
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про відкриття провадження в адміністративній справі
19 липня 2021 р. Справа № 520/12868/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши питання наявності правових підстав для прийняття до розгляду позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
установив:
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд:
скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 25.01.2021 № 309 та рішення від 31.03.2021 № 1884 про відмову в призначенні пенсії;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до загального трудового стажу період отримання допомоги по безробіттю з 18.02.2003 по 13.05.2003 та періоди роботи з 19.07.1982 по 15.10.1982 в Дорожньому ремонтно-будівельному управлінні № 2, з 20.10.1982 по 23.11.1984 в управлінні виробничо-технологічної комплектації Тресту "Дрогобичпромбуд", з 16.05.1985 по 27.05.1987 у Львівському мостовому ремонто- будівельному управлінні № 2, з 11.03.2004 по 31.08.2008 у ВАТ "Білоруське управління по підвищенню нафтовіддачі пластів і капітальному ремонті свердловин" та з 01.09.2008 по 29.07.2009 та з 25.06.2010 по 12.06.2011 та з 19.07.2011 по 17.01.2013 у ТОВ "Варьєганська транспортна компанія-2" на підставі трудової книги серії НОМЕР_2 ;
зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області врахувати під час обчислення пенсії врахувати дані про заробіток згідно довідок №766 від 02.03.2021, що видана АТ "Білоруське управління по підвищенню нафтовіддачі пластів і капітальному ремонті свердловин" та №17 від 18.02.2021, що видана ТОВ "Варьєганська транспортна компанія-2", здійснивши переведення за курсом української гривні до російського рубля на дату призначення пенсії згідно статті 6 Угоди "Про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення" від 13 березня 1992 року, починаючи з 05.01.2021;
допустити до негайного виконання у межах стягнення за один місяць рішення Харківського окружного адміністративного суду в даній справі.
Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про звільнення (відстрочення) від сплати судового збору за подання позову, за результатами розгляду якого, суд зазначає наступне.
Підпунктом 1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову не майнового характеру, який подано фізичною особою - ставка судового збору становить 0,4 відсотка розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" установлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року 2270.00 гривень.
Як вбачається з позовних вимог, предметом позову у даній справі фактично є дві вимоги немайнового характеру (скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії , в частині врахування даних про заробіток, яка не є похідною у розумінні п.23 ч.1 ст.4 КАС України), а отже, ставка судового збору за подання даного позову становить - 1816.00 грн.
Суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору, відстрочити сплату судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. Отже, у розумінні приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір" відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.
Вищий адміністративний суд України у постанові Пленуму від 23 січня 2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір" зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Зазначена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеною в ухвалах від 28.09.2015 по справі № 21-5496а15 та від 18.02.2016 по справі 826/6756/15.
Крім того, судом враховано практику Європейського Суду з прав людини ( рішення від 19.06.2001 року Справа "Креуз проти Польщі" (CASE OF KREUZ v. POLAND) - заява N 28249/95), де суд дійшов висновку, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Таким чином, враховуючи те, що предметом позову є захист соціальних прав позивача (призначення пенсії), з метою забезпечення права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає необхідним задовольнити клопотання позивача та відстрочити сплату судового збору до прийняття рішення в даному провадженні.
Адміністративний позов відповідає вимогам ст.160,161 КАС України, перешкоди для відкриття провадження в адміністративній справі відсутні, підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі немає.
Виходячи з положень ст. 171, 263 КАС України, оскільки справа належить до справ незначної складності, позовну заяву належить розглядати за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України встановлено, що у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Керуючись статтями 160, 161, 168, 171, 173, 174, 175, 241, 243, 257 - 263 КАС України,
ухвалив:
Клопотання позивача задовольнити.
Відстрочити сплату судового збору до прийняття рішення в даному провадженні.
Прийняти адміністративний позов до розгляду та відкрити спрощене провадження.
Встановити строк відповідачу для подання до суду відзиву на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені, (в разі неможливості їх подання - зазначити докази, які не можуть бути подані разом з відзивом із зазначенням причин їх неподання); документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу; або заяву про визнання позову протягом п`ятнадцяти днів з дня одержання копії ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі.
Копії ухвали направити учасникам справи. Відповідачу надіслати копію адміністративного позову з доданими матеріалами.
Роз`яснити учасникам справи про наявність у них процесуальних прав і обов`язків, що передбачені ст. ст. 44, 47 КАС України.
Інформація по справі може бути отримана на вебсторінці на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, а саме: http://court.gov.ua/fair/sud2070.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Зоркіна Ю.В.