Рішення № 98428487, 19.07.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
540/1275/21
Номер документу
98428487
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1275/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області до Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області, Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить вжити заходи реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Горностаївський районний сектор ГУ ДСНС у відповідності до Кодексу цивільного захисту України та Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області, затвердженого наказом ДСНС України від 18.08.2014 №474 (в редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 №661) на своїй території здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами та організаціями, іншими суб`єктами господарювання, незалежно від форми власності, а також громадянами України, іноземцями і особами без громадянства. Керуючись положеннями Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (зі змінами від 18.05.2017 №2042- VІІІ) та на підставі наказу ГУ ДСНС від 28.01.2021 №31 «Про проведення позапланових перевірок», проведена позапланова перевірка стану пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту приміщень та території Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області (код юридичної особи:43582117) за адресою: Херсонська область, Горностаївський район, с. Червона Поляна, вул. Лікарняна, буд. 3. На проведення позапланової перевірки було видане посвідчення провідному фахівцю Горностаївського РС ГУ ДСНС України у Херсонській області Панченку А.В. від 11.02.2021 №2. За результатами проведеної позапланової перевірки 12.02.2021, було складено Акт перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №2 ( за уніфікованою формою, затвердженою наказом МВС України від 17.01.2019 №22, зареєстрованого в МЮУ 21.01.2019 за №73/33044 «Про затвердження уніфікованої форми акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, та інших форм розпорядчих документів» із зазначенням у ньому встановлених порушень вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки. А також, визначено ступінь ризику суб`єкта господарювання з урахуванням зазначення прийнятого ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки – середній. Вказаний акт підписано директором Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області Торбущенко Г.П. власноручно та 12.02.2021 отримано нарочно. Позапланова перевірка відповідачем не оскаржувалась, зауваження, пояснення відсутні, заперечення та клопотання не надавались. Таким чином, ГУ ДСНС вважає, що до Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області має бути застосований захід реагування у вигляді повного припинення подальшої експлуатації приміщень та території КУ «Центр надання соціальних послуг» Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області за адресою: Херсонська область, Горностаївський район, с. Червона Поляна, вул. Лікарняна, буд. 3, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Ухвалою суду від 02.04.2021 відкрито провадження у даній справі. Ухвалено справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Розпочато підготовку справи до судового розгляду. Підготовче засідання призначено на 22.04. 2021 о 10:30 год.

21.04.2021, представником відповідача Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області подано до суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позову. Також, просив надати час для повного усунення порушень виявлених за результатами позапланового заходу державного нагляду щодо дотримання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки та надати час для примирення сторін, оскільки із зафіксованих 17 порушень усунуто 15. Також зазначено, що КУ «Центр надання соціальних послуг» вживає усіх можливих заходів щодо усунення виявлених порушень та не допущення їх у подальшій діяльності. Вважає, що у зв`язку із виконанням майже усіх вимог, відсутня загроза життю та здоров`ю людей, які працюють та проживають в КУ «Центр надання соціальних послуг» Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області.

Відповідно до ухвали суду від 22.04.2021, залучено до участі у справі співвідповідача - Костянтинівську сільську раду Горностаївського району Херсонської області. Розгляд справи відкладено на 21.05.2021 о 10:30 год.

21.05.2021, клопотання представників сторін про відкладення розгляду справи задоволено. Продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів та відкладено розгляд справи на 15.06. 2021 о 10:30 год.

Відповідно до ухвали суду від 15.06.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 14.07.2021 о 13:15 год.

14.07.2021, представники сторін подали до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження без їх участі.

Згідно п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

14.07.2021, подальший розгляд справи №540/1275/21 ухвалено здійснювати у порядку письмового провадження в межах строків, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України.

Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.

На підставі наказу ГУ ДСНС у Херсонській області від 28.01.2021р. №31 «Про проведення позапланових перевірок» посадовою особою Горностаївського районного відділу ГУ ДСНС у Херсонській області проведено 11-12.02.2021р. позапланову перевірку стану пожежної та техногенної безпеки приміщення і території Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області, за адресою: Херсонська область, Горностаївський район, с. Червона Поляна, вул. Лікарняна, буд. 3.

Перевірку проведено у присутності директора Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області, якій, зокрема, вручено копію посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 11.02.2021р. №2, про що свідчить її особистий підпис на цьому посвідченні.

В ході перевірки оформлено акт, складений за результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 12.02.2021р. №2 (далі - акт позапланового заходу).

Актом позапланового заходу від 12.02.2021р. №2 зафіксовані порушення вимог, а саме:

- не обладнано приміщення будинку автоматичною пожежною сигналізацією (розділ V п.1.2 ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 р.);

- не оброблено вогнезахисним розчином дерев`яні конструкції покрівлі кухні, гаражу, та будинку (розділ ІІІ п.2.5 ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 р.);

- не проведено замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (розділ ІV п.1.20 ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 р.);

- посадові та відповідальні особи за пожежну безпеку не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки (розділ ІІ п.16 ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 р.);

- не пройдено навчання у сфері цивільного захисту керівником ( п.10, 11 ПКМУ №819 від 23.10.2013 «Порядок проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльності яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту»);

- допускається експлуатація світильників зі знятими ковпаками (розсіювачами) (тамбур 1-го поверху та підсобка в кухні) (розділ ІV п.1.18 ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 р.);

- допускається експлуатація приміщень без декларації матеріально – технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (п.1, п.5 ПКМУ №440 від 05.06.2013, ст. 57 Кодекс цивільного захисту України;

- не забезпечено будівлю адресним вказівником (назва вулиці, номер будинку), встановленим на фасаді будівлі або інших видних місцях і освітлюваними у темний час доби (розділ ІІІ п.2.22 ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 р.);

- не проводяться інструктажі з питань пожежної безпеки персоналом (розділ ІІ п.15 ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 р.);

- на фасаді будівлі не встановлено покажчик місця розташування найближчого пожежного гідранту (об`ємний зі світильником або плоский із застосуванням світло відбивних покриттів) (розділ V п.2.1 пп.9 ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 р.);

- будівля не обладнана системою блискавкозахисту року ( Правила пожежної безпеки України, розділ ІV п.1.21);

- не забезпечено проходження навчань з техногенної безпеки (правила техногенної безпеки в Україні, розділ V п.6);

- не забезпечено проходження інструктажів з техногенної безпеки (правила техногенної безпеки в Україні, розділ V п.6);

- недоукомплектований пожежний щит (правила техногенної безпеки в Україні, розділ V п.3.11);

- електрощити не забезпечені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) (правила техногенної безпеки в Україні, розділ ІV п.1.6);

- пожежна водойма не заповнена водою (правила техногенної безпеки в Україні, розділ V п.2.1);

- не пофарбовані та не освітлюються зовнішні пожежні сходи на будівлі (правила техногенної безпеки в Україні, розділ ІІІ п.2.15).

Позивачем визначено ступінь ризику суб`єкта господарювання з урахуванням значення прийнятого ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки - як «середній», а ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності із виявленими порушеннями - «пожежа», «аварія», «НС».

Акт позапланового заходу підписаний без заперечень відповідачем, пояснень директор КУ «Центр надання соціальних послуг» не надавала.

Зазначені обставини сторонами не заперечуються, а отже є доведеними.

Також, судом установлено, що Костянтинівська сільська рада Горностаївського району Херсонської області є засновником та власником Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області, що підтверджується рішенням двадцять дев`ятої сесії сьомого скликання Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області від 12.02.2020 №469, випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

21.05.2021, представником відповідача подано до суду копію Акта від 18.05.2021 №24, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки КУ «Центр надання соціальних послуг» Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області, з якого вбачається, що відповідачем усунуто 15 порушень зафіксованих позивачем у Акті №2 при проведенні перевірки 12.02.2021, однак залишилися два порушення вимог законодавства, а саме:

- не обладнано приміщення будинку автоматичною пожежною сигналізацією (розділ V п.1.2 ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 р.);

- не оброблено вогнезахисним розчином дерев`яні конструкції покрівлі кухні, гаражу, та будинку (розділ ІІІ п.2.5 ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 р.).

При вирішенні цього спору суд виходить з такого.

Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулюються Кодексом цивільного захисту України (далі - КЦЗ України).

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.64 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Згідно ст.66 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону № 877-V заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Частинами 11 та 12 статті 4 Закону № 877-V передбачено, що плановий чи позаплановий захід щодо суб`єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Перед початком здійснення державного нагляду (контролю) посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить запис до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу у суб`єкта господарювання).

Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (ч.1 ст.7 Закону № 877-V).

Згідно ч.6 ст.7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі-підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Як видно з матеріалів справи, позаплановий захід проведено у присутності відповідача, який без зауважень підписав складений посадовою особою Горностаївського районного сектору ГУДСНС у Херсонській області акт позапланового заходу від 12.02.2021р. №2.

При цьому актом зафіксовані численні порушення Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. №1417 (зі змінами від 31.07.2017 № 657) і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.03.2015р. за №252/26697, наявність яких відповідачем не спростовується, як не заперечується й те, що порушення частково залишаються не усунутими.

Крім того, в Акті від 12.02.2021р. №2 визначено ступінь ризику суб`єкта господарювання з урахуванням значення прийнятого ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки - середній.

Дослідивши зазначений Акт, суд приходить до висновку, що він відповідає вимогам Закону № 877 та в ньому зафіксовано детальний опис порушень з посиланням на відповідну норму законодавства.

Як вже зазначалося вище, відповідно до складеного акта від 18.05.2021 №24, за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки КУ «Центр надання соціальних послуг» Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області, відповідачем усунуто 15 порушень зафіксованих позивачем у акті №2 при проведенні перевірки 12.02.2021, проте не усунуто наступні порушення вимог законодавства, а саме:

- не обладнано приміщення будинку автоматичною пожежною сигналізацією (розділ V п.1.2 ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 р.);

- не оброблено вогнезахисним розчином дерев`яні конструкції покрівлі кухні, гаражу, та будинку (розділ ІІІ п.2.5 ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 р.).

Таким чином, станом на день розгляду даної справи відповідачем не в повному обсязі усунуті порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Згідно ч.7 ст.7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Визначення небезпечного чинника міститься у п.26 ч.1 ст.2 КЦЗ України та означає складову частину небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини.

Отже, законодавець пов`язує настання реальної загрози життю та здоров`ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

Відповідно до п.12 ч.1 ст.67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Частиною 2 статті 68 КЦЗ України обумовлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Підстави для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів передбачені ч.1 ст.70 КЦЗ України та полягають у: 1) недотриманні вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушенні вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуску і реалізації вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійсненні заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутності на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідності кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушенні правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутності або непридатності до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутності на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовності до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовності до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання;11) проведенні робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Аналіз викладених положень дає підстави для висновку, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень.

При цьому, суд зазначає, що застосування заходів реагування у вигляді повного чи часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямовано на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій, та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю людей. Крім того, захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на території розташування об`єкта.

Аналогічна позиція з цього питання викладена у постанові Верховного Суду від 28.04.2019 р. по справі № 810/2400/18.

Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. За приписами частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Аналізуючи надані сторонами докази та виявлені за результатом проведеної позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання пожежної безпеки, а також приймаючи до уваги, що діяльність відповідача має високий ступінь ризику настання негативних наслідків у сфері техногенної та пожежної безпеки, суд приходить до висновку про те, що існуючі порушення в їх сукупності можуть кваліфікуватись як такі, що створюють реальну загрозу життю і здоров`ю людей. Доказів усунення у повному обсязі порушень у сфері пожежної безпеки, які зафіксовані в актах від 12.02.2021р. №2 та від 18.05.2021 №24, відповідачем не надано.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог ГУ ДСНС України у Херсонській області, а тому задовольняє позов.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Застосувати захід реагування у вигляді повного зупинення подальшої експлуатації території та приміщень Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області (ЄДРПОУ 43582117; 74641, Херсонська область, Горностаївський район, с. Червона Поляна, вул. Лікарняна, буд. 3) - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту шляхом заборони Комунальній установі «Центр надання соціальних послуг» Костянтинівської сільської ради Горностаївського району Херсонської області (ЄДРПОУ 43582117; 74641, Херсонська область, Горностаївський район, с. Червона Поляна, вул. Лікарняна, буд. 3) використовувати вказані територію та приміщення, окрім робіт, пов`язаних із усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки..

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя І.І. Войтович

кат. 108010200