того, зазначає, що поліцейським винесено постанову з порушенням прав позивача. Так, постанова була винесена «на місці вчинення правопорушення», просто на дорозі та відразу після того, як правопорушення нібито було вчинене. За таких умов позивач не мав часу та можливості скористатися правами, передбаченими ст.268 КУпАП, зокрема, подавати докази, заявляти клопотання, користуватися правовою допомогою тощо. Зазначає, що відповідно до рішення Конституційного Суду України у по справі №5-рп/2015 від 26.05.2015 «Положення частини першої статті 276 КУпАП, яке передбачає, що справа про «адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення», в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення «за місцем його вчинення» визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративні правопорушення». Також зазначає, що відповідно до ч.1 ст.277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніше як за три доби до дня розгляду справи у суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи, винятків з цього правила для справ, які розглядаються «за місцем порушення» не передбачено, тобто зазначена норма стосується усіх справ про адміністративні правопорушення. Так само не містить винятків стосовно категорій справ і стаття 278 КУпАП, а згідно з нею не було проведено інспектором підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення. Не складання протоколу про адміністративне правопорушення не дало можливості позивачу ніяким чином висловити свою незгоду із винністю у вчиненні адміністративного правопорушення, оскільки ніде, окрім протоколу він не міг би зафіксувати свою позицію. Ніяких пояснень у позивача не відбиралося. Також вказує, що відповідно до статті 124 Конституції України винесення рішення з питання наявності або відсутності складу правопорушення, вини конкретної особи тощо, може здійснюватися тільки судом. Винесення такого рішення будь-якою іншою службовою особою є привласненням функції правосуддя. На підставі викладеного просить скасувати постанову від 20.05.2021 по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.178 КУпАП, а справу про адміністративне правопорушення закрити.
25.05.2021 ухвалою суду позовну заяву було залишено без руху, надано позивачеві час для усунення недоліків.
25.05.2021 ухвалою суду відкрито позовне провадження. Справу вирішено розглянути за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін. Роз`яснено сторонам право на подання відзиву, відповіді на відзив, доказів.
Від представника відповідача Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції Дідур І.І. до суду надійшов відзив, у якому позовні вимоги останній не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне. Під час патрулювання 20.05.2021 поліцейським роти №2 батальйону УПП в Донецькій області ДПП Медріним С.В. у Центральному районі був помічений громадянин, який перебуваючи поблизу буд. 112 по вул. П.Орлика, розпивав пиво «Наkе» ємністю 0,5 л з вмістом спирту 4,8 %, що заборонено ст.15-2 Закону України «Обмеження щодо розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв», чим вчиняв грубе порушення, відповідальність за яке передбачена ст.178 КУпАП. Інспектор підійшов до ОСОБА_1 , представився, довів йому суть скоєного ним правопорушення, запропонував йому пред`явити документи, що посвідчують особу. Враховуючи, що ч.1 ст.178 КУпАП відповідно до ст.ст. 222, 258, 278 КУпАП належить до компетенції Національної поліції, було розпочато розгляд адміністративної справи, роз`яснено права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, під час чого підійшли інші громадяни з ознаками алкогольного сп`яніння та почали заважати проводити розгляд справи. Після чого поліцейські запросили вказану особу до відділу поліції для складання матеріалів. Поліцейський, взявши до уваги пояснення особи, оцінивши наявні докази, врахувавши характер правопорушення, особу правопорушника, його майновий стан, виніс постанову за ч. 1 ст.178 КУпАП з накладенням штрафу 85 грн. в межах санкції статті. Щодо правових підстав притягнення позивача до адміністративної відповідальності зазначає, що патрульним при під`їзді до місця події візуально було помічено як позивач випивав як з`ясувалося пиво «Наkе» ємністю 0,5 л з вмістом спирту 4,8 %. Поліцейським зафіксовано факт тримання ОСОБА_1 на вулиці в руках відкритої пивної банки з вказаним пивом, отже вказані дії позивача є закінченим складом адміністративного правопорушення, оскільки «розпивання» розпочинається саме з відкриття пляшки, пивної банки або іншої ємності з напоєм, більше того, банка була напівпорожня. Вказує, що правопорушення та розгляд справи про адміністративне правопорушення зафіксовано на портативний відеореєстратор, оптичний диск з відеозаписом, який є додатком до постанови, додано до відзиву. Щодо скасування постанови через те, що розгляд справи відбувся на місці вчинення правопорушення зазначає, що вказане позивачем рішення Конституційного суду України відноситься до регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, проте, позивачем було вчинене правопорушення у сфері громадського порядку. Також, відповідно до ч.2 ст.258 КУпАП протокол не складається, зокрема, у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції. Крім того, зазначає, що під час розгляду справи позивач не подавав клопотань щодо участі в справі захисника, не було заявлено клопотань з приводу перенесення розгляду справи у зв`язку з необхідністю юридичного захисту чи підготовки до розгляду справи. Вважає постанову обґрунтованою та законною. На підставі викладеного просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій останній доводи відповідача, викладені у відзиві, не визнав, вказав, що поліцейський відмовився надавати для ознайомлення відеозаписи та інші докази вчинення правопорушення під час підготовки до розгляду справи, чинив психологічний тиск на позивача, відмовився сканувати QR-код з додатку «Дія», тому що у нього не було скануючого пристрою. Процедура розгляду справи була порушена, поліцейський не попередив, що ведеться відео фіксація, проводив розгляд справи спочатку на вулиці, а потім у відділку поліції, оскільки йому нібито заважали інші громадяни. Поліцейський не заслухав клопотання позивача щодо юридичного захисту, не надав часу та можливості додати письмові пояснення та залучити свідків. Також зазначив, що на доданому відеозапису факт розпивання пива відсутній, банка з рідиною відкрита чи закрита, повна або ні та її зміст не зафіксовані, інших доказів не має. Також вказує, що розгляд справи відбувався з численними порушеннями спочатку на вулиці, а потім він був, на його думку безпідставно, доставлений до райвідділку поліції, де без попередження розгляд справи був продовжений вже без його безпосередньої участі. На підставі викладеного просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
У зв`язку із розглядом справи без повідомлення (виклику) сторін у спрощеному порядку, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом досліджуються саме представлені сторонами письмові докази на підтвердження та спростування тих обставин, на які посилається кожна з них, інших суду не представлено та про їх витребування перед судом не порушувалося клопотань.
Суд, вирішуючи питання, передбачені ст. ст. 9, 244 КАС України, виходить з такого.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Судом встановлено, що 20.05.2021 відносно ОСОБА_1 поліцейським взводу «1 роти №2 батальйону ІПП в Донецькій області ДПП Медріним С.В. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ГАА №413541 та накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 85 гривень за вчинення порушення, передбаченого ч. 1 ст.178 КУпАП, а саме за те, що ОСОБА_1 20.05.2021 о 21:00 год. в АДРЕСА_1 , на вулиці розпивав спиртний напій пиво «Hike» емністю 0,5 л, вміст спирту 4,8%.
Частиною першою статті 178 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п`яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.
У відповідності до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи, зокрема про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою і другою статті 178 КУпАП.
Відповідно до ч.ч. 2, 3, 4 ст. 258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, а також порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису).
Протоколи не складаються і в інших випадках, коли відповідно до закону штраф накладається і стягується, а попередження оформлюється на місці вчинення правопорушення.
У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу або залишається повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил зупинки, стоянки або паркування транспортних засобів у разі їх фіксації у режимі фотозйомки (відеозапису), крім випадків фіксації в автоматичному режимі правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Згідно зі ст.ст. 283 і 284 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім`я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про Національну поліцію", поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб; забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
З метою фіксування правопорушення, забезпечення дотримання ПДР у відповідності до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 40 «Застосування технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису» Закону України «Про Національну поліцію».
До постанови про адміністративне правопорушення представником відповідача додано відеозапис, на якому зафіксовано спілкування працівників поліції та ОСОБА_1 , процедуру розгляду справи. ОСОБА_1 було роз`яснено його права та запропоновано викликати адвоката, на що він відповів, що не зобов`язаний це робити та клопотань про перенесення розгляду справи на інший день для звернення за юридичною допомогою не надавав. Однак, ОСОБА_1 заперечував факт вживання спиртного напою на вулиці міста, при цьому відеозапис не містить фіксації вчинення інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення. Також, всупереч посиланням представника позивача у відзиві на позовну заяву про фіксацію факту тримання ОСОБА_1 в руках відкритої пивної банки з пивом, відеозапис не містить підтвердження того, що у ОСОБА_1 була при собі будь-яка банка з напоєм. Натомість на одному з файлів наданого поліцейським диску з банкою зафіксований громадянин ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
До постанови також додано рапорт поліцейського взводу №1 роти №2 батальйону ІПП в Донецькій області ДПП Медріна С.В., однак, суд не приймає його до уваги у якості доказу вчинення правопорушення, оскільки, відповідно до висновків, викладених у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20.05.2020 по справі №524/5741/16-а рапорт працівника поліції не може слугувати однозначним доказом винуватості особи у вчиненні адміністративних правопорушень.
Показання свідків правопорушення (у разі його вчинення) інспектором поліції не відбиралися, оскільки до матеріалів справи копії таких показань не надано, посилання на показання свідків в оскаржуваній постанові та у зазначеному рапорті відсутні.
Також до постанови додано роздруківку із зображенням банки з назвою « Hike », яка ніяким чином не може підтвердити факт вчинення ОСОБА_1 інкримінованого правопорушення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Ст. 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати усі обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, а також іншими документами.
Статтею 62 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватися, зокрема, на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд відзначає, що доказів, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 було вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.178 КУпАП та його правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності, відповідачем надано не було.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Вимогами ч. 3 ст. 286 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Таким чином суд вважає, що доводи ОСОБА_1 щодо відсутності підтвердження належних та допустимих доказів вчинення інкримінованого йому правопорушення знайшли своє підтвердження під час вирішення справи, тому заявлені ним позовні вимоги підлягають задоволенню через недоведеність такого порушення.
Відповідно до ст. 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова особа чи службова особа.
Враховуючи, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, на підставі ст. 139 КАС України, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань із суб`єкта владних повноважень на користь позивача.
На підставі ПДР України, керуючись ст.ст. 77, 78, 139, 244-246, 250, 286 КАС України, ч.1 ст.178 КУпАП, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.
Постанову у справі про адміністративне правопорушення від серії ГАА №413541 від 20.05.2021 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 178 КУпАП та застосування до нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 гривень - скасувати, провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань із суб`єкта владних повноважень Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 454,00 грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 коп.).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_2 ;
Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції, юридична адреса: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, буд. 16, код ЄДРПОУ № 40108646.
Суддя О.М.Томілін