
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2021 р. Справа №480/1270/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до грошового атестату № 2 від 10.01.1996 р. розмір пенсії позивача обчислювався з посадового окладу, виплати за звання, надбавки за вислугу років (30%), збільшення грошового забезпечення на 40% (від посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання та процентної надбавки за вислугу років), надбавки за особливі умови служби (35%), премії (35%) та вихідної допомоги.
Указом Президента України "Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу" від 24 квітня 2003 року N 370/2003 військовослужбовцям Служби безпеки України і працівникам органів внутрішніх справ України встановлено щомісячну надбавку за безперервну службу у відсотках до грошового забезпечення, які мають високі результати у службовій діяльності, зокрема, за стаж служби понад 20 років - у розмірі до 70%.
Законом України "Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 15 червня 2004 року N 1769-IV встановлено, що особи, яким раніше призначено пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", мають право на перерахунок пенсій з урахуванням положень цього Закону та виплату 50 відсотків перерахованої пенсії з 1 січня 2005 року, а з 1 січня 2006 року - 100 відсотків перерахованої пенсії.
До грошового забезпечення, з якого позивачу перераховувалася пенсія, станом на 31.12.2007 р. входили такі складові: посадовий оклад - 137,00 грн, оклад за військове (спеціальне) звання - 125,00 грн, процентна надбавка за вислугу років - 91,88 грн, грошове забезпечення збільшено на 100% - 354,38 грн, надбавка за особливі умови служби - 50% - 131,25 грн, надбавка за безперервну службу - 70% - 588,01 грн, премія - 33,3% - 475,53 грн.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки УМВС України в Сумській області від 14.03.2008 р. № 11/357-185, виходячи з таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 1050,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 125,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (35%) - 411,25 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (52%) - 824,85 грн, премія (25%) - 602,78 грн.
Зазначає, що при виготовленні довідки від 14.03.2008 р. № 11/357-185 відповідачем не були враховані надбавка за особливі умови служби та збільшення грошового забезпечення з 01.01.1996 р. при звільненні з органів внутрішніх справ та призначення пенсії, надбавка за безперервну службу, передбачена Указом Президента України від 24.04.2003 р. N 370/2003, та надбавка 100% перерахованої пенсії, встановлена Законом України "Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 15 червня 2004 року N 1769-IV, а розмір премії зменшено з 33% до 25%. Вказує, що дані надбавки не скасовані, набуті ним на законних підставах, а тому мають бути включені до довідки для перерахунку пенсії з 01.01.2008 р. по березень 2008 року включно.
На звернення до відповідача з заявою про надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії отримав відмову, мотивовану відсутністю підстав для виготовлення нової довідки. Вважає таку відмову відповідача протиправною та зазначає, що невидача оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення наступного перерахунку пенсії порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист, тому просить зобов`язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, врахувавши основні та додаткові види грошового забезпечення, для здійснення з 01.01.2008 р. по березень 2008 року включно перерахунку основного розміру його пенсії, а саме: посадовий оклад - 1050,00 грн; оклад за військове (спеціальне) звання - 125,00 грн; процентна надбавка за вислугу років - 35,00%; збільшення грошового забезпечення на 100% (від посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання та процентної надбавки за вислугу років); надбавка за особливі умови служби в розмірі 50,00% (від посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання); надбавка за безперервну службу - 70,00% (від усієї суми грошового забезпечення); надбавка за виконання особливо важливих завдань - 52,00% (від посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання та процентної надбавки за вислугу років); премія 33,00%.
Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, але у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Третя особа у наданих суду поясненнях зазначила, що будь-яких довідок чи рішень суду для проведення перерахунку пенсії позивача до Головного управління не надходило, а за їх відсутності орган Пенсійного фонду не має підстав для проведення перерахунку пенсії.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
24.11.2020 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про підготовку та надання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення для здійснення з 01.01.2008 р. перерахунку основного розміру пенсії.
Листом від 22.12.2020 р. № К-25951/22 відповідач відмовив у видачі такої довідки (а.с.19-20,21-22).
Суд вважає, що відмова Міністерства внутрішніх справ України підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача є необґрунтованою та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як убачається з наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (далі - Порядок N 45), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 5 п. 4 Порядку N 45 (у редакції від 13.02.2008 р.) для перерахунку пенсій враховуються інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
У даному випадку відповідно до грошового атестату позивача до складу його грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсії, входять посадовий оклад, виплата за звання, надбавки за вислугу років (30%), збільшення грошового забезпечення на 40%, надбавка за особливі умови служби (35%), премія (33,3%) (а.с.8).
На підставі Указу Президента України "Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу" від 24 квітня 2003 року N 370/2003 позивачу встановлено щомісячну надбавку за безперервну службу у розмірі 70%.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 15 червня 2004 року N 1769-IV позивачу як особі, якій раніше призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", передбачено виплату 100 відсотків перерахованої пенсії з 1 січня 2006 року.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (чинної на час виникнення спірних правовідносин) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки УМВС України в Сумській області від 14.03.2008 р. № 11/357-185, виходячи з таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 1050,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 125,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (35%) - 411,25 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (52%) - 824,85 грн, премія (25%) - 602,78 грн (а.с.18).
Позивач зазначає, що при виготовленні довідки від 14.03.2008 р. № 11/357-185 відповідачем не були враховані надбавка за особливі умови служби та збільшення грошового забезпечення з 01.01.1996 р. при звільненні з органів внутрішніх справ та призначення пенсії, надбавка за безперервну службу, передбачена Указом Президента України від 24.04.2003 р. N 370/2003, та надбавка 100% перерахованої пенсії, встановлена Законом України "Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 15 червня 2004 року N 1769-IV, а розмір премії зменшено з 33% до 25%.
Так, відповідно до повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 12.02.2021 р. за матеріалами пенсійної справи позивача розмір його пенсії у січні 2008 року - березні 2008 року обчислений з урахуванням грошового забезпечення, визначеного Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, до складу якого включено: посадовий оклад - 137,00 грн, оклад за військове (спеціальне) звання - 125,00 грн, процентна надбавка за вислугу років - 91,88 грн, грошове забезпечення збільшено на 100% - 354,38 грн, надбавка за особливі умови служби - 50% - 131,25 грн, надбавка за безперервну службу - 70% - 588,01 грн, премія - 33,3% - 475,53 грн. Разом з тим, відповідно до повідомлення ГУ ПФУ в Сумській області від 27.01.2021 р. № 5337 про розмір пенсії з 01 січня 2008 року по 28 лютого 2008 року при визначені розміру пенсії позивача враховано такі складові грошового забезпечення як посадовий оклад - 1050,00 грн, оклад за військове звання - 125,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 35% - 411,25 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 52% - 824,85 грн та премія 25% - 602,78 грн (а.с.13,15).
Отже, на момент виникнення права на перерахунок пенсії позивача станом на 01.01.2008 р. відповідно до Порядку N 45 у відповідача була в наявності в повному обсязі інформація про складові пенсії, які фактично були виплачені в місяці, у якому виникло право на її перерахунок, та повинні були бути враховані для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 1 розділу II, п.п. 2, 4 розділу III Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 17 вересня 2018 року N 760 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2018 р. за N 1152/32604, уповноважені структурні підрозділи організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства.
При проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:
1) грошовий атестат;
2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, на відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку N 45.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. N 3-1 (далі - Порядок N 3-1).
Відповідно до п.п. 23, 24 Порядку N 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком N 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 р. у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 р. у справі № 553/3619/16-а.
Як було зазначено вище, на підставі ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Дана норма передбачає здійснення перерахунку пенсії у разі введення додаткових видів грошового забезпечення і при цьому не передбачає скасування раніше призначених надбавок та доплат до пенсії та не містить положень, які б давали підстави не враховувати для перерахунку пенсії певні види грошового забезпечення, які отримував позивач до перерахунку пенсії, у тому числі і надбавки, які є предметом даного позову.
Разом з тим, задовольняючи позовні вимоги в частині, суд враховує, що Указ Президента України "Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу" від 24 квітня 2003 року N 370/2003, яким передбачено щомісячну надбавку за безперервну службу у відсотках до грошового забезпечення військовослужбовцям Служби безпеки України і працівникам органів внутрішніх справ України, втратив чинність згідно з Указом Президента України від 18 грудня 2007 року N 1234/2007. У зв`язку з цим надбавка, передбачена даним Указом, не враховується у складі грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії з 01.01.2008 р.
Поряд із цим суд зауважує, що до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку N 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, у позивача як у особи, яка проходила службу в органах внутрішніх справ та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виникло право на перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2008 р. по березень 2008 року включно з урахуванням усіх складових, які входили до грошового забезпечення на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, для проведення з 01.01.2008 р. по березень 2008 року перерахунку основного розміру його пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Що стосується вимоги позивача зобов`язати МВС України виготовити та направити до ГУ ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення із зазначенням конкретних відсоткових значень щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 1050,00 грн; оклад за військове (спеціальне) звання - 125,00 грн; процентна надбавка за вислугу років - 35,00%; збільшення грошового забезпечення на 100% (від посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання та процентної надбавки за вислугу років); надбавка за особливі умови служби в розмірі 50,00% (від посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання); надбавка за виконання особливо важливих завдань - 52,00% (від посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання та процентної надбавки за вислугу років); премія 33,00%, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Право на захист - це самостійне суб`єктивне право, яке з`являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оскарження останнього.
З аналізу викладеного вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Отже, в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права.
У даному випадку питання щодо відсоткового розміру конкретних складових грошового забезпечення та премії в межах даної справи відповідачем не досліджувалось, Міністерство внутрішніх справ України не виготовляло та не направляло до ГУ ПФУ України в Сумській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2008 р. по березень 2008 року. Тобто спір щодо конкретного значення основних та додаткових видів грошового забезпечення позивача, що враховуються для перерахунку пенсії, відсутній. У свою чергу, суд позбавлений можливості задовольняти чи в інший спосіб вирішувати вимоги на майбутнє. Суд вирішує спори щодо вже порушених прав, тому дана вимога задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013), про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією за заявою ОСОБА_1 від 24 листопада 2020 року.
Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 р. по березень 2008 року включно з повною реальною інформацією за посадою заступника начальника експертно-криміналістичного відділу Сумського МУ УМВС в Сумській області відповідно до грошового атестату № 2 від 10.01.1996 р., Закону України "Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ" від 15 червня 2004 року N 1769-IV та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", врахувавши такі складові грошового забезпечення:
- посадовий оклад;
- оклад за військове (спеціальне) звання;
- процентна надбавка за вислугу років;
- збільшення грошового забезпечення на 100% перерахованої пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ" від 15 червня 2004 року N 1769-IV;
- надбавка за особливі умови служби;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань;
- премія.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах