Рішення № 98428737, 20.07.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2021
Номер справи
560/5462/21
Номер документу
98428737
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/5462/21

РІШЕННЯ

іменем України

20 липня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 19 квітня 2021 року № 2211500000699, № 1 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області призначити та нарахувати ОСОБА_1 з 19 квітня 2021 року пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 60% суми заробітної плати з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування врахувавши до розрахунку розміру пенсії виплати зазначені у довідках № 07-14-22/2021 та № 07-14-23/2021 від 16 квітня 2021 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, що видані Кам`янець-Подільською районною державною адміністрацією.

В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві та у відповіді на відзив позивач зазначає, що з 23 жовтня 2019 року Хмельницькою медико-санітарною комісією йому встановлено інвалідність 2 групи загального захворювання строком на 3 роки до 1 листопада 2022 року. Викладене підтверджується довідкою МСЕК АВ № 0066982 від 23 жовтня 2019 року.

Із даного періоду позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Свою трудову діяльність розпочав з 30 липня 1994 року. Із даного періоду працював на різних посадах. З 7 квітня 2005 року і по день свого звільнення працював на посадах, які віднесені до посад категорії державної служби.

31січня 2021 року звільнений з посади завідувача сектору фінансово-господарського забезпечення апарату Новоушицької районної державної адміністрації у зв`язку із реорганізацією адміністрації.

19 квітня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо переведення його на інший вид пенсії за статтею 37 Закону України "Про державну службу".

До поданої заяви для проведення перерахунку пенсії надав довідки № 07-14-22/2021 та № 07-14-23/2021 від 16 квітня 2021 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, що видані Кам`янець-Подільською районною державною, адміністрацією.

Рішенням відділу перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 19 квітня 2021 року № 2211500000699 в переведенні позивача з пенсії по інвалідності призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" відмовлено.

Підставою для відмови слугувало те, що згідно із статтею 90 Закону України "Про державну службу" пенсійне забезпечення держслужбовців здійснюється згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" Пунктом 10 Прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернувсь в суд з вказаними позовними вимогами.

Ухвалою від 11.05.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

28.05.2021 відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що у зв`язку з втратою чинності нормою, яка передбачала право осіб на призначення пенсії по інвалідності державного службовця, не відбулося звуження обсягу існуючого права позивача на призначення пенсії по інвалідності, оскільки таке право збереглося в нього відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Так само і не було факту скасування чи звуження обсягу досягнутих прав за критеріями, зазначеними у Рішенні Конституційного Суду України від 22.09.2005 № 5-рп/2005.

Таким чином, ОСОБА_1 немає права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 та на підставі п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889, оскільки на час звернення з відповідною заявою позивач не досяг пенсійного віку.

Просив у задоволенні позову відмовити.

28.05.2021 відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що позивач немає права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 та на підставі п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889, що станом на 19.04.2021 він не досяг 62 років.

Просив у задоволенні позову відмовити.

Також відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін. Враховуючи те, що дана справа є справою незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання суд відмовляє.

Суд, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 виданого Новоушицьким РВ УМВС України в Хмельницькій області 13.12.1995.

Відповідно довідки до акта огляду МСЕК серії АВ №0066982 від 23.10.2019 позивач є особою з інвалідністю ІІ групи (загальне захворювання) і отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Стаж державної служби позивача становить понад 10 років, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

19 квітня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо переведення його на інший вид пенсії за статтею 37 Закону України "Про державну службу".

До поданої заяви для проведення перерахунку пенсії надав довідки № 07-14-22/2021 та № 07-14-23/2021 від 16 квітня 2021 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, що видані Кам`янець-Подільською районною державною, адміністрацією.

Рішенням відділу перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 19 квітня 2021 року № 2211500000699 в переведенні позивача з пенсії по інвалідності призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" відмовлено.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України "Про державну службу" № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII).

Відповідно до п. 2 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Водночас, за приписами ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі (ч. 10 ст. 37 Закону № 3723-XII).

Якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених цим Законом, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, якщо після припинення виплати пенсії минуло не більше п`яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених цим Законом, особам, яким така пенсія не була призначена у зв`язку з продовженням перебування зазначених осіб на державній службі (ч. 12 ст. 37 Закону № 3723-XII).

Оскільки ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, має стаж на посаді державної служби понад 10 років, перед зверненням за призначенням пенсії працював на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії по інвалідності згідно зі ст. 37 Закону № 3723-XII, а тому, відповідно, наявні правові підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону № 3723-XII.

Окрім зазначеного, суд враховує також наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Зазначений висновок суду відповідає правовій позиції, висловленій у постанові Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 від 13 лютого 2019 року.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору як інвалід ІІ групи, судові витрати, які визначені ст. 139 КАС України і підлягають розподілу - відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 19 квітня 2021 року № 2211500000699, № 1 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 19 квітня 2021 року пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 60% суми заробітної плати з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, врахувавши виплати зазначені у довідках № 07-14-22/2021 та № 07-14-23/2021 від 16 квітня 2021 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця видані Кам`янець-Подільською районною державною, адміністрацією.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 20 липня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (Площа Свободи, 5, Держпром 3 підїзд, 2 поверх,Харків,61000 , код ЄДРПОУ - 14099344)

Головуючий суддя П.М. Майстер