Рішення № 98425210, 19.07.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
240/215/21
Номер документу
98425210
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/215/21

категорія 108090000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Токаревої М.С.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Житомирської Обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" до Хорошівської селищної ради Житомирської області, Хорошівської селищної територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області про стягнення грошової застави,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась Житомирська обласна організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" з позовом, в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви просить:

- визнати протиправними дії Хорошівської селищної територіальної виборчої комісії Хорошівського району Житомирської області щодо нездійснення дій з повернення грошової застави Житомирської обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" в розмірі 8142,00 гривень за реєстрацію кандидата в депутати та кандидата на голову Хорошівської селищної ради та перерахування застави до бюджету Хорошівської селищної ради Хорошівського району Житомирської області;

- стягнути з Хорошівської селищної ради Хорошівського району Житомирської області на користь Житомирської обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" грошову заставу в розмірі 8142,00 гривень.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 22 вересня 2020 року Житомирською обласною організацією ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ” було здійснено безготівковий платіж на спеціальний (депозитний) рахунок Хорошівської селищної територіальної виборчої комісії Хорошівського району Житомирської області для внесення грошової застави у сумі 5000,00 гривень для реєстрації кандидата на посаду голови Хорошівської селищної ради Хорошівського району, що підтверджується платіжним дорученням від 22.09.2020 №170.

23 вересня 2020 року Житомирською обласною організацією ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ” було здійснено безготівковий платіж на спеціальний (депозитний) рахунок Хорошівської селищної територіальної виборчої комісії Хорошівського району Житомирської області для внесення грошової застави у сумі 3142,00 гривень для реєстрації кандидатів в депутати Хорошівської селищної ради Хорошівського району, що підтверджується платіжним дорученням від 23.09.2020 №169.

Вказує, що 06 листопада 2020 року Хорошівською селищною територіальною виборчою комісією було встановлено результати голосування з виборів депутатів та голови Хорошівської селищної ради та обрано головою Хорошівської селищної ради та депутатів, висунутих Житомирською обласною організацією ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ”. Однак, станом на дату звернення до суду, грошова застава в розмірі 8142,00 гривень на виконання вимог частини 5 статті 225 Виборчого кодексу України не була повернута , у зв`язку з чим Житомирська обласна організація ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ” звернулась з даним позовом до суду.

Справу призначено до розгляду у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи.

Станом на дату розгляду справи відповідачі своїм правом на заперечення щодо заявлених позовних вимог не скористались, відзиву на позовну заяву до суду не надіслали.

Згідно з ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Встановлено, що постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 №795-ІХ "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25.10.2020.

Постановою Центральної виборчої комісії "Про утворення та формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), місцевих (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у місті Києві територіальних виборчих комісій" від 10.08.2020 №172 утворено та сформовано склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районах у місті Києві територіальних виборчих комісій.

Станом на дату розгляду адміністративної справи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутня інформація про припинення діяльності Хорошівської селищної територіальної виборчої комісії Хорошівського району Житомирської області (код ЄДРПОУ 43790797).

Постановою Центральної виборчої комісії від 30.08.2020 № 208 "Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року" оголошено з 05.09.2020 початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25.10.2020.

Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 10.09.2020 №246 "Про розмір грошової застави на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року" визначено розмір грошової застави на місцевих виборах 25.10.2020, який для виборчого списку кандидатів в депутати Хорошівської селищної ради становив 3142,00 гривень, а для кандидата на посаду Хорошівського селищного голови становив 5000,00 грн.

Судом встановлено, що Житомирська обласна організація ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ” відповідно до платіжного доручення від 22.09.2020 №170 здійснила оплату грошової застави в розмірі 5000,00 гривень за реєстрацію кандидата на посаду Хорошівського селищного голови та №169 від 23.09.2020 здійснила оплату грошової застави в розмірі 3142,00 гривень за реєстрацію від вказаної політичної партії кандидата у депутати до Хорошівської селищної ради.

Наявними у матеріалах справи документами підтверджується, що за результатами голосування з виборів депутатів Хорошівської селищної ради, кандидатів у депутати з виборчого списку Житомирській обласній організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ” було обрано депутатами Хорошівської селищної ради. Також Головою Хорошівської селищної ради обрано Столярчука В.В. висунутого Житомирською обласною організацією ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ”

Однак, на виконання вимог частини 5 статті 225 Виборчого кодексу України грошова застава в розмірі 8142,00 гривень Житомирській обласній організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ” повернута не була.

У зв`язку із зазначеним, Житомирська обласна організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ” звернулась до суду з даним позовом про стягнення недоотриманої грошової застави .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України від 19.12.2019 №396-IX (далі - ВК України).

У частині 1 статті 206 ВК України зазначено, що Територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.

Згідно частиною 2 статті 225 ВК України, організація партії, яка висунула кандидатів у депутати сільської, селищної, міської (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) ради, або організація відповідної партії вищого рівня у багатомандатному виборчому окрузі після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу з розрахунку двадцять відсотків мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, за кожного кандидата.

Відповідно до частини 5 статті 225 ВК України, грошова застава, внесена організацією партії, яка висунула кандидатів у депутати, або організацією відповідної партії вищого рівня, або кандидатом, який висувався шляхом самовисування, повертається у разі, якщо за підсумками виборів організація партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів або кандидата визнано обраним у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, на рахунок суб`єкта внесення застави, з якого вносилася грошова застава.

В інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного у місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету. ( ч. 6 ст. 225 ВК України).

Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави встановлюється Центральною виборчою комісією спільно з Міністерством фінансів України не пізніш як за шістдесят днів до дня голосування (ч. 7 ст. 225 ВК України).

Відповідно до постанови ЦВК від 21.08.2020 №193 із змінами 28.10.2020 №434 "Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах" та наказу МФУ від 21.08.2020 №517 "Про затвердження Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах" затверджено порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах.

Згідно п. 9 Порядку №193 грошова застава, внесена місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня, повертається у разі, якщо за підсумками виборів особу (осіб) визнано обраною депутатом (депутатами), у розмірі, що вносився за такого кандидата (кандидатів), на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві.

Повернення застави територіальною виборчою комісією здійснюється у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів.

Відповідно до п. 10-11 Порядку 193, в інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного в місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету. Спеціальний (депозитний) рахунок, відкритий територіальною виборчою комісією для внесення грошової застави, після повернення та перерахування грошової застави відповідно до пунктів 7 - 10 цього Порядку закривається нею в установленому законодавством порядку.

Подібний порядок встановлений і наказом МФУ від 21.08.2020 №517 "Про затвердження Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах".

Виходячи з аналізу означених вище актів, слід дійти висновку, що обов`язок комісії по поверненню грошової застави, внесеної місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидата на посаду депутата сільської, селищної, міської ради настає в силу закону за фактом обрання такого кандидата депутатом сільської, селищної, міської ради.

Вказаний обов`язок мав бути реалізованим виборчою комісією у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів.

Під час розгляду справи судом було безспірно встановлено, що Житомирська обласна організація ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ” має право на повернення грошової застави в загальному розмірі 8142,00 гривень за голову селищної ради та кандидатів зі списку Житомирській обласній організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ”.

Однак, матеріали справи свідчать, що Хорошівська селищна територіальна виборча комісія вказану заставу в розмірі 8142,00 гривень Житомирській обласній організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ” не повернула, що свідчить про порушення приписів ст. 225 ВК України та постанови ЦВК від 21.08.2020 №193 із змінами 28.10.2020 №434 "Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах".

Верховний Суд України у постанові від 24 листопада 2015 року у справі №П/800/259/15 (21-3538а15) зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб`єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов`язаний був і міг вчинити. Тобто бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим.

Водночас, дії - це активна поведінка суб`єкта владних повноважень.

Під час судового розгляду позовної заяви судом встановлено та матеріалами адміністративної справи підтверджено наявність протиправної бездіяльності Хорошівської селищної територіальної виборчої комісії Хорошівскього району Житомирської області щодо неповернення грошової застави в розмірі 8142,00 гривень на рахунок Житомирської обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ”.

Отже, позовні вимоги Житомирської обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ” до Хорошівської селищної територіальної виборчої комісії Хорошівського району Житомирської області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вирішуючи спірні правовідносини в частині позовних вимог, пред`явлених до Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області, суд зазначає наступне.

Позовні вимоги до Хорошівської селищної ради Хорошівського району Житомирської області позивач обґрунтовує тим, що відповідно до ч. 6 ст. 225 ВК України, грошова застава за участь у виборах була перерахована до місцевого бюджету, а саме до бюджету Хорошівської селищної ради Хорошівського району Житомирської області

Так, приписами ч. 5 ст. 225 ВК України встановлено, що грошова застава, внесена організацією партії, яка висунула кандидатів у депутати, або організацією відповідної партії вищого рівня, або кандидатом, який висувався шляхом самовисування, повертається у разі, якщо за підсумками виборів організація партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів або кандидата визнано обраним у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, на рахунок суб`єкта внесення застави, з якого вносилася грошова застава.

Частиною 6 статті 225 ВК України встановлено, що в інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного у місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету.

При дослідженні наявного у справі платіжних доручень від 22.09.2020 №170 та від 23.09.2020 №169 судом встановлено, що грошову заставу за кандидатів у депутати до Хорошівської селищної ради та кандидата на посаду голови Хорошівської селищної ради Житомирська обласна організація ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ” сплачувала на рахунок Хорошівської селищної територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області .

Натомість докази того, що вказана грошова застава, сплачена Житомирською обласною організацією ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ” за участь кандидатів від цієї партії у виборах депутатів Оліївської сільської ради, була перерахована до бюджету Хорошівськоїселищної ради Хорошівського району Житомирської області в матеріалах справи відсутні.

Згідно частини 2 статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частити 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Однак, позивач не надав суду доказів звернення до Хорошівскьої селищної ради Хорошівського району Житомирської області із заявою про повернення грошової застави у розмірі 8142,00 гривень.

Завданням адміністративного судочинства згідно з положеннями частини 1 статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Положеннями частини 1 ст.5 КАС України, позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішеннях №6-рп/1997 від 25.11.1997, №9-рп/1997 від 25.12.1997 щодо офіційного тлумачення частини 2 статті 55, статей 64, 124 Конституції України, встановлено, що кожен має право звернутись до суду, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.

Отже, право на звернення до адміністративного суду з позовом не є тотожним праву на судовий захист, яке закріплено у статті 5 КАС України. Саме по собі звернення до адміністративного суду ще не означає, що суд зобов`язаний надати такий захист, адже для того, щоб він був наданий, необхідно встановити, що право особи, яка звернулась з позовом, було дійсно порушено у публічно-правових відносинах.

Натомість, доказів наявності спору між позивачем та Оліївською сільською радою Житомирського району Житомирської області матеріали справи не містять, оскільки лише у випадку не повернення позивачу грошової застави після звернення з заявою, з`являються усі ознаки наявності спору між сторонами.

Суд зауважує, що відсутність ознак спору є наслідком відсутності порушеного права позивача.

З огляду на наведене, позовні вимоги про стягнення з Хорошівскьої селищної ради Хорошівського району Житомирської області на користь позивача грошової застави в розмірі 8142,00 гривень, не підлягають задоволенню.

Разом з тим, суд відмічає, що з метою захисту порушеного права позивача, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Хорошівську селищну територіальну виборчу комісію Житомирського району Житомирської області повернути Житомирській обласній організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ” грошову заставу в розмірі 8142,00 гривень.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Оскільки, позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів доведено, а відповідачем не спростовано протиправності бездіяльності щодо неповернення Житомирській обласній організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ” грошової застави в розмірі 8142,00 гривень, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 3 визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні з даним позовом до суду з адміністративним позовом позивачем було сплачено судовий збір у розмірі у розмірі 4372,00 грн., що підтверджується відповідними платіжними дорученнями від 28.12.2020 №330 на суму 2102,00 грн. та від 02.02.2021 №371 на суму 2270,00 грн.

Відтак, з огляду на положення ч. 3 ст. 139 КАС України та беручи до уваги часткове задоволення позовних вимог, суд вважає, що за рахунок Хорошівської селищної територіальної виборчої комісії Хорошівського району Житомирської області на користь позивача слід стягнути судові витрати в розмірі 2186,00 гривень.

Керуючись статями 9, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов Житомирської обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" (вул. В.Бердичівська, 30, м. Житомир, 10002; код ЄДРПОУ 43671044) до Хорошівської селищної ради Житомирської області (вул. Героїв України, 13, смт.Хорошів, Житомирська область,12101, РНОКПП 04344587) та Хорошівської селищної територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області (вул. Соборна, 7, смт.Хорошів, Хорошівський район, Житомирська облас,12101, код ЄДРПОУ 43790797) про стягнення грошової застави задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Хорошівської селищної територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області щодо не повернення Житомирській обласній організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" грошової застави в розмірі 8142,00 гривень за реєстрацію кандидатів в депутати та кандидата на голову Хорошівської селищної ради Хорошівського району Житомирської області, якого визнано обраним на виборах, що відбулися 25 жовтня 2020 року.

Зобов`язати Хорошівську селищну територіальну виборчу комісію Хорошівського району Житомирської області повернути Житомирській обласній організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" грошову заставу в розмірі 8142,00 гривень за реєстрацію кандидатів в депутати та кандидатка на голову Хорошівської селищної ради Житомирського району Житомирської області, яких визнано обраним на виборах, що відбулися 25 жовтня 2020 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Хорошівської селищної територіальної виборчої комісії Хорошівського району Житомирської області на користь Житомирської обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "СЛУГА НАРОДУ" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2186,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева