Рішення № 98427888, 01.07.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2021
Номер справи
480/2949/21
Номер документу
98427888
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 липня 2021 року Справа №480/2949/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,

представника позивача - адвоката Приходько О.Я.,

представника відповідача - Пишного Р.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2949/21 за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

07.04.2021 позивач Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» в особі Нафтогазовидобувного управління «Полтаванафтогаз» звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що 04 жовтня 2018 року Головним управлінням ДФС у Сумській області складений акт № 6710/18-28-52-12/ 403739509 камеральної перевірки платника податку - «Договору про спільну діяльність від 24.12.1997 № 999/97 - уповноважена особа НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» щодо своєчасності сплати грошових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного в т.ч. попутного газу та конденсату, визначених у податкових розрахунках з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1, 2, З квартали 2015 року та нарахованих авансових внесків в розмірі однієї третини узгоджених сум податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного в т.ч. попутного газу та конденсату, визначених у податкових розрахунках з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1, 2, 3 квартали 2015 року. Актом перевірки встановлено несвоєчасну сплату самостійно визначених грошових зобов`язань та авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1, 2, 3 квартали 2015 року.

На підставі акту перевірки контролюючим органом 02.11.2018 прийняті податкові повідомлення- рішення № 0002225212 про сплату штрафу в розмірі 20 % на суму 38 453 036, 88 грн за затримку сплати грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин природного газу та № 0002235212 про сплату штрафу в розмірі 20 % на суму 1 044 144,82 грн за затримку сплати грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату.

Платник не погодився з висновками акту перевірки і прийнятими на їх підставі податковими повідомленнями-рішеннями та звернувся зі скаргою в порядку адміністративного оскарження до Державної фіскальної служби України.

За результатами розгляду скарги ДФС України 10.01.2019 прийняла рішення № 1133/6/99-99-11-06-05-25, яким скасувала податкові повідомлення-рішення від 02.11.2018 №№ 0002225212, 0002235212 в частині: 1) застосування штрафу за несвоєчасну сплату авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин; 2) з врахуванням подання уточнюючих розрахунків на зменшення податкових зобов`язань; 3) застосування штрафу поза межами строків, визначених п. 114.1 ст. 114, ст. 102 Податкового кодексу України.

29.12.2020 Головним управлінням Державної податкової служби у Сумській області прийняті нові податкові повідомлення-рішення про застосування штрафів в розмірі 20 % на підставі пункту 126.1 статті 126 ПКУ: № 0043390414 на суму1 282 120.19 грн за затримку сплати грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу, №0043400414 на суму 15 594,25 грн за затримку сплати грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату.

Позивач вважає податкові повідомлення-рішення від 29.12.2020 протиправними та просить скасувати, зазначаючи, що вони прийняті поза межами строку давності, визначеного Податковим кодексом України, з порушенням інших норм податкового законодавства та всупереч висновків ДФС України, висловлених в рішенні від10.01.2019 № 1133/6/99-99-11-06-05-25.

Зокрема, зі змісту податкового повідомлення-рішення від 29.12.2020 № 0043390414 та розрахунку штрафних санкцій, який є додатком до нього, слідує, що п`ять сум штрафних санкцій нараховані за фактом подання 10.10.2016 уточнюючого розрахунку на зменшення податкових зобов`язань. Таке нарахування штрафних санкцій суперечить п. 126.1 ст. 126, п. 50.1 ст. 50 ПКУ, правовому висновку Верховного Суду, висловленому в численній судовій практиці з означеного питання (постанова ВС від 23.01.2018 у справі № 810/2108/16; постанова ВС від 13.02.2018 у справі № 803/1156/17; постанова ВС від 12.06.2018 у справі 822/2198/17; постанова ВС від 23.06.2018 у справі 820/2508/17, постанова ВС від 12.02.2019 у справі № 824/95/18-а), а також рішенням ДФС України, прийнятим за наслідками розгляду скарг, поданих платником податків.

Крім того, податкові повідомлення-рішення є незаконними з огляду на сплив строків давності, визначених відповідно до п. 114.1 ст. 114, п. 102.1 ст. 102 ПКУ. Як встановлено актом перевірки та розрахунками штрафних санкцій, податковий орган вбачає порушення позивачем сплати податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 та 3 квартали 2015 року, за наступними граничними строками сплати: за 2 квартал 2015 - 19.08.2015, за 3 квартал 2015 року - 19.11.2015. За наведених обставин, строки давності за податковими зобов`язаннями, визначеними за 2 та 3 квартали 2015 року, сплинули ще в 2018 році, відповідно, платник податків є вільним від таких грошових зобов`язань відповідно до положень п. 114.1 ст. 114, п. 102.1 ст. 102 ПКУ.

Відповідач подав відзив на позов, в якому проти задоволення вимог заперечив, представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що порядок подання декларацій та строки сплати рентної плати регламентовано статтею 257 Податкового кодексу України (в редакції яка діяла до 31.12.2015 року), пунктом 257.4 якої зокрема було визначено, що платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, які здійснюють видобування нафти, конденсату, газу природного, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, сплачують авансові внески з рентної плати у податковому (звітному) періоді до 30 числа кожного місяця (у лютому - до 28 або 29 числа). Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобов`язань з рентної плати, визначеної у податковій декларації за попередній податковий (звітний) період.

Відповідальність платника за встановлені порушення передбачена пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України (в редакції яка діяла до 31.12.2015 року), а саме, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених Податковим кодексом України, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Задекларовані податкові зобов`язання та відповідні суми авансових внесків Договором про спільну діяльність №999/97 були погашені протягом 2015, 2016 та 2018 років з порушенням вимог пункту 257.4 статті 257 Податкового кодексу України (в редакції яка діяла до 31.12.2015 року), а саме із затримкою від 56 до 762 днів.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 №909-VIII (далі - Закон №909), були внесені зміни до Податкового кодексу України, зокрема:

- в абзаці першому пункту 126.1 статті 126 слова «та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати» виключити (пункт 22 частині І Закону №909);

- вилучити пункт 257.4 статті 257 (підпункт 3 пункту 71 частині І Закону №909);

Закон №909 набрав чинності 1 січня 2016 року (пункт 1 частини ІІ Закону №909).

Тобто, скасування обов`язку платників рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноваженої особи, які здійснюють видобування нафти, конденсату, газу природного, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану сплачувати авансові внески з рентної плати, як і скасування відповідальності платників податків за не сплату авансових внесків з рентної плати протягом строків, визначених Податковим кодексом України відбулося тільки 01.01.2016 року, з дати набрання чинності Закону №909.

Державна фіскальна служба України розглянула скаргу Договору про спільну діяльність № 999/97 та прийняла рішення від 10.01.2019 №1133/6/99-99-11-06-01-25, яким скаргу задовольнила частково, скасувала податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС у Сумській області від 02.11.2018 №0002225212, №0002235212 в частині застосування штрафу за несвоєчасну сплату авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та з врахуванням подання уточнюючих розрахунків на зменшення податкових зобов`язань і у частині застосування штрафу поза межами строків визначених п. 114.1 ст.114, ст.102 Податкового кодексу України, в іншій частині зазначені рішення залишені без змін.

Спірні податкові повідомлення-рішення, за результатами оскарження, були винесені з виключенням штрафних санкцій за несвоєчасну сплату авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та з урахуванням подання уточнюючих декларацій на зменшення поточних податкових зобов`язань, крім уточнюючих декларацій на зменшення податкових зобов`язань за 2014 рік, та з урахуванням виключення штрафних санкцій поза межами строків, визначених п.114.1 ст.114, ст.102 Податкового кодексу України на дату складання податкових повідомлень-рішень.

При цьому, позивач помилково вважає, що строки давності за податковими зобов`язаннями, визначеними за 2 та 3 квартали 2015 року, сплинули ще в 2018 році, оскільки, вважає, що строки давності вираховуються за наступними граничними строками сплати (граничний термін сплати узгоджених податкових зобов`язань для платника). Проте, за наведених обставин строки давності рахуються по даті фактичної сплати, а це 19.11.2015 по рентній платі за користування надрами для видобування газового конденсату та 19.11.2015, 25.11.2015 та 10.10.2016 по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу. На момент складання акту перевірки (04.10.2018) та винесення ППР (02.11.2018) Головним управлінням ДПС у Сумській області не було порушено строки позовної давності.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 04 жовтня 2018 року Головним управлінням ДФС у Сумській області складений акт № 6710/18-28-52-12/ 403739509 камеральної перевірки платника податку - «Договору про спільну діяльність від 24.12.1997 № 999/97 - уповноважена особа НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» щодо своєчасності сплати грошових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного в т.ч. попутного газу та конденсату, визначених у податкових розрахунках з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1, 2, З квартали 2015 року та нарахованих авансових внесків в розмірі однієї третини узгоджених сум податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного в т.ч. попутного газу та конденсату, визначених у податкових розрахунках з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1, 2, 3 квартали 2015 року. Актом перевірки встановлено несвоєчасну сплату самостійно визначених грошових зобов`язань та авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1, 2, 3 квартали 2015 року ( а.с.11-29).

На підставі акту перевірки контролюючим органом 02.11.2018 прийняті податкові повідомлення- рішення № 0002225212 про сплату штрафу в розмірі 20 % на суму 38 453 036, 88 грн за затримку сплати грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин природного газу та № 0002235212 про сплату штрафу в розмірі 20 % на суму 1 044 144,82 грн за затримку сплати грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату ( а.с.30, 31).

10.01.2019 ДФС України прийняла рішення № 1133/6/99-99-11-06-05-25, яким скасувала податкові повідомлення-рішення від 02.11.2018 №№ 0002225212, 0002235212 в частині застосування штрафу за несвоєчасну сплату авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та з врахуванням подання уточнюючих розрахунків на зменшення податкових зобов`язань і у частині застосування штрафу поза межами строків, визначених п. 114.1 ст. 114, ст. 102 Податкового кодексу України ( а.с.32-37).

29.12.2020 Головним управлінням Державної податкової служби у Сумській області прийняті нові податкові повідомлення-рішення про застосування штрафів в розмірі 20 % на підставі пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України: № 0043390414 на суму 1 282 120,19 грн., за затримку сплати грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу, №0043400414 на суму 15 594,25 грн., за затримку сплати грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату ( а.с.38-40, 41-42).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносин, суд виходить з такого.

Так, Актом перевірки встановлено, що

за податковим розрахунком № 9166644495 від 07.08.2015 платником визначено самостійно грошове зобов`язання на суму 1 510 165,08 грн., граничний строк сплати - 19.08.2015, оплата відповідно до платіжного доручення № 258 від

17.11.2015 здійснена з затримкою 92 дні, нараховано штрафних (фінансових) санкцій на суму 150 709,83 грн;

за податковим розрахунком № 9166632638 від 07.08.2015 визначено самостійно платником грошове зобов`язання на суму 5 459 180,97 грн, граничний строк сплати - 19.08.2015, оплата відповідно до платіжного доручення № 258 від

17.11.2015 здійснена з затримкою 92 дні, нараховано штрафних (фінансових) санкцій на суму 310 801,27 грн;

за податковим розрахунком № 9166644495 від 07.08.2015 визначено самостійно платником грошове зобов`язання на суму 1 510 165,08 грн, граничний строк сплати - 19.08.2015, оплата відповідно до платіжного доручення № 280 від

25.11.2015 здійснена з затримкою 98 дні, нараховано штрафних (фінансових) санкцій на суму 151 323,19 грн;

за податковим розрахунком № 9166633698 від 07.08.2015 визначено самостійно платником грошове зобов`язання на суму 1 038 874,04 грн. граничний строк сплати - 19.08.2015, оплата відповідно до платіжного доручення № 280 від

25.11.2015 здійснена з затримкою 98 дні, нараховано штрафних (фінансових) санкцій на суму 207 774,81 грн;

за податковим розрахунком № 9224870157 від 04.11.2015 визначено самостійно платником грошове зобов`язання на суму 435 928,05 грн, граничний строк сплати - 19.11.2015, оплата відповідно до уточнюючого розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 № 9082276905 від 10.10.2016 здійснена з затримкою 326 днів, нараховано штрафних (фінансових) санкцій на суму 87 185,61 грн;

за податковим розрахунком № 9224873432 від 04.11.2015 визначено самостійно платником грошове зобов`язання на суму 353 301,96 грн, граничний строк сплати

- 19.11.2015, оплата відповідно до уточнюючого розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 № 9082276905 від 10.10.2016 здійснена з затримкою 326 днів, нараховано штрафних (фінансових) санкцій на суму 70 660,39 грн;

за податковим розрахунком № 9224871489 від 04.11.2015 визначено самостійно платником грошове зобов`язання на суму 1 210 106,70 грн, граничний строк сплати -19.11.2015, оплата відповідно до уточнюючого розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 № 9082276905 від 10.10.2016 здійснена з затримкою 326 днів, нараховано штрафних (фінансових) санкцій на суму 242 021,34 грн;

за податковим розрахунком № 9224870449 від 04.11.2015 визначено самостійно платником грошове зобов`язання на суму 308 218,77 грн, граничний строк сплати

- 19.11.2015, оплата відповідно до уточнюючого розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 № 9082276905 від 10.10.2016 здійснена з затримкою 326 днів, нараховано штрафних (фінансових) санкцій на суму 3 593,57 грн;

за податковим розрахунком № 9224870449 від 04.11.2015 визначено самостійно платником грошове зобов`язання на суму 308 218,77 грн, граничний строк сплати

- 19.11.2015, оплата відповідно до уточнюючого розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 № 9082276905 від 10.10.2016 здійснена з затримкою 326 днів, нараховано штрафних (фінансових) санкцій на суму 58 050,18 грн.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За змістом п. 57.1 ст. 57 ПКУ платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

В силу приписів пункту 50.1 статті 50 ПКУ у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

При цьому, якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

Таким чином, вказаними нормами встановлено право платника податку, у разі виявлення помилок у поданій ним податковій звітності, внести відповідні зміни шляхом подання уточнюючого розрахунку.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що якщо платником податків самостійно виявлено помилку в поданій ним податковій звітності і подано до податкового органу уточнюючий розрахунок з виправленням помилок з урахуванням вимог ст. 50 ПКУ, у податкового органу відсутні підстави для застосування штрафних санкцій, передбачених п. 126.1 ст. 126 ІІКУ, оскільки з поданням уточнюючого розрахунку податкова звітність є виправленою і нівелює правові наслідки помилки, допущеної при її поданні.

Відповідно до положень п. 126.1 ст. 126 ПКУ у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відтак, притягнення платника податків до відповідальності у вигляді штрафу з підстав, визначених цією нормою, передбачене саме за несплату узгодженої суми грошового зобов`язання. При цьому, за змістом вказаної норми розмір штрафу залежить від кількості днів затримки строку сплати суми грошового зобов`язання та визначається у відсотках від погашеної суми податкового боргу.

Подання ж платником податків у встановленому порядку контролюючому органу уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань чинним податковим законодавством не визначено як джерело погашення податкового боргу, а тому застосування до платника штрафу є безпідставним. З огляду на подання позивачем п`яти уточнюючих розрахунків з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за 3 квартал 2015 року до початку проведення перевірки відповідачем безпідставно застосовано штраф до позивача на загальну суму 461511,09 грн., тому в цій частині податкове повідомлення-рішення № 0043390414 є протиправним та підлягає скасуванню.

Разом з тим, в іншій частині податкове повідомлення-рішення № 0043390414, і так само податкове повідомлення рішення №0043400414 на суму 15 594,25 грн., за затримку сплати грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату, на думку суду є правомірними.

Так, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України (пункт 113.3 статті 113 ПК України).

Згідно з пунктом 126.1 статті 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Виходячи з аналізу положень пункту 126.1 статті 126 ПК України, юридичним фактом, з яким пов`язується відповідальність у вигляді штрафу, є сплата узгодженої суми грошового зобов`язання з простроченням, а розмір відповідальності залежить виключно від строку прострочення. Таким чином, висновок податкового органу про те, що порушений платником податку строк сплати податкового боргу перевищив 30-денний строк, з дня виникнення узгодженого грошового зобов`язання. При цьому до погашення податкового боргу платником податку не минуло 1095 днів з дня узгодження грошового зобов`язання, за яким виник податковий борг. Так само вказаний строк давності не минув з дати погашення податкового боргу платником податку до прийняття 02.11.2018 контролюючим органом рішення про накладення штрафу, котре в цій частині залишене без змін рішенням ДФС України 10.01.2019.

Аналіз чинного правового регулювання відповідальності за порушення строків сплати податків дає підстави для висновку, що датою, з якої обчислюється 1095-денний строк, впродовж якого може бути накладений штраф - є дата сплати узгодженої суми податкового зобов`язання, а не дата , на яку припадає закінчення встановленого законом строку сплати узгодженого грошового зобов`язання. З останньої обчислюється тривалість прострочення, яка не повинна перевищувати 1095 днів до накладення штрафу.

Як вбачається із акту перевірки граничний термін сплати самостійно визначених платником податків грошових зобов`язань за 2 квартал 2015 року настав 19.08.2015, погашення боргу відбулося 19.11.2015 та 25.11.2015, перевірка проведена 04.10.2018, визначення грошового зобов`язання - нарахування штрафу відбулося 02.11.2018.

Відповідно до п.102.1 ст.102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39 2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Тобто, проведення перевірки та визначення суми грошових зобов`язань контролюючим органом проведено в межах 1095-денного строку з дотриманням норм Податкового кодексу України.

Відповідно до ч.1, 3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу належить відшкодувати судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до розміру задоволених вимог, що складаэ 6922,70 грн ( а.с.153).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" ( код ЄДРПОУ 22525915, вул.Монастирська,12, м.Полтава, 36000) до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області ( код ЄДРПОУ 43995469, вул.Іллінська,13, м.Суми, 40009) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Сумській області від 29.12 2020 № 0043390414 в частині застосування до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" штрафу у розмірі 461511 ( чотириста шістдесят одна тисяча п"ятсот одинадцять) грн. 09 коп.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Сумській області на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" 6922,70 грн. в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 12 липня 2021 року.

Суддя Л.М. Опімах