Ухвала суду № 98428547, 20.07.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2021
Номер справи
540/2742/21
Номер документу
98428547
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

УХВАЛА

20 липня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/2742/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову у справі за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії Головного Управління Держгеокадастру у Херсонській області, Бехтерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Головного Управління Держгеокадастру у Херсонській області, Бехтерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, а саме :

- визнати протиправним бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області при розгляді заяви від 02.10.2020 року (реєстраційний № 11233/0/94-20-СГ від 09.10.2020 року) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок та надання їх у власність за списком громадян: ОСОБА_3 земельну ділянку площею 2,00 га кадастровий номер 6522384300:03:001:0317, ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,00 га кадастровий номер 6522384300:03:001:0318, ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,00 га кадастровий номер 6522384300:03:001:0320, ОСОБА_4 земельну ділянку площею 2,00 га кадастровий номер 6522384300:03:001:0319 та при затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність;

- визнати протиправним та скасувати наказ Ліквідаційної комісії Головного управління Дергеокадастру у Херсонській області № 359-СГ про відмову у затвердженні документації з землеустрою та наданні у власність земельної ділянки у зв`язку із тим, що земельна ділянка із кадастровим номером 6522384300:03:001:0320 була передана у комунальну власність Бехтерській сільській раді Бехтерської територіальної громади Скадовського району Херсонської області на підставі наказу № 16 від 15.01.2021 року про «Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, переданих у комунальну власність Бехтерській сільській раді Бехтерської територіальної громади Садовського району Херсонської області»;

- зобов`язати Ліквідаційну комісію Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області видати наказ про надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2,00 га, в тому числі ріллі площею 2,00 га із земель сільськогосподарчого призначення для ведення особистого селянського господарства, розташовану за межами населених пунктів на території Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області;

- визнати протиправним і скасувати наказ Ліквідаційної комісії Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області № 16 від 15.01.2021 року про "Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, переданих у комунальну власність Бехтерській сільській раді Бехтерської територіальної громади Скадовського району (раніше Голопристанського) Херсонської області" в частині передачі земельної ділянки площею 2,00 га кадастровий номер 6522384300:03:001:0320 у комунальну власність Бехтерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, в супереч вимогам постанови Кабінету міністрів Украйни від 16 листопада 2020 року № 1113 підпункту 4 пункту 1, під номером за порядком 38 додатка до цього наказу, а саме: кадастровий номер земельної ділянки: 6522384300:03:001:0320; Місце розташування земельної ділянки (область, район, рада): Херсонська область, Голопристанський район, Новофедорівська сільська рада; Площа (га): 2,00; Цільове призначення земельної ділянки (код, назва): 01.03 Для ведення особистого селянського господарства; Відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку (в т.ч. оренда, пост, користування, кому надано, реквізити документа): Відомості про обмеження у використанні земельної ділянки (код, назва): 01.05 - охоронна зона навколо (вздовж) об`єкта енергетичної системи);

- визнати недійсним, складений на підставі наказу № 16 від 15.01.2021 року, акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність № б/н від 16.01.2021 року між Ліквідаційною комісією Головного управлінням Держгеокадастру у Херсонській області та Бехтерською сільською радою Голопристанського району Херсонської області в частині приймання-передачі земельної ділянки площею 2,0000 га кадастровий номер 6522384300:03:001:0320 у комунальну власність Бехтерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області під номером за порядком 38 додатка до цього акту, на підставі яких було оформлено у комунальну власність Бехтерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області земельну ділянку із кадастровим номером: 6522384300:03:001:0320 площею 2,0000 га в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 25.03.2021 року за номером запису про право власності № 41265273;

- зобов`язати Ліквідаційну комісію Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою суду від 02.07.2021 відкрито спрощене провадження у даній справі та призначено судове засідання на 27.07.2021 о 10:00 год.

Ухвалою від 19.07.2021 року об`єднано в одне провадження адміністративні справи №540/2742/21 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного Управління Держгеокадастру у Херсонській області, третя особа Бехтерська сільська рада Голопристанського району Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії та №540/2741/21 за позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії Головного Управління Держгеокадастру у Херсонській області, третя особа Бехтерська сільська рада Голопристанського району Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

19.07.2021 ОСОБА_1 подала до суду заяву про забезпечення позову, у якій просила забезпечити позов шляхом:

- зупинення дії рішення одинадцятої сесії восьмого скликання від 25.06.2021 р. №255 Бехтерської сільською радою Голопристанського району Херсонської області в частині підпункту 2.3 пункту 2: «2.Передати у власність земельні ділянки, в межах норм безоплатної приватизації таким громадянам: 2.4 ОСОБА_5 площею 2,00 га для ведення особистого підсобного господарства кадастровий номер 6522384300:03:001:0320 із земель комунальної власності Бехтерської сільської ради;»

- заборони всім державним реєстраторам прав на нерухоме майно в розумінні Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а також будь-яким іншим особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, будь-яким суб`єктам державної реєстрації прав та нотаріусам вчиняти будь-які дії, пов`язані з посвідченням будь-яких правочинів, а також інші реєстраційні дії, пов`язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно-земельну ділянку площею 2,0000 гектарів, кадастровий номер 6522384300:03:001:0320, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2325879865223, номер запису про право власності: 41265273 від 25.03.2021 року.

Відповідно до ч.1 ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Таким чином, суд розглядає заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.

Дослідивши подану ОСОБА_1 заяву та наведені в обґрунтуванні для вжиття відповідних заходів підстави в їх сукупності, провівши аналіз положень чинного законодавства України, що регулює порядок забезпечення позову, суд зазначає, що положеннями ч.1 ст.150 КАС України визначено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю (ч.2 ст.150 КАС України).

У даному випадку заява мотивована тим, що є реальна небезпека заподіяння шкоди праву ОСОБА_1 на отримання у власність земельної ділянки площею 2,00 га кадастровий номер 6522384300:03:001:0320 до ухвалення рішення в адміністративній справі №540/2742/21, а захист прав та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів та для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.

Згідно ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Відповідно до ст. 151 КАС України, позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії;

4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Слід відзначити, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Отже, законодавцем визначені чіткі підстави, за наявності яких допустиме вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.

Відповідно до роз`яснень постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову" від 22.12.2006 р. № 9 та постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративним судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства під час розгляду адміністративних справ" від 06.03.2008 р. № 2, розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

З викладеного слідує, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених КАС України заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Заявник обов`язково повинен обґрунтувати своє клопотання і з цією метою подати докази наявності фактичних обставин, з якими пов`язує застосування певного заходу забезпечення позову. Доказами у даному випадку вважатимуться будь-які відомості, що вказують на ймовірне порушення чиїхось прав (свобод, інтересів) під час провадження у справі. При цьому тягар доказування при розгляді клопотання покладається виключно на заявника.

Так, з матеріалів справи слідує, що предметом розгляду у даній справі є бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області щодо розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність та надання їх у власність за списком громадян, зокрема за позивачкою ОСОБА_1 площею 2,00 га кадастровий номер 6522384300:03:001:0320, та правомірність прийняття наказу Ліквідаційної комісії ГУ Держгеокадастру у Херсонській області №16, який стосується передачі земельних ділянок з державної у комунальну власність Бехтерської сільської ради.

Разом з тим, у заяві про забезпечення позову позивач просить зупинити дію рішення Бехтерської сільської ради від 25.06.2021 №255, яким затверджено проект землеустрою та передано у власність земельну ділянку з кадастровим номером 6522384300:03:001:0320 ОСОБА_5 .

Суд зауважує, що відповідно до п.5 ч.3 ст.151 КАС України не допускається забезпечення позову шляхом: зупинення дії рішення суб`єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов`язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення.

Відтак, виходячи зі змісту поданої заяви та доводів, наведених заявником у його обґрунтування, враховуючи норми процесуального законодавства, суд приходить до висновку, що в межах розгляду даної справи суд не може зупиняти дію рішення суб`єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження.

Згідно з ч. 5 ст. 154 КАС України про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.

Відповідно до ч. 8 ст. 154 КАС України ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про забезпечення позову не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 150-157, 243, 248 КАС України,

ухвалив:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії Головного Управління Держгеокадастру у Херсонській області, третя особа - Бехтерська сільська рада Голопристанського району Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Копію ухвали направити позивачу.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення.

У разі постановляння ухвали в порядку письмового провадження ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Д.К. Василяка