
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, м-н Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
У Х В А Л А
19 липня 2021 р. № 520/10923/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мороко А.С., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради щодо не призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 і 2021 роки відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком з урахуванням рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020;
- зобов`язати управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради здійснити призначення, перерахунок та забезпечити виплату шляхом подання відповідних документів до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації щодо виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 і 2021 роки ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020, та з урахуванням виплачених сум;
- визнати протиправною бездіяльність Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації щодо не виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 і 2021 роки ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком;
- зобов`язати Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації здійснити виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 і 2021 роки ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020 р., та з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою суду від 22.06.2021 позовну заяву ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії - залишено без руху; надано позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з моменту отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважних причин його пропуску або вказати інші підстави для поновлення строку.
12.07.2021 позивача надав до суду заяву, в якій просив поновити строк звернення до суду. У вказаній заяві зазначив, що про щорічну грошову допомогу до 5 травня стало відомо випадково 24.01.2021 під час розмови з бойовим однополчанином ОСОБА_2 який ознайомив із сайтом "Асоціація ветеранів Збройних Сил України", з текстом Закону та рішенням Верховного Суду у справі № 440/2722/20 та з рішенням КМУ № 112 від 19.02.2020. Також, вказав, що основною непереборною та об`єктивною силою стало поширення пандемії на території України. З 01.01.2021 ОСОБА_3 знаходився в умовах домашньої самоізоляції та соціального дистанціонування. Виходив один раз на тиждень пізно ввечері в продовольчий магазин та іноді в чергову аптеку. В цих умовах проводити листування рекомендованими листами відвідувати відділення "Укрпошти", яке розташоване на відстані двох кілометрів від місця проживання, а також інших державних установ в громадському транспорті вважаю для себе вкрай небезпечним. Сімейний лікар неодноразово телефонував і наполегливо рекомендував без особливої необхідності не залишати місце проживання і не пересуватись в громадському транспорті. Однак, не зважаючи на вказані міри обережності, захворів. Це сталося, коли з метою прискорення вирішення питання з виплатою грошової допомоги, 24.02.2021 позивач відвіз громадським транспортом заяву до управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради. Протягом двох з половиною тижнів лікувався вдома і вилікувався без ускладнень. Тільки завдяки допомозі декількох ветеранів військової служби вдалося підготовити необхідні документи і надрукувати позовну заяву і заяву про поновлення строку звернення.
Дослідивши вказану заяву, суд вказує наступне.
Абзацом 1 частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно з частиною першою статті 45 Кодексу адміністративного судочинства України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до пункту шостого частини п`ятої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Законодавче обмеження строку оскарження рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Відповідно до правових висновків Європейського Суду з прав людини, право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (пункт 33 рішення у справі “Перетяка та Шереметьєв проти України” від 21.12.2010, заява №45783/05). Норми, що регулюють строки подачі скарг, безсумнівно, спрямовані на забезпечення належного здійснення правосуддя і юридичної визначеності. Зацікавлені особи мають розраховувати на те, що ці норми будуть застосовані (пункти 22-23 рішення у справі “Мельник проти України” від 28.03.2006, заява №23436/03).
Отже, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Підстави пропуску строку можуть бути визнані поважними, строк поновлено лише у разі, якщо вони пов`язані з непереборними та об`єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк подання позову, апеляційної, касаційної скарги.
Отже, тільки наявність об`єктивних перешкод для своєчасної реалізації права щодо оскарження дій, рішень, бездіяльності суб`єкта владних повноважень в порядку та у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку звернення з поважних причин.
Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом у своїй постанові від 13.11.2018 року по справі № 804/958/17.
Згідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до частин першої та четвертої статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Отже, 30 вересня 2020 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована, а тому перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2020 року.
Строк звернення до суду з даною позовною заявою в частині позовних вимог за 2020 рік закінчився 30.03.2021.
Позивач звернувся до суду 17.06.2021, з порушенням шестимісячного строку звернення до суду.
При цьому, суд зазначає, що підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду, які зазначені в заяві про поновлення строку звернення до суду є неповажними.
Стосовно того, що ОСОБА_1 хворів коронавірусом, суд вказує, що жодних доказів на підтвердження вказаного до суду не надано.
Суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про повернення позовної заяви в частині позовних вимог, що стосуються 2020 року.
Керуючись статтями 123, 293, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради щодо не призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком з урахуванням рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020; зобов`язання управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради здійснити призначення, перерахунок та забезпечити виплату шляхом подання відповідних документів до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації щодо виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020, та з урахуванням виплачених сум; визнання протиправною бездіяльності Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації щодо не виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком; зобов`язання Обласного центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної адміністрації здійснити виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 відповідно ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту", виходячи з трьох мінімальних пенсій за віком, враховуючи висновки рішення Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020 р., та з урахуванням виплачених сум - повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.С. Мороко